www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 21, 2024 1:04 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS15»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONВто Maр 08, 2011 8:22 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... ја истребија Пастрмката во мето О. Езеро :( и со ваков начин и со тие таканаречени „Висеќи Мрежи“ кои имаја висина и до 40м а должина повеќе км. Сега кога си одам на Езеро на Риби знам дека 100% ќе удри Кленко мој убав мил :!: Но како шо е тргнато и него ќе го искасапат „браќа“ мрежари кои со Амин од Полицијата влегуваат во предвечерните часови да си ги фрлаат своите мрежи :evil:

Со тролингот е скоро истиот филинг како со блинкерот на Охридски начин, со таа разлика што на овај начин не се масакрира рибата. Две до Три Трски па и 4 не прават никаков проблем и слободно по мое мислење може да се користи на сите поголеми езера во МК.

Еве една слика од Кленко, кој го фатив случајно кога го оставив блинкерот во вода, и тргнав со кајчето па блинкерот пропадна длабоко и во моментот кога почнав да збирам жила Кленко си лапна :mrgreen:

Поздрав од Охрид ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONВто Maр 08, 2011 8:29 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Neznam od kade da pocnam. Ajde prvo za trolling. Kaj nas ne postoi, nikoj ne ribolovi na ovoj nacin bidejki e prvenstveno namemet za ribolov na golemi dlabocini ( najcesto na more ili dlaboki ezera ) i za ovoj vid na troling potrebni se ,, propratni sistemi ,, t.n. downrigeri. So ovoj sistem so pomos na olovo koe e pricvrsteno na poseben metalen drzac se spusta na sakanata dlabocina. Na olovoto so stipka e pricvrsten konecot so najcesto blinker i pusten da odi na 30 do 50 m. pozadi. za ovo sistem e potrebna trolling trska, najcesto so dolzina od 2 m. i t.na f. od 20 do 50 lb. masinka multiplikator so golem kapacitet na spulna ... Bidejki za ova e potrebno golemi finansiski sredstva nasite ohrigjani go izmislija stapot i lastikot. Pa modificiraa so daski ili sideplaneri, baloncinja ....
Ova sto se pravi na Kozjak e vlecenje koe nema nisto zaednicko so trolling. Po mene ne smee da se dozvoluva ohridskiot nacin na ribolov na ostanatita ezera bidejki nema mnogu zaednicko so sportski ribolov, se lovi so poveke mamci na eden osnoven konec ( na Mavrovsko e i bukvalno zabranet ).
Vlecenjeto na Kozjak ima i prednosti i nedostatoci ( se pisuvase za toa ) no jas sakam uste ednas da potenciram deka cesto so vlecenje sme imale polosi rezultati otkolku so ribolov od raka, taka neka ne se glorificira ovoj nacin i neka ne se misli deka e vo prednost pred ostanatite.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONВто Maр 08, 2011 8:36 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
PERUN НапишиCOLON
tri trski se zabava i rekreacija vo ohrid bea vo prasanje mnogu blinkeri mislis celo jato plaski ili grunci pominuva.i plus se fakase i vo zabrana ,edniot podvid na OH pastrmka se mresti okolu mart,samite si ja istrebija i samite si se krivi so isklucok na sportskite ribolovci koi za zal malce gi ima posle skopjanistana se krivi[/quote]

... овдека морам да те исправам за последното :!: Грешка си дека самите охриѓани си ја истребија пастрмката!!! Точно е дека голем дел сме ние охриѓани виновни, но минимум 1/3 од блинкерашите не беа од Охрид. Риболовни денови беа Викенди и празници. А моменталниот криволов шо се прави во езерото е наменет за скопските ресторани, и за „БОГАТАШИТЕ“ кој можат да ја платат, пошто 1кг кошта 1.000,- денари :o :lol:

Мое мислење е дека државата не е заинтересирана за чување на нашето Охридско Езеро, кое може да биде еден од главните извори за свежи девизи, са носење на наши колеги рибари од Европа, како што порано се правеше... ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONВто Maр 08, 2011 8:41 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
Но како шо е тргнато и него ќе го искасапат „браќа“ мрежари кои со Амин од Полицијата влегуваат во предвечерните часови да си ги фрлаат своите мрежи :evil:

Добро можеби и скопјанишчана имаат удел но сепак не се сложувам во целост.И за мрежите сега скопјанишчата ли се винови. :oops:

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONВто Maр 08, 2011 8:47 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Drugari ne e bitno kaj ja sotral......Bitno ja nemit....Sto ponatamu?????

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONВто Maр 08, 2011 8:47 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
saso НапишиCOLON
...Ova sto se pravi na Kozjak e vlecenje koe nema nisto zaednicko so trolling. Po mene ne smee da se dozvoluva ohridskiot nacin na ribolov na ostanatita ezera bidejki nema mnogu zaednicko so sportski ribolov, se lovi so poveke mamci na eden osnoven konec ( na Mavrovsko e i bukvalno zabranet )

... aбе и кај нас Охрид е забранет, а и Маврово е забранет?!?(не знаев), па 2006 година крај Август јас со еден тамошен ми понуди ај да се повозиме и блинкер ќе фрлиме, цена ми понуди 300 ,- денари за возењето. Начинот на користење на блинкерот беше како кај нас во Охрид и фативме 3 Калифорниски(некој ги вика Мавровски Пастрмки :lol: ) па никој не не спречи, а имаше доста кајчина.

Мене најпоќе ме иритира незаинтерасираноста на нашиот систем за зачувувањето на нашите богаства, никаква контрола од страна на надлежните а и таа МРФ која доаѓа Охрид на гости и му се лути на еден мој пријател од Пештани шо им спржил Клен а не Охридска Пастрмка :evil:

Ловете си како вас ви одговарат, но во границите на дозволеното ... ;)


Последна промена од 3 на Lepi, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONВто Maр 08, 2011 8:55 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... абе Кирче, дневно се фаќаат од 500кг до 2.000 кг Пастрмка, па размисли каде таа оди најчесто!?! Охрид ќе го заситиш за една недела, а плус тоа охриѓани купуваат Белвица, пошто таа е 250 до 300,- ден. Убаво вели Компир, шо понатака :?: Јас лично со сите од клубот разговарам и им велам дека нам ни треба помош од цела МК, сами не можеме да се справиме со овој проблем. МРФ не е дојдена ниту еднаш да не посети и да разговара на оваа тема. Мислам дека на сите нам во МК гордост ни е Охроидската Пастрмка, таа е наше заедничко боигаство, не само на охриѓани :D


Последна промена од 1 на Lepi, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONВто Maр 08, 2011 9:12 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
Најпрво треба да разјасниме дека е до лакомоста за заработка на одредени лица кои се од таму од кај вас не се некаде од увоз и сите добро си ги знаете како што ние си ги знаеме нашите локални рибокрадци.
Точно е дека е потребна помош од цела РМ тука се сложувам и греота е едно национално богатство препознатливо за еден регион и за целата држава да се уништи.

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONВто Maр 08, 2011 9:47 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... во право си Кире, нив ги толерираТ полицијата за жал :(


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONВто Maр 08, 2011 9:48 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
DA BEA RIBITE KAKO MACKITE - POGODETE KOLKU RIBARI KE BEA BEZ OCI
-treba da mu se dade sansa i na ribata malce ne e samo za eden den ribolovot
i od jadenje riba na nikoj rogovi ne mu porasnale
a federacijata i drustvata treba i dobro da razmislat nakogo se mu davat dozvoli(na skobaldzii so jadica i trokuka, na isti takvi krapdzii,i na onie so mrezulcina-vesterki-,ired drugii)
- se prodavame za 400 den leg i za 1000-2000 den dozvola
site znajme so cini a so ne
samo nemozi da se sporedi coveckoto so okoto na zivotnoto

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS15»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum