www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Сеп 30, 2024 5:23 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3839404142ELLIPSIS77»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 7:54 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
zver НапишиCOLON
ne sakam da se protivam na nekogo nitu pak sakam da go ubeduvam nekoj, megutoa Boris posto si dosta godini ribar i ti samiot znaes kolku bea ribari pred 15godini i kakvi so kakva sprema i kolku bea angazirani okulu ribolovot(izlet vo priroda i pienje),okulu ovaa rabota najgolemo vlijanie ni donese samoto opstestvo(nevrabotenost) za da se pojavat pogolem br. na taka nareceni ribari i da zemaat pa i ripcinja od 50g bez razlika na vidot tuku samo da se odnese doma, no vlijanie ima i porastot na naselenieto(poveke luge poveke usti), a koga spomna za ribolovni reviri nadvor od granicite na RM togas razlikata e ogromna vo vodnite povrsini koj gi imaat zemjite i nivnata zainteresiranost za toa kakva riba ke konzumiraat recna ili morska jas licno koga bi imale more ne veruvam deka bi probal recna riba,i sigurno bi se prevrlil na toj ribolov znaejki i kolkava e razlikata vo jacina na ribata na vadenje pomegu morskata i recnata(pogolem keif).Dobro pocnat forum no ne ja crpete energijata za nesto sto ne e dostizno vo momentov, golema pofalba za zalaganjata za site clenovi i za vas no ne preteruvajte si ja znaeme realnosta.
точно си ја знаеме реалноста и што треба да направиме, да се самоубиеме, да се помириме, да ќутиме, да станеме и ние криволовци, или да се префрлиме на лов, шо ќе ние е риболов.....па ако ние не збориме на форумов, кој ќе збори ???? има ли некој во МК што збори ???? ако сите ќутиме, тоа значи дека немаме никаков проблем, а ако немаме никаков проблем да се самоубиеме подобро.....јас добро знам дека во некои нормални околности би губеле повеќе енергија на некои други теми, ама кај нас НЕ се нормални околностите и тоа треба да е една од основните теми.....не само што треба да се збори, туку треба да се ВРИШТИ, да се праќаат дописи, да се информира јавноста, да се информираат медиуми, да се притискаат институции, со еден збор да се дигне свеста за проблемот и јас стварно се нервирам и разочарувам кога наместо да бидеме се повеке во таа борба, читам дека треба да се помириме и да не губиме енергија.....нашите теми на форумов се поврзани со риби, риболов и задоволството од риболовот....мрежарите и секој оној кој ја зима рибата во мрест директно влијаат на намалување на рибниот фонд, а со секое намалување на рибниот фонд мене ми се намалува шансата да имам задоволство кога ќе искочам утре на вода, или сублимирано секој кој мене ми го руши задоволството е мој непријател во оваа работа,.....ако рибите ги има се помалку тогаш за што ќе правиме моабет....за фудбал ?....како да зборам за крап на Козјак кога ми покажуваат крапови од по 7 или 10 кила испофаќани со мрежи во мрест....јас не сакам да се помирам со тоа.....и кога давам споредби не зборувам за австрија, германија, шведска.....дадов пример на грција и словенија, ајј грција имала море ОК, Словенија шо има ??? има свест


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 7:55 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
zver НапишиCOLON
howitz toa za mene bese nameneto da tovaram pesok i da baram socijalna pomos :x :shock:, toa sto go pisa nema smisla bez razlika za kogo sakas da go kazes :shock:
Не беше за тебе, беше за сеопшто задоволство, за оние „сиромашните“. Како се пронајде во него, не знам.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 7:59 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
sasoj НапишиCOLON
Инаку по некоја случајност сум и ловец,и овде е ситуацијата иста (во ловот) се тепа се и сешто без мерка....
И howitz...немој да пишуваш дека нешто може да се смени,на некои луѓе таму и полицијата им се плаши,имаше случај што се раскажуваше за полицаец кој собрал мрежи и потоа му исекле со моторна пила 2 ХА лојзе и му ја запалиле куќата...а и познавам луѓе од таму кои кога ќе се поднапиеа ако некој им чепнеше на струковите со карабин ќе го пукаа...е сега ти види колку им сече паметот и колку размислуваат...
Ги разбирам тие селски одмазди, меѓутоа кога ќе го стрпаш после тој малоумниот што го исекол лозјето во затвор другите ќе научат. Јебига сега ќе има колатерална штета ваму-таму како тој со лозјето.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 8:01 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Znae skoga ke se desi toa koga eden POLICAEC BI IMAL PLATA OD 1000 EVRA e togas nema da bide od lanecot soucesnici za sigurna dobivka............

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 8:04 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Zagaduvanjeto e faktor zver,se slozuvam.Ama ima ezera koji voopsto ne se zagadeni a riba jok....??? Pak ce napisam.moe mislenje e deka najmnogu steta pravime nie sportskite ribolovci.. . . . Kozjak e najubav primer za toa momentalno :D Toa sto se slucuva godinive od koga napolni ezeroto e horor film, ne ribolov !
PS. howitz mislam deka bas i ne razbiras sto saka da ti kaze sasoj...kolku toa lesno znae da od ribolov premine vo western film .. :D Moj sovet ne si igrajte igracki da izigravate serifi, ima institucii,povikajte gi i dovolno e od vas.Dali ce reagiraat na toa nadleznite e druga storija...Vie ste napravile se sto mozete .. .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Последна промена од 1 на Keltan, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 8:05 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
krste1978 НапишиCOLON
Znae skoga ke se desi toa koga eden POLICAEC BI IMAL PLATA OD 1000 EVRA e togas nema da bide od lanecot soucesnici za sigurna dobivka............
Не би рекол дека преплатеноста на „џандарите“ би довела до поголемо спроведување на законот за водите или било кој друг закон. Напротив, ќе се предизвика контра ефект. „Џандарите“ работат на иницијатива и по инстинктот на претпоставените во полициските станици.
Полицајците се суштества кои се инструментализирани да казнуваат само каде што може да се извлечат пари.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 8:08 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Keltan НапишиCOLON
PS. howirz mislam deka bas i ne razbiras sto saka da ti kaze sasoj...kolku toa lesno znae da od ribolov premine vo western film .. :D Moj sovet ne si igrajte igracki da izigravate serifi, ima institucii,povikajte gi i dovolno e od vas.Dali ce reagiraat na toa nadleznite e druga storija...Vie ste napravile se sto mozete .. .
Со ваков став друже, ниедна власт, ниедна институција или држава немаше да го пронајде патот до правниот систем. Народот треба да се бори за она што мисли дека го заслужува, оставањето на „милост“ на институциите само ќе го распарпчи системот и за некоја година ние спортските риболовци ќе немаме вода за ловење на вистинска риба.
Законот НЕ во рацете на граѓанинот туку борба за спроведување на правна постапка против сите престапници на законот.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 8:10 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 30, 2012 7:40 pm
МислењаCOLON583
ЛокацијаCOLONСкопје
Ги разбирам тие селски одмазди, меѓутоа кога ќе го стрпаш после тој малоумниот што го исекол лозјето во затвор другите ќе научат. Јебига сега ќе има колатерална штета ваму-таму како тој со лозјето.[/quote]

да де...ама како ќе го стрпаш во затвор ? па тој на изборите лепел плакати и делел маици и упаљачи.....

_________________
[ img ]
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 8:12 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Без разлика што лепел плакати, тоа е веќе друга димензија на политика, такви гниди се заштитени само во најблиските кругови на власт. Фино лепо обвинет за прекршочно дело според законот и изведен пред суд.

Ама да се вратиме на темата.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 8:12 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Maр 23, 2011 1:58 pm
МислењаCOLON99
Ваквите неприфатливи сфаќања погоре се токму она што не треба да се случува со форумот ниту со луѓето во него, ниту пак со никој рибар во Македонија.
Ne e ubavo :roll: , ne treba taka da kritikuvas bez razlika koj i da e dali imal ili nemal pari sekoj se bori ponekogas na svoj nacin da prezivee iako i mene ne mise dopaga toa so ponekogas go gledam i slusam


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3839404142ELLIPSIS77»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum