www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 6:30 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1718192021ELLIPSIS66»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ribolovni dozvoli
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 07, 2013 11:59 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
искини ја одма - ете то значи , не коментирам поке :!: имате назад по темата за се објаснето

кој сака нека чита, ако некој праша нешто што не е веке кажано а мислам дека ке му помогнам , тогаш ке му одговорам :papa:

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ribolovni dozvoli
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 08, 2013 12:06 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Lafe НапишиCOLON
Друже Столе! Да не си имал пензионерска бидејки дозволата од Вардар за 2012 за ревирите со кои здружението имаше договор беше 2490 ден.+ лег. 400 ден, а за членска книшка не се наплаќаше. Или може земале пари на нови членови.Јас сум член на Вардар од 1980.
Незнам друже Лафе, на мојата дозвола пишува ( уствари со печат е ставено) ПЧИЊА 1, ВАРДАР 6, ПЧИЊА 2, БАДАР....и цената изнесува 1.590 денари. Каква е појма немам :D

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ribolovni dozvoli
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 08, 2013 12:10 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
cista ucena.....a i mnogue interesira so kogo ce sorabotuva vardar.
ne e tocno deka stalno go imale veles vo regionalnata!

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ribolovni dozvoli
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 08, 2013 12:11 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Не сакав да се вклучам во дискусија, ама ќе пробам накратко ако можам да ја решам дилемата.

Примерот со уплатницата ... тоа не е дозвола. Дозвола се знае што е и мора да се поседува тој формулар.
Доколку се изврши уплата во банка мора да се отиде кај концесионерот и да се подигне дозволата, само тоа е исправно и ништо друго.

Концесионерите имаат обврска да издаваат дозволи за ревирите кои ги добиле под концесија. За овие ревири потребно е да покажеме само легитимација од било које здружение и МОРА да ни издадат дозвола. Доколку не ни издадат, се знае ... ДИЗ.

Концесионерите за да им излезат во пресрет на СВОИТЕ членови склучуваат договори со други концесионери за да нивните дозволи важат и на други ревири. Овие договори концесионерите не се должни да ги склучуваат, а според тоа и НЕ СЕ ДОЛЖНИ да ги продаваат. Бидеќи вакви дозволи постојат и се продаваат, концесионерите сами си одредуваат услови според кои ќе ги издаваат ваквите дозволи. Уште еднаш ќе нагласам, концесионерите не се дожни да склучуваат договори со други концесионери, туку тоа го прават за да го задоволат СВОЕТО ЧЛЕНСТВО и никој не може да им наложи да ти издадат таква дозвола. Најголемите здруженија најчесто со овие дозволи билдаат членови, а со тоа и делегати во МРФ.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ribolovni dozvoli
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 08, 2013 12:13 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON2221
ЛокацијаCOLONSkopje , Macedonia
godinava vo regionalnata dozvola ke ima iznenaduvanje so reviri ;)
ke siminjate kapa osekam ;)

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ribolovni dozvoli
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 08, 2013 12:19 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Znam be Cucul deka ke ima iznenaduvanja vo revirite ke vi vlegle i Bistrica i Dunav......A kaj nas vo Ribar egejsko more nija za tamu davame gratis....

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ribolovni dozvoli
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 08, 2013 12:21 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
emil.matoski НапишиCOLON
Не сакав да се вклучам во дискусија, ама ќе пробам накратко ако можам да ја решам дилемата.

Примерот со уплатницата ... тоа не е дозвола. Дозвола се знае што е и мора да се поседува тој формулар.
Доколку се изврши уплата во банка мора да се отиде кај концесионерот и да се подигне дозволата, само тоа е исправно и ништо друго.

Концесионерите имаат обврска да издаваат дозволи за ревирите кои ги добиле под концесија. За овие ревири потребно е да покажеме само легитимација од било које здружение и МОРА да ни издадат дозвола. Доколку не ни издадат, се знае ... ДИЗ.

Концесионерите за да им излезат во пресрет на СВОИТЕ членови склучуваат договори со други концесионери за да нивните дозволи важат и на други ревири. Овие договори концесионерите не се должни да ги склучуваат, а според тоа и НЕ СЕ ДОЛЖНИ да ги продаваат. Бидеќи вакви дозволи постојат и се продаваат, концесионерите сами си одредуваат услови според кои ќе ги издаваат ваквите дозволи. Уште еднаш ќе нагласам, концесионерите не се дожни да склучуваат договори со други концесионери, туку тоа го прават за да го задоволат СВОЕТО ЧЛЕНСТВО и никој не може да им наложи да ти издадат таква дозвола. Најголемите здруженија најчесто со овие дозволи билдаат членови, а со тоа и делегати во МРФ.

emil mozes samo ova da go objasnis...imate vaseto sdruzenie revir od vardar so dogovor pomedgu niv,, jas sum od skopje, vadam clenska od ribar a plakam dozvola kaj vas i zimam kniska od kaj vas, so site reviri koi gi imate na raspolaganje,,

e sega idam na vardar na riba, i mi idat vardar i mi ja zimaat trskata od sto nemam izvadeno dozvola od kaj niv, a imam iregularna dozvola za revirot sto lovam u momentot...

moze li vrdar da mi napravi problem....i koj snosi odgovornost,,vie ili vardar..u ovaa situacija

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ribolovni dozvoli
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 08, 2013 12:22 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON2221
ЛокацијаCOLONSkopje , Macedonia
od kaj dozna be Krste :)
zaboravi deka i Ibar e nas :)

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ribolovni dozvoli
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 08, 2013 12:25 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
emil mozes samo ova da go objasnis...imate vaseto sdruzenie revir od vardar so dogovor pomedgu niv,, jas sum od skopje, vadam clenska od ribar a plakam dozvola kaj vas i zimam kniska od kaj vas, so site reviri koi gi imate na raspolaganje,,

e sega idam na vardar na riba, i mi idat vardar i mi ja zimaat trskata od sto nemam izvadeno dozvola od kaj niv, a imam iregularna dozvola za revirot sto lovam u momentot...

moze li vrdar da mi napravi problem....i koj snosi odgovornost,,vie ili vardar..u ovaa situacija

Ako zemes i clenska od kaj Emil samo da ti go i........ koga ke ti dojdat..A ako nemas clenska od kaj Emil on nema pravo da ti izdate takva dozvola....

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ribolovni dozvoli
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 08, 2013 12:27 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON2221
ЛокацијаCOLONSkopje , Macedonia
ico
be drugar pa vardar e kriv vo taa situacija zosto da ti ja odzeme
dozvolata ako pastrmka ima dogovor so vardar i ti odobbrila na zvanicen
dokument

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1718192021ELLIPSIS66»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 18 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum