www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 11:37 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7891011ELLIPSIS14»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 23, 2012 2:32 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Роберт, парагон блок се издава САМО доколку фискалната апаратура е надвор од функција.
Парагон блок не е карта, не е дозвола, не е ни документ кој правда наплата.
Парагонот мора да има заверка од Управа за ЈП, во спротивно е нелегален.

Доколку тој нема заверка и не запишал во итна сметководствена книга за наплатата, прекршил закон.
Инспекцијата одма ќе му ја побара таа книга и документот од УЈП за заверка на парагон блокови.
На парагоните фино се гледа се.

Ова со концесионериве кои законски и правно не работат како што треба ми е слаба точка.
Секој кој се чуди на ова и мисли дека залудно исправаме криви дрини, се излажал.
Од овде почнува се, секој можен проблем.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 23, 2012 2:38 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Ili Velesko ili Lipkovo Teraj rabotu ic Ku.. Da ne ti cue :D :D AKo nesto mrsiv mud.. ss trsku pa preko oci edno 5-6 put :D

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 23, 2012 5:11 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
ico baits НапишиCOLON
taka e .. smrt e vakvi temi za makedonski forum.
pa ne odat taka rabotite do vcera bese pekol na sekoja voda vo drzavaa, sega gi dadoa koncesiite i odma sakame rezultati i da bide se kako sto treba,, e ne moze.. treba da se svati deka postoi nas mentalitet i mora da se odi cekor po cekor za da bide podobro..
doma sme cetvotica pa 2 pati denes ke se skarame i ne mozeme da ispravime , pa da pogodis na 20000 ljudge,,
vremeto e pred nas se oseka pozitivna energija kaj site, ke razgovarame i ke plukame do godina ova vreme ama opravdano,, kriminal nepravilnosti krivolov imalo ke ima i ke se soocuvame so nego, jas vikam vaka, samo glaven mrest da spasime na sekoja reka i ezero vo idnina , i kriminalot da se namali 30% treba da bideme srekni, a za koncesionerite sto rabotat ne pravilno, za niv ke bide potesko..
Кој ти е овој став бре, ало се читаш ли ? Оди во таа зелената коалиција од Велес, речи им “Дај бе што е ова протестирање против рестартирање на Тополница“
Овие теми биле смрт за македонски форум, алооо абе форумов е рибарски, не е за глобално затоплување, што сакаш да кажеш, да ќутиме и да мижиме, зуц да не се чуе, а некој да прави криминал со водите, алооо Реверс ти даваат наместо дозвола и си пикаат црни пари во џеб и ти викаш за концесионерот ќе било “потешко“, баш ме интересира како ќе им биде “потешко“, тебе некој да ти пикне во џеб повеќе пари потешко ќе ти биде ?....тебе водата и рибите те интересираат или концесионерот?.....Ако на некој му биде потешко, тоа ќе бидат рибарите кои ќе риболоват во се посиромашни води, затоа што црните пари не одат за порибување, туку кујзне за што, инаку зошто би биле црни пари ? ..... Да се ќутело, абе треба на протест да се излага, а не да се ќути, протест против лоши концесионери, против лоши институции,протест пред суд, пред ЕВН и секаде каде што треба, против секој кој не работи правилно.....ама знаеш кога ќе има таков протест, кога ќе превагнат риболовци кои имаат правилни принципи и кои ќе знаат што сакаат, засега мислам дека превагнуваат тие што им е поарано да нема концесии, да има концесионери кои им дозволуваат се и сешто и кои и самите прават се и сешто, луѓе кои викаат “абе мижи и терај“, риболовци кои сакаат секаде кај што можат да стрпаат што повеќе риби, риболовци кои кога не јаде ќе си извадат мрежичката и ќе си пецаат ....


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 23, 2012 5:18 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
e kaj procita za reversot da komentiram :?:

komentiram za stavovi za poedinci koga odea na site vodi i koga nemase koncesii...

a najdobro e koga ne komentiras..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 23, 2012 6:14 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON923
КАДЕ Е ТЕМАТА - ТИКВЕШКО ЕЗЕРО ?-Не ја гледам или ......


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 23, 2012 6:21 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
ico najdobra skola za mentalitetot se kazni i samo kazni..!!na ostri kazni ce si go smeni mentalitetot sekoj,i ribari i koncesioneri.pa nema smisla nekoj da ti vrega inteligencija vo ovaa doba na informatika...revers be ??

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 23, 2012 6:50 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Tvrdko 1 НапишиCOLON
КАДЕ Е ТЕМАТА - ТИКВЕШКО ЕЗЕРО ?-Не ја гледам или ......
Избришана е на барање на Роберт. Секако, парагоните остануваат на првата страна од темава

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 23, 2012 6:59 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
a sto jas iskomentirav za reversot tapa.

ovie temi pa ke recam deka ne vodat nikade ako gi vodime nie ribarrite, pred se treba da gi vodat nadleznite sto se ovde na forum..
ne ja branam babuna a i ne komentiram , iako znam deka naplatenite pari g uplakaat na uplatnica sto zatekle ribolovci na teren bez izvadena predhodna dozvola..
nemav namera da ispravam krivi drini , nego da se diskutira za ribolov i oprema sto ovie losi temi znaeme kade vodat,,
primer u tema poribuvanje.. kako eden ne mu tekna vasil da go prasa dali treba za ovie 30 dena da gi poribat koncesionerite revirite, i ako ne gi poribat sto treba da se prevzeme, nego site izmerivme kolku kade i kakva riba pustil vasil u izminative godini, a najloso sto ne uspeale poribuvanjata..

celta mi bese da se gleda napret, novi koncesioneri so stari naviki,da vidime sto ke bide vo idnina dali podobro ili poloso,e togas ke moze da se razgovara na vakvi temi,,nepravilnosti ke ima i vo idnina, nadleznite neka si gi zapazat i neka reagiraat,sto ne veruvam..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 23, 2012 7:20 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
ico baits НапишиCOLON
ne ja branam babuna a i ne komentiram , iako znam deka naplatenite pari g uplakaat na uplatnica sto zatekle ribolovci na teren bez izvadena predhodna dozvola..
Да беше така, немаше да земаат опрема на Вардар на тие што не уплатиле однапред на жиро сметка.

А за порибувањата, на тендерот многу концесионери излегоа со големи суми за годинава за порибување, па би требало да видиме доста порибување месецов ;)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 23, 2012 7:40 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
Филип НапишиCOLON
ico baits НапишиCOLON
ne ja branam babuna a i ne komentiram , iako znam deka naplatenite pari g uplakaat na uplatnica sto zatekle ribolovci na teren bez izvadena predhodna dozvola..
ЦитатCOLON

Да беше така, немаше да земаат опрема на Вардар на тие што не уплатиле однапред на жиро сметка.

А за порибувањата, на тендерот многу концесионери излегоа со големи суми за годинава за порибување, па би требало да видиме доста порибување месецов ;)
Kaj ke najdet tolku podmladok neznam :lollol: .


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7891011ELLIPSIS14»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 25 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum