www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 27, 2024 9:26 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KORDA GOO (JAR технологија)
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 29, 2012 5:35 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Немам флуоро боја..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KORDA GOO (JAR технологија)
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 29, 2012 6:20 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
ke ti najdam mislam deka ke projde idejata ai poevtino ke bide ke dodademe i malku emulgator

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KORDA GOO (JAR технологија)
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 03, 2012 2:40 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСаб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON1249
ЛокацијаCOLONБогданци
Денес испробував дали ќе добијам некој сличен ефект,еве како се понаша во плиткото :)
5 минути после фрлањето
[ img ]
20 минути подоцна
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KORDA GOO (JAR технологија)
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 11, 2012 9:28 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Gledam po internet 15 evra za 115 ml sisence, Spaiva kako mislevte i od kade da poracuvate so MartinMk ajde malku informacija zainteresiran sum i jas da go probam ovaa cudo ...

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KORDA GOO (JAR технологија)
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 11, 2012 12:16 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Ти пишав и во пп.
Јас од Србија го нарачав, ти можеш од овде: http://www.tacklebox.co.uk/bait/bait-in ... 115ml.html

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KORDA GOO (JAR технологија)
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 11, 2012 12:26 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Isti li se cenite sto gi gledam na internet i vo Srbija ??

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KORDA GOO (JAR технологија)
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 11, 2012 12:39 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
15€ е во србија.
Незнам колку ке дојде поштарина само преку интернет, нека биде плус 2-3€.
Нема голема разлика: http://www.carptrade.co.rs/proizvod_pri ... 59&clink=1

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KORDA GOO (JAR технологија)
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 12, 2012 6:58 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Што ароми зема?

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KORDA GOO (JAR технологија)
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 12, 2012 1:40 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Corn Twist сигурно и за втората се мислам, ќе ги земат директно од тамо така да можам да бирам.
Мислам да земам и Pineapple Power Smoke...

[ img ][ img ]

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KORDA GOO (JAR технологија)
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 12, 2012 4:10 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Ное 25, 2011 8:33 pm
МислењаCOLON306
Ајде и јас да се уклучам во една тема која не е поврзана со МРФ и проблеми.

Имав први „блиски“ контакти со флуоресцентната зелена боја во ЈАР. Таму дефинитивно функционираше и беше „добитна комбинација“. Не би било нескромно да кажам дека домаќинот, нашиот сега добар пријател Мајк (главниот организатор на светското првенство во 2008 година), ни ја откри тајната и буквално не однесе во продавница и ни посочи што да купиме за нашите репрезентативци. Два дипа со различни ароми со флуоресцентна боја и концентрат, флуоресцентен прашак. Потоа мене и Раде Русевски не однесе на друго езеро во близина на она каде се одржуваше првенството и ни покажа како тоа се користри. Искуството одма го пренесовме до сите натпреварувачи во боксовите. И тогаш се судрив со „балканскиот менталитет“ и суетноста на нашите крапчии. Едноставно не сакаа да го користат. Гледаа на тоа што им го кажував со голема недоверба и крајна резервираност. Прв „ЈАР технологијата“ (ајде да го прифатиме како термин) ја употреби Дуле и за чудо одма имаше резултат. Потоа ја прифати Кољо и тие добија многу удари. Зоки (пакунг) и Љупчо останаа доследни на својата тактика (пола црвена пола жолта боила) и мислам дека не го ни употребија или го употребија на еден час пред крајот на натпреварот и завршија така како што завршија. Муабетот е дека тоа функционираше во Африка, „како лудо“ и даде извонредни резултати кај сите кои го употребија. Жалосно беше што нашите репрезентативци не го прифатија и употребиа порано. Сигурно пласманот ќе беше многу подобар. Меѓутоа неисе било и поминало.

Окуражен и воодушевен од ефективноста на диповите, а и таков каков што сум, желен за експериментирање и крајно радознал, се вратив во продавницата и си купив една солидна количина од флуоресцентните дипови и прашакот лично за мене. Се вратив дома со очекување дека сега кога ќе почнам да ги ползувам на нашите води ќе направам попара. Тешко на краповите. Но, баш и не беше така. На некои води имаше резултат,но на некои имав малку фајде од флуоресцентните дипови од ЈАР. Најчесто ги користев како што ми покажа Мајк во Африка со повеќе или помалку успех. Потоа направив многу експерименти во моите аквариуми и базените со „кои“ крапови. Резултатите беа интересни. Правилно употребени флуоресцентните дипови имаа исклучителен ефект. Рибата дефинитивно реагира на нив. Во еден период престанав да ги користам во слободен риболов. Меѓутоа останаа во приборот, помеѓу останатите, помалку или повеќе ефикасни дипови и ароми.
На светскокто првенство во Романија, на вода слична со онаа во Африка (по квантитет на риба), во фазата на експериментирање и барање на добитна комбинација за поголем улов го употребив и веќе заборавениот флуоресцентно зелен прашак од ЈАР. Меѓутоа го употребив на свој начин. И за моја огромна радост имаше резултати. Добив повеќе удари. Преостанатиот флуоресцентен прашак од ЈАР го измешав во диповите од јагода и скуид октопус (ароми кои веќе се покажаа на езерото Корбу) и добив прекрасни флуоресцентни дипови. Одеднаш бројот на удари се зголеми. Жалев што не го употребив многу порано, но... и тоа беше и помина.

Мојата сугестија е за сите оние кои се „наострија“ да купуваат готови производи (дипови) од КОРДА да не се залетуваат многу и да не очекуваат кој знае какви волшебни резултати. КОРДА како голема индустрија технологијата ќе ја материјализира во добивка со многу маркетинг. Пријатели обидете се да ја најдете и купите концентрираната прашкаста материја, не трошете пари на готови дипови. Диповите и аромите кои веќе ги имате и ги користите, лесно ќе ги направите флуоресцентни со додавање на одредена количина прашак во нив. Така со сигурност ќе ги зголемите ефективните својства на диповите кои ги имате тестирано и веќе ги употребувате, а ќе потрошите помалку пари.

Тоа е моето искуство со „ЈАР технологијата“. За експериментите и за начинот на кој реагира крапот на флуоресцентната боја друг пат.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 14 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum