www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Oкт 08, 2024 2:33 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1234»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON VO MOZOKOT NA KRIVOLOVCITE
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 11, 2011 10:27 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Dosega sme razgovarale za krivolovcite kako neprijateli i sigurno i tie na nas gedaat isto zatoa sto gi sprecuvame da si ja brkaat nivnata "rabota".No daj da vidime i drugi nacini kako mozeme da gi odvratime od krivolovot.Ako gi pustime cela godina da pravat sto sakaat i eden den da gi fatat i ne e nekoj rezultat posebno zatoa sto samo prasanje na vreme e koga ke se opushtat povtorno.
No isto taka da pogledame od drug agol.
Dedo mi si ziveese vo edno selo i za potrebite na svojata vodenica si imase vada(kanal koj doaga od reka).Koga ke mu se prijadese riba,ke go prekinese dotokot na voda i ke si gi soberese ribite koj ostanale po virovite na vadata.Polno kotle.Ako go prasase nekoj sto pravi toj ke mu odgovorese deka gi koristi blagodetite na prirodata koj se od Boga dadeni.
E sega zamislete si nekoj mestanin na koj vo blizina mi minuva nekoja rekicka.Da recema kadina na Kitka.Dali mislite deka toj covek ke otide vo MRF za legitimacija pri sto treba da donese slika i ke plati na ziro smetka na uplatnica?Taa reka tecela tamu uste od vremeto na tatko mu pa i dedo mu,taka da nie koj doagame na negov teren sme gostite(citej natrapnici).Istite ludje mislat deka lovot so jadica e samo eden od nacinite kako se lovi riba.Nekoj si ja fakaat so race pa i toa e nesto zar ne?
Nekoj smetaat deka treba da se iskoristat moznostite koj ti gi dava modernata tehnologijata pa bi uklucile agregat :shock:
Koj e nacinot na koj treba da se deluva preventivno?
Mislam deka Vladata svati deka treba da se voveduvaat kampanji so koj se obnaroduvaat rabotite i deluvaat informativno i preventivno.
Prasajte eden mrezar dali znae kolkava e kaznata dokolku go fatat i ne veruvam deka ke bide siguren za visinata na kaznata.
Zatoa pred da se kazni nekoj treba da se iscrpat site mozni resursi.
Se utepav od pisuvanje pa da kazam sto predlagam.
-Da se pocne informativna kampanja-postavuvanje na tabli(znaci) vo koi se opisuva sto e zabraneto i kolkava e kaznata spored zakonot za ribarstvo i akvakultura:
1 zabraneto frlanje mrezi.kaznata e 1000 evra i 2 godini zatvor
2 zabraneto ribolov vo periodot 1maj-1 juni.Kazna 500 evra
3 Zabranet lov so harpun.kazna 3 godini
4 dovolen ulov 3 ribi so velicina 40 cm.Vo sprotivno 600 evra
5 I sto e najvazno zabraneto e ostetuvanje na informativnata tabla :D .kazna 6 meseci zatvor
E vakva tabla da im se stavi na sred selo togas toa e veke nasto.Kako nekoj da gi posmatra 8-)
E sega za da ne bide ova uste eden post vo zimskite denovi jas ke kazam deka sum spremen da sponzoriram 7-8 tabli koj bi se postavile na potegot Treska od Matka do sastav so Vardar.
No za da nekoj ne mi rece "sto kopas be ti tamu i koj ti dal dozvola"treba da bide podrzano od resornoto ministerstvo ili opstina,pa na kraj da prasam dali ima nekoj sto ima nekakvi "bliski"vrski so gorespomenative za da mi pomogne vo toj del.Mozda moze da porasne vo akcija kako den na drvoto :lol: :lol: .

I na kraj koj go procita seto ova ima pivo od mene ne za drugo tuku sum zasol bre ;)

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: VO MOZOKOT NA KRIVOLOVCITE
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 11, 2011 10:46 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON1221
ЛокацијаCOLONСкопје- Кисела Вода
Штета, овде нема лајк, инаку веднаш ке стиснев !!! Добра замисла......... туку шо праиме со реализација........... ???

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: VO MOZOKOT NA KRIVOLOVCITE
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 11, 2011 10:47 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Kalasot.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: VO MOZOKOT NA KRIVOLOVCITE
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 11, 2011 10:50 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
ilija od brana do sisevo jas garantiram ama nadole posle sisevo mora da se bara care i duri so pripadnici na mvr da se namesti toa.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: VO MOZOKOT NA KRIVOLOVCITE
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 11, 2011 11:04 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Aвг 07, 2011 8:13 pm
МислењаCOLON245
Ilija ne pomaga nisto od ova posto vcera bev do edno selo koe e vo blizina na Tetovo i imase dosta udari na bojnik no si dojdoja mestanite od istoto selo i napravija pustos a na mene mi ponudija riba no im ja raskazav mojata prikazna i za clenstvovo vo forumot.No sepak na kraj ostanav bez zborovi koga edniot od niv mi kaza deka bil koncesioner i slobodno si prodolzi so pustosenjeto, odnosno mi raskaza kako nemalo fajde i moral da se bavi so prodazba na riba i nisto ne mi preostana tuku da si se soberam i dojdam doma :oops:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: VO MOZOKOT NA KRIVOLOVCITE
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 11, 2011 11:16 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
ni treba policija uniformirana so oruzje specijalizirana za krivolov :!:

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: VO MOZOKOT NA KRIVOLOVCITE
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 12, 2011 12:38 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Site znaeme sto treba, ali mora od negde da se pocne i nekoj da go ispoti gazot za da ima nekakov napredog.
Odlicno Ilija, da bev tamo , sigurno ke ti cuvav straza dodeka gi kovase tablite :lol:

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: VO MOZOKOT NA KRIVOLOVCITE
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 12, 2011 1:37 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
ilija НапишиCOLON
Dosega sme razgovarale za krivolovcite kako neprijateli i sigurno i tie na nas gedaat isto zatoa sto gi sprecuvame da si ja brkaat nivnata "rabota".No daj da vidime i drugi nacini kako mozeme da gi odvratime od krivolovot.Ako gi pustime cela godina da pravat sto sakaat i eden den da gi fatat i ne e nekoj rezultat posebno zatoa sto samo prasanje na vreme e koga ke se opushtat povtorno.
No isto taka da pogledame od drug agol.
Dedo mi si ziveese vo edno selo i za potrebite na svojata vodenica si imase vada(kanal koj doaga od reka).Koga ke mu se prijadese riba,ke go prekinese dotokot na voda i ke si gi soberese ribite koj ostanale po virovite na vadata.Polno kotle.Ako go prasase nekoj sto pravi toj ke mu odgovorese deka gi koristi blagodetite na prirodata koj se od Boga dadeni.
E sega zamislete si nekoj mestanin na koj vo blizina mi minuva nekoja rekicka.Da recema kadina na Kitka.Dali mislite deka toj covek ke otide vo MRF za legitimacija pri sto treba da donese slika i ke plati na ziro smetka na uplatnica?Taa reka tecela tamu uste od vremeto na tatko mu pa i dedo mu,taka da nie koj doagame na negov teren sme gostite(citej natrapnici).Istite ludje mislat deka lovot so jadica e samo eden od nacinite kako se lovi riba.Nekoj si ja fakaat so race pa i toa e nesto zar ne?
Nekoj smetaat deka treba da se iskoristat moznostite koj ti gi dava modernata tehnologijata pa bi uklucile agregat :shock:
Koj e nacinot na koj treba da se deluva preventivno?
Mislam deka Vladata svati deka treba da se voveduvaat kampanji so koj se obnaroduvaat rabotite i deluvaat informativno i preventivno.
Prasajte eden mrezar dali znae kolkava e kaznata dokolku go fatat i ne veruvam deka ke bide siguren za visinata na kaznata.
Zatoa pred da se kazni nekoj treba da se iscrpat site mozni resursi.
Se utepav od pisuvanje pa da kazam sto predlagam.
-Da se pocne informativna kampanja-postavuvanje na tabli(znaci) vo koi se opisuva sto e zabraneto i kolkava e kaznata spored zakonot za ribarstvo i akvakultura:
1 zabraneto frlanje mrezi.kaznata e 1000 evra i 2 godini zatvor
2 zabraneto ribolov vo periodot 1maj-1 juni.Kazna 500 evra
3 Zabranet lov so harpun.kazna 3 godini
4 dovolen ulov 3 ribi so velicina 40 cm.Vo sprotivno 600 evra
5 I sto e najvazno zabraneto e ostetuvanje na informativnata tabla :D .kazna 6 meseci zatvor
E vakva tabla da im se stavi na sred selo togas toa e veke nasto.Kako nekoj da gi posmatra 8-)
E sega za da ne bide ova uste eden post vo zimskite denovi jas ke kazam deka sum spremen da sponzoriram 7-8 tabli koj bi se postavile na potegot Treska od Matka do sastav so Vardar.
No za da nekoj ne mi rece "sto kopas be ti tamu i koj ti dal dozvola"treba da bide podrzano od resornoto ministerstvo ili opstina,pa na kraj da prasam dali ima nekoj sto ima nekakvi "bliski"vrski so gorespomenative za da mi pomogne vo toj del.Mozda moze da porasne vo akcija kako den na drvoto :lol: :lol: .

I na kraj koj go procita seto ova ima pivo od mene ne za drugo tuku sum zasol bre ;)
Vo toa selo se lovelo so vekovi taka i pak imalo ribi.Zosto ne pisuvas za NAS legalnite ribolovci,za Skopje,Prilep.Brod.cak i Ohridjani kako slusam idat na Kozjak.Toni krapcinja od 500 grama pa nagore se iznesoa...Toa sto nema limit tamu(kolku sum zapoznat,jas ne idam tamu,bas poradi ''tie' sportski ribolovci koi so vrejci iznesuvaat krap) li im dava pravo da nosat po 20-30 kg .I ajde toa nego po dva dena ete gi nazad.malku im e ,pa dozvola platile :o treba da gi vratat parite a i bogami da zarabotat.Kolku tona Klen se lovi znaes li sekoja godina.Isto TONI i toa kapitalci...sekoj ponesuva doma sve sto ce ulovi..10-20-30 parcinja,ma i ce se vrati na dvapati ako nemoze od ednas da gi ponese.I nie sega ovde ce go tupime krivolovcite vaka taka?? Prvo iscistete gi vasite dvorista,posle gledajte kaj komsijata.... :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: VO MOZOKOT NA KRIVOLOVCITE
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 12, 2011 8:01 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Keltan НапишиCOLON
Vo toa selo se lovelo so vekovi taka i pak imalo ribi.Zosto ne pisuvas za NAS legalnite ribolovci,za Skopje,Prilep.Brod.cak i Ohridjani kako slusam idat na Kozjak.Toni krapcinja od 500 grama pa nagore se iznesoa...Toa sto nema limit tamu(kolku sum zapoznat,jas ne idam tamu,bas poradi ''tie' sportski ribolovci koi so vrejci iznesuvaat krap) li im dava pravo da nosat po 20-30 kg .I ajde toa nego po dva dena ete gi nazad.malku im e ,pa dozvola platile :o treba da gi vratat parite a i bogami da zarabotat.Kolku tona Klen se lovi znaes li sekoja godina.Isto TONI i toa kapitalci...sekoj ponesuva doma sve sto ce ulovi..10-20-30 parcinja,ma i ce se vrati na dvapati ako nemoze od ednas da gi ponese.I nie sega ovde ce go tupime krivolovcite vaka taka?? Prvo iscistete gi vasite dvorista,posle gledajte kaj komsijata.... :D
Келтан јас незнам за што зборуваш.Сем плашка,бојник и попадика на улив јас немам видено човек на козјак што фатил позначителна количина на риба.Мислам дека за Козјак има голема доза на оптимизам како езерото врие од риба.Еве ги предизвикувам сите на форумаов кој бил на Козјак и извадил или бидел друг да извади повеѓе од 10 кг клен или 10 крапа или 5 пастрмки на едно одење јавно да каже?
Освен на мрежа ова количина е невозможно да се фати ;) .Тоа е барем мое мислење.
Но како и да е да не ги мешаме темите.Идеата на оваа тема е друга и доколку сакаш да збориш за тоа како и спортските риболовци не се баш спортски,тогаш те молам отвори си друга тема и започни дискусија таму ;)

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: VO MOZOKOT NA KRIVOLOVCITE
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 12, 2011 12:14 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
па убаво си напишал човекот таман си е темата секој кој што не ги почитува
нормите за улов -преогја во другата група

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 47 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum