www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 21, 2024 2:31 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS2122232425ELLIPSIS62»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 24, 2012 12:32 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
GOCE ako ne se lazam temava e poribuvanje, ti treba da komentiras u zastita na vodite,, :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 24, 2012 12:48 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Aпр 25, 2011 9:20 am
МислењаCOLON224
ЛокацијаCOLONСкопје
ico baits НапишиCOLON
GOCE ako ne se lazam temava e poribuvanje, ti treba da komentiras u zastita na vodite,, :D :D
Колега какво е тоа порибување без заштита,јас ќе ти кажам,попусто т.е. без резултат,едно без друго не може,освен ако не размислуваме маркетиншки т. е да порибиме, ама водата во која порибуваме до година да нема риба, за да мора пак да порибуваме и така секоја година во недоглед,мислам дека едно без друго не може.Јас мислам дека темата е погодена сто постотно,ако не е има модератор тој нека одлучи,да оставиме на него.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 24, 2012 1:28 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
има логика и е реално тоа што го кажува гоце
- мора да се размислува на заштитата како прв параметар за успешно порибување инаку што дека ке се пушта риба кога таа нема да оопстои и да има успешен мрест после тоа

колку и да се пушта нема да се збогати рибниот фонд

- а што се однесува до концесионерите мислам дека ке треба да видиме кој и колку си ја почитувал таа обврска за да пориби
- тука би требало сите што сме на форумот да придонесеме со информации па ако треба и допис да пратиме да видиме кој од концесионерите си извршил а кој не

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 24, 2012 1:34 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
spiro_jas НапишиCOLON
има логика и е реално тоа што го кажува гоце
- мора да се размислува на заштитата како прв параметар за успешно порибување инаку што дека ке се пушта риба кога таа нема да оопстои и да има успешен мрест после тоа

колку и да се пушта нема да се збогати рибниот фонд

- а што се однесува до концесионерите мислам дека ке треба да видиме кој и колку си ја почитувал таа обврска за да пориби
- тука би требало сите што сме на форумот да придонесеме со информации па ако треба и допис да пратиме да видиме кој од концесионерите си извршил а кој не

Poribuvanjeto e tema na muabet......a ako ne ste zadovolni od zastitata otvorete nov folder, ama ne prajte prikaski ako nema zastita da nema poribuvanje...Togas ne treba da e toj subjekt ni koncesioner...ova go ima kaj nas.....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 24, 2012 1:38 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
гоце НапишиCOLON
... какво е тоа порибување без заштита ...
... потполно точно ... во 2004 имам преку Академија на Виша Економија природен одсек присуствувано на неколку порибувања. Најчесто се одвиваа на природни Езера или акумулации. Ретко, но имаше порибувања и на помали Реки, најчесто со Јагула, и тоа доцна попладне и по можност да се бара места каде јагулата за кратко време ќе се скрие. Кога на ОЕ се порибвит со Јагула, од ум не ми излегвит, прво дека среде бел ден се порибвит а второ на „чист“ терен а не да се пуштаат до трската каде одма ќе се скријат.

Природните Води не треба да се порибуваат, туку треба да се контролираат од рибокрадци и од неавтохтон жив свет кој треба стручно и системски да се изловуват.

Пошто нашите води се масакрирани и скоро до крај изловени, треба и тоа како да се порибува, но обавезно да се води сметка за заштитата и контролата врз нив.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 24, 2012 1:44 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
па точно де и јас сакам да видам слики од порибувања ама до сега сум се изнагледал порибувања од кои нема баш ништо и никаква корист (зборам за битолскиот дел)

-а ти јоване ајде малце поке стегни ги овие концесионерите па објави некој податок за порибување некој ден пред тоа па ако сме во можност да присуствуваме на Чинот

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 24, 2012 3:37 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON2221
ЛокацијаCOLONSkopje , Macedonia
Goce

Jas ne sum pripadnik na institutot za ribarstvo , megutoa imam mnogu procitano za
Avtohtoni vidovi ribi i zakoni za poribuvanje
Znaci ribite koi se pusteni vo vardar od ezero treska se site avtohtoni na podracjeto na R.M.
Kako i vo r. Vardar so toa nema nikakva precka da se izvrsi poribuvanje na istoimenata reka
ne mozes da zbaranis ribata da se dvizi von teritorijata kade e pustena so toa i nema limit za kolicinata
Bidejki stanuva zbor za reka , da bese ezero ,druga ke bide i matematikata i kolicinata
Za zagaduvanjeto ti objasniv prethodno , za mrestilistata isto taka ti objasniv pogore
Sto znaci ostanuva ribocuvarskata sluzba , treba da se poraboti na nea i da bide poefikasna
A za da bide efikasna treba da ima sorbotka od site ribolovci na teren
Sto uste ne ti e jasno da ti pojasnam ?

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 24, 2012 4:21 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Aпр 25, 2011 9:20 am
МислењаCOLON224
ЛокацијаCOLONСкопје
g.cuculoski НапишиCOLON
Goce

Jas ne sum pripadnik na institutot za ribarstvo , megutoa imam mnogu procitano za
Avtohtoni vidovi ribi i zakoni za poribuvanje
Znaci ribite koi se pusteni vo vardar od ezero treska se site avtohtoni na podracjeto na R.M.
Kako i vo r. Vardar so toa nema nikakva precka da se izvrsi poribuvanje na istoimenata reka
ne mozes da zbaranis ribata da se dvizi von teritorijata kade e pustena so toa i nema limit za kolicinata
Bidejki stanuva zbor za reka , da bese ezero ,druga ke bide i matematikata i kolicinata
Za zagaduvanjeto ti objasniv prethodno , za mrestilistata isto taka ti objasniv pogore
Sto znaci ostanuva ribocuvarskata sluzba , treba da se poraboti na nea i da bide poefikasna
A za da bide efikasna treba da ima sorbotka od site ribolovci na teren
Sto uste ne ti e jasno da ti pojasnam ?
Многу работи не ми се јасни но гледам дека ,колега ти не можеш да ги разјасниш,ако беа работите толку едноставни немаше потреба од вакви форуми и разговори.Од коментарите единствено Спиро ме разбра и затоа му благодарам,уште еднаш ќе морам да повторам со порибување на енормни количини на костреж и пастрмка може да се наруши природниот биолошки свет во реките т.е. рибите кој се природно присутни во неа можат да бидат загрозени од пуштените.Би сакал да те замолам да оставиме место да одговорат тие кој се повикани, да го слушнеме нивното мислење.Твоето мислење е многу нелогично,според тебе може да порибиме во Гевгелија 100 тона,па кога тога ќе дојдат во Скопје,бидејќи реката Вардар ги поврзува,мислам секоја чест што си прочитал книга но има една книга која што не е напишана и многумина ја немаат прочитано а се пишува на терен,со следење на реката што се случува во неа,тоа го нема во ниедна литература.За загадувањето и мрестењето ама баш ништо не си објаснил и не мора да објаснуваш,од твоето пишување многу ми е јасно колку можеш да објасниш.


Последна промена од 1 на гоце, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 24, 2012 4:35 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Aпр 25, 2011 9:20 am
МислењаCOLON224
ЛокацијаCOLONСкопје
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
spiro_jas НапишиCOLON
има логика и е реално тоа што го кажува гоце
- мора да се размислува на заштитата како прв параметар за успешно порибување инаку што дека ке се пушта риба кога таа нема да оопстои и да има успешен мрест после тоа

колку и да се пушта нема да се збогати рибниот фонд

- а што се однесува до концесионерите мислам дека ке треба да видиме кој и колку си ја почитувал таа обврска за да пориби
- тука би требало сите што сме на форумот да придонесеме со информации па ако треба и допис да пратиме да видиме кој од концесионерите си извршил а кој не

Poribuvanjeto e tema na muabet......a ako ne ste zadovolni od zastitata otvorete nov folder, ama ne prajte prikaski ako nema zastita da nema poribuvanje...Togas ne treba da e toj subjekt ni koncesioner...ova go ima kaj nas.....
Колега Јоване појасни ми какво е тоа порибување без заштита,значи според тебе ќе порибиме со тони риба и ќе ги оставиме да се справат со предизвиците што ги чекаат во незаштитените реки и езера,значи однапред ги осудуваме на пропаст.Колега, баш дека е тема порибувањето треба да сме малку поодговорни за рибата што се порибува.Порибувањето носи многу предизвици,не е само фрли ја рибата во вода и ај со здравје завршивме голема работа,ако може сликај се да те видат како голем љубител на живиот свет и крај,може ќе падне и некој аплауз.Дај боже да сте во право, вие кои ви смета да се проговори за заштита на порибената риба,меѓутоа во пракса се покажува како точно моето излагање.Ова за вас е прикаска но за нас долгогодишните рекреативни риболовци е болна вистина.Не ги превртувајте тезите никој не рече дека не може да се порибува без заштита,тоа и до сега се правело но ефектите се никакви барем на река Вардар во градско подрачје за другите ревири нека се изјаснат колегите,но верувам и кај нив од порибувањето слабо фајде.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 24, 2012 5:26 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
Lepi НапишиCOLON
гоце НапишиCOLON
... какво е тоа порибување без заштита ...
... потполно точно ... во 2004 имам преку Академија на Виша Економија природен одсек присуствувано на неколку порибувања. Најчесто се одвиваа на вештачки Езера или акумулации. Ретко, но имаше порибувања и на помали Реки, најчесто со Јагула, и тоа доцна попладне и по можност да се бара места каде јагулата за кратко време ќе се скрие. Кога на ОЕ се порибвит со Јагула, од ум не ми излегвит, прво дека среде бел ден се порибвит а второ на „чист“ терен а не да се пуштаат до трската каде одма ќе се скријат.

Природните Води не треба да се порибуваат, туку треба да се контролираат од рибокрадци и од неавтохтон жив свет кој треба стручно и системски да се изловуват.

Пошто нашите води се масакрирани и скоро до крај изловени, треба и тоа како да се порибува, но обавезно да се води сметка за заштитата и контролата врз нив.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS2122232425ELLIPSIS62»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 14 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum