www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Сеп 23, 2024 6:25 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS56789»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 31, 2015 12:32 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Keltan НапишиCOLON
saso НапишиCOLON
Seto ova stana lakrdija.
Ne zaradi dobrite nameri da se soberat sredstva za da se pusti uste stotina kilogrami riba vo nekoe ezero ili reka, namesto da otidat direktno na trpeza, tuku zaradi redovni ,, dusegriznici ,, koj sekoja dobra namera ili poteg na bilo koj sto saka da napravi nesto za da se mrdneme od ovaa zabokrecina, se sabotira.

Ne e bitno sto se poribilo bitno e da se iskazat frustracii ovde na forum.
Luge koj sto so nisto ili pak mnogu malku pridonele, se stavaat vo situacija da kritikuvaat sobiranje sredstva za poribuvanje.

Poleka no sigurno sum se porazocaran od situacijava i smetam deka mnogu brzo ke dojde denot koga nema da ima potreba od ovoj forum.
Ne zaradi takvite koj ,,sabotiraat,, tuku zaradi takvite koj prekutuvaat.
Si sedel i piel kafe na voda so sportski ribolovci koj vo momentot go pravele najteskiot vid kriminal / za mene / lovele riba so namera da ja prodadat , si posetil krivolovci direktno na mesto na slucuvanjeto kade se slucuval toj kriminal ! Znaes deka sportski ulovena riba od sportski ribolovec ne smee da se prodava , taka ??? Tie likovi ne sto ne se kritikuvani od tebe , Ribar tuku se pocesni clenovi i ovde bre !!!!! I so koe lice sega me kritikuvas mene , Saso ? Jas nisto ne sabotiram , samo ja pisuvam bolnata vistina , koja ete vas ve boli !! Vaseto poribuvanje ce ima smisla samo ako koncesionerite si ja brkaat rabotata kako treba ............. a to za zal nema da se sluci skoro ..............ne tolku skoro za jas da bidam ziv i vidam toa cudo !!
Твојата филозофија е ТОТАЛНО погрешна. Рибар 2011 не е инспекторат, или полиција да трча по концесионери кои не си ја вршат работата, да спречува рибари да зимаат и продаваат риба, да затвара дуќани и ресторани кои нелегално откупуваа риба и ги стимулираат одредени риболовци да ја продаваат рибата........тоа се случувало и ќе се случува во иднина и додека си ти жив и после тоа, во кој обем тоа е дискутабилно, да се надеваме во помал. Но да се тврди дека не треба да се порибува се додека постојат такви појави, тоа е исто како да се залагаш никој и никаде веќе да не порибува, затоа што такви појави ќе има и во следните 50 години. По твојата филозофија и ти не треба да враќаш ниту една риба на Црна, зошто да враќаш во дупнат резервоар ? Таму нема рибокрадство, нема рибари кои зимаат повеќе од дозволено, маломерно, за продажба ? Или сега правиме моабет кој резервоар колку е дупнат, дали шика бензин или капе по малку. Значи ти селектираш и враќаш дел од рибите затоа што сакаш да има повеќе риба во водата, епа исто е и со порибувањето, а за резервоарот колку е дупнат остај други да мислат кои добиле концесија на водата и кои се должни да го санираат резервоарот.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 31, 2015 1:48 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
@Keltan

Ицо нема потреба да го спомнуваш. Рендан е по форумов катадневно и врати теми од 2012-2013 ќе видиш и ќе се увериш.
Мене и уште 2-3 ме рендаа зашо по интензивно се залагав за C&R, особено за капитални примероци.
Излегов најголема будала, зашо сите други сакале да си пробаат свежа риба. Е ако де, ама не е само до пробањето...

Се со цел да можеееби проработи свеста, но залудно...

Ние не сме законот за да можеме да ги решиме проблемите со излов и рибокрадство!!

Ти критикуваш зошо немаш кого да искритикуваш и маваш по мала група на луѓе кој во најголемото зло прават мала
разлика со порибување која колку толку држи мал баланс во водите.

Замисли да не го правиме и тоа што го правиме? Замисли да нема оптимисти или ентузијазам до каде ќе стигнеме??

Ако сите размислуваме како тебе, водата ќе ни ја испијат...камоли па рибата!!

Критиките ти се неосновани каде се прават минимални - НО ТЕШКИ напори да сепак оставиме надеж дека еден ден се ќе биде како што треба со нашите води и рибниот фонд!

Се додека оваа гранка не дојде на ред каде ќе се воведат закони и ред, мала група на луѓе како нас ќе мораат да држат минимален баланс со мал допринос...колку и да се изловува нашиот придонес, сепак и 1 рипче плус да остане и да направи разлика.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 31, 2015 3:48 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
abe ne se zamarajte kolegi so objasnuvanje povekje i taka ubavo si kazhava dotichnite sekoj si ima pravo na mislenje si kazhava koe e nivnotto a nie ke si svirkame i ke si terame so zamislenatta programa za poribuvanje i ne dva trojca da pishat i sto neka pishat deka se protiv nie ke ostaneme entuzijsti i verni na ribite i ribolovit ;)

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 07, 2016 12:01 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
Boris НапишиCOLON
spiro_jas НапишиCOLON
:kompir: НапишиCOLON
spiro_jas НапишиCOLON
и не се сликајте со порибителен материјал од 1,5 кг -- тоаа е се трпезни примероци а не порибителни :filip:
во рибарница му е цената 200-250 денари(можи и помалку) а пак порибително 450 или повеке а се работи за иста риба земена од исто место...
Крaпoвите се купени пo 190 ден/кг сo вклучен ДДВ, oд Жaбени. Дa спиеш мирнo, никoј не свртил вишaк пaри низ лaвиринтите ;)
и да се од жабени -- мада не сум сигурен дали тоа е овластен репро центар и дали тој концесионер со него има склучено ТАКОВ ДОГОВОР
--- ПОРИБИТЕЛЕН МАТЕРИЈАЛ ------ СЕ РИБИ ОД 50ГРАМА ДО 700ГР. ---што во некој просек прерачунат би дошло да биде 1000 до 2000 единки во карикирам --тааа законска килажа која требало да се пориби
------- значи ЦЕЛТА е да се порибат повеке примероци на помладок

А НЕ ке пуштиме 10 крапа од по 10 кг. и завршивме обврската истите тие 10 крапа на првото зрно пченка кога ке налетат отидоа на некоја тава -- додека погорните мерки законот ги опфака како МАЛОМЕРНИ


ете до толку на некому му е :spiro: совеста или пак онаа растение од кое се прават иние за грицкање :seir:
Злате знаеш дека куп пати сме порибувале мали крапчиња и при такво порибување има негативни појави, а тоа е процентот кој ќе угине во самото порибување, процент кој ќе биде изеден од грабливки и секако процент кој ќе биде изваден на трска. Тој што нема во глава не бира дали крапчето има 100 грама или кило, све иде во чуварка, така што малите не се имуни од зимање, без разлика дали се маломерни или не, тоа е све до заштитата на ревирот, а тоа не е обврска на РИБАР 2011.

Уште една од придобивките од порибувањето со поголеми крапови е што истите се спремни за мрест уште следната пролет, за разлика од малите кои ќе им треба неколку години, ако преживеат. Дополнително, некои концесионери преферираат и порибување со поголеми крапови и тоа неможе да им се забрани си имаат нивни причини, на крајот на краиштата тоа е и одлука на раководството на РИБАР 2011 дали ќе оди со мали или поголеми парчиња. Овој пат се одеше со поголеми од разни причини и незнам што толку измудрува ти со твојон пост.
П.С Не беа по 10, туку по 50 крапа во секое од двете езера
боро не си ме сватил што пишам

значи не ме интересира кој зема кој дава
--- вода се порибува со ПОРИБИТЕЛЕН МАТЕРИЈАЛ(термин кој е во законот и опишува што е тоа)

ПОРИБИТЕЛЕН МАТЕРИЈАЛ
- се риби кои опфакаат некоја си граница ОД(50гр.) - ДО(700 гр)
значи некоја експертска институтска глава тоа го измислил и тоа не е топла вода измислена од нашите ЕКСПЕРТИ и нашиот институт него тоа е преземено од ..... и како такво е и во ЗАКОНОТ ставено

сигурно во оваа измишлјотина има нешто што ако се почитува ке даде резултати, а сега ние кај нас како и колку го почитуваме и се држиме до тоа е башка математка и 1000 оправданиа можиме да измислуваме
- раководства, рибокрадци, корморани, штркот деца што носи, немање на доволни капацитети во репро центрите па сега удрете и од трпезната риба(ке се мрестела другата година и ги решивме сите пропусти ---жими ашимот). па ке порибиме со тоа што имаме на пример во вардар ајкули ке фрламе(неафтохтони риби) и убаво ке ги измачкаме нашите води со се и сешто а пак од сето тоа што ние помагаме само се забрзува уништувањето на афтохтоните видови на риби патем за кои и нема РЕПРОМАТЕРИЈАЛИ во центрите

сега така беше до лани, дајте малку раководството кога ке одлучува да има предвид што одлучува и да не се фрлаат пари (камења во небото- кои по глава ке не тепаат) а пак оние кои продаваат рибата да се на крај офајдат

пс-- и тоа со 10 крапа не е дека ви ги броев рибите па сум загрешил.
ПРИМЕР ти кажував колку е во единки и беше означено со ,,карикирам,,

треба да порибиш 100 кг вкупно риба
-- 10 крапа од по 10кг
или
-- 200 крапа од - 500гр

што ке одучи РАКОВОДСТВОТО :filip:

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 07, 2016 4:26 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Licitacii DA.Poribuvanje SEKOGAS.
kolku sto mozam ke pomagam za ovaa ideja koja po mene e odlicna

duri bi go razvil mototo OD NAS ZA NAS

Se slagam deka e zalosno sto nema ribnici za drugi vidovi riba pa da se poribuva so sekakov vid zosto ima I sekakov vid ribolovci

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 07, 2016 8:17 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON1530
ЛокацијаCOLONSkopje
JaneMK НапишиCOLON
Licitacii DA.Poribuvanje SEKOGAS.
kolku sto mozam ke pomagam za ovaa ideja koja po mene e odlicna

duri bi go razvil mototo OD NAS ZA NAS

Se slagam deka e zalosno sto nema ribnici za drugi vidovi riba pa da se poribuva so sekakov vid zosto ima I sekakov vid ribolovci
:thumbs_up:

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 07, 2016 10:00 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
limun75 НапишиCOLON
JaneMK НапишиCOLON
Licitacii DA.Poribuvanje SEKOGAS.
kolku sto mozam ke pomagam za ovaa ideja koja po mene e odlicna

duri bi go razvil mototo OD NAS ZA NAS

Se slagam deka e zalosno sto nema ribnici za drugi vidovi riba pa da se poribuva so sekakov vid zosto ima I sekakov vid ribolovci
:thumbs_up:
+1 :fishing:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 09, 2016 1:22 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Boris НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
saso НапишиCOLON
Seto ova stana lakrdija.
Ne zaradi dobrite nameri da se soberat sredstva za da se pusti uste stotina kilogrami riba vo nekoe ezero ili reka, namesto da otidat direktno na trpeza, tuku zaradi redovni ,, dusegriznici ,, koj sekoja dobra namera ili poteg na bilo koj sto saka da napravi nesto za da se mrdneme od ovaa zabokrecina, se sabotira.

Ne e bitno sto se poribilo bitno e da se iskazat frustracii ovde na forum.
Luge koj sto so nisto ili pak mnogu malku pridonele, se stavaat vo situacija da kritikuvaat sobiranje sredstva za poribuvanje.

Poleka no sigurno sum se porazocaran od situacijava i smetam deka mnogu brzo ke dojde denot koga nema da ima potreba od ovoj forum.
Ne zaradi takvite koj ,,sabotiraat,, tuku zaradi takvite koj prekutuvaat.
Si sedel i piel kafe na voda so sportski ribolovci koj vo momentot go pravele najteskiot vid kriminal / za mene / lovele riba so namera da ja prodadat , si posetil krivolovci direktno na mesto na slucuvanjeto kade se slucuval toj kriminal ! Znaes deka sportski ulovena riba od sportski ribolovec ne smee da se prodava , taka ??? Tie likovi ne sto ne se kritikuvani od tebe , Ribar tuku se pocesni clenovi i ovde bre !!!!! I so koe lice sega me kritikuvas mene , Saso ? Jas nisto ne sabotiram , samo ja pisuvam bolnata vistina , koja ete vas ve boli !! Vaseto poribuvanje ce ima smisla samo ako koncesionerite si ja brkaat rabotata kako treba ............. a to za zal nema da se sluci skoro ..............ne tolku skoro za jas da bidam ziv i vidam toa cudo !!
Твојата филозофија е ТОТАЛНО погрешна. Рибар 2011 не е инспекторат, или полиција да трча по концесионери кои не си ја вршат работата, да спречува рибари да зимаат и продаваат риба, да затвара дуќани и ресторани кои нелегално откупуваа риба и ги стимулираат одредени риболовци да ја продаваат рибата........тоа се случувало и ќе се случува во иднина и додека си ти жив и после тоа, во кој обем тоа е дискутабилно, да се надеваме во помал. Но да се тврди дека не треба да се порибува се додека постојат такви појави, тоа е исто како да се залагаш никој и никаде веќе да не порибува, затоа што такви појави ќе има и во следните 50 години. По твојата филозофија и ти не треба да враќаш ниту една риба на Црна, зошто да враќаш во дупнат резервоар ? Таму нема рибокрадство, нема рибари кои зимаат повеќе од дозволено, маломерно, за продажба ? Или сега правиме моабет кој резервоар колку е дупнат, дали шика бензин или капе по малку. Значи ти селектираш и враќаш дел од рибите затоа што сакаш да има повеќе риба во водата, епа исто е и со порибувањето, а за резервоарот колку е дупнат остај други да мислат кои добиле концесија на водата и кои се должни да го санираат резервоарот.
Samo pisuvas toa sto sakaat drugite da slusnat ...................SAKAS da poribuvas ?? NE ! izborise koncesionerite da cuvaat vodite kako treba .Izbori se sudovite da kaznuvaat kako treba ! ZALEPI go dupnatiot rezervoar potoa turaj gorivo ...................Sakas da poribime ?Ajde vaka ................ TRI GODINI zabrana za ribolov vo sekoja kapka voda vo MK ..............Ima da se cudis kolku riba ce ima vo sekoja voda ! Imate li pretstava kolku riba godisno se izlovuva od vodite ? Mislam na legalna riba od rekreativci ?? Milion pati povejce od toa sto vie ce poribite za sto godini !

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 09, 2016 1:28 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Spaiva НапишиCOLON
@Keltan

Ицо нема потреба да го спомнуваш. Рендан е по форумов катадневно и врати теми од 2012-2013 ќе видиш и ќе се увериш.
Мене и уште 2-3 ме рендаа зашо по интензивно се залагав за C&R, особено за капитални примероци.
Излегов најголема будала, зашо сите други сакале да си пробаат свежа риба. Е ако де, ама не е само до пробањето...

Се со цел да можеееби проработи свеста, но залудно...

Ние не сме законот за да можеме да ги решиме проблемите со излов и рибокрадство!!

Ти критикуваш зошо немаш кого да искритикуваш и маваш по мала група на луѓе кој во најголемото зло прават мала
разлика со порибување која колку толку држи мал баланс во водите.

Замисли да не го правиме и тоа што го правиме? Замисли да нема оптимисти или ентузијазам до каде ќе стигнеме??

Ако сите размислуваме како тебе, водата ќе ни ја испијат...камоли па рибата!!

Критиките ти се неосновани каде се прават минимални - НО ТЕШКИ напори да сепак оставиме надеж дека еден ден се ќе биде како што треба со нашите води и рибниот фонд!

Се додека оваа гранка не дојде на ред каде ќе се воведат закони и ред, мала група на луѓе како нас ќе мораат да држат минимален баланс со мал допринос...колку и да се изловува нашиот придонес, сепак и 1 рипче плус да остане и да направи разлика.
Ih da e samo Ico vo prasanje , pa pola bre prodavaat ulovot ........ i potoa so parite vo dragstor i pasteti kupuvaat za decata :lol: DA , mala grupa na lujge koj mlatat prazna slama ......koj crni balans bre drzite so vaseto poribuvanje ?? A SAKAM nekoj da mi pojasni komu vo Ribar mu padna na pamet vo Crna reka i toa kaj rasimbegov most da pusti pastrmki , kade preku leto vodata vrie ??????????????? Znae li nekoj voopsto od vas koj se uslovite za zivot koj gi bara edna pastrmka - potocara ?????????????

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Последна промена од 1 на Keltan, променето е 0 пати

Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 09, 2016 3:08 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Ги поддржувам двете размислувања.. она дека треба бунарот да се залепи и дека треба да се порибува.. едното без другото нема поента.. како би изгледало да сите носиме се што ќе се обеси на јадица?..
Свеста треба да се смени а ако не се менува сама со волја, се менува со закон и сила.. за да изградиш куќа треба темел не гнојиво.. затоа ги поддржувам двете размислувања..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS56789»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 19 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum