www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 9:16 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678ELLIPSIS14»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 20, 2012 9:54 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
[/quote] Pa ako ima nekoj grb taka da naplaka e Jasen...Jovan cist kriminal druze jas sum ova da se prijavi pod hitno..Ubavo site kazaa ne smee da se lovi dodeka ne se podignat dozvolite..Zasto Radovan ne prodavase za slatinsko...[/quote]

Jovan Ve ohrabruva da prijavite kriminal :yahoo: .


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 20, 2012 10:25 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Ете зошто им го оставиле езерото прадедовци и тој жустриот од Бабуна што негово било езерото.
Ете зошто ќе се бесел ако му ге земале Скопјани, пааааааааааричка бате, паричкаа... :howitz:

Простете модератор сум и не доликува вака, ама ова е нонсенс....

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 20, 2012 10:33 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
howitz НапишиCOLON
Сите се прават луди а никој не презема мерки.

Што треба ние риболовците да бидеме, спроведувачи на закони кога одиме на риболов ?
Stvarno be Howitz, vo pravo si.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 20, 2012 10:50 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Докази, неправилности и институции кои лежерно си ја сфаќаат работата и не преземаат мерки за криминалот.

Криминал е да украдеш 10 денари од данокот на државата, криминал е и оваа дозвола која е доказ за затајување на данок.

Државата и институциите сеуште вршат селективно казнување, прироритети јебига.

Ние, спортски риболовци затечени на вода, фатени во лошо меѓувреме каде што рано е да се биде партизан а касно резервист на свој грб ги трпиме реформите во ревирите.

Од преголема желба да ловиме риба сме „приморани“ да бидеме рамнодушни кога пред нас се случува овој криминал со дневни дозволи.

Не смееме да постапиме пристрасно и емотивно поради неколку фактори, конфликт, физички напад и било каква репресија кон концесионерот.

Што можеме да направиме ? Да го бојкотираме ревирот или да поднесеме кривични пријави. Ама никој не се нафаќа да ја води процедурата, сите избегнуваат обврски .. „кој ќе се расправа“ „нека кршат глава“ и ред други гротеска изјави.

Лошо време дојде ама во такво сме затечени и нема бегање. Реалноста е во овие неколку страни кои за жал така ќе останат виснати.

Јас лично одам на води, бар се трудам, каде што има официјален концесионер, со уредни дозволи карти и коректен пристап. Она што можам да го направам е кога ќе видам неправилности да ги пријавам во надлежните органи неколку пати и да соберам докази.

Со непрокопсани сељаци какви што влегов во конфликт на Тиквешко езеро и каде што извадија ножеви да се колеме не планирам повеќе да го земам законот во сопствени раце и да бидам извршител.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 20, 2012 10:55 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
martinMK НапишиCOLON
Тој босанецот ке ти извади ножот ке те набрка.. чика попај тетовиран..
Му викам 12 саати ке сум или 24.. не сум сигурен.. абе нема ау џа бу.. ми вика 750.. абе каки 750.. аа чек чек.. се прај на триипол.. аа еве го „китап че каже“ - прц на еден гзпапир напишано дневна 150, 7 дневна 500, 14 дневна 750 или 1200 не сум сигурен како беше.. знам карло плати 14 дена..

Ја вадам пари.. викам ок.. ајде нема мука.. коа вади еден тефтер као сметкопотврда.. ПРЦ Реверс.. ахаааааа..

Шо ке праиш? ке си мелеш по форуми вака.. додека си праат гачки прикаскиии..

Kade ova vaka???

На езеро младост..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 20, 2012 11:03 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Jas se slozuvam so Saso ama do odredena granica.
Nie ribolovcite imame odgovornost za nasite vodi ama samo so ona sto ke go vidime. Inspektorite i cuvarite se pomalkubrojni od nas i poradi toa nie treba da bideme "nivni oci", no vo nikoj slucaj " nivna tupanica".
Kako sto kaza Atanasovski vo Svedska najgolemi cuvari se ribarite ama ne zatoa sto ke te istepaat tuku zatoa sto ke te iskodosat na cuvarot koj ke ti vrze lisici.
Jas da se tepam so mrezar ne planiram. Pa nema da mu go zemam lebot na nekoj sto e platen za toa.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 20, 2012 11:08 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
kolku lagi i nevistini procitav od poedinci,,c c c c kako ne se sramite bre 10 pati dojdovte ednas plativte i 300 prikazni,, se slozuvam so nevalidni dnevni dozvoli, ama vie ribarite zaboravivte deka nekoj ne tolerirase i pustase da lovime koga ne mozese..
za vas 100 dobra da napravi nekoj edno loso ima da plukate cela godina,,
pravni raboti neka si resavaat nadleznite, dosta dikutiranje i prikazni na temava...

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 20, 2012 11:28 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
ico baits НапишиCOLON
kolku lagi i nevistini procitav od poedinci,,c c c c kako ne se sramite bre 10 pati dojdovte ednas plativte i 300 prikazni,, se slozuvam so nevalidni dnevni dozvoli, ama vie ribarite zaboravivte deka nekoj ne tolerirase i pustase da lovime koga ne mozese..
za vas 100 dobra da napravi nekoj edno loso ima da plukate cela godina,,
pravni raboti neka si resavaat nadleznite, dosta dikutiranje i prikazni na temava...
:lepi:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 20, 2012 11:30 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
ico baits НапишиCOLON
kolku lagi i nevistini procitav od poedinci,,c c c c kako ne se sramite bre 10 pati dojdovte ednas plativte i 300 prikazni,, se slozuvam so nevalidni dnevni dozvoli, ama vie ribarite zaboravivte deka nekoj ne tolerirase i pustase da lovime koga ne mozese..
za vas 100 dobra da napravi nekoj edno loso ima da plukate cela godina,,
pravni raboti neka si resavaat nadleznite, dosta dikutiranje i prikazni na temava...
Ico koj pustase?
Kako mozat da pustat da lovis,koga nemaa ovlastuvanje da te soprat da lovis.
Ovojpat si pristrasen druze.
Eve mene nikoj ne me toleriral na Velesko i jas sakam da se prodolzi so obelodenuvanje na vistinata. Takvi kako mene sme mnogu koj ne bile tolerirani.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 20, 2012 11:42 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
ne mi se diskutira veke na temava ilija,,
ne me svati sto sakam da kazam..
revers nevaliden da, samo pred reversot treba da se potsetime na drugo i vo osnova da ne se pluka..sega mozeme da glumime se ovde, samo u vreme na zabrana site bevme po pastramki po klenovi po krapovi i po jeguli ;) ;)
dobar primer vasil pusti poribuvanje vo poveke godini,, i na sto naleta,,.nema 18000 parcinja kade e ribava , zosto tamu pastramka ne karas itn,, tolku sme teski makedoncive za odredeni raboti, stvarno ne mi se veruva,,
pravni raboti neka si resavaat pravni i zadolzeni lica, nie samo moze da diskutirame do sabajle, samo ne diskutirame toa e problem, site sme profesori naucnici i se poveke znaeme..
ne kom na ovaa tema poveke,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678ELLIPSIS14»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 17 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum