www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Сеп 30, 2024 3:28 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3637383940ELLIPSIS77»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 06, 2012 4:40 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Maр 26, 2011 4:03 pm
МислењаCOLON850
ЛокацијаCOLONbitola
Ne veruvam deka somot e UBIEN na prespansko ezero :? :evil:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 10:53 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Рекреативните риболовци шо се љубители на убав клен и црвеноперка, попадика па и крапче некое од 2кг.
се чувари на водат од мрежарите, од истребување.
Ја штитат од мрежи со тоа што ја фаќаат и ја чуваат на сигурно во чуварка.
Се десило и у самата чуварка да фрли укра, и тамо на сигурно да си се измрести.

Еднаш едни луѓе на улив изнесоа 3-4 вреќи со риба, во една по мин 50-60кг.
Колку подмладок ке излезе од тоа, знаете ли?

Ви се молам, "ние" "риболовците" "рекреативците" "поштено" "ловиме" и сме "вистински" "чувари" на рибниот фонд. :mrgreen:

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 10:54 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Maр 23, 2011 1:58 pm
МислењаCOLON99
koga se zacleniv na ovoj forum mi se vide kako edna mnogu dobra rabota dosega, opsto da spodelis sekakvo mislenje za ribolov vo MK. ama sega pocnav da se razocaruvam zasto ova ne e forum so treba da spodelis mislenje ili da preneses nekoja interesna ribolovna slucka ili pak da doznaes nekoe pointeresno mesto za ribolov, ovoj forum e napraven po se izgleda za odredeni luge koi samite go oformile za nivni interes to est samite da ni kazuvaat sto e dobro a sto e loso a koj prasanje e samite oni dali go praktikuvaat toa. Vo MAKEDONIJA postoele mrezari i ke postojat so godini i vekovi i pak riba ke ima, se lovelo i vo vreme na mrest i pak riba imalo i ke ima, nekoja godina riba so namalen fond a po nekolku godini so zgolemen fond zavisno od mrestot na ribata (vremenski nepogodi ili unistuvanje od del na odredeni faktori), Celta mi bese da kazam djabe prepiranje pomegu clenovi za toa koj trebal da lovi ili ne, kolku koj i kako ja ostetuval ribata za vreme na mrest, so nas ili i bez nas riba ke ima.Ako tolku sakate da se zalagate za nejzina pregolema zastita sto toa go nema nigde vo svet togas pocnete od pogolemite unistuvacki faktori(fabrikite, separaciite, dinamitite,)pa potoa preidete na pomalite faktori(mrezarite ili ribolovcite).Jas sum ribar so profesionalno iskustvo 20 godini so pocetoci na ribolov na reka Vardar koja mi bese najmiloto nesto a sega najgnasno, ne poradi mrezari tuku poradi pogolemite faktori(fabrikite i separaciite) koj za ova nitu vie nitu nekoja institucija ne prezema nitu ke prezeme nesto. Ubavi sliki se prikazuvaat od del na clenovi na forumov koj go podigaat adrenalinot za ribolov i sportski duh za vo priroda ne go unistuvajte toa i ne se pravete svetci i sovesni luge.Pozdrav i razmislete sto sakav da vi ukazam so ova.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 11:00 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
zver НапишиCOLON
...Jas sum ribar so profesionalno iskustvo 20 godini...
Ти најубаво би требало да знаеш што значи 150 луѓе да застанат покрај река и да ловат риба која е во мрест. Колку килограми ќе извадат по човек, колку вкупно дента, помножено со бројот на икри што останале во рибите, и предвиден 1% од икрите кои можеби би преживеале, тоа се илјадници и илјадници нови риби.

Ако не почнеме од нас самите, никогаш нема да не биде.

п.с. Дали ти одиш да ловиш на Козјак во последниве 2-3-4 недели?

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 11:08 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Звер, ај вака само ќе ти прашам и мислам дека ќе ме сфатиш?

Што ти во овие 20год. како ПРОФЕЦИОНАЛЕЦ имаш направено за рибниот фонд во водиве во МК, за да
сега кажуваш и изнесуваш факти дека имало и ќе има риба без разлика дали има криволов или нема?

Форумов не е само да видиме каде јаде, колку кој извадил а најмалку кој е најголем рибар...
Треба да си ограничен за да кажеш дека форумов е само за некои луѓе и нивните ставови.
Секој си ги брани ставовите, некој за риба, некој за води, некој за криволов, некој за мамци, некој за опрема итн...
Епа има неколку луѓе бранат поголема тематика отколку дали јаде на џигер или на дренка!!
За тоа не ми треба форум и воопшто не ме интересира дали вадиш на џигер или на бел црв.

И да се разбереме, АПСОЛУТНО не ми смета да го промовираш твојот начин на риболов и споделуваш со другите колеги, само напред. ;)

Прочитај подлабоко по темите, има материјали за секого и ке сфатиш кој, како и зошто.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 11:25 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
interesna rabota -- samo sakav da opitam
-koj se toe vie ???
-koj se toa nie(drugite)

- ovde site treba da se borime za da nesto trgne nanapred ili da se podobrat dosegasnite uslovi za rekreacijata -- nasa
-i toa kako treba da odi borbata ---- znaci prvo od nas samite da se unapreduvame i educirame vo nasoka na zakonskata regulativa (a tamu e dobro objasneto sto i kako ) samo nekoj treba da procita

e sega ako nekoj forumot i rekreativniot ribolov go svakja poinaku negova rabota - eden den sigurno ke go najdi nekoja kazna (samo posle da ne bidi izgovorot -- ne znaev jas,ami onie so mrezite,i t.n)

PS -znaci pak ke kazam --- PROCITAJTE SI GO ZAKONOT I KE VI STANE JASNO KADE STE I DO KADE STE

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 11:27 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Maр 23, 2011 1:58 pm
МислењаCOLON99
ocigledno ne me razbra sto sakav da kazam,no ke ti odgovoram ne bev da ribolovam i ne go opravduvam toa sto odredena grupa na luge pravi masakar so race i mrezi no ti pak aludiras na sportskite ribolovci citam ne vfatile nisto (post) a ti na toa odgovaras cinicno deka bilo steta, denes odredeni ribari (4,5,6) ke fatat po 30 mozebi i 50 kg a drugi ni po 1 ili 2 riba toa ke bide eden den mozebi i dva a potoa nema da raboti ribata edna pa i dve nedeli samo lagi ke se pustaat deka gi utepuvaat a ke se vrakaat so po nekoja plaska ili popadika,karas, kaj bevte da kritikuvavte pocetnite godini koga se polnese ezeroto koga ulivot na belica bese minsko pole nitu drzava nitu pak nekoj drug se zalagase za toa (strikno pisuvam za treska uliv vo ezero kozjak) rabotata se smiri od koga dojde jasen kako koncesioner koj citam neko clenovi gi kritikuvaat niv kako slaba cuvarska sluzba koj jas go mislam sprotivnoto deka do sega vo MK nemalo podobra sluzba i zastita na nekoja voda vo MK osven ke vidime ako ne dojde nekoe podobro drustvo.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 11:38 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Maр 23, 2011 1:58 pm
МислењаCOLON99
spaiva jas licno nemam poribuvano riba pa da se pofalam so toa, mozebi sum prefrlal odredena riba(krap) na odredeni mesta za prosiruvanje koj za istata ne su daval svoi pari megutoa i kako pocetnik od dobra skola(postari ribari rodnini) ne sum gi ostetuval pomalite primeroci na odredeni ribi (krap som mrena i dr....)znaeki deka rastot im bil mnogu pogolem i so toa normalno bi pravele pogolem keif za vadenje, inaku jas sum covek koj da se donese zakon Fati-pusti bi go prifatil so najdobra mera megutoa dali si razmislil deka ima i lanec na ishrana vo prirodata, deka od premnogu riba ima i pomor na samata nejze kako sto e slucaj dojran izminatite godini.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 11:46 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Maр 23, 2011 1:58 pm
МислењаCOLON99
spiro ima zakoni za kazna na zagaduvaci na reki i ezera a kaj ste tuka si ja videl li nekogas markova reka kako izgleda momentalno (ako si slusnal nekogas za nejze), vo taa reka vleguvase ogromen broj na sekakov vid na riba a denes ne veruvam deka cela reka da ja prebaraat nema da najdat ni 1kg riba nitu bilo kakov zivotinski svet( osven tinja od separacija) i koj od nas ili nekoj drug moze da prevzeme merka koga i samiot sto ja unisti rekata e na vlast. ova ti e eden primer za eden revir koj go drzi zdruzenieto vardar.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 1:02 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
zver кога зборуваме дали има риба или не, малку е нефкусно да не убедуваш дека во Р.М има риба, притоа не зборуваме буквално нели, дали има во некое езеро нема ниедна риба, или има 3 риби, или има 300 тони риби, зборуваме генерално за цела МК, нормално е дека секаде има одредена популација на риби, ама колкава е таа популација, тоа е прашањето.....дали има, или нема риба....јас, а и многу други на форумов не сме по 2-3 години риболовци, јас лично сум повеќе од 20 години и добро знам како било пред Х години, имам и доста постари роднини и пријатели кои сведочат како било пред 20, 30 години......фактите се тие порано имало повеќе риба, ....а денес ако Македонија се спореди со Словенија, Грција и некои околни држави (тие подалечните да не ги зборуваме подобро), тогаш нема да биде грешка никој кој ќе каже “кај нас во споредба со кај нив - НЕМА риба“, а за факторите за тоа ги има секакви, се согласувам дека и фабриките си имаат свое влијание, ама свое влијание и тоа големо си имат и мрежарите и “рибарите“.

Еве ти една проста математика, (не сметајќи ги мрежарите), ако за времето на мрестот од Козјак се извадиле еве на пример 100 плодни крапови (100 го зимам како нешто минимално). Крапот може да има и до 700.000 јајца, ама да земеме еден просек од 300.000 на пример и да речеме дека 1% од тие икри да постанат крапчиња, тоа е ако не ме лаже математикава 3000 крапчиња. 100крапа*3000= 300.000 крапчиња. Епа другар, ако за тебе 300.000 крапчиња не се ништо, тогаш дефинитивно имаме различни сваќања на работите.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3637383940ELLIPSIS77»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum