www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 21, 2024 7:57 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3536373839ELLIPSIS64»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 8:45 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
aaaaaaaaaaa zakonski :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 10:37 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Da, jas sakam da kazam nesto poveke.
Na forumov ima prisutni skoro od sekoe Zdruzenie po nekoj pa moze i da im ja prenese ovaa moja izjava do site koj se zainteresirani vo vrska so ovaa tema.
Bidejki nekoj smeta deka Zdruzenieto Ribar 2011 ili pa duri i MRF ima udel vo ovaa odluka na MZSV bi sakal da ja iznesam prikaznata otpocetok.
Ribar 2011 e mlado Zdruzenie, i barajki nacin da im ponudime na nasite clenovi nekoja optimalna dozvola zaedno so vadenjeto na Legitimaciite pocnavme da razmisluvame za izdavanje na regionalna dozvola.
Se slusnavme so nekolku koncesioneri i najdovme zaednicki interesi. Pocnavme da se rasprasuvame vo MZSV i gi dobivme uslovite po ko mozat da se izdavaat vakvi dozvoli, clenovi vo Zakonot kade e toa opisano i pocnavme da citame.
E sega dali sme nie tolku umni no nikade vo Zakonot ne mozevme da najdeme ,, regionalna ,, ili ,, grupna ,, dozvola.
Ne e mozno. Se delele so godini nanazad.
Ajde uste ednas - citaj.
Pak, nikade ja nema.
Se javivme vo MZSV i prasavme kako ni velite deka moze da dobieme ,, regionalna ,, koga vo Zakonot nikade ja nema. Odgovor ni oni nemaa, no verojatno pocnaa i oni da citaat.......
Ribar 2011 nema namera da nastetuva nikomu, najmalku na postenite ribolovci.
No voedno sakame ednas da se zapocne da se raboti vo ovaa sfera kako sto nalagaat Zakonite.
A Zakonot vo momentov ( a bogami i od 2008 godina navamu ) ne znael deka ,, regionalna .. dozvola ne postoela.

Za zal nekomu ovaa dozvola mu odela vo prilog, nekomu ne, i toa mi e sosema jasno. Nekoj za vakvi dogovori plakal pari koj ne bile nikade zaveduvami, nekoj mozebi i posteno gi prijavuval, nekoj dogovaral sumi pa plakal samo del od niv i vo najgolem broj na slucaevi podebeliot kraj go izvlekuvale pomalite Zdruzenija.
Zosto ?
Cesto ne gi dobivale dogovorenite pari, cesto gubele poveke otkolku sto dobivale i stanuvale privezoci na ,, golemite ,, Zdruzenija.
I jas mislam deka e dobro sekoe Zdruzenie da vidi i oseti ovaa godina dali podobro pominuva vaka, rabotejki bez ,, regionalna ,, i spored Zakon ili nekako kako do lani.
Cesno na voda.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 10:44 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
DUMBAL НапишиCOLON
siguren sum deka ovaj zakon e (pozajmen)od nekoja evropska drzava vo koja ribolovcite imaat primanja od 2000 evra pa mozat da vadat po 3,4 dozvoli.OVA SIGURNO NE GO SMILILA NASATA VLADA!

:shake_hand:
Потполно си во право Думбал, за Битолскиот ревир годинава дозволата „се на се‘‘ ќе не чини 3000 денари комплет !!! :roll:
И сето би било увбаво ако некој зема плата од 60 и кусур илјади денари, па да одвои 5% за своето хоби!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 10:50 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... ме интересират дали во законот мојт да се најт „Државна“ и ако имат зошто тоа да го имат а да немат регионална? Јас релативно краток период ловев во МК, се на се 7 години и ги знам тие регионални Дозволи, кои се супер за рекреативните Риболовци, но не вервам дека беа ОК за друштвата. Но таа Државна ако ја има во законот, тогаш по логиката на нештата требит да ја имат и регионалната ...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 11:07 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Od damnesno iskustvo so regionalnite dozvoli na pola reviri za koi pisuvase deka vazat nevazea.Pogotovo na vardar.So praime ako izvadam regionalna i zdruzenieto ne mu plati na koncesionerot i posle tri meseci ti vika nevazi ovde ovaa dozvola.Dali nekoj mi garantira deka cela godina ke mi vazi za toj revir.NE.Nikoj toa ne go garantira.Zasto togas da vadam regionalna.Za da bogatam zdruzenie .Ke go bogatam ona kaj shto si odam po riba i tamu ke si vadam dali nedelna,mesecna,godishna sprema potrebite shto gi imam.Dokolku imam pari godishna republicka i ne se zamaram.

Kaj nas se nema garancija za nisto taka da od iskustvoto so regionalnite.Ne FALA.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 11:19 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
E pa Toa go zborea ovde Janko nekoi clenovi.."regionalna "Ama da se stavi vo zakonska ramka kako i drugite dozvoli ,bas Poradi Toa podmetnuvanje so neplacajnjeto na "usnite"obvrski medzu zdruzenijata.

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 11:20 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
I "crnite " pari :mrgreen:

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 11:20 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Uste nesto da ne slushnam kako toa se pravi zaradi svoite clenovi.Malu morgen izbiracka politika sobiranje poveke clenovi i trpanje pari vo dzep.Ako sakas da napravis nesto za svoite clenovi bidi kako Crni Drim-Globocica,Babuna-Velesko,PAstrmka-Crni drim,Bregalnica.Taka najveke ke im udovolis na clenovite a ne so potplata a doma nisto.Ako se clenovite zadovolni ke si pecaat najveke vo svojot revir na maticnoto drustvo i odvreme navreme ke odat na druga voda zaradi razbivanje monotonija.

P.S.Neka nemi zamerat i drugi zdruzenija megutoa ovie napravija najveke vo svojot revir

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 11:30 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
2001 i 2002 ucenicka dozvola so pecati od povece reviri dolz vardar,kriva,pcinja,struma,bregalnica
2004 i 2005 isto regionalna dozvola
2007 i 2008 pak regionalna.pomedju drzavna od vremeto koga se davaa gratis

Site dozvoli se vadea vo Pcinja i moram da kazam deka vo nikoj moment na nitu eden revir sum nemal problem ili nekoj da kaze deka ne mi vazi tuka regionalnata.Dali preku Vardar ste imale problemi stvarno neznam.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 11:32 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Dali vazese na debarsko,mantovo,velesko,globocica.Odnosno ne dali vazea nego na licemesto dali ti gi odobruvaa.Mene ne

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3536373839ELLIPSIS64»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 25 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum