www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 7:49 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS2728293031ELLIPSIS96»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 21, 2012 11:08 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
pa ne moze samo drzavna da ima..

drzavnata sekade e kako alternativa, a drustvata pa ke si izdavaat godisni za svoite reviri..
e sega koj nema ili ne saka da seta neka se ogranici kaj eden koncesioner,, tie sto se bogati kako skopjani :D :D neka vadat drzavna i neka setaaat,
u ovaa situacija ako se sluci nesto vakvo, vardar kako klub nema da postoi..zosto,,
pola ke se ogranicat samo na kozjak ke izvadat, 10% u vardar i drugite 40% drzavna,,
e sega vardar sto nema sto da ponudi ke mora da raboti so tie 10% od nivnite dozvoli i 30% sto ke gi dobie od drzavnite.. :D :D

mala matematika..

u srbija se ima sluceno istovo..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 21, 2012 11:16 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Ное 20, 2011 10:17 pm
МислењаCOLON82
ЛокацијаCOLONskopje-butel
ako izracunis za 15 dena vo godinata da otides po riba gi davas tie pari

+ ne treba da gi baras cuvarite i odis kaj sakas i koga sakas


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 22, 2012 12:14 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Site vodi i pripagaat na drzavata,,,zatoa i se vika drzavna godisna dozvola a ne polovicna regionalna ili kako ti ne..koncesionerot sto ke konkurira za odreden revir treba odnapred da znae dali i kolku ke im odgovara godisna ili drug tip na dozvola...nebare revirot im e od dedo im pa ke postavuvaat svoi pravila..A drustvata ke si se finansiraat kako znaat i umeat isto kako sto si se finansira Ribar 2011..A i da nadopolnam Ribar 2011 nema revir...ima nesto drugo...

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 22, 2012 12:20 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
ja aktueliziravme temava i pak nikoj ne kaza sto da se prezeme za da bideme zadovolni ponuduvacite i nie ..krajni korisnici!!.verovatno nema resenie..jas pak ce si ostanam "mijak"i slednava sezona..samo neka ne sluzi zdravjeto i narednava godina.

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 22, 2012 9:40 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
kompir99 НапишиCOLON
...koncesionerot sto ke konkurira za odreden revir treba odnapred da znae dali i kolku ke im odgovara godisna ili drug tip na dozvola....
Верувам дека сите концесионери го познаваат законот, сепак конкурирале на законски тендер за ревирите, така да нема што некој да се буни за државна дозвола. Се додека законот ја предвидува, секој може да си ја извади. Друга работа е дали е фер распределбата на средствата. На пример, за мене не е фер распределбата од легитимациите, 30% да одат во дупка во буџет наместо за порибување. Не е фер ни 400 денари за легитимација, од која немаме никаков ќар, ама мора да ја вадиме законски е. Замислете, наместо легитимација, да плаќање годишна “регистрација“ за рибар, како за кола, и тие 400 денари задолжително да одат за порибување, само за порибување. Тоа се барем 4-6 милиони денари на годишно ниво. Не е за потценување. Само пластиката од легитимацијата и изработката чини најмалку 50 денари. Џабе фрлени пари. Ама така е по закон и тоа е тоа.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 22, 2012 11:11 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Да сме начисто.
Државната дозвола постои и концесионерите мора да ја почитуваат.
Цената на државната дозвола не можам да ја знам кога ќе се конкурира за концесии, па од тука коментарот на Компир не држи место.
Распределбата на средствата од државна дозвола не се во прилог на концесионерите од внатрешноста на МК и само толку сакав да објаснам со тоа што го коментирав, а не дека ќе ја игнорираме или нема да ја признаваме дозволата.
Како што риболовците, а и јас сум риболовец, сакаме да имаме што помала цена на дозвола и тоа јавно го кажуваме, така и концесионерите, еве по некоја случајност јас како претставник на концесионер, имаат право јавно да кажат дека државната дозвола не им е во прилог.
Ова не е муабет за инает, туку се работи за реалност.
Сите ќе бевме среќни ако државната дозвола чинеше на пример 1500 ден, а од друга страна концесионерите да можеа да соберат доволно средства за ниваната работа.
Ако се отворат картите можеби ќе се успее да се најде некое взаемно прифатливо решение, а ако се ќути се ќе си остане како што е.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 22, 2012 11:23 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
emil.matoski НапишиCOLON
Распределбата на средствата од државна дозвола не се во прилог на концесионерите од внатрешноста на МК и само толку сакав да објаснам со тоа што го коментирав, а не дека ќе ја игнорираме или нема да ја признаваме дозволата.
Дрим го “имаш“ скоро цела година. Колку годишни и дневни продаде, а колку ти дојдоа со државна дозвола? :)

Од друга страна, тие во внатрешноста си имаат убави ревири, кој река, кој езеро, ние ја имаме само канализацијата од Вардар...

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 22, 2012 6:33 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
I to Vi e mnogu....... :NotWorthy: . Sukur so "nemojte" da ja navrtite navamu ke ne udavte inace vo "kanalizacijata".....Vaka ako sakate da lovite ke platite i tocka :yahoo: . Dotogas ke vadat 20 dusi drzavna dozvola....Jas za toa ne praev muaebet....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: републичка дозвола за 2012
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 27, 2012 7:17 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Se nablizuva novata ribolovna sezona i normalno e deka site cekame da dobieme informacii vo vrska so novite dozvoli.
Novata republicka dozvola za 2013 godina ke moze da se vadi tek otkoga Zdruzenijata ke gi podnesat i dobijat odobruvanje za nivnite godisni dozvoli za poedinite reviri.
Po eden nevrzan razgovor i vrz osnova na soznanieto deka cenata na minatata godisna se oformi spored cenata na godisnata dozvola od Sum ( koja bese 3,500 den ) mislam deka ovaa godina cenata na godisnata ke bide 6.000 denari.
Sto bi znacelo namaluvanje od 1.000 od minatogodisnata.

Normalno treba da se poceka da se oformat cenite na godisnite od Zdruzenijata no mislam deka nitu edna nema da odi nad 3.000 denari.

:lepi:

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: републичка дозвола за 2012
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 27, 2012 7:26 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
:D :D odima na 5000 den, krajna cena,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS2728293031ELLIPSIS96»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 25 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum