www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 9:31 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Дворачни мушичарки
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 23, 2012 9:52 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Pocnav da se zanimavam i so ovaa disciplina i moram da priznam deka vednas me pleni.
Dolzinata na ovie trski e od 12 futa pa nagore, najdolgata sto ja imam sretnato e 17 futa. Primarna namena e Lososot, Stealhead ( kaliforniska koja migrira vo more i se vraka vo reka za mrest)kako i za morskata pastrmka. Karakteristicno e za ovie ribi e toa sto se hranat vo more a vlagaat vo rekite na mrest.
Ima edno zaednicko ime za ovie trski i nacinot na zafrlanje "Spey", koe poteknuva od rekata Spey vo Skodska kade e i za prv pat izveden ovoj nacin na frlanje.
Sto se odnesuva do zafrlanjata, tie se izvrsuvaat so dvete race.
Denes postojat tri stilovi na zafrlanje. Obicen spey kade gornata raka izvrsuva 60% od rabotata.
Underhand ili Scandinavian Spey kade dolnata raka ja izvrsuva glavnata rabota.
Skagit, nov stil od 90tite kade sto se koristat mnogu kratki i dosta teski konci.
Ja licno go pretpocituvam underhand stilot koj spored mene e najtehnicki nacin na isfrlanje na snjurot. Ali toa e moe licno ubeduvanje.
Tatko na underhand stilot e Göran Andersson koj dolgi godini e dizajner na musicarki i snjurevi vo LOOP.
Covekot e legenda ,kratko video so nego.

I uste edno video so nego kade samiot Göran go prestavuva ovoj nacin na zafrlanje

I uste edno video, ovoj pat od Henrik Mortensen koj e eden od najpoznatite spey zafrlaci i zastapnik na underhend tehnikata kako i gleven dizajner na musicarki i snjurovi vo norveskata firma Zpey

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Dvoracni musicarki
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 23, 2012 9:55 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Ako ja sovladame ovaa tehnika onda na moznostite im nema kraj. Edno video kako dokaz.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Dvoracni musicarki
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 23, 2012 10:28 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 12, 2012 9:46 pm
МислењаCOLON384
ЛокацијаCOLONСкопје
Одлична презентација на техника. За кај нас, мислам дека би користела на езера, немаме толкави реки.

_________________
Laissez faire


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Dvoracni musicarki
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 23, 2012 10:38 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Koga bi brkal nesto na Vardar, nesto sto e golemo bi imal korist. Za na ezera se teski, koga musicaris za losos, ne koristis strimer tehnika nego ja pustas strujata da ja nosi musicata a snjurot e postojano optegnat kako bi imale kontakt so musicata i bi mozele da osetime i najblag udar. Musicata se vlece kao strimer samo koga ja ima dostignato krajnata destinacija so namera da se prefrli ( cesto znae da ima udar i pri vlecenjeto).
Taka da ovie dvoracni ne se pogodni za ezera proradi svojata tezina.
Ali zatoa swich musicarkite se pogodni za taa namena. Nivnata dolzina e od 9,6 fut pa do 12, a klasata se dvizi od #4 pa do #9. Ke napisam drug pat i za ovie stapovi.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Dvoracni musicarki
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 23, 2012 10:48 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 12, 2012 9:46 pm
МислењаCOLON384
ЛокацијаCOLONСкопје
Ако дојдеш летово и одиш на Вардар, викај. Баш би сакал да видам во живо како изгледа техникава.
Што се однесува до тежината, во Македонија најраспространет е риболовот на тапа, за бојник, мрена, клен, по цел ден насред река, со 6 или 7 метри трска во раката така да навикнат сум :D Порано како помал нон стоп така ловев, сега не ни памтам кога сум ловел така, одкако се зафатив со мушичарење.

_________________
Laissez faire


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Dvoracni musicarki
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 23, 2012 11:21 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Ke vikam, ako ne na Vardar moze i na drugo mesto ako imas zelba da ja probas.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 8 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum