www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 21, 2024 1:44 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234567»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СТОПАНСКИ РИБОЛОВ
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 02, 2012 9:30 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Aj ako moze radi ater moj edno retro vrakanje nanazad..Napisete gi izlovot vo kilogrami za stopanskiot del za ovie deset godini i napisete za tie deset godini kolku i so sto e poribeno.Fala mnogu.

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СТОПАНСКИ РИБОЛОВ
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 02, 2012 9:34 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Keltan НапишиCOLON
partizani .. germanci . .. .dodeka dojde sumarot i site gi izbraka...go znaes li toj vic :D

Ako ima stopanski ribolov,znaci pod uslov da bide se kako treba , ne samo da se pusti bez isav , dobivame site.Kako prvo ce poribuvaat , kako vtoro ce vardat vodata,kako treto ce ima kapitalni ribi ...valjda nema da lovat i zemaat krapovi od 20 kg ... Jas seuste sum so mislenje deka najgolema steta na site vodi vo MK pravat sportskite ribolovci i nikoj ne moze da mi dokaze sprotivnoto . .. .Premnogu sum videl i znam za da veruvam vo drugo.. !


cccc sportskite ribolovci da pravat steta, :evil: , ako nekoj dozvoli,,, dojran zimovo,, ostaveni ribi na mrest po rekite ezerata i zalivite, nekontroliranje na vodi , so dogovor so koncesioner, za 50-50 za stavanje slobodno strukovi i mrezi, i lovenje ribi na mrest,,, za tie li sportski ribolovci zboruvas zajko :?: :?: ako se tie koj e odgovoren za seto ova, ribolovciote ili koncesionerot :?:
taka ke bide i u stopanskiot ribolov, ako nekoj go dozvoli sevo ova, samo legalno..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СТОПАНСКИ РИБОЛОВ
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 02, 2012 9:43 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
kompir99 НапишиCOLON
Aj ako moze radi ater moj edno retro vrakanje nanazad..Napisete gi izlovot vo kilogrami za stopanskiot del za ovie deset godini i napisete za tie deset godini kolku i so sto e poribeno.Fala mnogu.
Во изминативе, мислам дека се 8, немало стопански риболов.
Но, како лаик и од информации добиени од институции па и од муабетите што се шират од рибокрадците, можам да кажам дека ОЕ најмногу се осиромаши со риба во периодот кога немаше концесија, односно во овие 8 години.
А претходно се одзеде концесијата од стариот концесионер затоа што не работел како што треба. Од друга страна пак, тогаш важеше друг закон кој по мое мислење беше многу полош од овај сега, полош во смисла не толку ригорозен и со многу недоречености.
Луѓе, концесијата трае 6 години со можност да биде одземена за недомаќинско работење.
Мислам дека нема простор за паника.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СТОПАНСКИ РИБОЛОВ
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 02, 2012 9:52 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Емил , дај боже да си во право ... само и мене ме мачи надгледувањето и контролата на изловената риба .
кој ја врши , дали ја врши и како ја врши . Немам јас проблем со стопански риболов , се разбира дека треба да има стопански риболов
само ... недовербата е голема ;)

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СТОПАНСКИ РИБОЛОВ
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 02, 2012 10:00 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Drug primer,sto ke bidne primer vo vreme na zabrana na Pastrmkata se pustaat mrezi za lov na klen,a pastrmkata ja napolnila mrezata kako kolateralna steta,najverojatno polovina od ulovot ke e mrtov koga ke ja vadat mrezata

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СТОПАНСКИ РИБОЛОВ
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 02, 2012 10:02 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Конкретно ќе кажам за ОЕ. Во моментов има најмалку околу 300-400 рибокрадци. Концесионерот ќе има околу 40 рибари. Ако сите рибари работат 24/7 повторно нема да можат да изловат повеќе од другиве 400.
Мене помалку ме интересира колку ќе улови концесионерот. Мене повеќе ме интересира дали тој ќе успее да се справи со рибокрадците, дали ќе го почитува мрестот, дали ќе лови маломерни риби, дали и колку ќе порибува... Доколку ова второво е како што треба, а тоа ќе може да се види и од позиција на лаик, тогаш мислам дека сме ја постигнале целта. А количините што ќе се ловат од страна на 40 рибари ... во тој случај мене нема да ме интересираат.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Последна промена од 1 на emil.matoski, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СТОПАНСКИ РИБОЛОВ
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 02, 2012 10:07 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
ТафТабиТ НапишиCOLON
Емил , дај боже да си во право ... само и мене ме мачи надгледувањето и контролата на изловената риба .
кој ја врши , дали ја врши и како ја врши . Немам јас проблем со стопански риболов , се разбира дека треба да има стопански риболов
само ... недовербата е голема ;)
Tokmu toa sakav da go kazam. Koncesionerot treba da go dozivee ezeroto kako svoe i sam na sebe da si pravi kontrola. Vo negova steta e ako izvadi povekje riba zatoa sto ke nema za drugata godina.Ako cekame na instituciite togas turi mu pepel. Instituciite nikade gi nemase ovie godini pa sega se poolabaveni zatoa sto ima koncesija

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СТОПАНСКИ РИБОЛОВ
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 02, 2012 10:32 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Da ne bide samo kako sto se cuvaat sumite :D eden kubik za ciganite eden za cuvarite :lol:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СТОПАНСКИ РИБОЛОВ
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 03, 2012 12:18 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Јан 03, 2011 11:10 pm
МислењаCOLON158
Vnimatelno gi citam site postovi i ne mi se veruva deka neko(j)i go podrzuvaat stopanskiot ribolov na bilo koja voda vo MK,vo uslovi koga site vodi ni se skoro prazni,a pod izgovor deka toj ke bide za dobrobit na ribniot fond.Gluposti.Rabota na sekoj koncesioner e da gi podobri uslovite za ribolov,odnosno da poribi,da go cuva i stiti ribniot fond vo konkretnata voda,da ja zacuva zivotnata sredina i so toa da privlece sto e mozno poveke rekreativni ribolovci,pa preku naplata na dnevni karti da si go ostvari svojot benefit.Pa koja e taa logika na bilo kogo da mu se dade pravo da izlovuva riba od bilo koja voda,a pritoa da naplaka dnevni karti za ribolov,karti za vlez so camec-uste vo prviot mesec od mnegovoto koncesioniranje-a seto toa pod izgovor deka e za opsto.odnosno za dobro na ribniot fond.Demek taka ke nemalo ribokradci.Da,taka ke ima legalni ribokradci,odnosno -STOPANSKI RIBOLOVCI.
Pa neli gledate deka cel svet veke go kontrolira ribolovot po morinjata i okeanite,a veke na golemo i morskata riba se odgleduva po ribnici.Ili nasite vodi se mnogu bogati so riba?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СТОПАНСКИ РИБОЛОВ
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 03, 2012 12:34 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
emil.matoski НапишиCOLON
kompir99 НапишиCOLON
Aj ako moze radi ater moj edno retro vrakanje nanazad..Napisete gi izlovot vo kilogrami za stopanskiot del za ovie deset godini i napisete za tie deset godini kolku i so sto e poribeno.Fala mnogu.
Во изминативе, мислам дека се 8, немало стопански риболов.
Но, како лаик и од информации добиени од институции па и од муабетите што се шират од рибокрадците, можам да кажам дека ОЕ најмногу се осиромаши со риба во периодот кога немаше концесија, односно во овие 8 години.
А претходно се одзеде концесијата од стариот концесионер затоа што не работел како што треба. Од друга страна пак, тогаш важеше друг закон кој по мое мислење беше многу полош од овај сега, полош во смисла не толку ригорозен и со многу недоречености.
Луѓе, концесијата трае 6 години со можност да биде одземена за недомаќинско работење.
Мислам дека нема простор за паника.
Azder.eve ti go odgovorot.OSUM godini bez stopanski ribolov i do koe deredze dojde OE ?
Ako drzavata ili koj i da e nadlezen go kontrolira stopanskiot ribolov i gi sproveduva merkite koi im se na raspolaganje,kazni ,sankcii pa odzemanje na koncesija ,mislam deka podobro ce bidat zacuvani vodite.Nikoj nema da dozvoli nekoj drug da mu krade ribite ....

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234567»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 14 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum