www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 8:42 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Aminokiselini ,tecni i praskasti
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 13, 2012 11:23 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
I za kraj kolku grami amino na 1kg mix :mrgreen:

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Aminokiselini ,tecni i praskasti
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 14, 2012 8:58 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Makedonija ima 280 ezera i mnogu reki.Ako pishuvash treba da pishuvash od iskustvo od mnogu vodi a ne samo za crna reka.Sekoja voda svoe pravilo.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Aminokiselini ,tecni i praskasti
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 14, 2012 9:05 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Sto pa sega ova ima vrska so mojot post .JaneMK ? Procitaj ja temata od pocetok,jas pisuvam deka ne e isto da frlis 10kg boila napukana so hemija vo mala voda i edno kilo takva ista boila....na reka ili na Kozjak ezero...citajte da ne odime of topic bez potreba

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Aminokiselini ,tecni i praskasti
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 14, 2012 9:15 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Edno postirash drugo zadebeluvash.Zadebeluvanjeto e od krpska hemija rastvorena kako treba,prvoto e koncetrirana aminokiselina za koja nikoj kogo znam ne ja znae dozata za riba.Odnosno dodeka ne se istestira a toa bara mnogu vreme i mnogu odenja na razlicni vodi nemoze nikoj da tvrdi toa i mi bese poentata.Kako e vreme se pomalku odam so ona shto e veke pripremeno za krapska upotreba.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Aminokiselini ,tecni i praskasti
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 14, 2012 9:31 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Toa e vece drugo ,makar i ova komplet ne go razbrav ..

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Aminokiselini ,tecni i praskasti
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 14, 2012 9:33 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
Keltan НапишиCOLON
Eve uste eden kvaliteten proizvod za vo boila ili dip.Samo sto ne e od kujnata na Solar.... :D
Cena kaj mene vo Prilep 100gr 250 denari...
Mislam deka sekomu e poznato deka so aminokiselini ne moze da se pretera..dzebot kazuva kolku...
[ img ]
[ img ]

sostavot mislam deka ubavo se cita ,,kolku sto vo eden gram ima....
keltan nikade vo temava ne sretnav kako i kolku ti go rastvaras introvitot i zasto tvrdis deka e kvaliteten si go probal li kade na koja voda so kakov rezultat daj nekakva bilo kava sporedba ili objasnuvanje za ovoj proizvod samo prasanja citam od tebe moze li nesto pokonkretno

i uste edna rabota tvrdis deka so aminokisekini nemoze da se pretera no introvitot za koj i si ja ovoril temata ne e samo aminokiselini ti pisav i prethodno no ne dobiv odgovor, nekako kaj tebe se poveke mi se cini deka e sakam kazam neznam recam. I so komentari po nesto i ke naucis i uste edna rabota ako tolku ja pukas boilata so introvit sa divi vodi krap ke izvadis otkako boilata ke ti otsedi tri dena u voda(koj znae ke svati)

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Aminokiselini ,tecni i praskasti
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 15, 2012 12:05 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
kladofora НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
:D nema sansi ,osim ako usovrsile nacin kako da ja simnat boilata od vlakno a da ne se bocnat :D rekov jas samo vo lovnite boili stavam pogolema kolicina ....

Dobro ,ajde i jas da iskoristam sto nekoj rekol..da receme nutrabaits li bea ? go tvrdat istoto...kolku amino ce stavite zavisi samo od vasiot dzep ??
toa da receme e tocno.no za introvitot ne vazi istoto ne goviot sostav e zbogaten i so drugi dodatoci zatoa ima tabela po koja se rastvara i upotrebuva
Ce pocnam od tuka .Kladofora pa i Multimino od Nutra ne se samo aminokiselini....nego isto imaat i vitamini i minerali i velat deka samo dzepot e limit kolku ce stavis .A sto ste se fatile za taa tabela ne mi e jasno .taa tabela sluzi za pravilni dozi da dobie zivotnoto vo odreden period i razmaci na vreme .Kade jas imam takva situacija na voda,napisav vece ,samo vo lovni stavam i ne od vcera ,da sum se preturil od ulovi ,ne najmnogu poradi toa sto slabo odam ,najverojatno .da sum ulovil na takva boila ,da !A posto isto lovat klen ,karas ,mrena ,nemam sto da se sumnjam vo toa sto pravam... Eve edno kutice lovni koe go odmrznav od sandak ,nadevajci se deka cetvrokot odam na voda...polni se kolku zbira amino od ovaj prasak.Kolku sum stavil ? Pa 3 grama rastvoreni vo 50ml voda ..i seta uspeav da ja napikam vo niv ,so odmrzni zamrzni...dva grama ima i vo samiot miks ... Drug miris ne stavam i sega koga gi mirisam go imaat istiot karakteristicen i ostar miris kako vo kesickata,samo malku poslab...taka sum gi pravel odsekogas plus sosema malku betain,na vrv lazice ! A koj saka da tocno po ps dozira lesno ce dojde do toj podatok .ima tablici za dnevni dozi od potrebni materii za krapot za ishrana .pa malku deli mnozi ce dojde brzo do poprecizni brojki ,kolku ova kolku ona,samo da ne zaboravi vo seta matematika da go zeme i samiot miks...Koj saka neka proba,jas sum zadovolen od vaka.I nema sansa da trgnam po stapkite na Jane i Ico i da plajcam nesto isto, samo debeli pari oti solar na nego pisuvalo..za mene ziv organizam e ziv organizam i kolku gledam vo sotavot bas onie dve aminokisleini koi se istaknuvaat za kaj krapot , isto i tuika se nejzastapeni kolicinski ..pozz
Koj saka neka proba i neka stava kolku saka ,koj ne negova rabota.Odamna sum napisal deka jas ne sum pobornik na teorijata balansiran mamec...za sloboden ribolov od tri dena ne se zamaram so takvi gluposti ,za prihrana koristam boila bez nikakva hemija vo lovnite samo amino i ponekogas ,koga imam malku betain..... dip kolku moze da upie i dovolno mi e .

[ img ]

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Aminokiselini ,tecni i praskasti
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 15, 2012 12:12 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
ico baits НапишиCOLON
brate bre stavi edna zapirka :D :D :D
inace potpolno te podrzuvam :thumbs_up:
Sto potpolno podrzuvaz bre zajko ? A ti ne koristis aminol za stoka taka ? I pola od svetot ostanatite..site kaj Solar trcaat .Ili kade kako pasuva taka ce si napises .Vo ovaa ova vo druga ..dajte kade ima stocen aminol :D dobro tecen sakase ..ovaj saka voda...

Kladofora ,ne znam do kade ti takvi misli ,ama ne e bitno .Koj saka denes moze da napravi miks kade do miligram ce se znae sto se ima ,cak i posle varenje.mene toa ednostavno ne me zanima od prosta pricina sto odam ,koga odam se razbira na kratok ribolov.edno ,dve maksium tri nojcevanja od koi prviot i posledniot den racunaj gi vo pat.Taka da kolku vitamini.kolku jaglenhidrati ce imaat boilite ne se zanimavam.Za prihrana boilite znam deka mi se polni so jaglenhidrati ,bez hemii.Ama toa ne e tema ovde .Koj saka ima tablici za sekoja zitarica sto se ima vo nea i vo kolkav procent i kompletna aminokiselinska slika ....Samo ne mozam da ve svatam od kade idejata deka so ova moze da se pretera ..pa sto ima vo kvalitetno ribino brasno ,proteini ? I ova se proteini samo lancite im se iskinati ..... a od visak protein tesko deka krapot koj patem izel deset boili ce go boli meseto....
na stranata od CCmoore isto ima dosta podatoci za profilot na aminokiselinite vo nekoi osnovni sostojki koi se koristat vo boila.... http://www.ccmoore.com/technical_information.php

Eve samo del od toa sto ima tamu .pdf format se pa site si gi imam vo komp za arhiva i citanje ,sporedba...I pak velam komu mu e vazno kolku aminokiselini stava neka se potrudi malki i brzo ce dojde do tocni brojki. A za sebe ajde ce ve poslusam i sam ce si izracunam kolku treba od ovaj prasak ,ama za sebe .Vi staviv na tacna nesto sto e eftino i ubavo moze da zameni nekoi poskapi proizvodi i ne cinam pak :D treba i glava da me boil da vi izracunam do miligram kolku.....A gledam i nekoi drugi go koristele ama mudo si cutele..sega razbiram i zosto :D




LT 94

Protein (typical 72.0 %)
min. 68.0 %
Moisture max. 10.0 % min. 6.0 %
Fat (Soxhlet) max. 11.5 %
Ash, without salt max. 14.0 %
Salt (NaCl) max. 3.5 %
Total Volatile Nitrogen (TVN) max. 0.18%
Cadaverine max. 1.0 g/kg
Histamine max. 0.5 g/kg
Water-soluble protein max. 32.0 % min. 18.0 %
Salmonella not detected
Biological digestible
protein (mink) min. 94.0 %
Antioxidant (EMQ) added
Amino acid profile
Aspartic acid 9.0, Glutamic acid 13.6, Hydroxyproline 0.9, Serine 4.5, Glycine
6.5, Histidine 2.0, Arginine 6.1, Threonine 4.4, Alanine 6.5, Proline 4.2, Tyrosine
3.2, Valine 4.8, Methionine 3.1, Isoleucine 4.3, Leucine 7.8, Phenylalanine 4.0,
Lysine 8.1, Cystine/Cysteine 1.3, Tryptophane 1.1, Taurine 1.0

Whey Protein Concentrate values
Crude Protein content 80%

Amino Acid Profile
Alanine 4.9
Arginine 2.5
Aspartic Acid 11.6
Cystine 3.2
Glutamic Acid 16.9
Proline 5.8
Glycine 1.9
Histidine 1.8
Isoleucine 5.9
Leucine 10.3
Lysine 8.0
Methionine 2.2
Phenylalanine 3.5
Serine 4.9
Threonine 6.9
Tryptophan 1.6
Tyrosine 3.2
Valine 4.9
Figures expressed as a percentage of the protein.

Herring Meal (SCO 70)values

Nutritional Profile
Protein: 70%
Oil: 8%
Salt 2.7-3.4%
Ash: 14%
SCO 70 is predominantly made up of Whole Herring, Capelin and Blue Whiting.
Amino Acid Profile
Lysine 5.6
Histidine 1.5
Arginine 4.1
Threonine 2.7
Serine 2.2
Cystine 0.5
Methionine 2.6
Isoleucine 3.2
Leucine 4.8
Tryptophan 0.6
Aspartic acid 6.4
Glutamic acid 9.6
Glycine 4.6
Alanine 4.8
Valine 3.1
Tyrosine 2.3
Phenylalanine 2.0
Proline 2.2
Taurine 0.6

Pure C.S.L. Powder values

Pure C.S.L. Powder is concentrated, spray dried Corn Steep Liquor.
Protein 48-51%
Fat 0.5% max.
Cellulose (fibre) 0.3% max
Ph 4.0
Ash 13-16%
Phosphorous 2.8%
Calcium 0.05%
Iron 0.2%
Amino Acids
Aspartic Acid 2.1%
Threonine 1.5%
Serine 1.8%
Glutamic Acid 6.8%
Proline 3.1%
Glycine 2.0%
Alanine 4.4%
Valine 2.3%
Cystine 0.7%
Methionine 0.7%
Isoleucine 1.4%
Tyrosine 1.3%
Phenylalanine 1.7%
Lysine 0.9%
Hisitidine 1.1%
Arginine 1.3%
(Figures expressed as % of protein)

Pre-Digested Fish Meal values

Crude Protein 82-84%
Fat 9%
Water Solubility 80%+
Pepsin Digestibility of the protein 94-97%
Amino Acid Profile (expressed as % of the protein)
Lysine 7-7.5 Methionine 2.6-2.9
Cystine 0.7-1.0 Tryptophane 0.8-1.0
Arginine 6.4-7.1 Threonine 3.5-3.9
Isoleucine 3.7-4.3 Leucine 6.0-7.1
Valine 4.2-4.9 Histidine 1.8-2.1
Phenylalanine 2.7-3.7 Tyrosine 2.4-3.1
Glycine 7.5-11.1 Glutamic Acid 12.5-13.5
Aspartic Acid 8.5-8.8 Proline 4.3-5.6
Serine 4.4-4.9 Alanine 6.2-6.5
Free fatty acids less than 10%
Polyunsaturated Fatty Acids 25%
Omega 3 20%
Omega 6 5%

Pure Liver Powder Values

Protein… 74%
Fat …… 0.5%
Vitamins
Vitamin A – 100,000iu/kg
Vitamin B2 – 50mg/kg
Vitamin B6 – 25mg/kg
Vitamin B12 – 111mg/kg
Niacin – 240mg/kg
Choline – 10.4g/kg
Amino Acids (naturally occurring)
Alanine – 8.3%
Arginine – 3.3%
Aspartic Acid – 1.1%
Cysteine – 3.9%
Cystine – 1.1%
Glutamic Acid – 1.2%
Glycine – 8.8%
Histidine (essential amino acid) – 2.2%
Isoleucine (essential amino acid) – 2.3%
Leucine (essential amino acid) – 2.2%
Lysine (essential amino acid) – 6.2%
Methionine (essential amino acid) – 3.5%
Phenylalanine (essential amino acid) – 4.1%
Proline – 1.1%
Serine – 4.9%
Threonine (essential amino acid) – 3.4%
Tyrosine – 4.4%
Tryptophan (essential amino acid) - 0.4%
Valine (essential amino acid) – 1%
Derived from Argentine Porcine liver, this liver is fi

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Aminokiselini ,tecni i praskasti
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 15, 2012 1:37 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
keltan zapoznaen sum so preparatot sostav ,upotreba dejstvo i primena zatoa povtorno ke ti povtoram deka introvit ne moze da se stava vo pogolemi kolicini(ti gi citiras solar nutra i drugi deka ne moze da se pretera so aminokiselini koi preparati oni gi testiraat pred da gi pustat u upotreba )no introvit e sosema druga rabota ti mozes da stavis i celo kese na kilo mix no dali ke dobies riba e drugo a taa riba sto ke jade dokolku ja izede boilata sto ke i se sluci izglea ne te zasega i da aminokiselina si e aminokiselina no tuka ne stanuva zbor za toa ti pisav poremetuvanja u sistem za varenje,hipervitaminoza i drugi disfunkcii zatoa e bitna koncentracija i sostav i griza za ribata e del od ribolov.I ako kolicestvoto sto si go stavil od introvitot ako e na kilo mislam deka si izracunal pogresno

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Aminokiselini ,tecni i praskasti
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 15, 2012 3:48 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
kakvo na kilo tie 5 grama se na miks za lovni boili jajce i polovina .samo ona sto gledas vo kuticeto ...
Jas ubavo napisav deka tolku stavam samo vo lovnite boili ...A tie ne stasuvaat da bidat izedeni... Normalno dek a ne mi e seedno dali ce napravam steta na krapot,ama iskreno po se sto sum cital ne veruvam deka toa bi se slucilo..pa ne e toa postojan tretman vo akvarium i redovna doza da zema...diva riba i ne e dna i ne edna vrsta...od 10 izedeni boili mesecno .ajde me zezate samo :D ...imam rodnina ,doktor veterinar ,eden od podobrite vo Prilep,sega penzija ,znaes sto mi veli ?? nema sansi da preteras so toj dodatok vo ishranata ...Koga ima potreba mi veli deka taa doza sto e na kesata za stoka ja zglomuvaat i pet pati ..vo nekoi slucaji na odredeni bolesti..Istoto tvrdenje go sretnuvam i na mnogu forumi .posbeno kaj anglicanite . ..

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 11 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum