www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 21, 2024 6:45 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1415161718ELLIPSIS62»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 20, 2012 8:56 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Токму затоа, мојот предлог е тие 30% наместо на државата, на здруженијата да одат и би предложил, Рибар 2011 ако им се допаѓа предлогот да поведат иницијатива зад која мислам дека би застанало секое здружение и би се изменил законот, тоа е мало парче за државата, но големо за здруженијата, барем знаеме дека ќе одат за порибувања. Здруженијата кои немаат концесија тие средства би ги поклониле на други здруженија кои имаат концесија по свој избор, а со тоа и права и обврски да порибуваат. Пример Рибар оваа година како што знам поклони средства на Брегалница и на Црн Дрим


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 20, 2012 8:59 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jун 26, 2011 9:24 pm
МислењаCOLON674
ЛокацијаCOLONLabunishta Struga
Se slozuvam so vas Boris vo moe licno ime a veruvam i celoto rakovodstvo na ZRLE CRN DRIM ke zastanat zad taa inicijativa barem 30 % da zemat zdruzenijata od kade sto se podneseni baranjata na clenovite za legitimacii so cel da se zgolemi budzetot za poribuvanje barem ke se poribi pogolem broj na riba

_________________
[ img ]
www.facebook.com/crndrim


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 20, 2012 9:12 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Ное 25, 2011 8:33 pm
МислењаCOLON306
Емил, мислам дека не ја расипуваме темата туку ја оптоваруваме темата. Меѓутоа може да се искоментираат и проблемите кои се поврзани со порибувањата. За да се пориби треба прво да се има произведен подмладок. Значи некој треба да измрести и да одгледа подмладок за порибување. Тоа чини пари. Некој тој подмладок треба да го купи и да го пориби. Пак за тоа требаат пари. Сите пари (или најголемиот дел) потекнуваат од рибарите, од сите нас. Тоа се еден дел од парите кои ние рибарите ги уплаќаме на име „легитимација“ и „дозвола за риболов“. Прашање е дали е тоа доволно за „големи“ порибувања или не е?

Комисијата за порибување во МРФ не функционира од едноставна причина што на МРФ практично и се забрани да порибува. Ставот беше дека треба да порибуваат здруженијата кои се концесионери. Впрочем законски е така. За беља риболовните води останаа две години без концесионери. Кој да порибува???? МРФ односно Управниот одбор на МРФ донесе заклучок да се посвети на чување на рибниот фонд и формира Државна риболовна служба. Пак реакции и „чудни“ прашања од типот која е таа МРФ да го чува рибниот фонд? Тоа не им е работа си има институции кои треба да го прават тоа. Па излезе дека МРФ не смее ни да организира служба за чување. Не е убаво да го кажам, но како да не сакаме МРФ да функционира.
И покрај се МРФ најде начин да изврши порибувњаа во изминатите неколку години. И тоа без да користи за тоа пари од рибарите.

И додека сум таму каде што сум ќе продолжам да барам начини и модуси да се порибуваат риболовните води. Ќе порибуваме, ќе помагаме на здруженијата кои сакаат да работат да обезбедат подмладок, да порибат. Па ајде Емил биди искрен и кажи од каде и како набавувате подмладок за порибување во вашето друштво?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 20, 2012 9:14 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Ное 25, 2011 8:33 pm
МислењаCOLON306
Boris -ribar.com.mk НапишиCOLON
Токму затоа, мојот предлог е тие 30% наместо на државата, на здруженијата да одат и би предложил, Рибар 2011 ако им се допаѓа предлогот да поведат иницијатива зад која мислам дека би застанало секое здружение и би се изменил законот, тоа е мало парче за државата, но големо за здруженијата, барем знаеме дека ќе одат за порибувања. Здруженијата кои немаат концесија тие средства би ги поклониле на други здруженија кои имаат концесија по свој избор, а со тоа и права и обврски да порибуваат. Пример Рибар оваа година како што знам поклони средства на Брегалница и на Црн Дрим
ВО ПОТПОЛНОСТ СЕ СОГЛАСУВАМ. Се е подобро од тоа парите да одат во буџет.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 20, 2012 9:24 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Vasil Kostov НапишиCOLON
Па ајде Емил биди искрен и кажи од каде и како набавувате подмладок за порибување во вашето друштво?
Јас не се срамам да кажам нешто што е така.

Ова веќе е објавено на страна 9 од оваа тема.
Она што таму заборавив да напишам е дека порибувањето е извршено во 2009 година.
emil.matoski НапишиCOLON
Ај и јас да објавам некоја слика.
Порибување на Вевчанска Река со околу 2000-3000 единки на автохтона пастрмка.
Рибите беа донација и се набавија од мрестилиштето во Шум, а колку што знам МРФ ги донираше.
За жал само овие слики ги имам. Можеби Јован ќе најде во неговиот апарат уште некоја и ќе ме надополни.
...
Ова е објавено на страна 1 од оваа тема.
emil.matoski НапишиCOLON
Za volja na vistinata vo 2010 godina ZRSK Pastrmka - Struga izvrsi poribuvanje so podmladok na pastrmka obezbeden od JNU Hidrobioloski Zavod - Ohrid, no celata rabota bese so zalaganje od Vasil i bez da se plati nitu denar od strana na naseto Zdruzenie. Vo 2010 godina imavme mnogu dopolnitelni trosoci pa moravme nekakva pomos da pobarame od MRF. Pa ako realno razmisluvame tie ribcinja nekoj trebalo da gi plati, mozda MRF ili ... ne znam, ama znam deka bez MRF, odnosno Vasko, nemase da zavrsime rabota. Eve i snimka od samoto poribuvanje http://www.youtube.com/watch?v=tQu0d1KxzKA . .
Значи што е така, така е. МРФ, односно Васко, многу има помогнато на ЗРСК Пастрмка кога е во прашање порибувањето. Несакам и неможам тоа да го спорам.

Друго ми беше прашањето.
Што работи комисијата за порибување при МРФ?

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 20, 2012 9:29 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
ЦитатCOLON
Значи што е така, така е. МРФ, односно Васко, многу има помогнато на ЗРСК Пастрмка кога е во прашање порибувањето. Несакам и неможам тоа да го спорам.
Друго ми беше прашањето.
Што работи комисијата за порибување при МРФ?
A so se cepkas sega so komisijava ti a?? Ostaj gi lugeto dan ti ja pustet Drzavnata ribolovna kontrola od MRF :head_bang: . Emilcooooo aj sega sedi raaaat. Ostaj gi ovie drugive sedi malku ti ne skokaj.......Vasko ti pomognal dan ti dade RIBAR 2011 slucajno donacija za poribuvanje.... :cray:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 20, 2012 9:33 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Ное 25, 2011 8:33 pm
МислењаCOLON306
Баџо НапишиCOLON
Г-н Русевски, би сакал да ве прашам-дали имате податок:
Колкава е смртноста на подмладокот-личинките во водите по течението на р. Вардар?
Баџо поставуваш прашање на кое е исклучително тешко да се одговори.
х
Имено, различни видови риби имаат различен процент на опстанок на измрестените и оплодените икри при природен мрест. Податоците од истражувања правени и кај нас и во светот укажуваат дека процентот на преживуваање на икрата и личинките при природен мрест (во природни услови) е различен кај различни видови риби, меѓутоа заедничко е тоа што тој е генерално многу мал. Процентите се поразителни и се движат од неколки промили до неколку проценти. Конкретен пример: од 1000 исфрлени икри од една женка крап, преживуваат и стануваат риби една до 20 икри. Слично е и кај пастрмките.

Меѓутоа многу е поразлично кога станува збор за вештачки мрест. При вештачки мрест на пастрмка преживувањето во мрестилиште е 60% до 95%. Да речеме во Шум имаме преживување од 80 до 90%. Преживувањето кај крапот е 10 до 40%.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 20, 2012 9:43 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
ЦитатCOLON
Значи што е така, така е. МРФ, односно Васко, многу има помогнато на ЗРСК Пастрмка кога е во прашање порибувањето. Несакам и неможам тоа да го спорам.
Друго ми беше прашањето.
Што работи комисијата за порибување при МРФ?
A so se cepkas sega so komisijava ti a?? Ostaj gi lugeto dan ti ja pustet Drzavnata ribolovna kontrola od MRF :head_bang: . Emilcooooo aj sega sedi raaaat. Ostaj gi ovie drugive sedi malku ti ne skokaj.......Vasko ti pomognal dan ti dade RIBAR 2011 slucajno donacija za poribuvanje.... :cray:
Jovane, Ribar 2011 e prvoto i edinstveno Zdruzenie koe dalo finansiska pomos za poribuvanje na drugo drustvo. Godinava bea dve drustva. Dogodina se nadevame i poveke. Emil, odlicno si ja vrsi svojata rabota i nasite dve Zdruzenija imaat mnogu identicni i zaednicki idei koj vo idnina mozat da se realiziraat.
A inaku ona za sto pisuva Emil e ubavo prasanje na koe bi trebalo da se dade odgovor, pogotovo sto i Emil e vo taa komisija.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 20, 2012 9:45 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Ное 25, 2011 8:33 pm
МислењаCOLON306
Јоване инспекторе
убаво си прашува Емил, ама како да не сака да слушне, хахахаха. Повеќе пати напишав дека комисијата не функционира, или ај подобро нема комисија. Кога функционираше Емил не беше во неа, или и ако беше никој не го консултираше. Дај боже да профункционира па да носи одлука на кое друштво со колку и која риба ќе му се помогне во порибувањето.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 20, 2012 9:48 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
ЦитатCOLON
Значи што е така, така е. МРФ, односно Васко, многу има помогнато на ЗРСК Пастрмка кога е во прашање порибувањето. Несакам и неможам тоа да го спорам.
Друго ми беше прашањето.
Што работи комисијата за порибување при МРФ?
A so se cepkas sega so komisijava ti a?? Ostaj gi lugeto dan ti ja pustet Drzavnata ribolovna kontrola od MRF :head_bang: . Emilcooooo aj sega sedi raaaat. Ostaj gi ovie drugive sedi malku ti ne skokaj.......Vasko ti pomognal dan ti dade RIBAR 2011 slucajno donacija za poribuvanje.... :cray:

Biser na godinata.. :head_bang:

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1415161718ELLIPSIS62»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 17 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum