www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 9:22 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS28»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 21, 2012 4:09 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Odlicna tema i pravo da vi kazam mnogu se uci vo akvaristikata kako za prihrana,nacin na zivot i bolesti koi mnogu mi pomognale vo ribolovot.Cuvav 15 god akvariumi.Rabotev i kaj Lambe vo Skopjanka(koj bese i prv gazda na prvoto komercijalno ezero vo MK-Vratnica).Sum gi razmnozuval poveketo ribi od slatni ripki-karasi koi se i podvrsta na koi krapot odnosno rodnini na nasiot krap.Site vrsti na cistaci od koridorasi,somcinja,zivotorki,dvodihalici,cihlidi.Do momentot koga zavrshiv so diskusite i oskarite.Zboram za damnesno vreme pred edno 15 godini.Me znaat poveketo gazdi na prodavnici zoshto i prodavav ribi i treva na golemo.Citav knigi i enciklopedii i gi znaev site latinski nazivi na ribi i trevi vo akvarium.Ne e mala rabota akvariumot koj saka seriozno da se bavi so ovaa rabota e cela edna mala nauka.

Za doma e najcista rabota od site milenici i odmor za oci ubavo sreden akvarium

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 21, 2012 4:10 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Problemot ke go namalish ako nemash dnevna svetlina direktna na akvariumot,ne koristish obicni neonki i sijalici i mora dobar broj cistaci i jak filter od tipot na ehem

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 21, 2012 4:56 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Volcko НапишиCOLON
Neli gi imase onie ribi deka go cistele stakloto i sobirale izmet nesho uvek po dnoto ili na stakloto zalepeni.
Волчко , „чистачите“ не го собираат изметот од рибите , туку тие се риби кои се хранат или со алга и тревнати остатоци , значи се тревојади и друга храна не јадат , или пак се риби кои се хранат со останатата храна која другите риби неможат да ја најдат на дното.... Првите или тревојадите , кај нас најчесто се „представени“ со Анциструсот и Трахеостомусот , а вторите најчесто се популарните Коридораси.... Сите три вида имаат уста која се наоѓа под најиспакнатата точка на главата , а тоа им овозможува храната да ја „шмукаат“ од дното или залепени на стаклото (кај анциструсот и трахеостамусот). Значи „чистачите“ не јадат измет! :howitz: :foottap:

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 21, 2012 4:59 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Јане , за жал моменталнава поставеност на аквариумот е таква да едно 4-5 саати во зима и едно 6 саати во лето е изложен на сончева светлина... :evil: :cry:
Инаку во моментов се планира еден 150тина литарски за зимава, па ќе видиме што ќе испадне...
Дека се најчисти „миленичиња“ се сложувам апсолутно затоа што сум чувал се и сешто...
Поздрав!

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 21, 2012 5:59 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
SantaFe НапишиCOLON
Volcko НапишиCOLON
Neli gi imase onie ribi deka go cistele stakloto i sobirale izmet nesho uvek po dnoto ili na stakloto zalepeni.
Волчко , „чистачите“ не го собираат изметот од рибите , туку тие се риби кои се хранат или со алга и тревнати остатоци , значи се тревојади и друга храна не јадат , или пак се риби кои се хранат со останатата храна која другите риби неможат да ја најдат на дното.... Првите или тревојадите , кај нас најчесто се „представени“ со Анциструсот и Трахеостомусот , а вторите најчесто се популарните Коридораси.... Сите три вида имаат уста која се наоѓа под најиспакнатата точка на главата , а тоа им овозможува храната да ја „шмукаат“ од дното или залепени на стаклото (кај анциструсот и трахеостамусот). Значи „чистачите“ не јадат измет! :howitz: :foottap:
Ne me karaj ne se tolku razbiram cuvav kratko vreme plus togas bev pomal ona rekala kazala ne sum go ubavo razbral muabetot :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 21, 2012 6:49 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Do pred edna godina imav golem cca 230 l. akvarium.
Mu go pokloniv na Vlatko ( od forumov ) sose celata oprema.
Pumpa Eheim, kapak so svetla, crn lava pesok vo granulacija 0,3 40 kg. doneseni od Germanija.
Go imav edno 15 godini no vo posledno vreme go zapustiv i poveke ne bese ukras pa zatoa i go dadov.
Pocnav so cuvanje na gupi, karascinja i veliferi stignav do Discusi.
Da pobaram nekoja slika ako ostanala na karticive.
Sega imam edna druga idea, neznam dali da pocnam da ja realiziram ?

[ img ]

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 21, 2012 7:48 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Сашо , штета што си го баталил , сигурно бил посебен со дискуците....
Тогаш чекаме од Влатко некоја слика , се разбира откако ќе го формира....
А за езерцево немам зборови и мене страшно ме привлекуваат иако се поголема инвестиција можеби , ама вреди , особено за нас рибариве е сон... Е сега што живеам во стан и немам ни теоретски шанси за ова , тоа е друга приказна.... :cray: :hit_head:

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 21, 2012 9:43 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Bravo za temata.
Star akvarista sum jas. Iako imam 35 god ribi imam cuvano od 1987. Od tuka gledam Jane e stara garda. Nego ke go prasam dali se sekjava na Koral i kade se naodjase?
Kolku da se pofalam pred site , diskusi imam cuvano pred 1990 godina. Preku Zov poracani od Hrvatska. :eusa_snooty: Petersi imam cuvano 1991 god.
Posle preminav na africki cihlidi. Cuvav i pirani( tri mu prodadov na Lambe), ribi nosev nasekade od stranstvo. Sto ne sum cuval. Posleden akvarium sto go imav bese pred 5 god. Planiran mi bese za ribi i za vodozemci. Zemav tritoni od kladencite po selata, rakovi,barav akvariumski zapcinja, zelki, ... Ama mnogu od niv nemozev da gi najdam zatoa sto prodavnicite se naucija da nosat ribi do 400 den.
Se mislam za eden akvarium. Nesto 50-70 litri.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 21, 2012 10:05 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Koral bese na plostad,rabotese decko od zelezara koj i samiot vedese ripki

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 21, 2012 10:07 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Одлично Илија, добро е да се слушни мислење од некој кој чувал риби пред 25 години... Според тебе која е најдобрата големина за еден аквариум да остане стабилен , но и да има оптимални услови за живот внатре во самиот кавариум. Планирам нов , па затоа сакам да слушнам мислење , особено од искусни акваристи... Поздрав!

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS28»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 10 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum