www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 27, 2024 8:13 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS47»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: НОВИТЕТИ
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 13, 2012 9:57 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Беитранер шпулна е најглупавиот новитет што некогаш се појавил на пазарот воопшто!

Ова не е само мое мислење туку мислење на најголемиот дел од загрижените крапџии кои ги познавам а со кои сум разговарал на оваа тема.

Тотално е нефункцинално, бара внимание и прецизност што е практички неможно во момент кога ќе ти удри крапот.

И после неколку години едноставно не можете да се навикенте и рутински да ја извршувате оваа операција и практички секогаш ви ствара нервози и главоболки.

Не знам дали кај новиве е нешто подобрено во таа насока ама чисто се соменавам зашто конструкцијата на механизмот е сосема иста, колку што успеав да видам.

За разлика од Беитранер шпулните, Машинките со Квик Драг (Quick Drag) се вистинско совршенство кое се ракува со неверојатна леснотија, после првата употреба веќе имате чуство дека сте ги користеле цел живот. Овој систем полека но сигурно го истиснува тешкиот и гломазен беитранер систем.

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: НОВИТЕТИ
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 13, 2012 9:59 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
se slagam i jas,, bev svedok na takov batruner spulna da se skrsi,, pa ja lepese na plasticar,, brzinata i efikasnosta ja gubis mnogu...

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: НОВИТЕТИ
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 13, 2012 10:35 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Доста често практивам да прихранувам со сецкани боили, поготово кога сакам да покријам поголема површина со помалку храна а боилите ми се крупни.

Веќе си го нарачав!


_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: НОВИТЕТИ
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 13, 2012 10:54 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Moze li kratko objasnuvanje sto e Bajt spulna,i na koj nacin raboti,za Quick Drag vece znam

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Последна промена од 1 на filip030682, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: НОВИТЕТИ
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 13, 2012 10:57 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Sportex na drug forum vidov kako moze da se napravi taa spravicka za secenje boili,a e isto efikasna kako toj na korda.eve i nekolku sliki moze da dobie nekoj idea

[ img ]
[ img ]
[ img ]

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: НОВИТЕТИ
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 13, 2012 11:04 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
ubava naprava, samo dolniot del seciloto da ti bide so,, zica,,onaa za ramki od pceli,, ne skalpel, podobro e so zica..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: НОВИТЕТИ
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 13, 2012 11:34 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
filip030682 НапишиCOLON
Moze li kratko objasnuvanje sto e Bajt spulna,i na koj nacin raboti,za Quick Drag vece znam

Беитрунер Шпулна е шпулна во која е вграден беитрунер систем, наместо класично во задниот дел на машинката со преклоп полуга!

Проблмеот е што системот е многу комплициран, па за да преминеш од нормален на бејтранер реќим ти требаат неколку операции при што се губи многу време и страшно нервира пошто тоа се прави доста често во текот на риболовот и би требало по секоја логика да биде рутинска работа што се прави и со замижани очи а не да пазиш да чепкаш и да врцкаш.

Поготово смета кога ќе удри риба многу тешко се користи кочницата во текот на борбата.


_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: НОВИТЕТИ
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 13, 2012 12:19 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Ajde da se ufrlam shto za razlika od site ovie prazni muabeti edinstven sum imal i qd spulni entoh i basia i bajtrunner spulni.Nema razlika potpolno e isto.Cak shto vishe qd spulnata e odgovor na daiwa za bajtrunner spulata na shimano koja patem ja ima od 2002 godina so power aeroto i aerotechniumot.
Nema nikakvi operacii na bajtrunner spulnata ako si ja koristel ke znaes jas ja imam i ja koristam veke tri godini.Potpolno isto tri zabci od polno do nulta mnogu e poprecizen od qd sistemot.

za slaganje na najlonot Davor ima aerotechniumi jas power aero nema podobri od niv i superslow oscilacija od starite.Kako kazav daiwa sum koristel so godini smeniv neznam kolku mashini.Seushte imam eblem pro za spod i windcast qd za marker megutoa za fakanje pogotovo za divi vodi shimano e traktor neprikosnoven.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: НОВИТЕТИ
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 13, 2012 12:25 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
JaneMK НапишиCOLON
Ajde da se ufrlam shto za razlika od site ovie prazni muabeti edinstven sum imal i qd spulni entoh i basia i bajtrunner spulni.
Абе Јане, не си единствен што имал или има такво нешто, лагзам малку мајсторе!

До ден денс имам и чувам дома Даива со КД шпулна, имав 3 двете ги продадов а ги поседувам од 2006 година.

Ицо има фаќано со нив со моите трски!

А Долго време кај мене стоеше Шиманото на Ангелче со Бејтранер шпулна, неколку пати го пробав и му го вратив, страшно лошо функцинира системот, така да многу добро знам за што зборувам!

Прашај ги коклу амури лани изгубија кога има удираа на трската каде има Беитрунер Шпулна заради неможноста од фино подесување во текот на борбата?

JaneMK НапишиCOLON
Potpolno isto tri zabci od polno do nulta mnogu e poprecizen od qd sistemot.

za slaganje na najlonot Davor ima aerotechniumi jas power aero nema podobri od niv i superslow oscilacija od starite.Kako kazav daiwa sum koristel so godini smeniv neznam kolku mashini.Seushte imam eblem pro za spod i windcast qd za marker megutoa za fakanje pogotovo za divi vodi shimano e traktor neprikosnoven.
Патем слагање или редење на конецот е сосема друга работа овде не зборуваме за тоа нити за кој е пдобар Шимано или Даива!

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: НОВИТЕТИ
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 13, 2012 12:48 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Nekako za mene najprosti masinki se onie so zaden bajtraner,ednostavno krug so rackata i borbata pocnuva.Ma da primetuvam deka vo posledno vreme ja gubat trkata so masinkite so QD i predna kocnica

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS47»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum