www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 21, 2024 1:52 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS7»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СТОПАНСКИ РИБОЛОВ
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 02, 2012 2:12 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Jas neznam za kolku vreme se davat vodite na koristenje vo MK. no ako e toa kratkorocen period edvaj nekoj da se nafati edna voda da ja pretvori vo objekt za stopanski ribolov, i toa kako sto velis Keltane koncesionerot da ja poribi.
Toa za period od nekolku godini nema kako da e dohodoven biznis.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СТОПАНСКИ РИБОЛОВ
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 02, 2012 2:22 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
vremeto ke pokaze, dali nie sme za stopanski ribolov, kakvi se rezultatite vo minatoto,,ili pa na tikvesko ovie god...]

mnogu oodgovornost i prermnogu obvrski za sekoj koncesioner ,ako raboti spored pravilata i propisite,, ne veruvam deka so posteno nekoj seto toa ke go izdrzi,,, barem u ovaa situacija koja se naodgame,,,pozadina e sledan,, dali 15000 ribolovci po odreden period , ke ostanat zadovolni, ili pa ke bide obratnoto,, moze gresam , moze ke bide podobro, zatoa ke razgovarame slednata god,i ke pravime analizi,,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СТОПАНСКИ РИБОЛОВ
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 02, 2012 3:01 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Aпр 15, 2011 3:11 pm
МислењаCOLON553
ЛокацијаCOLONSkopje
vasil НапишиCOLON


Toa e ubavo , no za da ima stopanski ribolov treba da ima i ribi koi se za vo prodavnica!
Klen i karas li se ribite za stopanski ribolov ?
I mene toa ne mi e jasno sto riba ima na debarsko sto moze da se izlozi i prodade vo ribarnica (vo konkurencija so pastrmka, belvica ili morska riba), pa da se profitira od nea ili ko sto vika inspektorot ke ja zgolemi naucno istrazuvackata dejnost.

_________________
Ракијата што ја носат рибарите кога одат по риба, има спасено многу повеќе риби
одколку што спасиле сите рибочуварски служби, здруженија и инспектори од ДИЗ заедно


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СТОПАНСКИ РИБОЛОВ
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 02, 2012 3:06 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Kaj moze da se vodi ribolovnata osnova za stopanski ribolov na debarsko ezero koja riba smee da se izlovuva i vo koja kolicina za period od 1 godina,a za vozvrat kolku treba da poribi

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СТОПАНСКИ РИБОЛОВ
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 02, 2012 3:44 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Eve najdov jas po nesto.Znaci pretpostavka e dea vo ezeroto ima pomedzu 90-100tona riba,a za 6 godini treba da se izlovi pomedzu 160-180toni ili godisno nekade 26-28toni.Predvideno e ako pred istek na sezonata za lov se izlovi max kolicina na riba da se prekine so izlov na taa vrsta.Striktno ograniceni zoni za stopanski ribolov ne postojat,nego MRF samo dava sovet vo koj del od ezeroto bi trebalo da se lovi.

Da dodadam nesto mnogu smesno,se predviduva poribuvanje samo so Krap i toa so 130000 edinki teski od po 50gr,a za drugite vidovi se predviduva sami da se odrzuvaat po priroden pat,a ako ne se sluci toa se PREPORACUVA poribuvaje na ohridska i radicka pastrmka so 6 mesecni edinki vo vkupna brojka od 50000 edinki.

Ja citav celata osnova i nikade ne pisuva nesto od tipot SE ZADOLZUVA,SE OBVRZUVA PO ZAKON,MORA DA IZVRSI....se se nekoi predlozi od tipot AKO SAKA....a kako ke opstojat drugite vrsti riba od tipot na klen,bojnik,jagula,mrena i dr bez poribuvanje a e predvideno da se izlovat i po nekolku toni od nekoi stvarno ne mi e jasno.....

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СТОПАНСКИ РИБОЛОВ
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 02, 2012 6:18 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Феб 28, 2011 11:19 am
МислењаCOLON946
ЛокацијаCOLONSkopje
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
Gonny НапишиCOLON
Pak ne mi e jasno zosto Debar(a niedno drugo vestacko ezero) go ponudile za stopanski ribolov, bidejki sostojbata na drugite ezera stvarno ne im go znam. Nesto od slusanje i citanje dobivam nekoe info za Ohridsko i iskreno i za toa ezero mnogu mi e zal, pred se mislam na Ohridskata pastrmka !!!
Stopanski ribolov treba da ima i na Globocica, i na Mantovo i na Kalimanci i na site pogolemi vestacki akumulacii onamu kade toa nema precki od aspekt na vodata za pienje od akumulaciite... luge ako ima stopanski ribolov ke ima vrabotuvanja, proizvodstvo na podmladok, ke ima kadri od naucno-istrazuvacka oblast od delot na ribarstvo, inspektori...Sega so ima na Prespa so nema koncesioner?? Aramiluk nisto drugo....A so ti e zal za Ohridsko Ezero????
Zal mi e za sekoja pastrmka koja ke se izlovi na nesportski nacin bilo toa da e na legalen ili nelegalen nacin i ne samo vo ohridsko, tuku vo sekoja voda vo Makedonija
Bas sakam da vidam kakva naucna istrazuvacka rabota ke se izvrsi na debarsko so toa sto ima stopanski ribolov, i zasto mora da e ezero so stopanski ribolov za da ima naucno- istrazuvacka rabota...!!!!
Za posleden pat(ocigledno ne sum bil jasen dosega), i jas sum za koncesioner za sekoja voda ama sum protiv STOPANSKI RIBOLOV a ne protiv Koncesionerot vo debar dali bilo toa PEPI ili Crn drim, ohridska pastrmka, lovec ili nekoj drug...Ups i sum protiv plakjanje za sopstven camec od 300 den a ne za dnevna ili godisna karta!!!!!

_________________
Ne e bitno samo da se opametis, tuku toa naveremeno da bide !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СТОПАНСКИ РИБОЛОВ
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 02, 2012 6:24 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
nenad212 НапишиCOLON
vasil НапишиCOLON


Toa e ubavo , no za da ima stopanski ribolov treba da ima i ribi koi se za vo prodavnica!
Klen i karas li se ribite za stopanski ribolov ?
I mene toa ne mi e jasno sto riba ima na debarsko sto moze da se izlozi i prodade vo ribarnica (vo konkurencija so pastrmka, belvica ili morska riba), pa da se profitira od nea ili ko sto vika inspektorot ke ja zgolemi naucno istrazuvackata dejnost.
Cim neznajs so ima vo Debarsko togas pobaraj informacii od nekoj so razbirat....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СТОПАНСКИ РИБОЛОВ
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 02, 2012 6:52 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
[/quote] Zal mi e za sekoja pastrmka koja ke se izlovi na nesportski nacin bilo toa da e na legalen ili nelegalen nacin i ne samo vo ohridsko, tuku vo sekoja voda vo Makedonija
Bas sakam da vidam kakva naucna istrazuvacka rabota ke se izvrsi na debarsko so toa sto ima stopanski ribolov, i zasto mora da e ezero so stopanski ribolov za da ima naucno- istrazuvacka rabota...!!!!
Za posleden pat(ocigledno ne sum bil jasen dosega), i jas sum za koncesioner za sekoja voda ama sum protiv STOPANSKI RIBOLOV a ne protiv Koncesionerot vo debar dali bilo toa PEPI ili Crn drim, ohridska pastrmka, lovec ili nekoj drug...Ups i sum protiv plakjanje za sopstven camec od 300 den a ne za dnevna ili godisna karta!!!!![/quote]

Gledam prijatele celo vreme ti nekako ja zastapuvas idejata da nema stopanski ribolov. Donegde te razbiram, a donekade ne te razbiram pogotovo kako da imam vpecatok deka sakas da ostanit ova sostojba i vo idnina so ribokradenjeto, so apaslukot so se desavase i vo Ohrid, Struga, Debar, Dojra i t.d...... Zosto si protiv nemozam da te razberam vo celost, ama aj da ojme so red.....
Prvo ribolovnata osnova ne ja pisime nitu jas nitu ti nitu Ribar 2011 tuku ovlasteni institucii od oblasta na ribarstvoto, vo koj ti sakas ili ne priznal ili ne se izveduva naucno-istrazuvacka rabota, rabotat strucni lica ili kako sakas nareci gi....
Vtoro poribuvanjata se vrsat vo prisustvo na ovie lica te bendisuvalo toa ili ne...Kolicini i se ostalo predviduvaat tie.....Podmladok TREBA da proizveduvaat SAMO ovie institucii, a ne kako sega coek firma da mozi da stanuva reprocentar!!!Ima i takvi kaj nas ako ne si znael.....!!!!
Kvalitet na voda ispituvaat ovie ili slicni institucii na ovie...
Zdravstvena sostojba na ribite takugere...
So treba drugo????
Ama se slozvam jas so tebe za tie 300 denari...No bidi maz napisi pismo, dostavi zaverena izjava na notar deka ti zemal 300 denari i deka ti si lovel soglasno Zakonot, deka si fatil onolku riba kolku bilo dozvoleno so osnovata (z's koncesionerot na sud ke pobarat soocuvanje so tebe), deka ne si lovel malomerni ribi od camec i slicno i prati pismo do DIZ, ili tuzi go koncesionerot, ama ne mu sudi ovde na forumov......nisto ne dobivas.....Ostaj da instituciite si ja teraat svojata rabota.....Nie ovde se prepoukuvame samo a nisto nema od toa....Vidi so se desi za Zletovska reka??? Uka buka i nisto.....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СТОПАНСКИ РИБОЛОВ
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 02, 2012 7:15 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Феб 28, 2011 11:19 am
МислењаCOLON946
ЛокацијаCOLONSkopje
A zasto ti kako inspektor ne pokrenes krivicna prijava za tie 300 den a jas ke ti gi dostavam site dokazi za toa.!!! I uste ednas na Makedonski da kazam deka i te kako JAS SUM ZA KONCESIONER a ni najmalku kako sto bese prethodno. I te molam nemoj drugpat da dolovis atmosfera deka jas sum protiv segasniot koncesioner PEPI bidejki stvarno nemam nikakva pricina da e taka. A te razbiram deka delumno mozes da me razberes deka sum protiv Stopanski ribolov, a toa e zatoasto nikogas ne si bil ribar(ako dobro sum informiran)

_________________
Ne e bitno samo da se opametis, tuku toa naveremeno da bide !!!


Последна промена од 1 на Gonny, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СТОПАНСКИ РИБОЛОВ
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 02, 2012 7:16 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
ЦитатCOLON
Vidi so se desi za Zletovska reka??? Uka buka i nisto.....
Pa neli da ostavime istituciite da rabotat :!: :!: :roll: :roll:

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS7»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 13 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum