www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 2:33 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456ELLIPSIS9»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАП НА ГЛОБОЧИЦА
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 26, 2012 9:40 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Drim НапишиCOLON
Mnogumina od vas lovat na Boili jas retko sum lovel na boili kolku hemija stavate vie vo boilita? ke nakrmite so najmalku 2-3 kg boili pa razni peleti pa sekeras pa praskasta hrana sto uste ne ..od taa hrana polovina ke ja izedat sitnite ribi klenovite i slicno , e kajnas ima eden problem sto ima klenovi kade sto ke napravat popara 30% od pcenkata ke ja izedat krapovi ima vo izolbilie kade sto ke dojtat i ke uzivaat na prihranata 20 % od taa prihrana ke propadne vo tinjata( multa) taka da ostanuvaat uste 50% e sto se 5-6 kg pcenka za 20-30 krapovi ??
Доста добар одоговор, човек да се подразмисли малце.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАП НА ГЛОБОЧИЦА
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 26, 2012 9:43 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Spaiva НапишиCOLON
Доста добар одоговор, човек да се подразмисли малце.

нема што да се мисли ... трските и на вода што би рекол зајакот велешки :lol: :lol: :lol:

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАП НА ГЛОБОЧИЦА
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 26, 2012 9:43 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Spaiva НапишиCOLON
Drim НапишиCOLON
Mnogumina od vas lovat na Boili jas retko sum lovel na boili kolku hemija stavate vie vo boilita? ke nakrmite so najmalku 2-3 kg boili pa razni peleti pa sekeras pa praskasta hrana sto uste ne ..od taa hrana polovina ke ja izedat sitnite ribi klenovite i slicno , e kajnas ima eden problem sto ima klenovi kade sto ke napravat popara 30% od pcenkata ke ja izedat krapovi ima vo izolbilie kade sto ke dojtat i ke uzivaat na prihranata 20 % od taa prihrana ke propadne vo tinjata( multa) taka da ostanuvaat uste 50% e sto se 5-6 kg pcenka za 20-30 krapovi ??
Доста добар одоговор, човек да се подразмисли малце.

Ондак не би бил крапскиот риболов атрактивен, можеби на Глобочица таа тактика се вози меѓутоа на друга вода ако фрлиш толку пченка и ако не ловиш со хемии, пелети, боили ќе си вариш кафиња цел ден :)
Секоја вода е различна и затоа крапскиот риболов е атрактивен затоа што не е едноставен. :)

На вратница имав искуство викендов, локален риболовец што лови на пченка, месец дена по ред доаѓа секој викенд и нема ниту еден удар од крап ни амур :)
Ќе ви ја научиме рибата на хемии :D


Последна промена од 1 на howitz, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАП НА ГЛОБОЧИЦА
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 26, 2012 9:45 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Shot se odnesuva do prihranata znam kolku se hrani i sum videl.Shto se odnesuva do jadenejto Samir zaboravi da kaze osven klenovite deka ima i mnogu krupen karash koj ja tamani pcenkata.Za 2 saata 25 udari sum nema l nikogash ama sum imal 15 udari dnevno na tapa kako shto kaza Samir.Ama toa bilo nekogash vo posledno vreme barem poslednive 5-6 godini teshko.Ama se oni sekoj den na voda pa nekogash i ke se naceka jatoto.NA olovo tesko taa rabota.Deka se faka se faka.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАП НА ГЛОБОЧИЦА
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 26, 2012 9:46 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
ПРВО ПРАВИЛО Е ДЕКА НЕМА ПРАВИЛА :lol: :lol: :lol:

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАП НА ГЛОБОЧИЦА
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 26, 2012 9:52 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
odgovor nikakov,,, sum lovel bna debar i nema ralika so globocica,, znam sto e ribolov na klasicna diva voda,,drim,, i vikas site,,koj ,, :?: :?: nego razgovorov go vodam za da nesto razgranicime da bide realno, jas tuka realno ne gledam,,
na natprevarot vas ,,site sto frlija se i sedsto vo voda , i nekontrolirano,, tie ne fatija riba, tamu fatija riba ljudge sto nosea po 2 kg pcenka i 1,5kg boili, sto znaat,,
vasata voda e klasicna diva voda koj 90% se divjaci, bar za niv ne mi kazuvajj, a posebno tie pogolemi od 7 kg, ako eden dodeka se rani na mestoto pogodi jadica vo usta ,drugite ne startuvaat nego fakaat magla,i ,zatoa sto vo negovata grupa ne se pomali od 5kg, a za da porasnat tolkavi, od ikra vo taa sredina im trebba skoro 10 god,,, znaci opva ti go pisav deka ne zboruvam za krap , nego za radar, epa sega koj kako ke svati,,,

stvarno mi e nelogicno ova sto go procitav od tvoja strana,,, ako e taka vie treba da pravite krapski turizam i ke imate najposetuvana voda vo evropa,,,

kazav sekoja cest sto sui fatil,da ne me svatis pogresno, nego odgovorov tvoj me stavi vo dilema,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАП НА ГЛОБОЧИЦА
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 26, 2012 9:55 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 30, 2012 7:40 pm
МислењаCOLON583
ЛокацијаCOLONСкопје
ico baits НапишиCOLON
odgovor nikakov,,, sum lovel bna debar i nema ralika so globocica,, znam sto e ribolov na klasicna diva voda,,drim,, i vikas site,,koj ,, :?: :?: nego razgovorov go vodam za da nesto razgranicime da bide realno, jas tuka realno ne gledam,,
na natprevarot vas ,,site sto frlija se i sedsto vo voda , i nekontrolirano,, tie ne fatija riba, tamu fatija riba ljudge sto nosea po 2 kg pcenka i 1,5kg boili, sto znaat,,
vasata voda e klasicna diva voda koj 90% se divjaci, bar za niv ne mi kazuvajj, a posebno tie pogolemi od 7 kg, ako eden dodeka se rani na mestoto pogodi jadica vo usta ,drugite ne startuvaat nego fakaat magla,i ,zatoa sto vo negovata grupa ne se pomali od 5kg, a za da porasnat tolkavi, od ikra vo taa sredina im trebba skoro 10 god,,, znaci opva ti go pisav deka ne zboruvam za krap , nego za radar, epa sega koj kako ke svati,,,

stvarno mi e nelogicno ova sto go procitav od tvoja strana,,, ako e taka vie treba da pravite krapski turizam i ke imate najposetuvana voda vo evropa,,,

kazav sekoja cest sto sui fatil,da ne me svatis pogresno, nego odgovorov tvoj me stavi vo dilema,,

:lol: :lol: :lol:

_________________
[ img ]
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАП НА ГЛОБОЧИЦА
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 26, 2012 10:46 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
kircask НапишиCOLON
Bravo bre majstore si go napravil merakot svaka cast. Ubavi sarkovci izlegle se gledame za nekoja nedela na 4 dnevna ekspedicija :D ovoj mi e najomileniot predel za krap vo MKD :D znae sve da dade.
shto ibne si stanal ne vikash ke ideme zaedno a bez mene kje ja terash na nashe mesto c c c abeeeee
ke vikash posle kaj mi e aki ide mechkata haaaaaaaaa kircask stara legenda ahahahaha

samche na pamet go nauchivte nema vishe kaj da bega krapon dusha mu zemavte :lol:
ej ti zaviduvam za momentot so chamecot shto si go pravish kejfot i si vlechesh ;)
pozzzzzzzzzzzzz

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАП НА ГЛОБОЧИЦА
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 26, 2012 11:08 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
ако кажам ке згрешам --- ај ке си поќутам
па гранки фрлаат на местото затоа толку крап им дава ;) :mrgreen:

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАП НА ГЛОБОЧИЦА
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 27, 2012 8:49 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Честитки од мене за уловот!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456ELLIPSIS9»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 48 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum