www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Сеп 30, 2024 5:26 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3637383940ELLIPSIS132»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГРЦИЈА
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 29, 2012 11:57 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Ace iskreno po kejf mi e da si pojdam na kozjak,globocica,demir kapija,vretnica i mariovo na crna nego vo grcija duri i riba da ne fatam...
Nekako ne mi e kejf tamu daa lovam...
Duri i kaj zajakot ne fativme riba ama zatoa utepavme skara...

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГРЦИЈА
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 30, 2012 12:08 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
Jas napisav nekade deka ne se cuvstvuvam slobodno tamu..pred dve nedeli imav loso iskustvo .daj boze da sum samo jas ,ama tugo si e tugo nema sloboda tuka.

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГРЦИЈА
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 30, 2012 12:22 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 28, 2010 1:02 am
МислењаCOLON226
ЛокацијаCOLONSTRUMICA
До Ицо објаснување за зборот сурат

Чисто да си знаеш за зборот да не се вреѓаш многу
сурат

(едн.) суратот
Вид збор: Именка, машки род
Човечко лице, образ, изглед на лицето (црти).
Англиски: face Турски: surat
Употреба: Разговорно
Примери:
Момата имаше убав сурат.
Слично со: лице (ср.) , образ (м.) , изглед (м.)
Изрази
(разг.) Уште има сурат да зборува (да моли).
Кога реков за сурат мислев за лицето за слика да си ставиш како јас што имам за да знам со кого полемизирам не гледам ништо страшно во тоа што те навреди не знам.И друг пат не му давај на син ти да чита некој работи кои ти не ги разбираш.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГРЦИЈА
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 30, 2012 12:27 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
ic ne se navrediv najiskreno, samo ne e vkusno dali me rabiras..nema potreba od objasnuvanje..

a toa edukativen neka stoi ne smeta, moze nekoj nesto ke izvlece poucno da snima grcki narodni prikazni :D :D :D poz i za grcija se sto procita od mene e ziva vistina koj site ja znaete, i normalno e da ne ti e prijatno..te razbiram ;)

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГРЦИЈА
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 30, 2012 12:34 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 28, 2010 1:02 am
МислењаCOLON226
ЛокацијаCOLONSTRUMICA
Ја да ти кажам искрено оваа година и не сум бил на риболов ни на Бистрица ни на Ангитис кажи им на оние што се биле.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГРЦИЈА
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 30, 2012 8:53 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Според мене, во грчка одат генерално рибари што сакаат да однесат дома многу риба, многу повеќе отколку што би фатиле во МК.
Кој оди за да ужива во риболовот, а не да биде “корморан“, си прави кеиф и на нашите води.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГРЦИЈА
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 30, 2012 9:20 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Aпр 15, 2011 3:11 pm
МислењаCOLON553
ЛокацијаCOLONSkopje
E ova poslednovo ic ne drzi. Ne ja generaliziraj tolku rabotata, taka iskaca deka i Saso, Srdzan i drugi sto odat tamu se kormorani? Pa znam i nekoi sto se vratile bez ripce od tamu ;) , znaci i tamu treba da ti se poklopat mnogu raboti ne e deka samo taka ke otides i partal ke naprais. Jas licno ni ednas ne sum bil tamu po riba i posle vakva etiketa i da mi se pruzi prilika da odam, ke se razmislam :D

_________________
Ракијата што ја носат рибарите кога одат по риба, има спасено многу повеќе риби
одколку што спасиле сите рибочуварски служби, здруженија и инспектори од ДИЗ заедно


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГРЦИЈА
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 30, 2012 9:26 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
И мене ми текна на Сашо и компанија уште пред да напишам, и затоа реков “генерално“, што значи дека секогаш има исклучоци :)
Инаку, од кај мене на работа имав екипи кои секогаш одеа надолу, и беа пресреќени кога ќе ми кажеа: “леле, фативме 20 кг попадика“; “леле, фативме 112 кг црвеноперка на микро/макро волви“... А кога ќе отидевме (2004/2005/2006) на Козјак, се враќаа со 1-2 клена или 3 попадики :) За Вардар да не зборувам...

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГРЦИЈА
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 30, 2012 10:07 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Голема полемика за нешто што е Ирелевантно, за тоа кој каде одел и колку ловел.
Фактори за успешен риболов не се само одење во Грција, па ке ловиш и ке донесиш колку сакаш.И тие води се исто како секаде по светот-НЕПРЕДВИДЛИВИ !
А зошто порано било подобро (иако сме чекале по 48 часа пред амбасада) е РААТОТ што го имаше поради недостаток на ВИСТИНСКИТЕ риболовци кои сега масовно одат-идат низ Грција!И ке ви наведам еден пример за тоа: на едно рекиче, блиску до граница секогаш сме ловеле по 1-2 тавчина клен.Се кренаја визите и почна и кадро и некадро на риболов.Рекичето врви низ едно (од повеќето) село и кога и да одевме на тоа место доаѓаше една бабичка (со македонско потекло) која несебично и најсрдечно ни носеше КАФЕ, ТОПЛА РАКИЈА на сред зима и пази!!!!-без никој од неа тоа да го побара или за возврат да побара некаква услуга!!!
----Е годинава, поточно пролетта оди една битолска екипа и бабичката ги здогледала и им однела ПОЛОВИНА ТАВА Свинско печено месо-оти пиеле пиво, а претходниот пат им однела салата оти пиеле ракија.Са најале се напиле и на крај им ГО УКРАЛЕ МИСИРОТ на бабичката! - ова е само еден пример, а ги има колку сакате.Порано при влез во Грција со воодушевување сме врвеле преку граница и со самите грчки цариници сме стекнале одлични пријателства, огромна доверба....А сега? Скријги трските да не те видат оти нема да не пуштат да поминиме! Абе што им текнало така? -Можи од кризата кај нив е!
И за крај еве и ЕДЕН од факторите зошто таму некои од водите се атрактивни:
[ img ]


Буцов 1.650 фатен на река Струма


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГРЦИЈА
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 30, 2012 10:31 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Јан 03, 2011 11:10 pm
МислењаCOLON158
A sto ne natera da odime vo Grcija?Pa jas gi pamtam i Vardar i Treska i Crna(pod Tikves) i Lepenec i Pcinja kako vodi koi edno vreme bea polni so riba,i bese prasanje samo kolku ke fatis.No sto se sluci?Tie kormorani ,JASTREBI i ostanati zivotni prvo gi ocistija ovie nasi vodi i na nekoj nacin ne nateraa da si go barame kejfot nadvor.Pa koga unistija se se prefrlija nadvor. Ne znam dali nekoj od vas gi pamti Agitis i Struma od rani 80.godini? Jas mnogu dobro gi pamtam i znam deka nikoj ili skoro nikoj ne odese vo toa vreme.A po embargoto jas bev toj sto gi odnese Kocul(Red Riba-Red Voda) i Kire Pecijarevski da snimaat emisija,za sto pretrpev mnogu kritiki od moi kolegi deka ne treba da gi ofiram mestata.I izgleda deka bile vo pravo.Ne deka nemase da se sluci toa sto se sluci,tuku ete kako da sum potpomognal vo toa.A fakt e deka zulumot se zgolemi po olesnuvanjeto na vizniot rezim,koga i krivolovcite si go najdoa esapot tamu.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3637383940ELLIPSIS132»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum