www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 8:48 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Маврово - фати/пушти
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 07, 2012 8:33 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 24, 2011 9:26 am
МислењаCOLON384
ЛокацијаCOLONPristina
bravo Saso, odlicna reportaza,


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Маврово - фати/пушти
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 07, 2012 9:01 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Поздрави за цела екипа и поздрав и за извадените мрежички и за вратените риби ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Маврово - фати/пушти
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 07, 2012 9:52 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Убав помин, најскоро што можам и јас ќе ги ставам сликите, иначе ситуацијата со мрежите беше и смешна и трагична........сврти се лево мрежички, сврти се десно мрежички, пцуј во себе се по список.....и после кога рековме менуваме локација сашо и срѓан се пентареа од една страна, јас од друга, кога веќе поминував покрај мрежичките си викам дај да приберам некоја, ќе се качи водата ќе се плеткаат риби и така ја си набрав еден куп искинати мрежички, ги стуткав ко кошаркарски баскет толку имав набрано, искачам на патот горе и идам накај кола и ете ти го батето поминува со кола и ме загледува така чудно, ...си викам у себе, ај биди тоа што мислам дека си.....и ете ти го искача од кола иде накај мене и ми вика “дечки здраво, абе знаете ли вие дека е забрането да се фаќа со мрежи, еве ја ги викнав и чуварите, јас сум претходен чувар на езерово, бла, бла“....го гледам и ми се плаче.....да си некоја сељачина па да фатиш да го тепаш, да го тепаш, да го тепаш, па после да му кажеш зошто го тепаш.....кога му се пуштивме да го караме, дур не разбра кои сме, си спушти главата, ни се испожали и он.....па некако се разбравме.....ама заеднички констатиравме дека работата не ја бива.....жално е што никој не поминува да ги собере тие мрежички по обалата, а ги има многу, жално е што никој не поминува доле на обала да те провери и жално е што некој помислува дека мрежар ќе му се шета по патот горе каде има врвулица коли, со мрежа во раце во 11.00 денски......ако ги чекаат вака да ги фатат “како што ме фатија мене :) “ на мавровско црно му се пишува


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Маврово - фати/пушти
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 07, 2012 10:24 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Сеп 11, 2011 8:30 pm
МислењаCOLON1171
ubavo me osvezi reportazava, bravo decki :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Маврово - фати/пушти
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 07, 2012 11:45 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Aпр 15, 2011 3:11 pm
МислењаCOLON553
ЛокацијаCOLONSkopje
Mnogu ubav den vcera na Mavrovsko, vremence i priroda za merak a so riba kako sto se gleda od prilozenoto ;) .
E sega za nesto drugo
Uste sabajleto koga stignavme gi ostaivme rancite, jas fativ poleka poleka edno 100 m levo, Dafko desno i po nekoe vreme gledam edno tipce se vrti okolu rancite. Se vrativ go gleam so racete u dzep , ni trska ni butur smo taka si posmatra. Po malku muabet iskoci deka zivee blisku do kukata na dedomi vo Gostivar, a tuka dosol vo izvidnica da vidi do kaj e popadikata dali pocnala da se priblizuva do bregot. Kako sto kaza za brzo vreme ja ocekuval da se priblizi ali za sekoj slucaj napunil gepekot so mrezicki i mrezi, i od nego dobiv i eden ubrzan teoretski kurs za tamanenje popadika na mrest.
Ova kazuva deka u narednive mesec dena slobodno i od doma koga ke vi tekne mozete da vrtite kaj cuvarite u Mavrovo, i da im kazete na bilo koja lokacija sto ke vi tekne deka ima luge so mrezicki , da znaete deka sansite da promasite se minimalni.
A cuvarite se prica za sebe, koj idel cesto nataka i koj razgovaral so niv znae za sto zboram.
Aj da ne ja siram mnogu i da ne ja upropastuvam reportazata .

_________________
Ракијата што ја носат рибарите кога одат по риба, има спасено многу повеќе риби
одколку што спасиле сите рибочуварски служби, здруженија и инспектори од ДИЗ заедно


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Маврово - фати/пушти
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 07, 2012 11:51 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Toj Goce izgkedase kako da saka da se sredi rabotata so krivolovot tamo.
Za pocetok javuvajte se dokolku vidite ribokradci a za ponataka ke organizirame nesto.

GOCE 078 495558

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Маврово - фати/пушти
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 07, 2012 12:09 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Јан 19, 2012 8:26 pm
МислењаCOLON276
ЛокацијаCOLONskopje
ubava reportaza predsedatele ubav den i uste policni ribi .... ! neka se mnozat VAKVITE REPORTAZI ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Маврово - фати/пушти
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 07, 2012 1:04 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Одличен провод Сашо, супер излет ми се буди желба за спин вака. :D
Поздрав за целата екипа и се тоа што сте го направиле на мавровоско, за контактите, залагањата, C&R итн.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Маврово - фати/пушти
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 07, 2012 1:05 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Браво Сале, убаво време сте имале и убав помин на Маврово. Супер е тоа што се декларира и се пропагира фати-пушти!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Маврово - фати/пушти
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 07, 2012 1:10 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Sto ubava pastrmka so zelena perka. nemam toa videno do sega, ili mozebi ne sum obrnal vnimanie. Bas ubavo ste pominale.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 49 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum