www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 21, 2024 7:28 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS4041424344ELLIPSIS66»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 3:19 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Тоа и прашувам зошто не може да има групна дозвола од едно риболовно друштво кога не се прекршува никој закон. Нема повеке друштва туку едно единствено друштво. Никој на нигого не му дава на вересија. само риболовците имаат ќар од неа.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 3:40 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
nikola НапишиCOLON
a spiva ako moze da im obezbedi fondovi za finansiranje na zdruzenijata neka napravi eden seminar pa neka im objasni na site kako da dojdat do pari
:D Абе тоа е Никола, и мене не ми се свиѓа ама реалноста е таква, сурова.
Тешко ни е да ја прифатиме зошо треба да испотиме задникот.

Да си книговодител да ти организира семинар. Семинари државата организира во законски рамки и интереси.
За ова другово треба чколија. ;)

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 3:45 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Колеги неколку работи треба да бидат јасни, регионална дозвола во моментов во законот нема, еве го членот од законот

Член 50
(дозвола за рекреативен риболов)

Рекреативен риболов на риболовните ревири и рекреативните зони се врши врз основа на дозвола за рекреативен риболов.
Дозволата за рекреативен риболов може да биде:
- годишна за сите риболовни води во Република Македонија - државна дозвола,
- годишна за одреден риболовен ревир и рекреативна зона,
- петнаесетдневна,
- седумдневна и
- еднодневна.

Дозвола за рекреативен риболов се издава на лице кое поседува легитимација за рекреативен риболов.
По исклучок на став 3 од овој член дозвола за вршење рекреативен риболов без поседување на легитимација може да се издаде на рекреативни риболовци кои се странски државјани.
Рекреативните риболовци се должни легитимацијата и дозволата за рекреативен риболов да ја носат при вршење на риболовот, редовно да водат евиденција за уловената риба и податоците да ги доставуваат до концесионерот.
Формата и содржината на образецот на дозволата и образацот за водење евиденција, како и начинот на водење на евиденцијата и доставување на податоците ги пропишува министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство.
__________________________________________________________

Е сега:
1. Бидејќи таква дозвола во закон не постои Министерство нема предвидено кочани со парагон дозволи и неможе да им дава такви дозволи на концесионерите - ЗАТОА ШТО НЕ ПОСТОЈАТ, а со тоа неможе да дава одобрение за нешто што не постои во закон.
2. Во изминатиот период имало концесионери кои си правеле меѓусебни (незаконски) договори со цел да овозможат една дозвола да важи за повеќе ревири и повеќето тоа го правеле со добра намера и од интерес на риболовците, но од тоа произлегуваат следниве ПРОБЛЕМИ:

Прво - Многу риболовци биле сведоци дека извадиле ваква (регионална) дозвола и оди на некоја река (која му пишува во регионалната дозвола дека спаѓа под таа дозвола) и таму чуварот му вика “тука тоа не важи“ и му ја зима опремата - вакви случаи се појавуваа поради тоа што некои концесионери во јануари нешто се договориле, а во јуни ја расипале калимерата и едноставно не го почитуваат договорот кој го потпишале и за тоа страдаа риболовците кои си платиле за тоа. Во таква ситуација (ако се скарале) никој од двете страни на договорот неможе да ја примора другата страна да постапува според договореното, затоа што договорот што го направиле за регионалните е незаконски. Па така, неможат да одат на суд, затоа што таму судијата кога ќе го види договорот ќе ги праша - “Што е ова за што сте се договориле ?“ и овие ќе му речат “Договор за регионални дозволи“,.....ќе отвори судијата во Закон за рибарство и аквакултура и ќе види дека таква дозвола во закон не постои и автоматски ќе им ја отврли постапката затоа што направиле договор за нешто што не постои, читај “договорот е ништовен“. Во таква ситуација едниот му вика да другиот “јас не ти ги давам парите од регионалната што сме ги договориле“, и затоа имаше ситуации каде што се дужеа многу пари,....а другиот му вика “јас не пуштам рибари кај мене да ловат со твојата регионална“ - правна заштита никој неможе да има и на крај го сркаат риболовците кои си дале пари, а дозволата не им важи

Второ - Со овие регионални дозволи се вртеа многу црни пари. Пример: Концесионерот Х на почеток на 2012 година од Министерство подигнал/задолжил 4 кочани. Прв кочан - дневни дозволи, втор кочан седумдневни, трет кочан 15-дневни и четврт кочан годишни. Е сега, дневната му кошта 200 денари, седумдневната му кошта 500, 15-дневната 700 и годишната 1500. Но, он почнува да издава незаконска (регионална) за 3000 денари со која риболовците можат да ловат пример на 5 ревири кои тој што ја издава регионалната ги договорил и нормално таа дозвола уствари е најатрактивна и највадена. На крајот на годината, кога концесионерот ги враќа кочаните и кога кажува во Министерство колку продал дозволи, секако кажува само за дневни, седумдневни, 15-дневни и годишна за својот ревир - регионалната за која уствари се земени најмногу пари и се продадени најмногу дозволи никаде ја нема :) Црни пари - сива економија

Трето - Државата нема никаква контрола врз концесионерите во врска со фамозната регионална дозвола, ниту еден инспектор не може да праша, ниту да забележи какви се тие регионални дозволи, ниту пак колку чинат, ниту пак колку такви се продале затоа што законот тоа не му го дозволува на Инспекторот - едноставно како грав - неможеш да водиш евиденција, ниту да прашуваш, ниту да евидентираш нешто што го нема во закон,.....а со регионални е покриена пола Македонија :)

Со еден збор - СЕ ТОА Е НЕЗАКОНСКИ !!!

И сега кога истите не ги дозволија, никој не вика “абе дај да дадеме иницијатива тие регионални да станат законски“,...туку сите почнуваат да кукаат,....ејјјј ќе немало регионални....

Ја се согласувам дека таква “регионална“, или “групна“ или каква и да ја наречеме таа дозвола е потребна, за доброто на сите нас рибарите за да може со една дозвола да ловиш на ревири кои ти си ги избрал и платил,.....НО тоа треба да се внесе во закон за да бидеме легални и законски. Попросто неможе да биде, внесување во законот во тој членот 50 уште еден ред кој ке гласи РЕГИОНАЛНА ДОЗВОЛА. По ова, Министерство ќе испечати кочани со парагони и за овие дозволи, здруженијата ќе можат легално да се договараат, ако некој не го почитува договорот ќе може да се оди на суд, нема да има ситуации во кои тој што ја издава регионалната не му ги дава парите на другиот, рибарите кои ќе ја извадат таа регионална нема никој да ги заебава и на сред година да им каже е сега таа не важи, нема да има црни пари, државата ќе има контрола и на овие дозволи, како и на сите други што се законски и СИТЕ ЌЕ БИДАТ СРЕЌНИ И ЗАДОВОЛНИ

_____________________

Сега уште да се најде некој кој ќе ја поднесе иницијативата ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 3:54 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Maр 08, 2011 6:49 pm
МислењаCOLON374
Boris drugo mi e zborot dali moze da se napravi dogovor za sorabotka na zdruzenijata znaci da moze da lovat nasive na drug revir i obratno no seto toa da e besplatno znaci nema crni pari nema siva ekonomija samo so godisna od maticno drustvo eve primer Bregalnica 2011 pravi dogovor so babuna nie4 lovime tamu tie kaj nas

_________________
pod golemite kamenja golemite mreni se krijat


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 3:56 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Mozebi moze so gratis dozvoli vie na niv 100 i oni na vas isto...
Boris koj ke go podnese pismoto...

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 3:58 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Како и да е, како оваа година што ке има рибари без дозвола и мрежари никогаш немало и прашање дали ке има. Лани ја изловија рибата со мрежи и ја иструја оваа година ке биде бетер.
Ако не се смени нешто во скоро време ке умре риболовот во Македонија. Ке си пишуваме вака на форум и ке кажуваме како се лови риба :fishing:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 3:59 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON923
Koncizno i jasno kazhano vo postot od Boris.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 3:59 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
nikola НапишиCOLON
Boris drugo mi e zborot dali moze da se napravi dogovor za sorabotka na zdruzenijata znaci da moze da lovat nasive na drug revir i obratno no seto toa da e besplatno znaci nema crni pari nema siva ekonomija samo so godisna od maticno drustvo eve primer Bregalnica 2011 pravi dogovor so babuna nie4 lovime tamu tie kaj nas
Никола, вие можете тоа да си ги договорите меѓу вас, ама и претходно кажав, ако дојде инспектор и фати член на Брегалница на друг ревир кој нема дозвола за тој ревир, ќе го третира како криволовец.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 4:15 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Maр 08, 2011 6:49 pm
МислењаCOLON374
Epa togas jebi ga toa e clenstvoto sekade ke se namaluva republickata ne ja namalija dovolno regionalna, dogovori nema ova ke bide loso za site nas
Negotino 100 clena X 1500 =150000
Ribocuvar 12meseci x16000 bruto =192000
vo start 42000 zaguba
poribuvanje 100kg krap x240= 24000
benzin i ostanati trosoci 30000
ZAGUBA 96000
Demir Kapija Gevgelija Vinica ,Kratovo ,Probistip,Radovis site so tolkav broj na clenovi
koj e lud da raboti vaka site zdruzenija ke imaat vakov ist problem e toa ke se sluci
Toa ke ni se sluci i na nas vo Stip ke se otkazuvaat clenovi ke snema pari za plata ajde povelete nazad koncesijata na ministerstvoto i site vodi ke si ostanat na ribokradcite

_________________
pod golemite kamenja golemite mreni se krijat


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 5:03 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Od ovaa zaebancija so zabran za sorabotka pomedju drustvata od edna strana i nenormalno visoka drzavna dozvola od druga strana odi vo korist samo na onie zdruzenia koi ne se koncesioneri,potocno za drustvata koi nemaat obvrska da poribuvaa,placaat cuvarska sluzba.Znaci daj sto das kolku platat clenarina tolku,kolku izvadat drzavna tolku oni se vo dobit kako i da ja vrtis.
ЦитатCOLON
Целта е да се натераат здруженијата повеќе да работат и да се внесе малку повеќе интелектуална свест кај нив.
Да научат како да заработат.
Do ovaa cel nema da se dojde dokolku im go desetkuvame clenstvoto na zdruzenijata toa e jasno kako dena samo nekoj koj e zasluzen sto dojde do ova treba glavata da ja izvadi od pesok ili bar da prestane da laze deka rabotat vo interes na ribarite.
Neka mi objasni sega nekoj kako malite drustva so pomalku atraktivni reviri ke opstojat so 10-30-50 godisni dozvoli samo za nivniot revir.Eve sega koj ribar ke izvadi dozvola primer za Kriva reka,revir otsecen od svetot,slab so ribi a so cenaata na dozvolata gore dole ist so primer nekoj revir od r.Vardar.
Uste sega gledam sto ke se sluci so tie mali reviri,poradi nemanje sredstva ili ke gi prepustat bez cuvarski sluzbi,poribuvanje ili pak ke se otkazat od koncesijata.

Izlez gledam samo ako se intervenira so amandman vo zakonot da se namali drzavnata na razumni 3000-4000denara ili BOJKOT

Kako i da e ovaa situacija od prethodnite godini ke prodolzi uste malku.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS4041424344ELLIPSIS66»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 9 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum