www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 9:18 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1234»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Na lokumades kaj Kompir...
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 13, 2012 1:40 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Odmor ko odmor,plaza sonce cmaenje po pesok i trcanje po deteto...ali jas imav sosema drug plan..RIBOLOV... :lol: Prv pat otidov na dosta falenite i velicenite mesta Struma I Angitis i pominav nezaboravno..
Otkoga cela nok se spremav za na pat sosema izumiv da ja ja kompletiram opremata pa taka na samoto izleguvanje zemav edna trska edna masinka i dve kutii vobleri i edna klesta(poklon od drugar mi Krste.. ;) )....Uste pri samoto pristignuvanje gi gledav kolite okolu mene dali ima nekoja nasa kola i dali ima nekoj ribar za da go prasam za nekakva informacija,i kako za cudo vo mojata kuka bese cicko Dobre (golem pozdrav do nego) koj odma go prepoznav deka e ribar,poln gepek mu bese so trski i kofi,i mi raskaza deka Struma e na najvisoko nivo od 15 dnevnite vrnezi i deka e zaludno odenje tamu ali zatoa ke me nosel na Angitis.....

Da ne zaboravam uste na samiot vlez prokletite Evropjani na novite tablici mi zalepija preku MK tablickata nalepnica so firom..

[ img ]

Posto mesto ne me drzese do utre go zemav dedo mi i se upativme nakaj ezeroto Mikro Volvi,ogromno ezero od otvoren tip bez mnogu zalivi i dosta siroko.Duvase veter i ribata kako sto razbrav bila mnogu povlecena pa taka smenivme nekolku pozicii ali bez uspeh....

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

Utredenta kako sto padna i dogovorot so cicko Dobre trgnav utrinata vo 05 casot nakaj Angitis..Ja pominavme i Struma i se uveriv vo nejzinata golemina i nepristapni tereni za ribolov...

[ img ]

[ img ]

[ img ]

Konecno pristiganje na Angitis i utrinska prosetka pokraj obala i baranje pozicija za ribolov..

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

Probav na se i sesto,na site mozni vobleri i kasiki ali ribata ocigledno nesakase da raboti,isto taka dedomi i cicko Dobre lovea na hranilica i crvi i kaj niv isto nemase uspeh.Nekade okolu 11 satot se prefrlivme edno dva kilometri nagore i dojdovme do mnogu ubavi tereni so dosta po miren tek..Normalono jas go natnav kombilizonot i za nekolku minuti si odbrav konjak mesto....

[ img ]

Ribata dosta bese aktivna i ripase na site strani,prosto mislev deka sonuvam i deka naviknat od nasite oskudni mesta kaj sto ribarime ovde prosto ne mi se veruvase deka moze da ima tolku mnogu...Kako za belja ne go ponesov niti aparatot niti telefonot da gi islikam kapitalnite klenovi koj bea pravi prasinja i uzivanje za lovenje,izvadiv nekolku na Mosa i Antax i mi proredija pravo uivanje i merakza site pari...
Aj belja si vikam moram da dojdam i utre i nesto da ulovam pak i normalno da go sliknam zosto na forum samo so bukvi ne se pravi reportaza... :lol: I taka bidna...Utrdenta pak na istoto mesto na zlocinot.. :D
Klenot utrinata ripa vo svoja prepoznatliva igra i te mami da mu frlas bas na negova teritorija,a bogami on najmnogu ripase pod samite krosni od nadvisnatite topoli...Posle nekolku frlanja udar na Mosa i eden solden klen...Mala pauza pa uste eden pogolem..Nemozejki da dofrlam podaleku go stavam favoritot Antax koj mi go donese Saso od saemot vo Nis i na vtoro frlanje strahoten udar i muzika za site pari...drilot pocna da raboti i pletenicata da se odmotuva....Juhu si vikam fativ jas nekoe bure ili nekoj djemper ali po udarite na trskata znaev deka e riba..Lovev so dosta lesna sprema so tenka pletenica i imav malku strav eka nesto ke popusti.Borbata neznam kolku traese ali mene mi izgledase kako pola saat i konecno po mojte noze se pojavi bucov.. :shock: Prv pat go gledam vo zivo i si vikam aj cestito za sefteto,kepce nemav ali go umoriv dovolno i do samata obalo go dovleckav i so dva prsta pod samata vilica go fativ i zvlekov.....

[ img ]

Posle nekoe vreme otkoa se smiri adrenalinot pak pocnaa positnite klenovi koj bea vrateno vo voda,ponesov samo nekolku kolku da ima za meze so pivo.... ;)

[ img ]

[ img ]

Poslednot den na poseta na rekata ke go pamtam zasekogas po borbata pomegu mene i tatkoto na ovoj ubav bucov koj go uloviv..Terenot prepoznatliv i eve gi lokaciite na udarite..(crvenite x se mestata na udarite)

[ img ]

Istoto mesto istata sprema i magicniot Antax koj za zal ne prezivea..Udar koj nemozam nikako da go opisam i vitkanje na trskata kako gevrek,zuenje na spulnata se slusase po cela reka i pletenicata poleka ja snemuvase od masinkata..Pak borba koj bog znae kolku traese i nekako uspeav da go dovleckam bucovot do mene i toa bese najgolemata riba koja ja imav videno vo zivo,tri pati bese pogolem od toj sto go izvadiv...Ali se sto e slatko i kratko trae za mig kako razbesnet bik pocna da preta i se otkaci.... :oops: Zadnata trokaka ja somle i ringot go otvori a prednite dve gi ispavi...

[ img ]

Taka e toa koj ne menuva na vreme trokaki ke ja ispusti ribata na negoviot son,posle toa staviv trokaki owner od drug vobler ali kako za belja go zakaciv na koren i go izgubiv,osven nego iskinav uste edno 15 dobri vobleri koj nemozam da gi prezalam ali toa voblerajot i takov ke ostane.Od istiot Antax moram da nabavam nekolku primeroci i moja preporaka za site koj lovat na vobler,odlicno podnesuva sekakov tip na vodenje kako vo pomirna taka i vo pobrza voda...Tuka nekade zavrsuva ovaa moja reportaza so edno steknato pogolemo iskustvo i zelba povtorno da ja posetam ovaa preubava reka..Bistro.... ;)

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Na lokumades kaj Kompir...
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 13, 2012 1:49 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Јан 19, 2011 2:34 pm
МислењаCOLON403
ЛокацијаCOLONKavadarci -Skopje-Kavadarci
Kompir gledam noze si iskrsil trcajki po deteto :D :D
Bravo za reportazata, a za golemoto parce stom si go donel do tebe isto kako da si go izvadil...moze samo da zamislam kakvo ubavo cuvstvo e toa, pozdrav

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Na lokumades kaj Kompir...
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 13, 2012 1:52 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
Ах бе Компир,па бар за трокуките цели реферати се пишуваа на форумов,ама и откачувањето е филинг и не му се секирај многу, што е твое ќе си дојде :D
Инаку убаво си поминал :D

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Na lokumades kaj Kompir...
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 13, 2012 1:57 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Компиракис, не жали за буцовот, види ја првата заповед на Келтан :D

А ако сакаш вакви воблери, за 10-тина дена одам до Белград ;)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Na lokumades kaj Kompir...
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 13, 2012 2:03 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
bravo kompir prijatele odlichno sefte si napravil a i na mene ligi mi napravi golemi ahahahah pozz

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Na lokumades kaj Kompir...
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 13, 2012 2:09 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
Jas znaev deka pominal ubavo deckoto zatoa go cepnav ajde so reportazice haaaaa, bravo majstore sleden pat alki kamen za taa reka ne se znae sto ke udri :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Na lokumades kaj Kompir...
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 13, 2012 2:12 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
абе комир ти си направил кеф за сите пари , браво супер излет - и немаше да биди лошо да вметнеше некоја слика од плажа- некоја риба која ти се откачила :lol: да компензираш за буцовот :)

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Na lokumades kaj Kompir...
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 13, 2012 2:18 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Јан 19, 2012 8:26 pm
МислењаCOLON276
ЛокацијаCOLONskopje
super reportaza kolega ! samo vodatat e ocigledno mnogu nadojdena od vrnezi taka da i za toa ne si imal uspeh na prvoto mesto inace toa e mnogu jako mesto samo na pomala voda :) ama najbitno si si napravil kejf :) ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Na lokumades kaj Kompir...
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 13, 2012 2:30 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
да не зимаш пак одмор :) ред се редат тоа колите кај тебе, ама за вакви доживувања курбан многу работи можат да одат


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Na lokumades kaj Kompir...
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 13, 2012 2:40 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Oкт 28, 2010 9:32 am
МислењаCOLON193
ЛокацијаCOLONгр.София
Адмирации колега ;)

_________________
Не е важно колко си живял.А как си живял!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 46 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum