Едукација на млади кадри - одсек штука

Моментот кога син ми дозна дека на одмор ке одиме во Ставрос , почна со пакување на риболовната опрема . Уште не тргнати почнаа прашањата " кога ке одиме на Агитис "" колку пати ке одиме " :D :D :D ... Јасно даде до знаење…

Малите пастрмски реки на Македонија

Летово со Емил имавме прилика да посетиме повеќе мали рекички низ Македонија на кои може да се мушичари пастрмка.Најчесто се ловат мали пастрмчиња, а знае да изненаде и некоја “голема“ за таква рекичка, од 300-400 грама А вакви се неочекуваните На една од тие рекички…

Шаранско Шосе - Агов Дол

Годинава почна релаксирано на риболовен план. Неколку кратки излети, дружењето на Мавровица, спин посети во соседството и после сето ова нормално следуваше планираното за оваа година. Посети надвор, слободен риболов и некој натпревар...како се најде термин и време, така да напаѓаме. Неколку води ги земавме…

Незавршена приказна-бранцин

После подолго време и јас да ставам една репортажа.Не дека не сме имале и други риболови е не дека не сме фатиле ама оваа треба да остане забележана.Иста ,, шема ,, на летен риболов во Грција на море, тргнување од Скопје на попладне, за да…

Штуки ...серија 1

Прекрасно јулско утро , измислено за риболов :D :D :Dмалку ни требаше да договориме риболов на Агитис . Веќе на полноќ бевме товарени и спремнио за поход :) Не пречека убава глетка ... изгрејсонце кое може само да се посака Стигнавме на локација , трските…

Мушичарска репортажа 3

Вчера повторно бевме на Радика. Од Скопје тргнавме јас, Пепи и Цакуле, а од Охрид Емил и Јулио. Имавме информации од Тврдко кој беше таму во саботата дека реката се заматила од дождот кај Нистрово, ама се надевавме дека ќе се избистри до неделата.Сабајлето се…

Мушичарска репортажа 2

Летово со Емил бевме неколку пати на Радика. Претходната репортажа се случи пред балканското на Тара, а оваа репортажа е од крајот на јули, кога рибата стануваше се помалку активна поради топлото време. Теренот познат, најубавиот крај во Македонија, риболовна техника мушичарење :) Се ловеше…

Јадранско-подунавски куп Тара 2016

Од 7-10 јули се одржа 7-миот Јадранско-подунавски куп во мушичарење на реката Тара кај Колашин во Црна Гора. Од Македонија зема учество една екипа, согласно постигнатите резултати на државниот мушичарски куп Радика 2016, односно Пепи, Емил и јас. Бидејќи беше одлучено да се оди со…

Робинзон Крусо и авантурите на Козјак

….Со Тафта на Вардар пресековме и си отидовме баш кога почна да удира, да си каснеш од газот, ама тоа беше мораше да се иде... тоа беше Сабота...поминавме и на Мавровица да ги посетиме спортистине и да им завидуваме што имаат трски во вода и…

Добар одмор

Оваа година повторно на одмор во соседна и пријателска Грција. Место Торони првпат таму, вода прекрасна бистра, клима одлична. За разлика од други години кога само еднаш или ниеднаш, практикував риболов исклучиво на вештачки мамци. После пристигнувањето имаше мало разгледување на околината и можните места…

Суки Лејк - втор дел

Повторно на истото место започна четиридневниот риболов, Јас Станимир и неговиот син Дидо.Бидејки си го знаеме местото брзо се распакувавме, припремивме трските , малку прихранување и риболовот започна.За разлкика од прошлиот пат сега немавме риби над десет килограма но тоа во ниокј случај не влијаеше…

Мушичарска репортажа

Да разбиеме малку монотонија со крапскиве репортажи, со Емил решивме да направиме една мушичарска репортажа :)Како дестинација ги одбравме Радика и Сатеска, како еден вид тренинг пред претстојниот државен куп во мушичарење кој ќе се одржи на 26.06 во недела на Радика. Во петокот отидовме…

Краток излет на Вардар

Денови на неколкудневен одмор и како куче одврзано од ланец одма џенем да се фаќа...каде, каде, со кој, сите во лига, наваму-натаму....моја желба беше да одам на Вардар Демир Капија на едно место на кое не сум бил едно 6-7 години, а за кое знам…

Језовир Бистрица - село Безден

И покрај екстремно високите температури нели сме си рибари будали та во Сабота сабајлето Јас, Данчо и Николај се упативме кон јЕзовир Бистрица- село Безден на околу 15-20км. одалечено од Софија во правец на србската граница.Уште сабајлината почуствуваме дека ако не внимаваме може да го…

Малку риби

Планираниот дводневен риболов за жал поради лошото време во реонот каде мислевме да ловиме отпадна, па за да не седам дома цел ден на компјутер и да се досадувам, пешив да отидам до "моето" езерце.Станување сабајле во 6, ставање малку опрема во колата и се…

Мал излет во познатото

24 мај, неработен ден, празник. Телефонски повик рано сабајле и "Ајде да се издуваме на Гого Монд, остави тоа кашиките, воблерите малку, ајде малку на тапа крап да бркаме", рече другар ми Јоце. На брзина пакување, партизански експресно и правец Гого монд. Но, дента, ветар…

Спин дружење - Мавровско езеро 15.05.2016

Недела, ден за одмор и за спин дружба. Најавеното дружење за малку ќе го пропуштев заради лични обврски, но коцките се наместија и заедно со limun75, kompir99 и FisherKing мајсториштата тргнавме кон Маврово. По пат имаше смеење, шегување и раскажување приказни ( кој се дружел…

Пегавите убавици од Маврово

Како прво да напоменам,килажите и должината на рибите е веродостојна, со доказ! Бидна договор со Копмир и му ја спраштивме накај Мавровско. Сабајлечка процедура вадење карти и правец на прва локација, Црн Камен. Водата до максимална квота качена. Пофрлавме малце, активност на риба слаба и…

Крапска Дружба РИБАР 2011 - Езеро Мавровица 2016

Ви пренесуваме неколку лични осврти од членовите на форумот за одржаната крапска дружба Мавровица 2016 во организација на РИБАР 2011 и галерија на фотографии Трасул: Еден осврт од мене за настаните... Пристигнавме со топол бурек за " мештаните " накрцани во желчето на Ѕвер до…

Риболов на Мавровско езеро

Сабота 16.04.2016, прекрасен ден на Мавровско езеро. Сончево и топло како да е месец јуни. Уловот се состоеше од: Пастрмка од 2 кг, уловена на Maria Fake Baits 2 клена од 1.4 кг и 2.2 кг, уловени на Megabass fx 6.6 Прекрасно поминат риболовен ден,…

ПРИЈАТЕЛИ

Bistro logo          spin fly          pastrmka          bistroinspekcija