www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 28, 2024 6:23 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7891011ELLIPSIS30»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 10, 2012 10:23 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
Баџо НапишиCOLON
Како прво треба да ни биде јасно дека станува збор за вештачко езеро ПРЕД СЕ !
Пред да настани езерото немаше ни крап-така? Сега го има и која е таа рамнотежа што ке се наруши ако се порибува само со крап?
Ке исчезни пастрмката, скобустот?
Едно мора да се знае а тоа е дека ако вешташко езеро не се порибува константно истото како што старее едноставно ке умира!Пример е Тиквешко, Младост, Стрежево.... и скоро сите вештачки езера е се со иста судбина.Затоа единствениот спас е редовно порибување и обавезно ‘‘синџирот на исхрана‘‘ да се движи.
Momak a neli istoto ezero (Kozjak) se polni od Treska, Belicka reka?? Neli vo tie ima avtohtoni vidovi na riba???
Да Дечко има, а имаше ли крап во тие реки и во Треска пред тоа ?
Или можеби пајките го донесоа во езерото?


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 10, 2012 10:26 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
E sega,pa ne e bas taka ednostavno Jovan.Vo belicka reka ima pastrmka,ni klenot ne zavleguva tamu a kamo li som ili karas,krap? Crna reka ima pastrmki demihisarsko ...ama nema som? Gornite tekovi na sekoja reka se edno ,sredniot tek drugo .....Poentata mi e sto majka bara somot da krene po Treska koga vodata i vo leto e ladna za nego.Sekoj ce si drzi svoeto dvoriste kade mu e najubavo... :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 10, 2012 10:29 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
Keltan НапишиCOLON
Sekoj ce si drzi svoeto dvoriste kade mu e najubavo... :D

Ova ne go zanev.... ;)


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 10, 2012 10:40 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Negde vo ovaa tema jas vejce se izjasniv deka treba malku popametni i postrucni lica da se izjasnat za poribuvanje na bilo koja voda.Ova e samo nekoe moje logicno-laicko razmisluvanje :D
i pak ce napisam,ne veruvam deka somot ce zagrozi bilo koja vrsta riba vo ezeroto . .. . :D osim ako SK ne go izlovi siot karas :lol: gledam merak mu udrile.... :D patem jas pobrzo bi jadel stara patika nego karas :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 10, 2012 10:43 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
Баџо НапишиCOLON
Како прво треба да ни биде јасно дека станува збор за вештачко езеро ПРЕД СЕ !
Пред да настани езерото немаше ни крап-така? Сега го има и која е таа рамнотежа што ке се наруши ако се порибува само со крап?
Ке исчезни пастрмката, скобустот?
Едно мора да се знае а тоа е дека ако вешташко езеро не се порибува константно истото како што старее едноставно ке умира!Пример е Тиквешко, Младост, Стрежево.... и скоро сите вештачки езера е се со иста судбина.Затоа единствениот спас е редовно порибување и обавезно ‘‘синџирот на исхрана‘‘ да се движи.
Momak a neli istoto ezero (Kozjak) se polni od Treska, Belicka reka?? Neli vo tie ima avtohtoni vidovi na riba???
Г-дин Бојчовски, ако мислите дека крапот или сомот ќе ја загрозат пастрмката во Козјак, или во река Белица(со просечна годишна температура не повисока од 8-9 степени), со жалење констатирам дека сте ја промашиле професијата.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 10, 2012 10:50 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Keltan НапишиCOLON
Negde vo ovaa tema jas vejce se izjasniv deka treba malku popametni i postrucni lica da se izjasnat za poribuvanje na bilo koja voda.Ova e samo nekoe moje logicno-laicko razmisluvanje :D
i pak ce napisam,ne veruvam deka somot ce zagrozi bilo koja vrsta riba vo ezeroto . .. . :D osim ako SK ne go izlovi siot karas :lol: gledam merak mu udrile.... :D patem jas pobrzo bi jadel stara patika nego karas :D
А твоите на кленот ...и тоа во МРЕСТ :mrgreen:

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 10, 2012 11:00 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
barem ne e kako varena patika :D Ma go delkaat i moive ...jas ne sum probal.cuvaj boze ... :D
A som na Kozjak vejce ima ,taka da ne znam sto ja tupime :D vremeto ce kaze dali e greska ili pak tamu ce se prefrlat strukarive od kaj mene ..daj boze :lol:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 7:16 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
[/quote] Г-дин Бојчовски, ако мислите дека крапот или сомот ќе ја загрозат пастрмката во Козјак, или во река Белица(со просечна годишна температура не повисока од 8-9 степени), со жалење констатирам дека сте ја промашиле професијата.[/quote]
A kaj go rekov toa deka "jas mislam"??? A ako ti mislis deka e vo red togas zemi napisi edno pismo i obrati se vo ovlasteni institucii od oblasta na ribarstvoto i ke vidis so ke ti odgovorat (i mene me interesira odgovorot). Po odgovorot niven mozis da donesis soodveten zaklucok i da konstatiras toa sto pogore go konstatiras vo odnos na strucnosta i profesijata!!!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 1:51 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
баш ме интересира тогаш како нашиве стручњаци решиле дека сончаницата и америчкото сомче се добри за порибување во нашиве води . мора да се некои големи стручњаци :o

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 5:19 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
Г-дин Бојчовски, ако мислите дека крапот или сомот ќе ја загрозат пастрмката во Козјак, или во река Белица(со просечна годишна температура не повисока од 8-9 степени), со жалење констатирам дека сте ја промашиле професијата.[/quote]
A kaj go rekov toa deka "jas mislam"??? A ako ti mislis deka e vo red togas zemi napisi edno pismo i obrati se vo ovlasteni institucii od oblasta na ribarstvoto i ke vidis so ke ti odgovorat (i mene me interesira odgovorot). Po odgovorot niven mozis da donesis soodveten zaklucok i da konstatiras toa sto pogore go konstatiras vo odnos na strucnosta i profesijata!!!![/quote]
Јас реков, АКО мислите, ама вие вешто го избегнавте одговорот , не морате да ми реплицирате, доволно е и ова, пораката е разбрана.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7891011ELLIPSIS30»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 19 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum