www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 21, 2024 4:49 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910ELLIPSIS15»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 05, 2011 9:19 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Ubavo e koga ke se slusnat razlicni mislenja, zatoa i postojat ovakvi forumi.
Za vlecenjeto e dosta pisuvano ( namerno ne pisuvam troling zosto na troling ne sum videl nekoj da lovi kaj nas ), kako za negovite prednosti taka i mani.
Sakam samo da navedam deka posledniot mesec ima mogu pogolem uspeh frlanjeto od raka nego vlecenjeto.
Znaci ne drzi voda mislenjeto deka so ovoj nacin se izlovuva ribata poveke nego so ostanatite sportsko ribolovni tehniki.
Vo Ohrid Pastrmkata e zabraneta za sekakov vid i tehnika na ribolov a sigurno ne e istrebena zaradi vlecenjeto pa duri toa i da e na ohridski nacin i so po kojznae kolku blinkeri.
Od druga strana ohridskiot nacin i ovoj za koj najcesto nie zboruvame ima samo edna dopirna tocka a toa e vozenjeto na camecot.
I uste nesto, jas komentiram na temi koj gi poznavam i stojam zad ona sto go kazuvam ( ne komentiram za musicarenje ili za lov na bojnici ), i ocekuvam nekoj koga komentira da ima iskustvo vo toa sto ke go napise.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 05, 2011 9:25 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Искрено,тоа е една од ретките техники што ги немам пробано,но горам од желба и мерак да ја испробам 8-) 8-) 8-)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 10, 2011 10:38 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Баџо, незнам зошто ја поврзуваш техникава со Охридско, како што разбрав во охридско се влечеле по 100 блинкери, закачени на чамецот, или на стапови, или на незнам што. Овдека ние говориме за риболов со трска, на чиј крај од конецот има еден воблер, или блинкер, незнам што не е јасно тука. Патем незнам каде е забранет ваквиот начин на риболов. Ако тоа е погрешно, како ќе го искоментираш фаќањето со васер кугла, таму пак се ставаат по 5-6 мушици и тоа ли е грешно. А за констатацијата дека не се користи трска и машинка, мислам дека е коректно да ни кажеш дали имаш искуство со ваков техника на фаќање, па после да правиме моабет. А за изловувањето на рибата, нема благе везе, јас и многу други кои ја практикувале оваа техника, ќе ти потврдат дека имало денови кога цел ден се фаќа, а нема никаков удар, впрочем како и сите други рибарски техники.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 10, 2011 2:24 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Како прво замене како рибар може слободно да прашаш во Битола и сите ке ти објаснат каков рибар сум, а како второ КАДЕ Е СПОРТОТ во тој вид на риболов? Управувањето на чамецот, возењето на моторот? Не разбирам што е тука спортски? Иначе Васер куглата во сите цивилизирани земји е забранета, дури во Словенија мислам дека од годинава на сите води кои држат пастрмка е ЗАБРАНЕТА КОНТРА НА САМАТА ЈАДИЦА !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 10, 2011 2:47 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
jas suste ne sum ja probal tehnikava so vlecenje ama ja pamtam od detstvoto tehnikata na ohridsko vlecenje na blinkeri na koja sum prisustvuval i 100%e razlicna od ovaa sto se komentira na forumov,zatoa sto vo ohrid vlecea po 50-60 blinkeri na dlabocina od 60-50-40-30 metri na jaze bez trska so golemo olovo mozebi 4-5kg i vo pasanje bese samo toa da se ulovat poveke ribi a ne da se napravi kejf vo smisla na adrenalin,ova sto go pisuvaat na temava lici dosta sportski trska,vobler i umerena brzina na vozenje so camec i posle udarot imas mknenje i borba so ribata i nemoze so ovaa tehnika da se namali ribniot fond dokolku se primenuva taka kako sto kazuvaat,a ako se zloupotrebuva e togas e drug muabetot.momcive sto pisuvaat za tehnikava se sportski(rekreativni :lol: ) ribolovci i ne veruvam da zloupotrebat nekogas i da profitiraat od toa kako ohriganite,bezmilosno izlovuvanje za vreme na mrest i sluzenje po restoranite specijaliteti so ikra od pastrmka.ova go napisav i znam deka vo ohrid ima ribolovci sto ke me podrzat,koga napisav ohrigani ne mislev na site ne go samo na ribokradcite.

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 10, 2011 2:48 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
EVE EDNA RABOTA OD MENE KAKO SOVET NESTO

CUVAJTE SI GO REVIROT KAJ STO ODITE ZASO
AKO STE VO SITOACIJA KAKO STO E NASIOT REVIR
SIGURNO KE ZNAJTE SO VI KAZVA COEKOT

ZASO RABOTATA E STO SEKOJ STO ODI NA KOZJAK SO CAMEC I PENTA
KE JA PRIMENVA ISTATA RABOTA I DO KOGA KE TERA KE SI KAZI VREMETO

NE VI POZELVAM DA VI SE SLUCI ISTATA ZABRANA SO JA IMAME KAJ NAS

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 10, 2011 2:52 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
Баџо НапишиCOLON
Boris -ribar.com.mk НапишиCOLON
Баџо, незнам зошто ја поврзуваш техникава со Охридско, како што разбрав во охридско се влечеле по 100 блинкери, закачени на чамецот, или на стапови, или на незнам што. Овдека ние говориме за риболов со трска, на чиј крај од конецот има еден воблер, или блинкер, незнам што не е јасно тука. Патем незнам каде е забранет ваквиот начин на риболов. Ако тоа е погрешно, како ќе го искоментираш фаќањето со васер кугла, таму пак се ставаат по 5-6 мушици и тоа ли е грешно. А за констатацијата дека не се користи трска и машинка, мислам дека е коректно да ни кажеш дали имаш искуство со ваков техника на фаќање, па после да правиме моабет. А за изловувањето на рибата, нема благе везе, јас и многу други кои ја практикувале оваа техника, ќе ти потврдат дека имало денови кога цел ден се фаќа, а нема никаков удар, впрочем како и сите други рибарски техники.
Како прво замене како рибар може слободно да прашаш во Битола и сите ке ти објаснат каков рибар сум, а како второ КАДЕ Е СПОРТОТ во тој вид на риболов? Управувањето на чамецот, возењето на моторот? Не разбирам што е тука спортски? Иначе Васер куглата во сите цивилизирани земји е забранета, дури во Словенија мислам дека од годинава на сите води кои држат пастрмка е ЗАБРАНЕТА КОНТРА НА САМАТА ЈАДИЦА !
barbles jadicite se zadolzitelni samo na F F reviri kade sto ribata se vraka nazad.

_________________
...?


Последна промена од 1 на PERUN, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 10, 2011 2:55 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
spiro_jas НапишиCOLON
EVE EDNA RABOTA OD MENE KAKO SOVET NESTO

CUVAJTE SI GO REVIROT KAJ STO ODITE ZASO
AKO STE VO SITOACIJA KAKO STO E NASIOT REVIR
SIGURNO KE ZNAJTE SO VI KAZVA COEKOT

ZASO RABOTATA E STO SEKOJ STO ODI NA KOZJAK SO CAMEC I PENTA
KE JA PRIMENVA ISTATA RABOTA I DO KOGA KE TERA KE SI KAZI VREMETO

NE VI POZELVAM DA VI SE SLUCI ISTATA ZABRANA SO JA IMAME KAJ NAS
spiro na kozjak bez camec ne seojit oti seto e karpi i spili i nemet mesto sto ke ne soberit site

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 10, 2011 3:42 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Ej luge malce mi e dosadno da citam se ist raboti :o :o mesto da se pisuva za samata tehnika kako se lovi nekoi clenovi ja pretvoria vo debata za i protiv dozvoleno,zabraneto,nikade vo zakonot ne e utvrdeno deka vakov nacin na ribolov e zabranet,i tolku kraj nema vece muabet :evil: :evil: ,i vo bosna vo nekoi kraevi e zabranet bilo kakov ribolov na ribi grablivki na ziv mamec,ama kaj nas go tamanime klenot na crvi :!: :!: ,bitni se zakonite koi se vazecki momentalno vo MK ,i tie demagogii kako jas sum golem ribar zamene toa ne e sportski ne drzat voda i za moj drugar isto ribar nema nisto sportsko vo lovenje krap i cekanje po 3dena legajci u fotelja ne e ribolov ama za mene e uzivanje 8-) 8-)

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 10, 2011 3:50 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
filip030682 НапишиCOLON
Ej luge malce mi e dosadno da citam se ist raboti :o :o mesto da se pisuva za samata tehnika kako se lovi nekoi clenovi ja pretvoria vo debata za i protiv dozvoleno,zabraneto,nikade vo zakonot ne e utvrdeno deka vakov nacin na ribolov e zabranet,i tolku kraj nema vece muabet :evil: :evil: ,i vo bosna vo nekoi kraevi e zabranet bilo kakov ribolov na ribi grablivki na ziv mamec,ama kaj nas go tamanime klenot na crvi :!: :!: ,bitni se zakonite koi se vazecki momentalno vo MK ,i tie demagogii kako jas sum golem ribar zamene toa ne e sportski ne drzat voda i za moj drugar isto ribar nema nisto sportsko vo lovenje krap i cekanje po 3dena legajci u fotelja ne e ribolov ama za mene e uzivanje 8-) 8-)
zatoa sme tuka da pisuvame sto cini a sto necini i za vo idnina da imame pozastiteni i sekako bogati reviri so ribi!!!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910ELLIPSIS15»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum