www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 21, 2024 2:51 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СТОПАНСКИ РИБОЛОВ
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 03, 2012 8:46 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Keltan НапишиCOLON
Azder.eve ti go odgovorot.OSUM godini bez stopanski ribolov i do koe deredze dojde OE ?
Извини Келтан, ама грешиш!

ОЕ е доделено за стопански риболов бидејќи овластената институција предвидела дека во ОЕ има доволно риба за да се организира стопански риболов. Значи не дошло ОЕ до некое дереџе, да било така, немаше да има никаков риболов и наредните 6 години ;)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СТОПАНСКИ РИБОЛОВ
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 03, 2012 8:48 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Keltan НапишиCOLON
Jovan,mozes li da ni pojasnis ako znaes se razbira kako i koj vrsi kontrola nad kolicinata ulovena riba pri stopanski ribolov ? I kako se kontrolira..dnevno na lice mesto ili po evidencija vo nekoj knigi kade koncesionerot vodi evidencija.....
Гледам дека не доби одговор од Јован.

Стопанскиот концесионер си врши излов на риби, си води своја евиденција, демек излегува секој ден со чамците на исто место и демек си ги мери сам рибите, а инспекторот повремено врши контрола и ги проверува книгите :D Приказна за мали деца, нели? :) Е така ќе биде и на ОЕ, и на Дебар...

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СТОПАНСКИ РИБОЛОВ
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 03, 2012 8:49 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
Vtoro poribuvanjata se vrsat vo prisustvo na ovie lica te bendisuvalo toa ili ne...Kolicini i se ostalo predviduvaat tie.....Podmladok TREBA da proizveduvaat SAMO ovie institucii, a ne kako sega coek firma da mozi da stanuva reprocentar!!!Ima i takvi kaj nas ako ne si znael.....!!!!
Шефе, да не ја утна малку работата? Кога беше тендерот, се распрашавме колку овластени репроцентри има во Македонија со кои може да се склучи договор за порибување. Одговорот беше ДВА, ХБЗО и Инст. за сточарство. И наводно уште еден имало кај Кавадарци, ама не бил уште спремен за работа.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СТОПАНСКИ РИБОЛОВ
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 03, 2012 9:19 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
Филип НапишиCOLON
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
Vtoro poribuvanjata se vrsat vo prisustvo na ovie lica te bendisuvalo toa ili ne...Kolicini i se ostalo predviduvaat tie.....Podmladok TREBA da proizveduvaat SAMO ovie institucii, a ne kako sega coek firma da mozi da stanuva reprocentar!!!Ima i takvi kaj nas ako ne si znael.....!!!!
/quote]

Шефе, да не ја утна малку работата? Кога беше тендерот, се распрашавме колку овластени репроцентри има во Македонија со кои може да се склучи договор за порибување. Одговорот беше ДВА, ХБЗО и Инст. за сточарство. И наводно уште еден имало кај Кавадарци, ама не бил уште спремен за работа.
Ti si ja utnal rabotata jas NE. Ne e vo Kavadarci na drugo mesto e.....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СТОПАНСКИ РИБОЛОВ
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 03, 2012 9:21 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
Филип НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
Jovan,mozes li da ni pojasnis ako znaes se razbira kako i koj vrsi kontrola nad kolicinata ulovena riba pri stopanski ribolov ? I kako se kontrolira..dnevno na lice mesto ili po evidencija vo nekoj knigi kade koncesionerot vodi evidencija.....
Гледам дека не доби одговор од Јован.

Стопанскиот концесионер си врши излов на риби, си води своја евиденција, демек излегува секој ден со чамците на исто место и демек си ги мери сам рибите, а инспекторот повремено врши контрола и ги проверува книгите :D Приказна за мали деца, нели? :) Е така ќе биде и на ОЕ, и на Дебар...
Ke dobijas odgovor...Ne e tocna tvojata konstatacija. Ama nemozam sega.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СТОПАНСКИ РИБОЛОВ
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 03, 2012 9:34 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
Ti si ja utnal rabotata jas NE. Ne e vo Kavadarci na drugo mesto e.....
Ситни детали се тоа, битно се само тие 2, односно 3.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СТОПАНСКИ РИБОЛОВ
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 03, 2012 9:37 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
Ke dobijas odgovor...Ne e tocna tvojata konstatacija. Ama nemozam sega.
Јован, кога разговаравме, јас те прашав дали ќе се врши контрола колку риба е изловена на секое излегување на пунктот. Ти ми рече дека нема теорија да се врши контрола на секое излегување.
Аналогно на тоа, вие инспекторите, ќе треба да верувате на запишаното во дневните евиденции на концесионерот.
Секако, останува ризикот на концесионерот да му отидеш во ненајавена контрола и да му фатиш поголема количина риба од пријавената.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СТОПАНСКИ РИБОЛОВ
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 03, 2012 1:39 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
koncesionerite za stopanski ribolov posteno ke si ja vrsat rabotata,,...

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СТОПАНСКИ РИБОЛОВ
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 05, 2012 11:27 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 02, 2011 12:02 am
МислењаCOLON109
ЛокацијаCOLONSkopje
Odgleduvanje konzumna riba vo ribnik ili stopanski ribolov . Nabavuvas-kupuvas podmladok so odredena golemina, intezivno go prihranuvas so hrana koja ja kupuvas i na krajot koga ribata ke ja dostigne baranata tezina ja prodavas. Znaci investiras, vlozuvas trud i profitiras.

Moe razmisluvanje

Stopanski ribolov na prirodni i vestacki ezera dadeni pod koncesija:
- so namenski izlov so mrezi i drugi sredstva da se utvrdi vidot i orentacionata kolicina na ribi
na vodata predvidena za stopanski ribilov
- da se utrvrdi prosecniot priroden prirast na sekoj poedinecen vid riba na dadenata voda
- da se odredi tocniot period i lokaciite na mrest na vidovite riba zastapeni na dadenata voda za
mrestot da bide zastiten i uspesen
- za vestackite ezera da postoi kordiniranost pomegu koncesionerot i korisnikot na vodata
(hidrocentralata ili akumulacijata za navodnuvanje) za da ne se menuva nivoto na vodata za
vreme na mrestot i inkubacijata na oplodenata ikra.
- mislam deka na osnov na ovie dobieni podatoci bi mozelo da se utvrdi kolicinata na riba nameneta
za izlov-stopanski ribolov od strana na koncesionerot
- za vidovite na riba koj potesko ili voopsto ne se mrestat na dadenata voda ili se pak od
poseben interes i vaznost za stopanskiot i rekreativniot ribolov, da se izvrsi poribuvanje od strana
na koncesionerot
- izlovot na riba da bide samo i isklucivo vo odnapred utvrdeni denovi vo mesecot i godinata so
sto bi se ovozmozila i poefikasna kontrola od nadleznata institucija
- za sekoj izlovena kolicina na riba koncesionerot da vodi pismena evidencija spored tocno
utvrdena forma od kontrolnata institucija
- ulovenata kolicina na riba koncesionerot da moze da ja prodava isklucivo samo na
registrirani firmi i pravni subjekti so koj treba da ima skluceno dogovor za kupoprodazba
- plakanjeto da odi isklucivo preku ziro smetka ili so izdadena fiskalna smetka
- kontrolnata institucija po potreba da vrsi kontrola i kaj kupuvacot na riba za da ja utvrdi
verodostojnasta i tocnosta na kolicinata na kupenata i prodadenata riba

_________________
На Вардар рипчиња мали, фрли вади-пржи јади


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СТОПАНСКИ РИБОЛОВ
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 07, 2012 3:17 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONЧет Aвг 16, 2012 1:26 am
МислењаCOLON28
Stopanski ribolov... Hmmm za nasi uslovi ne zvuci mnogo pametno zasto i profit sto ke se dobie od tija pare drzava nema da nesto mnogo korist a steta na riban fond i nema nekoj koj vodi evidenciju na dozvole .. Na primer zadovljan samo od tikves posto nema dozvola na ruku nego na uplatnicu, dok onj dn u dojran ne sam ni znaja deka ima stopanski ribolov i deka si ga podelija ezero demek za rekreativan ribolov do star dojran a natamo za stopanski i vek kd narani mesto spremi se kazava mi deka nemozu da fakam i fala mu na ednoga decka i otide do star dojran kude sto mi kazava izvini tamo ne ti kazamo nemoze da se faka ...Otide do star dojran tamo nesto pocnava da kazuev nemoze bilo opredeleno za stopanski ribolov i deka ne e njin problem .... :S probamo sas ubavo i kulturno sve dok ga prasa moze li da ulegnu da fakam bar 4 sata i on odgovori sas nemoze da se faka ke doslo sekjuriti sas "pistolite" takoj da .. tga mi pukna film da ostana malce povise tuja ke bese nekoja druga rabota i si se spakuva i si pojde doma takoj da dojran vise nikad ke palakam dozvolu i da mi kazue kude da fakam.... A i ne bese sam da bese bs ke gi pocekase da dojdev pa da vidmo sto e i kako e ... Od moju stranu dojran e uzas..


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 11 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum