www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 10:31 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS910111213ELLIPSIS62»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 18, 2012 9:03 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Vasil Kostov НапишиCOLON
JaneMK НапишиCOLON
Nekolku informacii okolu poruvanjeto.

Za drugite vidovi neznam cisto od iskustvo za ribi kade sum bil vklucen vo poribuvanje a toa se krap i amur i pastrmka.

Znaete li deka podmladokot na ovie vidovi e 10 pati poskap po kilo nego konzumnata rinba odnosno ako e kilo krap konzumen 1-2,5kg 140den/kg podmladokot 200-300 gr e 1400 den/kg.Odnosno toj shto poribuva treba da znae shto saka zoshto brojot na glavi e razlicen vo dvata primera.
10-20% od poribenata riba umira max mesec dena posle poribuvanjeto poradi transport i shok.Imase slucaj kade celiot amur poriben umre vo rok od mesec dena.
bev prisuten na porubuvanje na vratnica so 15000 glavi pastrmka i znam tocno kolku e toa kolicinski
8 tona krap konzumen isto prisuten nemame nie vo mk tolkavi cisterni za da poribime bi trebalo barem dve do tri cisterni shto jas nikade ne sum videl dase poribi
(znaci 8 tona na papir a 3 tona vo voda)-Podobro i tie 3 tona otkolku nisto
Поздрав Јане
Едно дообјаснување, очито е потребно. Навистина немаме цистерна од 8 тони, но 8 тони риба може да се пренесат и со цистерна од 1,5 тон, а и во буриња, доколку се оди повеќе пати, нели? Станува збор за 8 тона риба која се пушташе во Вардар од езерцето во парк во подолг временски период. Не станува збор за порибување со цистерна одеднаш. Се направија неколку натпревари на езерцето. Рибата се мереше и на неколку пати се пушташе во Вардар. Многу сведоци учесници на натпреварите може да го потврдат ова. На крај езерцето се чистеше и целата риба како се ловеше така се пушташе во Вардар. Кога имаше повеќе се користеше мојата цистерна закачена на приколица, многу буриња однесоа луѓе со кола, а се носеше и со кофи. Не е лага ниту е претерано кога велам дека 8 тона риба во една година се пуштија во Вардар.
Поздрав.
Voopshto nemislev na toa poribuvanje nego napishav voopshto za poribuvanjeto,gi znam cisternite na ovie shto imaat ribnici i znam kolku sobiraat i dosega nesum videl dvapati da donesat riba.
Za treska neznam kolku e pushteno amam znam kolku mnogu go izlovia pred da ja soberete ribata

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 18, 2012 9:07 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Vasil Kostov НапишиCOLON
Малку и за цените бидејќи Јане ги спомна.
Да секогаш е подмладокот многу поскап од конзумната риба. Цената ја диктира пазарот, односно понудата и побарувачката. Генерално цените на рибата денес се повисоки во споредба со цените од пред некоја година. Едноставно поскапа е храната. Рибиното брашно, кое е составен де на многу смески за исхрана на рибите, неколкукратно е поскапо. Конзумен крап под 200 денари веќе тешко се наоѓа. Подмладокот е релативно поефтин и се движи од 5 до 8 максимум 10 евра, значи 300 до 600 ден по кг, а не 1400 како што имаш напишано.
Пастрмката е многу поскапа. Цената на килограм подмладок пастрмка е над 1200 денари. Кога пастрмката е под 10 грами (зборувам за онаа за порибување, автохтоната) најчесто се продава на парче. Калифорниската која се продава од рибниците за одгледување е поефтина и е околу 800 денари за кг до 1200 ден за кг. Но со калифорниска веќе не смее и не треба да се порибува.
Toa i mi bese poentata malku da se educiraat onie koi sakaat da poribat.Zar mora samo koncesionerite da poribat.moze bilo koe drustvo ili lice.Ama pred se neka znaat shto gi ceka so poribuvanjeto.Deka bugarskiot krap ili krapot od ecka mnogu poveke ke umre poradi shokot od transportot odkolku zemen krap od kaj nas(cenata e ogromna razlika neznam zoshto-hranata i tamu e poeftina)
Znaci mala edukacija za poribuvanjeto i opasnostite od zemanje riba koja ne e iskontrolirana od bolesti.Za primer e Surulesti koe poradi nekontrolirano poribuvanje izgubi i golem del od postockata populacija radi bolest

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 18, 2012 11:15 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Ное 25, 2011 8:33 pm
МислењаCOLON306
Ајде пред легнување уште некоја убава фотка. Од порибувањето на Дојранско Езеро.

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 19, 2012 12:37 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Vasil Kostov НапишиCOLON
ОВАА РИБА ЗАМИНА ВО КРИВА РЕКА И ПЧИЊА.

[ img ]
Za ova poribuvanje vekje imam pozitiven Feed Back i mozam da kazam za" posledicite " od poribuvanjeto.
Imam porasnato na edna reka( desna pritoka) na kriva reka pred Kriva Palanka.
Kako dete imam fakjano krkuski( mrenki gi vikaat tamu), ponekoj klen i plashki. Gi imase vo izobilie. Po gradenjeto na kaskadite vo gradot vekje nemozese da se vidi mrenka. Najverojatno nemoze da gi pomine kaskadite za da navleze po pritokite na mrest. Za pastrmka starite ludje vikaa deka ja imalo porano, kako i rakovi ama nikoj nemase videno so godini( zboram za 1990-2000 god)
Ovaa godina sostojbata so riba ne e mnogu porazlicna. Ribi skoro nemozete da vidite ama ona malku sto ke go vidite e pastrmka :filip: .
Selanite koga ke fatat nekoja( polevajki gi bavchite) se cudat kako onoj Busmanot sto se cudese na flasata Coca Cola :lol: .
Bravo uste ednas i Vasil ne podpadjaj pod vlianie na Ico za krapovite. Koga ge ima Caprinus Macedonicus togas pocnete so krapovite a zasega drzete se do Salmoto. :saso: :beeee:
Eve edna slika od pastrmka od taa reka
[ img ]
[ img ]
A eve kolku malecka e rekata
[ img ]

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊА
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 19, 2012 8:21 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Aпр 25, 2011 9:20 am
МислењаCOLON224
ЛокацијаCOLONСкопје
Г-дин Васил,поздрав до тебе и екипата што порибува,убаво е да се гледаат вакви снимки,едно прашање од мене како лаик во оваа област,ме интересира за Вардар во градско подрачје,кога го порибивте со шарани,таа година ќе ја паметам по тоа што колеги вадеа шарани од 3кг нагоре по 7 до 8 парчиња дневно на леб,црни и секаков мамец,значи таа година се вадеа шарани како бојник да фаќаш,тоа беа двајца колеги,додека разбравме шаранот го снема и од тогаш шаран нема никој уловено освен случајно,прашањето е какво фајде од порибување ако нема соодветна заштита и содветно место да се задржи шаранот.Друго прашање,дали не мислите дека со пуштање на прекумерно на пастрмка не се загрозува рибата која сме ја ловеле на ова подрачје,бојник,мрена, клен,и други врсти во река Вардар,одкако е пуштена пастрмката намален е фондот на останатата риба.И за крај,дали размислувате да се направат погодни места за природно мрестење и нивна заштита со што ќе се овозможи природно мрестење на рибата во нејзиното живеалиште,со што ќе нема потреба од порибување во реки каде што нема каде да се задржи рибата,мислам на градско подрачје.Поздрав и секое добро.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 19, 2012 1:54 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Goce
Prasanjeto ne e do mene samo sakam nesto da ti predocam.
So izgradba na Kozjak temperaturata na vodata drasticno se smeni i od tie pricini mnogu ribi gi smenia mestata na ziveenje. Ponekogas toa moze da bide pricina a ne kolicinata na pastrmka.
Izvini za ufrlanjeto vo diskusijata :oops:

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊА
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 19, 2012 2:07 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON2221
ЛокацијаCOLONSkopje , Macedonia
Vasil Kostov НапишиCOLON
[ img ]
koj e deckovo sto e so zelena maica :shock: :shock: :lol: :lol: :lol:

Si trebal da slikas koga pustav kofite :)

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Последна промена од 2 на g.cuculoski, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 19, 2012 2:11 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Почит за трудот вложен за порибувањата,
Сакам да прашам-во кое својство порибуваше МРФ, како ги избрале овие води споменети погоре, малце ако можи да се образложи?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 19, 2012 3:55 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Ако сите (концесионери) го почитувале Законот и концесиските договори во минатото (А ОЧИГЛЕДНО Е ДЕКА не го почитувале СИТЕ), ваква тема до сега требаше да има 500 страни, нешто како Лав моабет, ....како и да е,....иднината е пред нас

Јас би сакал да прашам, (бидејќи од тоа што го знаеме, а и од што се гледа) најмногу е порибувано изминати години со пастрмка, после нејзе крап,...а сето останато е занемарливо

Каде е порибување со Мрена, Кркушка, Попадика, Сом, Клен, Амур, Црвеноперка, Лињак, Плашка, Бојник,Смуѓ, Костреж.....знам дека имало инцидентни случаи,......но не зборам за инциденти, туку за пракса, како што е тоа со пастрмката и крапот во изминативе години...во многу делови од Македонија во зависност од ревирот, реката, езерото и во зависност од ударот кој рибокрадците го дале, многу места во Македонија горепосочените риби ги имаат во многу мали количини и само со воздишка се сеќаваат на некои претходни времиња,... очигледно овие води треба да се појачаат со порибувања. Но,....кој во Македонија ги мрести овие риби и каде можат да се набават ? Не инцидентно, туку како што треба, пример : Репроцентар за мрена, кркушка и попадика. Репроцентар за Амур и Клен, Репроцентар за Смуѓ итн


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 19, 2012 8:42 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Oкт 21, 2012 10:15 pm
МислењаCOLON51
Jas vakva tema ne bi odobril vo narednive 10-15 godini...
Uste postojat sekakvi Indijanci i divjaci sto mnogu gi interesira kaj se poribuva :D
Malce na sala svatete me :)
Kako i da e... regularna rabota na sekoja drzava si e ova. Bez ognometi ;)


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS910111213ELLIPSIS62»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum