www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 28, 2024 10:19 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1112131415ELLIPSIS30»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 12, 2012 3:44 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
ico baits НапишиCOLON
prikazni za mali deca , prepisani od nekoj sto sedi u kancelarija i nema sto da raboti,zatoa ne odime napred. :D treba da veruvas na ljudge sto se po 150 dena na voda, ne na ovie prikazni bratce,

a i za razlika od mene ti sto koristis, toa e stvarno golem napredok, sto si napravuil.. :D
Зошто толкава омраза и непочитување на институции?? Зошто поврзувате и поистоветувате одредени лица со институции?? Пријателе Ј.Н.У Хидробиолошки завод од Охрид е една од институциите со која треба да се гордееш ти како рибар а не да плукаш........ Вчера спомнав денес ќе повторам во рамки на институцијата работи Мрестилиште од 1934 год...Зошто немаш почит кон плејадата на стручни лица кои излегоа од оваа институција, кој градеа бренд во пошироки рамки....


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 12, 2012 4:05 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Филип НапишиCOLON
Јане, јас знам за повеќе примери кога штуката се накотила и станала доминантна риба во некое езеро, со постојано намалување на другите видови. Иако Козјак е големо езеро и не можам да кажам какво влијание би имала таму, знам дека по битолските езерца се има многу накотено и све друго е речиси истребено, а исто станува проблем и на Јоца во Србија, каде што планираат да ја изловуваат бидејќи веќе ја има премногу.
Zavisi kade ce go poribis grablivecot pred se.Koj drigi grablivki gi ima vo taa voda .dali taa vrsta sto e poribuvas bi bila na vrvot na lanecot na ishrana ili ima i nad nea nekoj pogolem grablivec.Pa zavisi od temperatura na voda,konfiguracija na voda ,dlboka,plitka.iha faktori Na joca osim krap i stuka nema nisto drugokolku se sejcavam...ako ima po nekoj som.I sto ocekuva nekoj ? normalno deka ako nema grablivci drugi da ja kontroliraat nejzinata populacija deka ce napreduva...a hrana vo izobilie
Sto napravija australijancite? Pustija krap vo vodi kade nema grablivec da go kontrolira.rezultatot valjda site go znaat denes.Istoto vo USA ...vojskata so elektricni mrezi go cuva misisipi ..aziskiot krap da ne vleze vo gornite ezera..A i tie nemaat vo rekite krupen grablivec koj bi drzel kontrola.
Moje mislenje e deka ne e taka ednostavno,poribi samo.Vo crna ima stuka i vo tikvesko ezero ima ama nema sansi da preovlada tamu zatoa sto somot ce ja drzi na uzdi,pa i klenot dodeka se mali...Ako stavis nekoj grablivec vo voda kade nema drug grablivec a polno e bela riba..sto drugo da ocekuvas osim ekspanzija na taa vrsta.na kraj sama ce se unisti...kanibalstvoto ce pocne odma cim snema hrana,a i taka mnogu mnogu nikoj grablivec ne pocituva rodnini :D
Poentata mi e znaci stukata dodeka e mala bi ja jadele site drugi grablivci vo Kozjak,somot istiot problem bi go imal.da ne zboruvam povtorno deka i pastrmkata se gosti so sopstveniot podmladok .. . .a ne pak somot ili .. .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 12, 2012 4:43 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
ico baits НапишиCOLON
prikazni za mali deca , prepisani od nekoj sto sedi u kancelarija i nema sto da raboti,zatoa ne odime napred. :D treba da veruvas na ljudge sto se po 150 dena na voda, ne na ovie prikazni bratce,

a i za razlika od mene ti sto koristis, toa e stvarno golem napredok, sto si napravuil.. :D
Зошто толкава омраза и непочитување на институции?? Зошто поврзувате и поистоветувате одредени лица со институции?? Пријателе Ј.Н.У Хидробиолошки завод од Охрид е една од институциите со која треба да се гордееш ти како рибар а не да плукаш........ Вчера спомнав денес ќе повторам во рамки на институцијата работи Мрестилиште од 1934 год...Зошто немаш почит кон плејадата на стручни лица кои излегоа од оваа институција, кој градеа бренд во пошироки рамки....
Без намера да му бидам адвокат на Ицо, меѓутоа г-дин Бојчевски треба да сватите дека на една голема популација од рибари кај нас, им е преку глава од експертски решенија под диктат на дневната политика. Не е виновен Ј.Н.У Хидробиолошкиот завод од Охрид и сличните установи, виновник е дневната политика која го моделира нивното мислење од 1945 година до денес.
пс
модератори простете ми, знам дека веќе сме дебело офф, ама тоа е.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 12, 2012 5:31 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
ico baits НапишиCOLON
prikazni za mali deca , prepisani od nekoj sto sedi u kancelarija i nema sto da raboti,zatoa ne odime napred. :D treba da veruvas na ljudge sto se po 150 dena na voda, ne na ovie prikazni bratce,
a i za razlika od mene ti sto koristis, toa e stvarno golem napredok, sto si napravuil.. :D
коста НапишиCOLON
Без намера да му бидам адвокат на Ицо, меѓутоа г-дин Бојчевски треба да сватите дека на една голема популација од рибари кај нас, им е преку глава од експертски решенија под диктат на дневната политика. Не е виновен Ј.Н.У Хидробиолошкиот завод од Охрид и сличните установи, виновник е дневната политика која го моделира нивното мислење од 1945 година до денес.
пс
модератори простете ми, знам дека веќе сме дебело офф, ама тоа е.
Коста,
Го почитувам тоа што се огради од едно “експертско“ мислење со податоци добиени од “жените на чешма“. Меѓутоа ме зачудува или не сум запознат под чиј дневно-политички диктат работи Хидробиолошкиот завод во Охрид ???... и кој е бенефитот од спроведувањето на тој диктат ????. Лично мислам дека и овој пост, доколку дебело не се аргументира, спаѓа во истата категорија со Ицовиот пост.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 12, 2012 5:52 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 30, 2012 7:40 pm
МислењаCOLON583
ЛокацијаCOLONСкопје
Barem ke ima mnooogu somovi...na kozjak
http://www.youtube.com/watch?v=biLi5udv ... embedded#!

_________________
[ img ]
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 12, 2012 6:15 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
TEMAVA E DELIKATNA...edno se zelbi drugo se moznostite a treto e realnosta...
Moe skromno mislenje deka somot ne ni treba na kozjak...stuka i smugj da... ;)

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 12, 2012 6:18 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
Stole НапишиCOLON
ico baits НапишиCOLON
prikazni za mali deca , prepisani od nekoj sto sedi u kancelarija i nema sto da raboti,zatoa ne odime napred. :D treba da veruvas na ljudge sto se po 150 dena na voda, ne na ovie prikazni bratce,
a i za razlika od mene ti sto koristis, toa e stvarno golem napredok, sto si napravuil.. :D
коста НапишиCOLON
Без намера да му бидам адвокат на Ицо, меѓутоа г-дин Бојчевски треба да сватите дека на една голема популација од рибари кај нас, им е преку глава од експертски решенија под диктат на дневната политика. Не е виновен Ј.Н.У Хидробиолошкиот завод од Охрид и сличните установи, виновник е дневната политика која го моделира нивното мислење од 1945 година до денес.
пс
модератори простете ми, знам дека веќе сме дебело офф, ама тоа е.
Коста,
Го почитувам тоа што се огради од едно “експертско“ мислење со податоци добиени од “жените на чешма“. Меѓутоа ме зачудува или не сум запознат под чиј дневно-политички диктат работи Хидробиолошкиот завод во Охрид ???... и кој е бенефитот од спроведувањето на тој диктат ????. Лично мислам дека и овој пост, доколку дебело не се аргументира, спаѓа во истата категорија со Ицовиот пост.
Аргументација?
За што?
Дневно-политички диктат?
Па повели бе колега и фати на спортски начин барем еден сом во Дојран , или охридска пастрмка во Охрид или..., подобар демант за моите лаички ненаучни размислувања од ова, не би можел да направиш.
Во тој случај, јавно ќе се извинам за сето кажано погоре.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 12, 2012 6:26 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Stole НапишиCOLON
Коста,
Го почитувам тоа што се огради од едно “експертско“ мислење со податоци добиени од “жените на чешма“. Меѓутоа ме зачудува или не сум запознат под чиј дневно-политички диктат работи Хидробиолошкиот завод во Охрид ???... и кој е бенефитот од спроведувањето на тој диктат ????. Лично мислам дека и овој пост, доколку дебело не се аргументира, спаѓа во истата категорија со Ицовиот пост.
Прашав ова!!
А со дадениот одговор Хидробиолошкиот завод заслужува извинување.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 12, 2012 10:09 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
Stole НапишиCOLON
ico baits НапишиCOLON
prikazni za mali deca , prepisani od nekoj sto sedi u kancelarija i nema sto da raboti,zatoa ne odime napred. :D treba da veruvas na ljudge sto se po 150 dena na voda, ne na ovie prikazni bratce,
a i za razlika od mene ti sto koristis, toa e stvarno golem napredok, sto si napravuil.. :D
коста НапишиCOLON
Без намера да му бидам адвокат на Ицо, меѓутоа г-дин Бојчевски треба да сватите дека на една голема популација од рибари кај нас, им е преку глава од експертски решенија под диктат на дневната политика. Не е виновен Ј.Н.У Хидробиолошкиот завод од Охрид и сличните установи, виновник е дневната политика која го моделира нивното мислење од 1945 година до денес.
пс
модератори простете ми, знам дека веќе сме дебело офф, ама тоа е.
Коста,
Го почитувам тоа што се огради од едно “експертско“ мислење со податоци добиени од “жените на чешма“. Меѓутоа ме зачудува или не сум запознат под чиј дневно-политички диктат работи Хидробиолошкиот завод во Охрид ???... и кој е бенефитот од спроведувањето на тој диктат ????. Лично мислам дека и овој пост, доколку дебело не се аргументира, спаѓа во истата категорија со Ицовиот пост.
Imas li pretstava so pisuvas??? Kakva dnevna politika kako dnevno-politicki diktat?????


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 12, 2012 10:55 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
more more se strucni lica po forumov se dr mr primariusi ke poribuvaat so som stuka smug lele lele abe sto znaat tie od fakultetine so ucele vo ovaa oblast vrska nemaat tie li ke gi stitat vodite od vakvi za poribuvanje zelni ribarista STRUCNJACI kako vas ucel toj za ihtiolog i na eden elektricar li ke mu kazuva deka ovaa ili onaa riba ne e za poribuvanje u ovaa ili onaa voda .eden dobronameren sovet neka si gleda sekoj strukata a hobito neka ne go pretavara u STRUCNOST ili videla zabata kako go potkovuvaat konjot pa dignala noga i taa.ili za edna grupa na koja ne im e jasno eve go tumacenjeto na pogovorkata" ne e se za sekogo"
elekricar nema navredliva konotacija samo cisto za sporedba

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1112131415ELLIPSIS30»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 14 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum