www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Сеп 22, 2024 8:38 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Jadici bez kontra kuka - barbless
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 25, 2012 7:39 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Eve i ovaa tema da ja nacneme. Na nekoj mesta niz Evropa se podrazbira deka koga se misli na jadica se misli na jadica bes kontrakuka.
Kaj nas ovoj trend e na nivo na informacija, a daleku sme od praksa.
Eve nekolku pricini.
Ne se ostetuva ribata koja se vrakja povtorno vo voda
Neznam kolku menuva vo otkacuvanjeto na ribata , ama ke te napravi pogolem majstor so sekoja riba sto si ja izvadil.
Dokolu ti se zakaci na telo ili obleka odma mozes da ja izvadis
I nesto sto e istorija. Za celo vreme na postoenje, jadicite se so kontra i toa e vlezeno vo genezata i podsvesta na nasite gledista. Dokolku sega bi se pojavile jadicite so kontra kuka mislam deka nie bi gi otfrlile kako nesportski ili bi bile predmet na diskusija kako sto e sonarot, trolingot, tirolot...

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Jadici bez kontra kuka - barbless
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 25, 2012 7:50 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
BEz kontra kuka sum lovel i toa dosta odamna.Ima razlika megutoa e zanemarliva pri vadenjeto na ribata.Duri e i obraten slucaj i fama taka da se poretko se koristi zoshto ribarite mislat deka ke ja otkacat ribata pa zapinjaat divljacki i taka i pravat mnogu pogolema shteta.
Akvarium vo poslednite godini bese zabraneta kontra kuka megutoa od tie so gi znam edvaj da 3-4 luge fakaa taka.Drugite poradi nepoverenje a neisporbano se bunea.
Po mene e isto samo e vo nasite glavi

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Jadici bez kontra kuka - barbless
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 25, 2012 7:51 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Интересна тема мене искрено ми се допаѓа идеата за ваква работа од повеќе причини едно што рибата ја поштедуваме да ја касапиме во некои случаи,а и самите себе ако се заковаме :D
До сеа ми нема текнато да прашам во продавница,а и незнам дали уопште се продаваат знам дека и во модерно време се користат имам гледано доста документарци кога рибите се фаќаат само заради научни причини и со цел да се намали оштетата на рибата па користат вакви чуда секој што практикува да ги враќа рибите би требало да размисли за ова АМА секакде има АМА овие јадици треба да си мајстор за да ја извадиш рибата во проценти искажано 22% повеќе фатиле според некои си истражувања правени кои што имам читано.Секој што иде да си фати риба за на трпеза или за мезе нека си ги користи обичните јадици :thumbs_up: Не дека ја сум познат по враќање на уловот али во последните неколку месеци по интересно ми стана да ги враќам него да ги фаќам :lol:

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Jadici bez kontra kuka - barbless
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 25, 2012 8:09 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
Никогаш не сум пробал да ловам со јадици без контра кука, неможам да
коментирам од лично искуство, кое и онака не е големо. Но гледано од страна на
целите желбите и идеалите кон кои би требало да стремиме, иднината на нашите води,
зголемување на рибниот фонд, пропагирање на фати-пушти пристапот кон рекреативниот
риболов, би се сложил со се што напиша Илија.

Повредите на рибата значително помали, повредите на риболовецот поради невнимание исто така,
мајсторијата да се реализира уловот со тоа и задоволството со успешна реализација поголеми.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Jadici bez kontra kuka - barbless
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 25, 2012 8:18 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Имам еден комплет на barbless јадички Мad Gripper кој ги добив подарок од Сале, за жал не сум ги пробал.
Ке ги пробам викендов, добро е што ме потсети темава. :lepi:

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Jadici bez kontra kuka - barbless
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 25, 2012 8:36 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aпр 25, 2012 9:53 pm
МислењаCOLON40
На неколку видеа за врзување мушички имам видено како ја кршат/ отстрануваат контра кукичката со клешти, искрено мислев дека и кај нас се прави таа пракса кај некои поединци, ама изгледа не сум бил во право.

_________________
"If one really loves nature, one can find beauty everywhere."


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Jadici bez kontra kuka - barbless
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 26, 2012 1:24 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Jas se trudam da go praktikuvam ova pravilo koe na poveketo mesta vazi poveke kako eticko pravilo otkolku zakon. Fakt e deka so kontra kukata ja ostetuvame ustata na ribata, vo ovoj slucaj pastrmakata koja i taka e prenezna. A da ne zborime za trokuki, pogotovo na mali rekicki kade pastrmkata i ne dostignuva nekoja golemina, veruvam deka edna takva trokuka e pogubitelna za nea. Dokolku se vodime po praviloto C&R i ja zapazuvame dozvolenata golemina, onda treba i da gi cvikneme kontra kukite i zaboravime trokukite. Se razbira, ova ne vazi za site vidovi riba, mislam na plaska, bojnik itd.
Ja sum pobornik za barbless i protivnik na trokuki osve vo odredeni situacii .

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Jadici bez kontra kuka - barbless
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 26, 2012 1:36 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 12, 2012 9:46 pm
МислењаCOLON384
ЛокацијаCOLONСкопје
А баш се мислам пред зимата да си нарачам едно-две пакетчиња Тиемко барблес, одат по 100 парчиња во кутија, цена околу 20 ЕУР
http://bogdangawlik.pl/product_info.php ... ts_id/3333

Испорачуваат и во Македонија.

_________________
Laissez faire


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Jadici bez kontra kuka - barbless
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 27, 2012 12:24 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
dobro sto ja nacna temava,i jas razmisluvav za barbles DA ili NE i se resiv za NE od pricina sto lovam na osiromaseni vodi i retko zakacuvam nekoja riba nad 500-600gr i nesakam da gi zgolemam sansite da ja izgubam i da ti raskazuvam kolkava bese i kako me zaeba koga mi se olabavi snjurot :lol: :lol: :lol: :lol: podobro e da ti raskazuvam kako ja izvadiv i ja vrativ nazad vo voda.Vo srbija,bosna,slovenija ... oddamna ima reviri kede strogo se koristi barbles,ama kavi reviri se tie i kolkav riben fond imaat i kolku kapitalci ima za nas e naucna fantastika tamu ima sto da se otkaci i sto da se zakaci.e vo takvi reviri jas samo so barbles bi lovel za da go napravam pomajstorski i pointeresen ribolovot.

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Jadici bez kontra kuka - barbless
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 27, 2012 11:43 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Dragan НапишиCOLON
А баш се мислам пред зимата да си нарачам едно-две пакетчиња Тиемко барблес, одат по 100 парчиња во кутија, цена околу 20 ЕУР
http://bogdangawlik.pl/product_info.php ... ts_id/3333

Испорачуваат и во Македонија.
Stisni gi povratnite zapci so klesta i ete ti barbless jadicka,zosto da kupuvas novi :D Sto se odnesuva za povejce otkacuvanja so takvi trokuki,nema barem vo mojot slucaj.Ako e trskata pogodena sprema lovenata riba pred se.Skoro na site vobleri za klen mi bea stisnati povratnite kuki..od dve pricini .Edna e polesno ce go otkacis klenot,pastrmkata.posebno koga se dvete zakaceni ili pak ednata drzi dvete usni na ribata...a vtora pricina e pomalce placki koga mene me bocne :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 9 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum