www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Сеп 30, 2024 5:30 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3738394041ELLIPSIS77»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 6:36 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Maр 23, 2011 1:58 pm
МислењаCOLON99
ne sakam da se protivam na nekogo nitu pak sakam da go ubeduvam nekoj, megutoa Boris posto si dosta godini ribar i ti samiot znaes kolku bea ribari pred 15godini i kakvi so kakva sprema i kolku bea angazirani okulu ribolovot(izlet vo priroda i pienje),okulu ovaa rabota najgolemo vlijanie ni donese samoto opstestvo(nevrabotenost) za da se pojavat pogolem br. na taka nareceni ribari i da zemaat pa i ripcinja od 50g bez razlika na vidot tuku samo da se odnese doma, no vlijanie ima i porastot na naselenieto(poveke luge poveke usti), a koga spomna za ribolovni reviri nadvor od granicite na RM togas razlikata e ogromna vo vodnite povrsini koj gi imaat zemjite i nivnata zainteresiranost za toa kakva riba ke konzumiraat recna ili morska jas licno koga bi imale more ne veruvam deka bi probal recna riba,i sigurno bi se prevrlil na toj ribolov znaejki i kolkava e razlikata vo jacina na ribata na vadenje pomegu morskata i recnata(pogolem keif).Dobro pocnat forum no ne ja crpete energijata za nesto sto ne e dostizno vo momentov, golema pofalba za zalaganjata za site clenovi i za vas no ne preteruvajte si ja znaeme realnosta.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 6:40 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Maр 23, 2011 1:58 pm
МислењаCOLON99
po pocetok na moite izleguvanja na voda ke vi dolovam so sliki so dosta nepravilnosti na ribolovnite reviri kade ke ribaram, se nadevam deka ke dozvolite da se prikazat za da vidat clenovite sto sakam da kazam,(najgolemite faktori koj se) pa srekno ako mozete nesto da postignete


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 6:42 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Постовите кои ги напишал ЗВЕР(не го знам човекот),но внимателно ги препрочитав неговите мислења ,се едни од пореалните и приземјени постови,напишани во оваа тема.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 6:49 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Vo sabotata odat edni moj luge od tuka na kozjak isklucio na plaska i skara poradi bolesta na eden od nivnata ekipa onaka na izduvuvanje i mi se javuva i mi vika ovde ima ribari dojdeni so gradski avtobus e kako dosle jas mislam u nikoj slucaj ne mozat sami da se soberat i da napunat avtobus mislam deka e u prasanje nekoja organizacija ili od nekoja pogolema firma ili od nekoe zdruzenie...............

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 7:08 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Maр 23, 2011 1:58 pm
МислењаCOLON99
ti blagodaram na razbiranjeto poliz


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 7:17 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Mozebi se realni ,ama.....
Po mene Dzver (nemoj da mi zameris) go relativizira mrezarenjeto.Sega mrezite ne se problem ,tuku fabrikite se problem.Fabrikantite ke kazat deka Vladata e kriva a tie mnogu usti ranat....i eeej kaj ke ni bide krajot.
Pred nekoj den jas sretnav covek na skopska Treska,si trcase pokraj reka, kulturno mi prijde ,me prasa dali jade duri i mi kaza kaj da frlam.Vo muabet mi kaza deka frla mrezi ama ne za vreme na mrest :o
Bravo za principot :evil:
Dzver dobro e sto si iskren i sto te imame na forumov.Se nadevam deka drugite ribari nema odma da te napadnat,no nie zboruvame za dva sprotivni pravci vo ribarenjeto.Ribarenje za da se ima sto da ce kasne,i ribarenje za da ima sto da se uziva.I jas ko dete imam fakjano krkuski na kriva reka so race i so mrezicka za kompiri :cry:
Ama ribarenjeto dobiva druga dimenzija.Umrira toa vreme koga se ribari zaradi ekonomija.Ribarlukot stanuva kako Golf.Ke se istreses pari za da napravis keif.Ako sakame da jademe ke si kupime svinsko,poevtino ke bide.Za zal taka e sekade.Ludje odat po riba i plakaat skapi kari,a na vrakanje kupuvaat riba od ribarnica.
Jas ne protivrecam sto si mrezar zatoa sto ke ima pomalku riba za jas da jadam,tuku zatoa sto nema da mozam da si go napravam kejfot za koj sum otisol po riba

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 7:19 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Поистоветувањето на фактот за сиромаштијата и риболовот како единствен извор на храна и енергија на семејствата е тотален нон сенс и да не речам прост факт за тоа да се изловува рибата или пак ние борците против криволовот да престанеме да се бориме.

Ваквите неприфатливи сфаќања погоре се токму она што не треба да се случува со форумот ниту со луѓето во него, ниту пак со никој рибар во Македонија. Тој што нема пари или е сиромав, тој го крши законот со изловување на рибата во мрест! точка! Не пишува во законот дека има исклучоци за „сиромаштија, имало риба и ќе има со години, итн“.

Која е разликата од криволов на риба и криволов на диви животни, надвор од законски мерки ?
Една глупа аналогија за да ви се долови дека кај законот не треба да постојат исклучоци за сиромаштија. Ако нема за јадење нека оди да истовара песок или да побара социјална помош од 3000 денари.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 7:40 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 30, 2012 7:40 pm
МислењаCOLON583
ЛокацијаCOLONСкопје
howitz НапишиCOLON
Поистоветувањето на фактот за сиромаштијата и риболовот како единствен извор на храна и енергија на семејствата е тотален нон сенс и да не речам прост факт за тоа да се изловува рибата или пак ние борците против криволовот да престанеме да се бориме.

Ваквите неприфатливи сфаќања погоре се токму она што не треба да се случува со форумот ниту со луѓето во него, ниту пак со никој рибар во Македонија. Тој што нема пари или е сиромав, тој го крши законот со изловување на рибата во мрест! точка! Не пишува во законот дека има исклучоци за „сиромаштија, имало риба и ќе има со години, итн“.

Која е разликата од криволов на риба и криволов на диви животни, надвор од законски мерки ?
Една глупа аналогија за да ви се долови дека кај законот не треба да постојат исклучоци за сиромаштија. Ако нема за јадење нека оди да истовара песок или да побара социјална помош од 3000 денари.

Се сложувам со тебе во целост...само што фактите друго говорат....сакале ние тоа или не,вистината е баш оваква,а ако успееме да ја смениме,тогаш е добро...иако тешко (барем во вакви услови)...
А да побара социјална помош малце потешко...зошто кога може да фаќа риба по 50 кг. на ноќ (барем така фаќаа до пред десетина години сега незнам),се местеа мрежи со километри,никој ништо не им викаше...дури и кога одиш со чамец ти викаат да пазиш да не им закачиш нешто и да не им ја искинеш мрежата...
Инаку по некоја случајност сум и ловец,и овде е ситуацијата иста (во ловот) се тепа се и сешто без мерка....
И howitz...немој да пишуваш дека нешто може да се смени,на некои луѓе таму и полицијата им се плаши,имаше случај што се раскажуваше за полицаец кој собрал мрежи и потоа му исекле со моторна пила 2 ХА лојзе и му ја запалиле куќата...а и познавам луѓе од таму кои кога ќе се поднапиеа ако некој им чепнеше на струковите со карабин ќе го пукаа...е сега ти види колку им сече паметот и колку размислуваат...

_________________
[ img ]
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 7:49 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Maр 23, 2011 1:58 pm
МислењаCOLON99
ama ilija pogresno si me razbral jas ne sum mrezar nitu ke bidam jas sum golem protivnik na mrezarite sakav da kazam deka mrezite postoele od mnogu poodamna pa ne ja istrebile ribata, inaku samo me interesira riba na trska (i normalno na suvo) za keif, jas licno nikoj ne poznavam od vas vaka pisuvajki na forumov a mozebi sme se sretnale nekade na nekoj revir bidejki sum dosta aktiven to est sekoe slobodno vreme da ne recam.Postovite gi pisav bidejki se napagaa dosta ribarite predhodno(zboram ribari koi znaat sto se zema a sto se vraka vo voda) mislam sega ke me razberete ne za profit, za falenje nekogas i samo za slika fati pusti na riba


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 7:53 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Maр 23, 2011 1:58 pm
МислењаCOLON99
howitz toa za mene bese nameneto da tovaram pesok i da baram socijalna pomos :x :shock:, toa sto go pisa nema smisla bez razlika za kogo sakas da go kazes :shock:


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3738394041ELLIPSIS77»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 10 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum