www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Сеп 30, 2024 7:24 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3940414243ELLIPSIS77»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 8:14 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Абе луѓе, не знам како да ви докажам дека сиромаштијата не е изговор да се лови во мрест или пак да се криволови со мрежи, харпуни итн. Што не е јасно овде ?

Поминете преку таа психолошка матрица на балканско сфаќање дека треба да се толерираат тие што немаат пари или се сиромави. Има институции за тие сиромашните.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 8:14 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
howitz НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
PS. howirz mislam deka bas i ne razbiras sto saka da ti kaze sasoj...kolku toa lesno znae da od ribolov premine vo western film .. :D Moj sovet ne si igrajte igracki da izigravate serifi, ima institucii,povikajte gi i dovolno e od vas.Dali ce reagiraat na toa nadleznite e druga storija...Vie ste napravile se sto mozete .. .
Со ваков став друже, ниедна власт, ниедна институција или држава немаше да го пронајде патот до правниот систем. Народот треба да се бори за она што мисли дека го заслужува, оставањето на „милост“ на институциите само ќе го распарпчи системот и за некоја година ние спортските риболовци ќе немаме вода за ловење на вистинска риба.
Законот НЕ во рацете на граѓанинот туку борба за спроведување на правна постапка против сите престапници на законот.
Pa poveli pojdi na uliv na Kozjak i napravi red.Ne trebaat iminja. . . cim stignes ce vidis eden kup krivolov na sekakov mozen naci,edni denje edni nojce brkaat biznis :D Pa javi ni sto si napravil

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 8:15 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 30, 2012 7:40 pm
МислењаCOLON583
ЛокацијаCOLONСкопје
[quote="howitz"]Без разлика што лепел плакати, тоа е веќе друга димензија на политика, такви гниди се заштитени само во најблиските кругови на власт. Фино лепо обвинет за прекршочно дело според законот и изведен пред суд.

Колку убаво звучи..........музика за моите уши
Ти бе howitz каде живееш ? во Англија,Германија,Шведска итн. ?

_________________
[ img ]
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 8:23 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Maр 23, 2011 1:58 pm
МислењаCOLON99
interesen stav imas izgradeno howitz prosto me voodusevuvas so tvoite stavovi i nameri prema lugeto koi gresat, a dali si i ti tolku cesen e moeto znak prasanje prema tebe. vakvi kako tebe ako imame poveke ili ke snema riba ili ke snema luge, ne ti ja razbiram voznemirenosta, ako si tolku silen kako sto ti se stavovite, vi kazav ke pratam sliki od vardarski harpundjii mrezari i sliki i klipcinja od vodi zagadeni od fabriki i dr... pa da vidam sto ti togas ke prevzemes okulu toa.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 8:44 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
sasoj НапишиCOLON
howitz НапишиCOLON
Без разлика што лепел плакати, тоа е веќе друга димензија на политика, такви гниди се заштитени само во најблиските кругови на власт. Фино лепо обвинет за прекршочно дело според законот и изведен пред суд.

Колку убаво звучи..........музика за моите уши
Ти бе howitz каде живееш ? во Англија,Германија,Шведска итн. ?
zver НапишиCOLON
interesen stav imas izgradeno howitz prosto me voodusevuvas so tvoite stavovi i nameri prema lugeto koi gresat, a dali si i ti tolku cesen e moeto znak prasanje prema tebe. vakvi kako tebe ako imame poveke ili ke snema riba ili ke snema luge, ne ti ja razbiram voznemirenosta, ako si tolku silen kako sto ti se stavovite, vi kazav ke pratam sliki od vardarski harpundjii mrezari i sliki i klipcinja od vodi zagadeni od fabriki i dr... pa da vidam sto ti togas ke prevzemes okulu toa.
@sasoj
Живеам во Македонија и знам дека за некои работи функционира правниот систем, тоа што ти си рамнодушен во ставовите за криминалците на водите тоа е твој проблем пријателе. Знам и сигурен сум дека ако се бориме доволно ќе има ефект.

@zver
Види, не сум јас законот па да менувам или да правам волшебства. Јас сум индивидуа која се залага за да не се изловува рибата заедно со уште неколку истомисленици од форумот.
Друга работа, јас не сум вознемирен, него дискутирам, ако ти се многу остри ставовите, не знам како да ги омекнам за тебе меѓутоа ако имаме повеќе како мене ќе има дефинитивно повеќе риба во водите.

Седам дома и не одам по риба само поради моето достоинство, не сакам да ловам риба во мрест. Вие како сакате.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 8:46 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Форумов малку заличува на седниците на Собранието. Кој ,како и што кажал. Па реплики :mrgreen:
Постои Закон во кој пропишаните казни се прилично ригорозни 1.500-2.500 евра.
Недостасува НЕГОВО СПРОВЕДУВАЊЕ.
Виновен за тоа: Министерство за земјоделство......поточно Државниот инспекторат и лично министерот.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 8:55 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 30, 2012 7:40 pm
МислењаCOLON583
ЛокацијаCOLONСкопје
Седам дома и не одам по риба само поради моето достоинство, не сакам да ловам риба во мрест. Вие како сакате.[/quote]

Очигледно не се разбираме...само уште нешто...што мислиш дали ќе биде подобро ако седиш дома ? па макар и поради достоинството...ако сите седиме дома,кога ќе излеземе на вода ќе нема риби повеќе,сите ќе тураат мрежи и ќораво и сакато...сега барем сигурен сум колку-толку се плашат и тоа баш од спортските риболовци..
И уште една сигурна информација.....Па мрежарите одвај чекаат да биде забрана,да може на раат да си работат.. и со сигурност ти кажувам дека во време на забрани се врши најголемиот криминал.....

_________________
[ img ]
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 9:00 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
sasoj НапишиCOLON
Седам дома и не одам по риба само поради моето достоинство, не сакам да ловам риба во мрест. Вие како сакате.
Очигледно не се разбираме...само уште нешто...што мислиш дали ќе биде подобро ако седиш дома ? па макар и поради достоинството...ако сите седиме дома,кога ќе излеземе на вода ќе нема риби повеќе,сите ќе тураат мрежи и ќораво и сакато...сега барем сигурен сум колку-толку се плашат и тоа баш од спортските риболовци..
И уште една сигурна информација.....Па мрежарите одвај чекаат да биде забрана,да може на раат да си работат.. и со сигурност ти кажувам дека во време на забрани се врши најголемиот криминал.....[/quote]

Да го земам сам законот во раце и да изигравам рибочувар на водата за време на мрест на сите води и езера во Македонија е тешко и невозможно.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 9:03 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
И јас се согласувам со тоа дека никаква „сиромаштија“ не го оправдува криволовот што се случува на Козјак. Но, додека надлежните институции не преземат нешто, ќе има се повеќе автобуси, а се помалку риба.
Инаку, за некој ден Козјак ќе почне да се испушта повторно, нема да се држи полн, бидејќи долу ќе мора да се полни новото езеро, а може да се случи дел од икрата на кленот/крапот/попадиката да остане на суво

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 9:11 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 30, 2012 7:40 pm
МислењаCOLON583
ЛокацијаCOLONСкопје
Да го земам сам законот во раце и да изигравам рибочувар на водата за време на мрест на сите води и езера во Македонија е тешко и невозможно.[/quote]

Е ова е паметно кажано....инаку лесно е да типкаме по тастатурата и да "средуваме" секаде каде има проблем...
Можеби само може да им отвориме очи на институциите и да сугерираме за проблемите,да притискаме,да бараме,да инсистираме да се среди нешто и да покажеме дека сме тука,дека се грижиме за рибниот фонд...друго ништо не можеме...сега за сега рибокрадците се појаки...можеби затоа што интересите на рибокрадците и чуварите се заеднички (чест на исклучоците)....

_________________
[ img ]
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3940414243ELLIPSIS77»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum