www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 11:46 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456ELLIPSIS12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: SPOD MIX
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 16, 2012 3:28 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСаб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON1249
ЛокацијаCOLONБогданци
Тоа е многу мала количина,со оглед на тоа што спод миксот обично се фрла на почетокот на риболовот и тоа од 5-6 кила на дива вода,па нагоре се стигува на такмичења и до 150 кила,што едноставно мора да користиш ракета или бродче.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: SPOD MIX
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 16, 2012 3:32 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Јан 20, 2012 1:45 am
МислењаCOLON1507
5-6 kg prv den..... :filip: zavisi od vodata drugarce...na velesko isturi ja taa kolicina...prv den,duplo pomalku 2 den...i dojdi da fakas drugata nedela :D

_________________
[ img ]
www.octopus.rs


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: SPOD MIX
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 16, 2012 3:33 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Od kaj 5-6 kila gi izvadi Zivko ??? i nikoj ne rece 1 PVA da frlis a za takmicenje mi e jasno kolku i kako se frla.

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: SPOD MIX
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 16, 2012 3:42 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
spodot e nefunkcionalen segde, i so nego treba da znaes da rabotis sprema vodata kade lovis..moras da ja znaes vodata,,
so samoto poznavanje na vodata i pravis strategija za negfovoto plasiranje,
e sega spod so hemija na diva voda. selektiras odreden del od vremeto samo positna riba koj e malku pojak za nea, se dodeka ne izdisi,so hemijata e podobitna kombinacija i za samata riba sto i posle jadenjeto nas ribata od nego, toj raboti vo nejziniot stomak i go Zabrzuva procesot na varenje koj ne stvara sitost kaj krapot,
krapot ne moze da se prehrani so mnogu spod hrana iako moze da pereterate na vaseto hraniliste,, nego samo kampanjata ke vi bide poneuspesna nisto poveke.
ubava e i u spodot da se stavi i ktrsena boila na taa sto lovite, no ima eden golem problem so samata krsena boila koj kako sitni parcinja naviknuvate druga riba so nea iako taa vi e osnoven mamec .za sdiva voda e najdobro boilata i spodot da go selektirate i da rabotite ne na isto hraniliste, stalno neka bide boilata cista otkade vie ke ptrocenite deka doadga ribata ,i da bide nekolku metri pred spodot sto i morate da pazite na konfiguracijata na terenot i dlabocinata kade ke ja plasirate..
u spodot stalno ke ima riba od sitna pa i golema no verujte kade sto ke se hrani sarko spodot vs boilata sigorno nema da promasi..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: SPOD MIX
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 16, 2012 3:46 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Одличен одговор зајак, тоа прашував. :lepi:
Значи сепак 2 хранилишта е решение.

Доколку имаме струење на водата, сливно подрачје во близина каде не се приметува со око а сепак постои?
Што е решение, да фрламе на различно растојание т.е неколку метри погоре или да одбере потешка храна за спод
која ке се задржи подолго на хранилиште.
Дали да постелеме тепих или да одиме кон прецизна локација...?
Ова за мене е навистина покер на дива вода.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: SPOD MIX
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 16, 2012 3:51 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
A moze posle 5-6 sata ribolov da frlite nesto minimalno 1-2 raketi SPOD i nekoja boila, bar spored mene.A ico sto spomna deka se navekuva sitna riba so krsena boila i sitna hrana toa se slagam,ama pak od druga strana pa i Krapot se osloboduva povekje na taa teritorija se osekja mnogu po bezbedno.

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: SPOD MIX
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 16, 2012 3:51 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
na.diva voda tepix zborot da go zaboravite,, da tepix i kampanjata pomina od 3 dena ste srabotile za toj posle vas,,
nametnuvanjeto na hranata za div krap e biten,, znaci ne hranenje i prehranuvanje,, mora sekoj da svati deka krapot ne ceka da dojdam ja i da go naranam so spod ili boili,, ima on sto da jade nego e bitno kolku koga i kako taa hrana da mu ja nametnes,,,da go prelazes.. za on da dojde da se hrani i da pogodi jadica,,navikata kaj nego e samo opustanje i steknuvanje poverenje na mestoto koja ja zima i na hranata sto si mu ja frlil normalno ako bide dobra..Zatoa pisav morate vodata da ja citate i del da ja poznavate..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: SPOD MIX
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 16, 2012 3:58 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Daniel НапишиCOLON
A moze posle 5-6 sata ribolov da frlite nesto minimalno 1-2 raketi SPOD i nekoja boila, bar spored mene.A ico sto spomna deka se navekuva sitna riba so krsena boila i sitna hrana toa se slagam,ama pak od druga strana pa i Krapot se osloboduva povekje na taa teritorija se osekja mnogu po bezbedno.

krapot e posleden sto ke go na[padne spodot a ke bide stalno ostrana prisuten okolu nego,, mora on prede se da se osigura dali mestoto i hranilisteto se vo red,, SEKOJA NOVINA STO KE SE PLASIRA UI VODA ,on ja prifaka so rezerva, narocito novo hraniliste,,
eve vi eden pr,,./nikogas na start ne sme go dobile so momentalno hranenje bez predhodno sondiranje i prihranuvanje za da stekne poverenje u toa sto mu go nametnuvas,,, ne go ranis.zboruvam za krapovi od 10+ pomali ne me interesiraat..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: SPOD MIX
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 16, 2012 4:09 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
U start moze samo da dobies na GogoMond 2-3 kg, Ico si bil na Mantovo i znaes kako e sega dzabe treba 1-2 godina da se smiri i opusti od mrezite i strukovite sto bea u voda.Tamo od tie lozja da izvadis krap spored mene e umetnost,znaenje, iskustvo i plus so tolku prirodna hrana da go nadmudris i da go primamis so SPOD, e za pocit.

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: SPOD MIX
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 16, 2012 4:25 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
bevme sega pred mesec dena i mozam da kazam deka mantovo ima kapitalni ribi koj gi slusavme noke daleku od obala,..
pred se moram da napomenam deka jas fativ 3 krapcinja od 2-3 kg tamu i imav 3-4 udari i otkazuvanja ne realizirani..
sto sakam da kazam so ova,, dfa fatis 3 ribi so taa kilaza na voda sto e otepana so mrezi , nemoze golemite da gi nemma.. a boilata e na prva plan za mantovo spodot e samo golema iluzija koja ke ti navlece rak i sitna riba sto e nevozmozno da lovis normalno..
drugata godina ke lovam tamu na pocetok na sezona.

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456ELLIPSIS12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 11 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum