www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 28, 2024 6:22 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS89101112ELLIPSIS30»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 5:32 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Jун 27, 2011 12:17 am
МислењаCOLON418
Stole НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
Negde vo ovaa tema jas vejce se izjasniv deka treba malku popametni i postrucni lica da se izjasnat za poribuvanje na bilo koja voda.Ova e samo nekoe moje logicno-laicko razmisluvanje :D
i pak ce napisam,ne veruvam deka somot ce zagrozi bilo koja vrsta riba vo ezeroto . .. . :D osim ako SK ne go izlovi siot karas :lol: gledam merak mu udrile.... :D patem jas pobrzo bi jadel stara patika nego karas :D
А твоите на кленот ...и тоа во МРЕСТ :mrgreen:
i da jades ama kineska i ne isprana edno godina dena :lol: gledam deka mnogu pocna da solis pamet po forumov g-ine prilepski somgjija


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 6:01 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
pa bi jadel i takva patika pobrgu nego karas :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 8:07 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 30, 2012 7:40 pm
МислењаCOLON583
ЛокацијаCOLONСкопје
А спомна некој дека треба да се пориби со Толстолобик ? како иде работава со алгата,заебано ќе биде.....

_________________
[ img ]
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 9:22 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Maр 23, 2011 1:58 pm
МислењаCOLON99
som e ubavo da go ima na volkava ubava blagorodna polna so hrana akumulacija, megutoa se namaluva i ribniot fond na belata riba, toj predator nema mnogu da pruzi zadovolstvo za fajkanje na trska bidejki e ezero ke se ceka samo na olovo a sansata za udar e minimalna samo vo odredeni periodi, se gubi keifot za brkanje na vobler, kasika(blinker), togas ke se zgolemi nivoto na ribokradci (strukovi).Ne sum 100%siguren deka ke ja nisti pastrmkata a ne veruvam i deka e nekoj drug i deka moze da dade tocen odgovor, go kazuvam ona sto go znam od iskustvo steknato vo moite ribarski godini lovejki go po vardar i dr.... mesta pa i nadvor od drzavava.Inaku saka dubini a vo dubinite e i pastrmkata pa sega treba da se razmisli dobro.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 9:26 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Според стручните процени наведени во риболовната основа, во Козјак има 100-105 тони риба вкупно. За толкаво езеро тоа е мала количина. Уште сом фали...

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 9:49 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
zver НапишиCOLON
som e ubavo da go ima na volkava ubava blagorodna polna so hrana akumulacija, megutoa se namaluva i ribniot fond na belata riba, toj predator nema mnogu da pruzi zadovolstvo za fajkanje na trska bidejki e ezero ke se ceka samo na olovo a sansata za udar e minimalna samo vo odredeni periodi, se gubi keifot za brkanje na vobler, kasika(blinker), togas ke se zgolemi nivoto na ribokradci (strukovi).Ne sum 100%siguren deka ke ja nisti pastrmkata a ne veruvam i deka e nekoj drug i deka moze da dade tocen odgovor, go kazuvam ona sto go znam od iskustvo steknato vo moite ribarski godini lovejki go po vardar i dr.... mesta pa i nadvor od drzavava.Inaku saka dubini a vo dubinite e i pastrmkata pa sega treba da se razmisli dobro.
Jade toj se sto moze a i ne moze da goltne .. .. :D Vo Italija pastrmkata e dobar ziv mamec za som.ama zatoa sto ja ima kade da ja kupat ..ziva.Ne veruvam deka bi brkal pastrmki,pa kaj ce gi stasa tie sprinteri :D

http://www.youtube.com/watch?v=dm2H2j6TduU

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 9:52 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Филип НапишиCOLON
Според стручните процени наведени во риболовната основа, во Козјак има 100-105 тони риба вкупно. За толкаво езеро тоа е мала количина. Уште сом фали...

105 tona ima samo plasska :D :D toj sto ti jas dal informacijava , sigorno bil nekoj ,odgacar :D :D :D
prosek godisno na kozjak se pravi izlov od 20do 25 tona riba,pa neoficijalno sprema posetenost,, , pa sega ti smetaj, na taa golemina kolku treba da ima...

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 10:10 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
ico baits НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
Според стручните процени наведени во риболовната основа, во Козјак има 100-105 тони риба вкупно. За толкаво езеро тоа е мала количина. Уште сом фали...

105 tona ima samo plasska :D :D toj sto ti jas dal informacijava , sigorno bil nekoj ,odgacar :D :D :D
prosek godisno na kozjak se pravi izlov od 20do 25 tona riba,pa neoficijalno sprema posetenost,, , pa sega ti smetaj, na taa golemina kolku treba da ima...
Ицо бе, пак ќе речеш дека се мешам...ама ај кажи од кај ги вадиш тие податоци...ептен ме интересира. Озваничени се некаде или се твои...онака извадени од ракав.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 10:23 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
ne se mesas nego te interesira, sto e dobro,, prosek posetenost vo godinata ima 3000-4000 ribolovci,, neka fatat godisno sekoj po 5kg,, i se ke ti bide jasno.,..sto e 100 tona riba za taa akomulacija,, od site vrsti na ribi,, ako ima tolku znaci e mrtvo ezeroto,,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 10:29 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Imate poveke primeri za poribuvanje na som.Imam prijatel spanec krapdjija koj redovno doaga ovde da fakame zaedno taka da problemite so ebro mnogu dobro gi znam.Znaci so donesuvanje na somot gi snemalo avtotohnite vrsti.Krapot ne e avtotohna vrsta vo ebro kako ni shtukata.Somot tolku e namnozen shto samo golemite krapovi se ostanati.Belata riba ja snemuva a i site mali vidovi.Ostanuvaat samo kapitalcite i prashanje e na vreme koga potpolno ke gi snema drugite vrsti.Inace ako nekoj odi na Ebro eve dobra informacija na halibut peletite na koi go fakaat vo posledno vreme udiraat i ogromni krapovi od 20-30+ koi se hranat na istite mesta kako i somot i ne se plasat od nego.

KAlimaci vi e drug primer kade shto so poribuvanje na somot i negovo pregolemo mrestenje i naseluvanje popoleka gi snemuva drugite vrsti kako krapot,amurot.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS89101112ELLIPSIS30»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 11 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum