www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 28, 2024 4:16 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS56789ELLIPSIS30»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 10, 2012 11:15 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Ribari i ke baraat nesto atraktivno nego moram da citiram a nejkam.............

Тоа е спротивно на Законот за рибарство и аквакултура, а и во некој сегмент и спротивно на К.З на Р.М..... Писмено обрати се до овластена институција од областа на рибарството.....Таа е компетентна за да даде мислење.....Никој друг да знаеш.... Кај нас во моментот се три такви овластени институции од страна на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и тоа: УКИМ Институт за сточарство, Ј.Н.У Хидробиолошки завод од Охрид, Факултет за Ветеринарна медицина - Скопје.......Само со нивно позитивно мислење е најдобро да го спроведиш цитираното...


Dali ovie institucii se odgovorni za poribuvanje na karasot i americkoto somce van tema ama ako moze da dobijam odgovor i ako se oni alal neka im e podobra riba od ovaa nema pozdrav.............

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 10, 2012 11:38 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
krste1978 НапишиCOLON
Ribari i ke baraat nesto atraktivno nego moram da citiram a nejkam.............
Dali ovie institucii se odgovorni za poribuvanje na karasot i americkoto somce van tema ama ako moze da dobijam odgovor i ako se oni alal neka im e podobra riba od ovaa nema pozdrav.............
Ако имаш докази дека тие институции дале согласност за порибување со карасот и америчкото сомче и тоа го направиле спротивно на Законите (тогаш важечките) тогаш се одговорни! Но исто така се одговорни и тие што го премолчиле и дале виза да се изврши сето тоа во тој момент (ако цениме дека тоа е направено спротивно на Законите од страна на одредени субјекти)! И сето ова е хипотетички......... освен ако некој за свој ќејф да најди нешто атрактивно не ги пуштил во водите каде ги има и опстојуваат до ден денешен...........


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 10, 2012 11:42 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Za karasot mislam i deka ima dokumenti bese pusten kako Iranski Krap taka i bese uvezen mislam a za somceto ne znam......................

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 10, 2012 11:56 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
krste1978 НапишиCOLON
Za karasot mislam i deka ima dokumenti bese pusten kako Iranski Krap taka i bese uvezen mislam a za somceto ne znam......................
Немам официјално податоци за погоренаведеното....


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 10, 2012 3:16 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Неможи ништо да се пориби никаде, ако не е од некаков репроцентар од републикава, или едноставно кажано ако не е купено од кај В.К.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 10, 2012 6:09 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Stole НапишиCOLON
ТафТабиТ НапишиCOLON
ниеден предатор неможе да ја истреби цела останата риба во езеро :!:
може да ја истреби ако ги пуштите у када :lol: :lol: :lol:
козјак е огромна површина на вода и просто е невозможно било кој предатор да ја исчисти останатата риба
Со која леснотија го кажуваш ова.... :o алал да ти е!
не ни можеш да замислиш :| ако имаш контра аргумент ... повели :?

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 10, 2012 6:13 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
Баџо НапишиCOLON
Неможи ништо да се пориби никаде, ако не е од некаков репроцентар од републикава, или едноставно кажано ако не е купено од кај В.К.
В.К е денес, утре ќе е некој друг, тезата дека треба да е купено од В.К е погрешна....Но треба да е под надзор на институцијата во која работи В.К или на луѓе во близина на неговата стручност....Тоа мислам дека е неспорен момент....Никој не е вечен и незнам зошто се поврзувате со В.К??!! А кој треба да порибува ( и да се сложиме дека не треба институција во која работи лицето В.К)??? Само за информација институцијата во која работи В.К прослави 60 години постоење!!! Мрестилиштето во с.Шум постои од 1960 год, додека во Охрид од 1934 год....Не ми е јасно зошто имате одбивност кон овие институции???


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 10, 2012 6:22 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Лично немам.
Но мислам дека одбивноста доаѓа од минатото искуство со овие институции.
Потребни е повеќе од добра работа и повеќе од една - две години за да се добие довербата повторно.
Лиќно сметам дека голем уддел во оваа одбивност кон институциите имаат и самите Здруженија.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 10, 2012 7:17 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
ТафТабиТ НапишиCOLON
Stole НапишиCOLON
ТафТабиТ НапишиCOLON
ниеден предатор неможе да ја истреби цела останата риба во езеро :!:
може да ја истреби ако ги пуштите у када :lol: :lol: :lol:
козјак е огромна површина на вода и просто е невозможно било кој предатор да ја исчисти останатата риба
Со која леснотија го кажуваш ова.... :o алал да ти е!
не ни можеш да замислиш :| ако имаш контра аргумент ... повели :?
На кој аргумент ???????

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 10, 2012 7:38 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON1221
ЛокацијаCOLONСкопје- Кисела Вода
Не коментирам више на темава.... А за тоа колку важат и колку се спроведуваат законите во земјава мислам дека ни е јасно на сите.Битно законите постојат. Коа нема закон за мрежарите, негледам логика да се спроведува закон за некој кој добро ке се помачи за да пориби некое рипче. .....и искрено не се замарам више !!!

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS56789ELLIPSIS30»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 8 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum