www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 21, 2024 7:42 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1234»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 25, 2012 3:51 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 12, 2012 9:46 pm
МислењаCOLON384
ЛокацијаCOLONСкопје
После некое време поминато во планирање на времето и опремата и правење стратегија на времето на риболов поминато во една техника успеав некако се да сместам во кола и тргнав на Подлес за прв пат.
Нормално денот започнува со топла баничка или симит со јогурт од локалната фурна. По патот убаво си поминав, локалците од Градско ме упатија каде се наоѓа езерото. Стасав до едно село каде се двоеше патот нагоре и надоле и тргнав по горниот пат што после не ми изгледаше логично па застанав еден човек со кола беше да го прашам за инструкции. Ми рече да возам по него, тоа бил чуварот :D Стасавме на езерото, си извадив дозвола и трк надоле. Малку мака мачење додека се однесе све. Пет трски во футрола, столица, ранци, торби, прихрани, фрижидерче, чадор, елеци...
Езерото беше многу повлечено. Чуварот рече дека веке треба да почне полека да се полни и да се качува нивото на водата.

[ img ]

[ img ]

[ img ]


Најпрвин почнав да ги местам држачите за фидер и за на ваглер – фискна тапа и да ја спремам прехраната. Наместив монтажа на фидерот ,зафрлив и ја оставив а кај ваглерот фрлив крма колку да се соберат и завртат додека мушичарам.

Почнав да мушичарам. Мушичарењето на езеро не го сакам многу и си бара други работи. На Подлес може да се мушичари од страната кадешто е кукарката затоа што не е толку стрмно позади и може да се зафрлува. Не сакав во вода да влегувам. Зафрлувањето вака на езеро бара подолги зафрлувања, ако ловиш на тонечка мушица доста чекаш додека потоне самата мушица. При самото влечење на мушицата шнурот го намотувам околу рака на долги кругови, да не пага доле на земја се оштетува. Проблем се прави што мојата рака не е машинка да се намотува конецот рамномерно па знае да се преклопи шнурот и се прават мали чворови што не даваат шнурот да се зафрли во целост. Искочија многу мали кленчиња на сува мушица (бибио, сеџ, оса...) и кај уливот и кај браната и едно малку поголемо на мушица Александра ( по разговорот и препорака од Марјан ) Не сликав бидејки мобилниот ми остана кај опремата. Се на се околу 20 ситни кленчиња што удираат како луди до 100 грама и сите беа вратени назад.
[ img ]


Се вратив назад и што ке видам. Околу прихраната и местото кадешто ми е столот се собрале куп оси. Небаре езерото насред осило е.
На фидерот сменив бојла, ананас. Од прихрана користев нешто што еден другар ми донесе од пат од Унагарија. Во супермаркет Теско видел риболовна опрема и човекот не е рибар па ми земал све и сешто. Цук прашкаста прихрана, бојли, цук пченка, ванила, мед, јагода, анис, floating baits, puffy... Во прихраната за фидерот и за ваглер ставив Цук прашкаста прихрана со мали пелети внатре и арома јагода, пченкарно брашно, шекерац.
На ваглер (кој не беше баш избалансиран добро) не се ловеше. Ме утепаа ситни кленчиња колку прстот. Што и да фрлиш јадеа. Пченица, леб, црни, бели, шекерац... Ставив цело зрно тврдо од Цук па си реков нема да да можат да го изедат, или крупен клен или крап ке го земе. Колку за тест фрлив пред нозете две три зрна и како тафтабити ги јадат сите ароми. И повторно тапата игра, грицкаат и грицкаат додека не остане само лушпата на јадица. И далеку и блиску, и длабоко и плитко немаше спас од ситните. Што од друга страна радува дека има риба во езерото. Битно има измрестен мал крап и клен, тоа радува.
[ img ]

На фидер чекав крап. Пробав на се можно што имам и цел ден имав само еден удар, малку повлече, контрирав и отиде. Од мамци користев бојли чоколада, ананас, пченка цук јагода, анис, мед, ванила, плус во комбинација со поп ап пченка, и не даде резултати на ништо.

[ img ]

[ img ]

[ img ]


Се решив да пробам и на спин. Немам некоја посебна опрема за спин бидејкии не одам многу. Трската и машинката ми се подарок од другар од Холандија, Шекспир, 1,85 метри, доста јака и наменета е за ловење штука и сом по нивните канали во Холандија најчесто со силиконци ловат и големи кашики. За клен и пастрмка не е баш. Ама па дента ми се погоди така да најголем успех имав на спин. И тоа не мали парчиња. Најголемиот беше 1,45 килограми, другиот 700 грама и еден помал од 150-200 грама. Моделот на воблер е Видра и се наоѓа за евтини пари, сив, со бело портокалов стомак. Го обиколив езерото неколку пати, но сите удари беа на исто место на околу 40 -50 метри од браната. И ете ти рибарска работа. Имаше еден чиче од другата страна што факаше. Одкако ги извадив сите риби на тоа место, си ја собра целата опрема, заокружи езерото и седна баш таму кадешто ги имав ударите. Со три трски, една на тапа и две на олово се распосла убаво така да ме блокираше убаво и вика “ Да си се префрлам јас на старото место” Божем ај ловел таму пред две години и три четвртини... па негово место било. Нема врска, рибарска ситничавост. Како и да е ме израдува што езерото држи крупен клен и даде добро поминување, а и мрестот е успешен за клен и крап. Од сите риби земав само два покрупни клена, а околу 20 парчиња беа вратени назад. На крајот го изгубив воблерот. Се закачи за конец, кој кога го подигнав имаше и олово мислам на него. Ама тоа е тоа убаво си го одслужи своето.

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]


Така задоволен си тргнав назад во зајдисонцето, слушајки музика на новите звучници кои овојпат останаа нечепнати на место :D

[ img ]

_________________
Laissez faire


Последна промена од 1 на Dragan, променето е 0 пати

Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 25, 2012 3:57 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Maр 26, 2011 4:03 pm
МислењаCOLON850
ЛокацијаCOLONbitola
Ne mozam da se donacudam kolku e padnata vodata :o


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 25, 2012 4:06 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
bash go mislev ezercevo shto se sluchuva so nego nekako vo senka mi padna slabo info od podles.
dobro e shto ne osvezi so reportazava a i kejf si napravil so klenko ;)
...inaku nachuv info deka mrezi ni frlale pa kolku e tochno neznam.
na vakva mala voda mreza bi bilo katastrofalno za ribniot fond i poribenata riba!

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 25, 2012 4:13 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Ezerovo za greota,barem kolku tolku si se izduval...Eden sovet Dragan,izvadi go celofanot od plutata na Math trskata,taka pobrzo skapuva i se umirisuva.... ;)

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 25, 2012 4:15 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
jas znaev kolku moze da bide, i na slikive ne se iznenadiv, stalno e tolku,, e sega ako e zapran ventilot, moze da ima malo kacuvanje na vodostojot,sto e nisto na ovaa susa,, ezeroto do oktovri ke bide so toj vodostoj, ako ne se isturi od vrnenje za da go napolni,,

imam neoficijalna informacija deka e fanata jagula pred nekolku dena, taka mi kaza moi prijateli koj utre ke bidat na pecabnje tamu,,,,pa dali e tocno me interesira,,
ribata sega mora da se hrani,, zadolzitelno,, dole nema nisto,, samo suva i stara pcenka.....

dragan bravo za reportzava, mi ostavi golem vpecatok kako gi pravis reportazive,so zadovolstvo gi citam,,,poz..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 25, 2012 4:16 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 12, 2012 9:46 pm
МислењаCOLON384
ЛокацијаCOLONСкопје
kompir99 НапишиCOLON
Ezerovo za greota,barem kolku tolku si se izduval...Eden sovet Dragan,izvadi go celofanot od plutata na Math trskata,taka pobrzo skapuva i se umirisuva.... ;)
Не знам што е подобро, дали со целофан или без. Фидерот е прљава техника, ја факаш дршката, а пред тоа хранилица имаш полнето, па и колку да ги миеш рацете пак од аромите и брашната останува на неа.

_________________
Laissez faire


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 25, 2012 4:35 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Aпр 14, 2012 12:50 pm
МислењаCOLON2299
ЛокацијаCOLONНа секоја локација,ха ха ха
Поздрав и од мене ДРАГАН
и добро направена РЕПОРТАЖА, си пробал многу техники и на крај си го направил кеифот со КЛЕНКО
А за водостојот на браната стварно за ЖАЛЕЊЕ
БРАВО.

_________________
Reporter of the Jear- 2012-,-13-,-14-,

Fishing is my lifestyle,my passion,my life.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 25, 2012 4:41 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON1221
ЛокацијаCOLONСкопје- Кисела Вода
Леле коски му се бројат на езерово.....Ама супер сте поминале сепак Поздрав

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 25, 2012 8:04 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Odlicno Dragan. Ova ezerce definitivno ima riba.
Dva meseci ne padna kapka dozd na Podles. Ezeroto e na minimum i uste pred 10 dena ventilite se zatvoreni. Po pravilo bi trebalo da se polni no i rekikite slabo tecat taka da polnenjeto odi sporo. Go cekame prviot pojak dozd.
Mrezari ne bi trebalo da ima. Cuvari ima trojca i ezeroto e cuvano 24 casa.
I mene mi e zal da go gledam volku padnato no toa e realnosta.
Ke se napolni i so voda.
Ico, ima jagula. Pustena e pred 2 godini edno 40 kg.
Mnogu me raduva sto ima uspesen mrest, ima mnogu mali krapcinja i klencinja.
Imame plan za septemvi da sprovedeme struja do kukickata i da napravime barem eden vakov
[ img ]

Vo plan e i pustanje na nova tura pokrupni krapcinja ( od 3 kg pa nagore ).
Samo neka prestane ovaa susa.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 25, 2012 8:17 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
neznaev za jagula deka ima vo ezeroto.. mi kazaa deka fatile na crni crvi, dvjca drugari koj utre ke peccaat tamu,, jadel klen na dgiger na dubinki, i toa mi kazaa,,

mal e vodostojot i topla e vodata, ribata ne e aktivna , ne da ja nema, nego ne saka, ne e loso da se frli pcenka denovive zatoa sto ke padnat tem i nokite ke bidat po ladni, i ribata ke se razdvizi i hrani,,ima dosta riba i slabo hrana, se e sega borba za opstanok zatoa i treba nesto da se frli,,

ima vo na dragan reportazava nesto sto treba da se donese zaklucok okolu prihranata,, dragan probal na se skoro,,od praskasta, do pcenica sekerac ,i stara pcenka varena..en sega doadga on i site nie do zaklucok deka i starata pcenka ja jade sitna riba,i mu ostanuva luspata,,, ova e seriozno,,,

za da ne se vrsi prihrana i da bide se zaludno i potroseno vreme, treba da se hrani samo so stara i suva pcenka, kolku pokrupna tolku podobra, ednostavno da se rasfrla po ezeroto, i so nea da se selektira riba koja ne ke moze taka lesno da ja napadne i jade,, taka mozeme da ostavime prostor i za krapcinjata sto se u natre, da se prihranat podobro,,
razgovaravme saso za hranenjeto nema da zgresite ako frlite stara suva pcenka , ne varena,,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 19 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum