www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Сеп 22, 2024 2:29 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1234»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 12, 2012 12:43 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON2221
ЛокацијаCOLONSkopje , Macedonia
Еве една кратка репортажа за поминатиот прекрасен викенд на езеро Глобочица на местото викано ТЕСНЕЦ.
Се ловеше на две техники: MATCH so Slider + Bolognese so Gica Lake тапи
Позицијата каде бевме стационирани на некои од крапџиите сигурно им е позната, за оние кои не знаат тоа е на предпоследниот БОКС на стазата за крапски за крапски риболов на местото наречено ТЕСНЕЦ Езеро ГЛОБОЧИЦА

Го започнавме денот со феноменалниот и нај добриот домакин Г-дин Тасим, секоја чест за човекот го станавме од спиење за да не однесе до местото за риболов, бидејки беше забранет пристапот на стазата, Г-дин Тасим безрезервно ни понуди да ловиме на Теснец не ветувајки ни добар помин при ловење со тапа.

еве ја слката од тоа утро 8. Септември .2012 во 06.00 часот сабајлето. На сликата јас и Г-дин ТАСИМ

[ img ]

Кога дојдовме нивото беше ниско и се поставивме тука :

[ img ]

Се наместивме и почнавме со церемониите пред да се почне со риболов официјално:

[ img ]

ова е се што е потребно за МЕЧ РИБОЛОВ
1.) Јадици и вирбли + конектори
2.) Slider tapa (подвижен ваглер)
ЕРГЕЛАТА БЕЗ КОЈА НИКАДЕ НЕ ОДАМ :)

[ img ]

[ img ]

3.) Меч конец ( конец кој тоне )
4.) подвижни оловца
5.) Конец за предвез
Ловев на основен конец 17mm.
подвез 0,12 mm.
Јадица Colmic N212 мислам не ми текнува бр.: 12

[ img ]

Slider (тапа) 4 + 3 gr.

[ img ]

Храна VDE BASE Carp mix + Milo barbel ( сирење арома ) Бојата на храната првиот ден беше нежно црвенкаста
во храната: Варен коноп + пченица ( бела + обична + пченка стара )
а вториот смеѓа како што беше дното и се покажа лошо
[ img ]

[ img ]
MATCH trska TICA 4.20 mt.
Машинка : AWASHIMA tourqne 2000

првиот ден започна добро ја добивме рибата за брзо време, најчести удари од клен на пченка, но имаше и бојник на црн црв
околу 12 часот езерото почна нагло да надоаѓа, во рок од 2 часа порасна 50 cm. во висина и бевме приморани да го смениме местото и да се качиме погоре на брегот, со тоа и да се повлечеме од ранетото место

еве каде моравме да се повлечеме

[ img ]

[ img ]

тука се позициониравме и до 15 часот не успеавме да ја добиеме рибата кај нас,
од 15.30 продолжи да јаде исто како што беше на почетокот се до 17.00 часот кога нагло прекина, зошто нивото раснеше и раснеше на водата и на местото каде ловевме останаа само грунци, не поголеми од 50 gr.
тие беа присутни тука до 20.00 часот во ноќта, до времето кога дојде јатото ,,Мренки’’ - Кркушки
солидна големина од 200-300 гр. и јадеа на тути фрути шекерац ( дипован) секоја рака до 22.30 кога дувна појак ветер и веке беше ладно за ловење.

утре дента 9. Септември започнавме со риболов со малку поизменета храна и ја утнавме работата, друга арома, друга боја, и генерално беше слаб денот

Еве една слика од колегата Цобе, имаше чест да седне на такмичарско столче и да ги почуствува благодетите на истото

[ img ]

Јас спиев овај ден бидејки знаев дека сум направил утка со храната, а не носев резервна опција и решив да се одмарам
ме разбуди во неделата Големата Еколошка акција на риболовното друштво ЦРН ДРИМ од ЛАБУНИШТА со трактори, вили,моторни пили и се што им треба и во поход на расчистување на сметот кој се имаше насобрано на стазата, ( благодарение на несовесните жители од погорното течение на реката ЦРН ДРИМ),сите беа разработени и добро мотивирани да се покажат како добри домакини на претстојниот крапски куп .

Ние го завршивме овој прекрасен викенд во таа прекрасна природа и вода со следниот улов:

[ img ]

[ img ]

околу 16 кг. риба ; клен, бојник и кркушка
Не е така лошо мислам, за вода која расте еден ден а друг ден паѓа :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Последна промена од 4 на g.cuculoski, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MATCH Vikend na Ezero ,,GLOBOCICA ,, 8-9.Septemvri .2012
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 12, 2012 12:52 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Goran za sega odlicno da vidime vtoriot del...

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MATCH Vikend na Ezero ,,GLOBOCICA ,, 8-9.Septemvri .2012
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 12, 2012 1:53 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Јан 19, 2011 2:34 pm
МислењаCOLON403
ЛокацијаCOLONKavadarci -Skopje-Kavadarci
Goran, bravo za reportazata sto da kazam, ubavo objasneto, ubav precek, ste imale zanimacija i ste ulovile.
Dali moze da mi pojasnis kako go koristis kliznoto olovo nakratko?
I dali site ovie ribi gi fati na taa wagler tapa 4+3 znaci 7 grama nosese celata.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MATCH Vikend na Ezero ,,GLOBOCICA ,, 8-9.Septemvri .2012
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 12, 2012 2:05 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON2221
ЛокацијаCOLONSkopje , Macedonia
Rade НапишиCOLON
Goran, bravo za reportazata sto da kazam, ubavo objasneto, ubav precek, ste imale zanimacija i ste ulovile.
Dali moze da mi pojasnis kako go koristis kliznoto olovo nakratko?
I dali site ovie ribi gi fati na taa wagler tapa 4+3 znaci 7 grama nosese celata.
1.) Redosled na montaza : Jadica so podvez > Virpla> glaven konec na 50 -70 sm. od virplata se fiksira glavnoto podvizno olovo
so dve fiksni mali olovca

2.) Poveketo od ribite bea fateni so Slider tehnika , krkuskite vecerta bea fateni na GICA Lake tapite so svetleca

3.) Da celosnata tezina na Sliderot bese 7 gr. 4 gr. vo teloto na sliderot + 3 gr. optovaruvanje

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MATCH Vikend na Ezero ,,GLOBOCICA ,, 8-9.Septemvri .2012
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 12, 2012 2:34 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 12, 2012 9:46 pm
МислењаCOLON384
ЛокацијаCOLONСкопје
Одлина репортажа. Глобочица тек ми останува да ја посетам.

_________________
Laissez faire


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MATCH Vikend na Ezero ,,GLOBOCICA ,, 8-9.Septemvri .2012
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 12, 2012 2:36 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
odlicno napravena reportaza.
Me raduva sto imame reportazi so ovaa tehnika na ribolov.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MATCH Vikend na Ezero ,,GLOBOCICA ,, 8-9.Septemvri .2012
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 12, 2012 2:38 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON2221
ЛокацијаCOLONSkopje , Macedonia
Dragan НапишиCOLON
Одлина репортажа. Глобочица тек ми останува да ја посетам.
i da ja posetis , ama zadolzitelno so tasim konsultiraj se da ti preporaca mesto za fakanje :mrgreen: :mrgreen:
Spremi si podvizni tapi , se lovi na dlabocina od 4.50 - 6 mt. zavisno od vodostojot , a za spinnerite e izmisleno

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MATCH Vikend na Ezero ,,GLOBOCICA ,, 8-9.Septemvri .2012
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 12, 2012 2:43 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Одлична репортажа, прва од ваков тип на риболов. Само една забелешка, многу мали кленчињата...

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MATCH Vikend na Ezero ,,GLOBOCICA ,, 8-9.Septemvri .2012
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 12, 2012 2:43 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Kako sto ti pisav koga prasuvase sto riba raboti taa si ja fatil a krkuskite iskacaat samo navecer cudna rab i kaj nas Miso im vleze vo sema sve dodeka Zdravko ne go prokolna...

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MATCH Vikend na Ezero ,,GLOBOCICA ,, 8-9.Septemvri .2012
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 12, 2012 2:47 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON2221
ЛокацијаCOLONSkopje , Macedonia
Филип НапишиCOLON
Одлична репортажа, прва од ваков тип на риболов. Само една забелешка, многу мали кленчињата...
Ne ja zemavme cela riba, ova e samo za slikata da se vidi kolku riba izlegla so ovoj tip na lovenje

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 8 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum