www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 21, 2024 1:02 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1920212223ELLIPSIS62»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 23, 2012 6:54 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Цуцул, наместо да го браниш Вардар, или да се буниш за тоа што “омилениот“ не ставил балони во центар, трк до кај Кире и кажи му да ги пушти чуварите (ако ги имате) да прошетаат низ центар кај што секој ден џапаат со трокуки и мрежички на трска.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 24, 2012 8:16 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Aпр 25, 2011 9:20 am
МислењаCOLON224
ЛокацијаCOLONСкопје
Бидејќи не се одговара на суштинското прашање,еве конкретно прашање до г-дин Васил и колегите од институтот како најповикани да одговорат,со отворањето на шиберот од езерце Треска и внесување на некои врсти за прв пат во водите на река Вардар како што се кострежот со големина од неколку цм т.е.неконтролирано количински и по врсти,пастрмка во енормни количини,која мора да признаеме порано ја немаше толку,вие ја превземате одговорноста за понатамошната состојба на река Вардар во градско подрачје во однос на рибниот фонд.Сакам да кажам,дали е направена некаква студија од страна на институтот пред да се отвори шиберот од езерце Треска и каде е објавена.Дали после ослободувањето е направена студија,како се однесува ослободената риба на веќе постоечката,на нејзиниот мрест и подмладок т.е. што станува со ослободената риба.Гледаме во посовремените држави строго е забрането внесување на нови врсти во водите пред да се направат обемни студии и испитувања како ќе се одрази на староседелците во водата.Ако ви служи Вардар за експеримент односно за испитување на нови врсти тогаш е во ред,само сакам да се изјасните.За отворање на шиберот,лесна работа но за последиците од тоа ,дали позитивни или негативни ги сноси тој што го отворил шиберот.Сакам да кажам дека проблемот не се решава со порибување на енормни количини на риба т.е.проблемот се решава погрешно,прво да обезбедиме безбедно и чисто живеалиште за рибата а потоа да порибиме,сакам да кажам пуштената пастрмка се бања во сапуница на каскада Лепенец секој ден после 14 часот,тоа е резултат на порибувањето,пастрмката не знае што ја снашло,сепарациите ја матат водата секојдневно 24 часа а згора на тоа и хемикалии,не знам колку ќе опстане пастрмката,освен ако не е некој хибрид отпорен на сапуница.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 24, 2012 10:32 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON2221
ЛокацијаCOLONSkopje , Macedonia
гоце НапишиCOLON
Бидејќи не се одговара на суштинското прашање,еве конкретно прашање до г-дин Васил и колегите од институтот како најповикани да одговорат,со отворањето на шиберот од езерце Треска и внесување на некои врсти за прв пат во водите на река Вардар .Ако ви служи Вардар за експеримент односно за испитување на нови врсти тогаш е во ред,само сакам да се изјасните.За отворање на шиберот,лесна работа но за последиците од тоа ,дали позитивни или негативни ги сноси тој што го отворил шиберот.Сакам да кажам дека проблемот не се решава со порибување на енормни количини на риба т.е.проблемот се решава погрешно,прво да обезбедиме безбедно и чисто живеалиште за рибата а потоа да порибиме,сакам да кажам пуштената пастрмка се бања во сапуница на каскада Лепенец секој ден после 14 часот,тоа е резултат на порибувањето,пастрмката не знае што ја снашло,сепарациите ја матат водата секојдневно 24 часа а згора на тоа и хемикалии,не знам колку ќе опстане пастрмката,освен ако не е некој хибрид отпорен на сапуница.
EVE LOGICNI ODGOVORI :
1.) Reka Vardar otsekogas gi imal site vrsti na ribi koi se prisutni vo negovite pritoki
kostrez imalo otsekogas na vardar vo podolniot sliv ,posle Crna reka ( Tikvesko ezero )
Pastrmka imalo i vo gorniot i vo sredniot ( pritoki (Kadina ,Babuna, i Gostivarsko)
Krap ,Karash ,Crvenoperka ,Popadika : imalo i ke ima na Vardar
( toa sto e pustena riba vo ovoj del na vardar samo pravi balans na zastapenosta na ribite po cel Vardar)
KOJA VRSTA NA RIBA E ZA PRV PAT PUSTENA VO VARDAR ???????????
A za hemikaliite ne treba da se bega ili da se bara krivec vo bilo koe zdruzenie ili federacija
Si ima doneseno dobri zakoni vo drzavava za taa oblast SAMO NE SE POCITUVAAT ,
Milion pati e prijavuvano od strana na bezbroj ekoloski,ribolovni drustva federacii do
Nadleznite vo drzavava i site go znaat krajniot epilog

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 24, 2012 10:53 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON2221
ЛокацијаCOLONSkopje , Macedonia
Филип НапишиCOLON
Цуцул, наместо да го браниш Вардар, или да се буниш за тоа што “омилениот“ не ставил балони во центар, трк до кај Кире и кажи му да ги пушти чуварите (ако ги имате) да прошетаат низ центар кај што секој ден џапаат со трокуки и мрежички на трска.
BRAVO FILIP ZA KOMENTAROV C.C.C.C.C.C.C.C.C
DA TI RAZJASNAM NESTO DECKO JAS NA TEBE , NE SUM JAS NI ZAGAR NI KURIR NA KIRE NI NA NEKOJ DRUG
Samo kazuvam fakti i realni situacii

Ako ti si imas obvrska da bides zagar na nekogo ,ne znaci deka i drugite se takvi kako tebe
TOA TRK KAZUVAJ IM GO NA TVOITE VOJNICI , I BARAM IZVINUVANJE OD TVOJA STRANA ZOSTO NE E UBAVO
Da se davaat vakvi komentari za nekogo koj ne go poznavas vo celost.
Ima nacin kako da se kaze seto ova i na pokulturen i pociviliziran nacin ,
( ne e se kako vo stabot kaj Omileniot ) Znaes postojat i obicni gragani koi gi zastapuvaa
Cisto graganskite potrebi vo opstestvoto . I najcesto koga ke se kazt nekoi raboti takvi kakvi
Sto se nekogo zdoboluva zosto e zaslepen , jas nikogas slepo ne banam nitu Vardar nitu Kire nitu Vase
Za mene postojat samo luge i neluge ,
A koreknoto obrakanje tvoe sprema mene bi glaselo vaka :
Goran vidi javi se vo Vardar i prijavi deka ima krivolovci , najdi telefon od cuvarite i da im se javime
Koga ke gi zabelezine na reka tie ribokradci , neka se napravat sliki videa
Znaci da se raboti vo interes na site , ne vie ste Vardarci vie ste krivi aj sega ke ve plukame
A gubat site , toj del od vardar e na site nas i treba site slozno da go branime , ama pusta
Makedonstina ( OMILENA ) PODELBA VO SE NAPRAVI :(

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 24, 2012 11:10 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Aпр 25, 2011 9:20 am
МислењаCOLON224
ЛокацијаCOLONСкопје
Rade Rusevski НапишиCOLON
Иако често се приклучувам на форумот, оваа тема не ја видов. Еве денеска ја пролистав и ги прочитав текстовите.
Драги мои колеги рибари, Вие ве уверувам, немате воопшто претстава за димензијата на овој процес кој се одвива веќе прилично долго.
Во МРФ се приклучив пред и се заради порибувањата. Некаде 2005-6 ми се смачи веќе, ова обаво хоби да ми биде измачување. Крапџија сум, и ќе ме разберете, значи целокупната припрема, енергијата, времето, коначно и парите, па долгите патувања, и каде и да одите сте гостин и тоа најчесто непожеле. Шетајќи се по кејот на Вардар, во Карпош4 до парк, се зареков дека ќе направам се што можам, 10 тона по можност крап да влезе во Скопје, како би можеле ние скопјаните да со помалку мака и слично на другите колеги од државата, да уживаме во хобито во реткото слободно време. Следното што се случи беше донацијата на подмладок крап од малото езерце кај кафаната Езерце, кое ни го поклони тогашниот сопственик Таше. Прекрасен подмладок, беше изловуван преку натпревари, купови и на крајот со специјален риболовен алат, и целиот речиси без и едно угинато рипче беше префрлен во Вардар. Екипата ентузијасти заедно со канистерот, ја гледате на почетните фотографии. Локациите тогаш беа неколку пунктови во град Скопје, почнувајќи од кај Имес до Камени мост. Ова се случуваше 2007.
Наредната година се чистеа сите езерца во паркот. По записници на земјоделската инспекција се ако не грешам,
7,5 тона. Не сте виделе толку подмладок!!!!! Земав 5 дена од одмор и бев речиси секој ден во езерцата. Истата екипа ентузијасти ги газеја езерцата и ја изловуваа рибата. Јас, искрено, помалку ја изловував, но затоа одев со возилата на местата за порибување, кои беа 15: од составот на Треска во Вардар, па до Пчиња. Толку на пример клен со големина од 1-3 кг матици спремни за мрест, ве уверувам не сте виделе. Моја слободна проценка е дека тогаш во Вардар влезе над 1,5 тона клен, а многу од нив беа вистински капиталци.
Иако сум крапџија, сепак сум рибар првенствено, и како што можете да видите, учествував и во порибувања со македонската пастрмка, јагула и др. риби.
Коначно, драго ми е што се отвори оваа тема, спремите се да гледате слики и клипови подолго време.
ПС! а дали сте чуле за пастрмки фатени во Вардар во Шишево, Карпош 3, кајакарската стаза од 5кг и малку поголеми???
Колега Раде можеби некој не памти,но јас добро го паметам тој период,во тоа време постоеа 2,3 места на кои се задржа крапот,кој го изловуваа како бојник на леб,црни,пченка дури и на скапана трева,најдобри беа двајца наши колеги кои дневно вадеа по 4-5 па и повеќе шарани од 4кг нагоре,го ловеа во најголема тајност.Во тој период ретко имаше рибари на Вардар,покасно ни ја открија тајната кога од шаранот немаче ниту ш.Се вадеа и матици од 10 кг.А кленовите ги открив од сопствено искуство на каскада Лепенец,на бел црв кленови како на Дебарско,од 10 закачени вадев 2,3 поради висина на каскадата со подигање се откачуваа.значи кленови од 1 кг нагоре.Сепак,кратко траеше,мене ми е јасно зошто,еве како познавач на порибување на риба со тони,ако сакаш да објасниш што е причина за губење на оваа риба,што се случува со неа,дали не треба да се преземат други мерки пред да се пушти риба со тони за порибување?Што е со нејзиното живеалиште,нејзините мрестилишта,премногу кратко трае ефектот од порибувањето т.е. рибата не е врзана со јаже па ако сме порибиле рибата ќе се задржи на тоа место,во пракса гледаме дека скоро да нема ефект од порибувањето,водите се без риба,дали енергијата не треба да ја насочиме во друг правец а подоцна да порибиме за да има поголем ефект,може да се отепаме од сликање со риби за порибување а крајниот ефект да биде 0, ако работите не ги поставиме според приоритетот.Имав предходен коментар ама изгледа не си го прочитал зафатен од еуфорија на порибување,врати се назад па прочитај внимателно,тоа се коментари од искуство,директно од терен,можат да ви користат во иднина.На крај,како заклучок премногу труд,премногу ангажман околу порибувањето,со краен ефект на терен поразителен,краткотраен,енергијата да ја насочиме кон обезбедување на живеалиште и мрестилиште на рибата која се порибува пред да се пушти во река, инаку јалова ќе ни биде работата и понатака реките ќе бидат без живот без мрест,иако порибуваме со тони.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 24, 2012 11:12 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
g.cuculoski НапишиCOLON
Goran vidi javi se vo Vardar i prijavi deka ima krivolovci , najdi telefon od cuvarite i da im se javime
Koga ke gi zabelezine na reka tie ribokradci , neka se napravat sliki videa
Znaci da se raboti vo interes na site , ne vie ste Vardarci vie ste krivi aj sega ke ve plukame
A gubat site , toj del od vardar e na site nas i treba site slozno da go branime , ama pusta
Makedonstina ( OMILENA ) PODELBA VO SE NAPRAVI :(
Цуцул , да не се лажеме ... Јас на вардар во Скопскиот регион нити сум извадил трска нити ке извадам во животов мој :nono: ... зошто , затоа што за 36 години што живеам во Скопје , 20 години шетам по кејот на Вардар и гледам и рибари и "рибари" но за мои 25 години шетање , чувар на Вардар во скопскиот регион немам видено. Имам гледано и швркаџии и оние со вештерки и триста чуда и глупости ама чувар ни за лек . И сега некој треба тебе како член на Вардар да ти се јави и да ти каже дека забележал рибокрадци ??? Јас ли треба да се јавам во Вардар и да пријавам рибокрадци ???
па ако не ги бива за цување на својот ревир нека не конкурираат никаде и нека остават на некој што ке знае да работи да земе и да работи а не да конкурираат и кај што треба и кај што нетреба .
неможат скопскиот регион да го сочуваат а бараат концесии на Козјак , Преспанско , Дојранско итн итн ... Ако си Ти член на Вардар треба убаво да се размислите што правите и како правите а не да чекате други да работат за вас . А искрено јас не би сакал да бидам член на такво здружение .

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 24, 2012 11:23 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Aпр 25, 2011 9:20 am
МислењаCOLON224
ЛокацијаCOLONСкопје
g.cuculoski НапишиCOLON
гоце НапишиCOLON
Бидејќи не се одговара на суштинското прашање,еве конкретно прашање до г-дин Васил и колегите од институтот како најповикани да одговорат,со отворањето на шиберот од езерце Треска и внесување на некои врсти за прв пат во водите на река Вардар .Ако ви служи Вардар за експеримент односно за испитување на нови врсти тогаш е во ред,само сакам да се изјасните.За отворање на шиберот,лесна работа но за последиците од тоа ,дали позитивни или негативни ги сноси тој што го отворил шиберот.Сакам да кажам дека проблемот не се решава со порибување на енормни количини на риба т.е.проблемот се решава погрешно,прво да обезбедиме безбедно и чисто живеалиште за рибата а потоа да порибиме,сакам да кажам пуштената пастрмка се бања во сапуница на каскада Лепенец секој ден после 14 часот,тоа е резултат на порибувањето,пастрмката не знае што ја снашло,сепарациите ја матат водата секојдневно 24 часа а згора на тоа и хемикалии,не знам колку ќе опстане пастрмката,освен ако не е некој хибрид отпорен на сапуница.
EVE LOGICNI ODGOVORI :
1.) Reka Vardar otsekogas gi imal site vrsti na ribi koi se prisutni vo negovite pritoki
kostrez imalo otsekogas na vardar vo podolniot sliv ,posle Crna reka ( Tikvesko ezero )
Pastrmka imalo i vo gorniot i vo sredniot ( pritoki (Kadina ,Babuna, i Gostivarsko)
Krap ,Karash ,Crvenoperka ,Popadika : imalo i ke ima na Vardar
( toa sto e pustena riba vo ovoj del na vardar samo pravi balans na zastapenosta na ribite po cel Vardar)
KOJA VRSTA NA RIBA E ZA PRV PAT PUSTENA VO VARDAR ???????????
A za hemikaliite ne treba da se bega ili da se bara krivec vo bilo koe zdruzenie ili federacija
Si ima doneseno dobri zakoni vo drzavava za taa oblast SAMO NE SE POCITUVAAT ,
Milion pati e prijavuvano od strana na bezbroj ekoloski,ribolovni drustva federacii do
Nadleznite vo drzavava i site go znaat krajniot epilog
Можеби одговоров се труди да биде логичен,меѓуто мене не ми изгледа така,станува збор за количини а и врсти,костреж во градско подрачје никогаш не постоел од мое искуство на терен,пастрмчиња од 5 цм никогаш немало барем до сега,а за тоа дека треба да седиме рамнодушни и да гледаме секојдневно испуштање на сапуница,јас не се сложувам,треба да се врши притисок од МРФ и од концесионерот, со секојдневно праќање допис кој има поголема тежина одколку да испрати поединец,ако чекаме законот да се спроведе сам од себе тешко на нас.Кога зборувам Вардар мислам на градско подрачје на град СКОПЈЕ.Освен тоа ги повикав луѓето од институтот,не знаев дека си од таму, или се лажам.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 24, 2012 11:36 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON2221
ЛокацијаCOLONSkopje , Macedonia
demokratsko pravo e koj kade ke clenuva !
A za toa sto nejkes da lovis vo Skopje na vardar toe e isto tvoja odluka
Samo da te informiram vardar vo 2005 kaj sto e sega gradska plaza bese planiran da
Izgradi profesionalna ribolovna pateka i da konkurira za domakin za svetsko prvenstvo
Togasnata vlada go odobri planot i 2006 godina dojde omileniot na vlast i se se smeni
( aj da ne objasnuvam ,ke se nautat omilenite na forumov )
Znaci trebase da se postavat baloni kaskadi i da se pokaci i smiri nivoto na rekata vo toj del
Da se poribi so krap,crvenoperka i da bide kako na privatno ezero da si samo sto ke fakas
Riba na reka ( nesto kako Sena )
Veruvam dokolku odobrea posle 2006 balon brana toa mesto ke bese raj za site skopjani
Arno ama sega ima nekoja kvazi plaza koja ne e vo funkcija
5ledaj kako ke gledas , svakaj kako ke svatis ,ama nikoj ne ne esapi kako ribolovci
Duri i tie 30 % za poribuvanje si gi zema drzavata od nas , a ne da ni dade :)

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 24, 2012 11:38 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
се е тоа во ред што го напиша ... но не ми одговори на главното прашање :|

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 24, 2012 11:42 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON2221
ЛокацијаCOLONSkopje , Macedonia
ТафТабиТ НапишиCOLON
се е тоа во ред што го напиша ... но не ми одговори на главното прашање :|
da tocno e retko se cuvarite vo gradskiot del , zosto se zaftaani so podalecnite
Mesta kade igraat mrezi , i normalno logcno e da se kaze deka treba da se vraboti uste eden
Cuvar koj rabota ke mu bide da patrollira na grdskiot del i nisto drugo

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1920212223ELLIPSIS62»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 25 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum