www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 6:29 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS7»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Аминокиселини, течни и прашкасти
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 29, 2012 12:25 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
zajko ne mozese li da naracas amino kiselina onaa za goveda ,,1l ...

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: HALIBUT Pellets
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 29, 2012 12:41 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Sto ce mi e .imam liqvid amino za bilderi . .. ti samo slusaj go Jane i frlaj pari.Po mirisot znate dali cini ili ne ,cirkus ste :D Ajde kazi mi na koja krapska amino go imas sostavot i koncentracijata na aminokiselini ? Zajko te lazat kako malo dete .. .
Imas AMINOL po bolnici :D

[ img ]

Kade ja ima taa za goveda ce ti nabavam .. .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: HALIBUT Pellets
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 29, 2012 12:45 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
u kopens kaj toni,, tubi se 25 litra javi mu se,, meco mi dade pred 3 god imam uste, i on samo takva koristi,,, 5l za mene , mi se pravis distributer a ne si gi znaes proizvodite,, petel eden :D :D
prasaj go,, mislam deka se vodese kako tecen betain ili amino kiselina , neznam tocno,, vazno ja ima i nivni proizvod e,,,

a sto se odnesuva do amin o kiselinite , prednost e pred se mirisot nejzin, koj krapot go saka, baza na dgigerici, i ne mi kazuj jane mi kazal itn, 1 ton imam eb,,,o :D do sega i znam prednostite,, samo mina mino e promasena rabota, drugo e se dobro, so golema prednost od site e stimuliamino, pa nutraamino, i liverot e dobar od cc moore,, samo moja konstatacija,, nisto poveke.

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: HALIBUT Pellets
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 29, 2012 12:51 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
АМино Киселините кои му се потребни на крапот се они кои организмот не може да ги произведе сам или бар не во доволни количини а се и те како потребни за неговиот живот и развој и се нарекуваат уште и есенцијални аминокиселини.

Имав пишувано опширен текст за аминокиселините, кога ќе го најдам ќе ги пострам кои се значајни за крпаот а кои се всушност само обична влага во боилите.

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: HALIBUT Pellets
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 29, 2012 12:52 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
so specificen fkus i miris :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: AMINOL
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 29, 2012 7:33 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Vo pogresna tema mu objasniv na Keltan kako dejstvuvaat amino kiselinite kaj bilderite.Znaci pomagaat za pobrzo obnovuvuvanje na iskinatite muskulni vlakna koi pukaat poradi opteretuvanje pri samoto vezbanje.Znaci ova vcera mi go kaza covek koj se bavi so bodibilding 30god.Keltan e sega najdi gi aminokiselinite koi se najprocentualno zastapeni vo sostavot tri od niv.Tokmu tie ja vrsat taaa obnova ili brzo regeneriranje na muskulite,znaci aj da ne baras na ovi mislam Arganin,Histidin.Leucin.Na amino vo forma na tableti procent na zastapenost na ovie tri kiselini e uste pogolem od drugite

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: AMINOL
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 30, 2012 1:18 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Nisto ti ne ni objasni Filipe tamu ,ili gresno si go prasal covekot ili pogresno si go svatil.AMINOKISELINITE se osnova na sekoj PROTEIN a proteinite go GRADAT tkivoto .znaci razvoj ,rast na organizmot.capito ???

Bog znae sto ti kazal covekot ,a tek i ovde sega sto pisuvas nisto ne razbiram.dali copy paste pravis od negde ,pojma nemam.Steta sto na moderatorive izgleda im e polesno da brisat nego da prefrlaat.Pa ni ja izbrisaa polemikata koja pocna za ova vo pogresna tema Zaboravaat deka nekomu mu trebalo vreme i volja da napise deset reda tekst i postira ovde,a nekoj so steganje na edno kopce seto toa go pratil vo recucle bin ,neka razmislat malku za ova . ..
Da ti kaze nesto cicko Keltan.Organskata hemija e zaebana rabota,ne slucajno se uci tek vo sredno uciliste i toa pri kraj ako ne se lazam.Ne moras nisto da znaes od ovaa problematika za da lovis.Ama ako pisuvas vejce pisuvaj da sekoj moze da razbere,Ako me prasas oci vo oci koi se tie 10 esencijalni amino kiselini. ne bi znael da ti gi nabrojam,sigurno,imaat zaebani iminja.Ama ce ti pojasnam i tebe i sekoj koj go interesira sto e sto so prosti zborovi,Najvazno nesto za eden ziv organizam e vodata i proteinite.prvenstveno sluzat za rast,izgradba na tkivo,sostaven del se na se sekoja ziva kletka na planetava.Osnova se na proteinite ,gi ima mnogu ,vo nas se pronajdeni 20 aminokiselini .Povrzani se vo lanec,sekoja si ima svoja funkcija .Onie kiselini koi ne mozat sami da se obnovuvaat vo organizmot gi narekuvame esencijalni i morame da gi vnesuvame preku hranata.Dodeka drugite neesencijalnite amino mozat da se stvorat vo organizmot.ili od jaglenhidratite ili od esencijalnite kiselini.Toa e osnovata,podetalno nema potreba i ova e dovolno komplicirano za site nas,taka li e Zajko baits ?
Za nas vazno e deka se TOPIVI vo voda .a posto imaat nekj si electricen naboj,pojma nema sto e toa i zavisno od Ph vrednosta na vodata razlicno reagiraat.Mozebi zatoa na Zajko negde mu raboti minamino negde ne.Ph vrednosta ne e ista na sekoja voda,pa ni vo edna voda ne e ista na sekoe mesto i dlabina,pa moze da se pretpostavi deka ima vlijanie i toa .
Kade gi ima amino kiselinite,interseni za nas? Pa vo sekoe brasno od zivotinsko poteklo gi ima i toa komplet site.znaci stavi ribino i nemas zima.Gi ima i vo brasnata od rastitelno poteklo i toa ne malku,sojata gi ima skoro site .pcenicnoto brasno ,carevkata ,mlekoto vo prav e riznica na aminokiselini.i podobar atraktor za mene amin,posto se rastvora vo voda .. ..kraj nema ova.koj saka ete go internetot neka uci . ..
Sto mislis Filipe sto e ova FISH SOLUBLES PROTEINS vo peletite koi gi poracavme od Toni? Sto mislis sto ce se sluci ako krapot izede hrana vo koja gi nema esencijalnite kiselini ? ce umre li? Ne,samo taa hrana nema da ja iskoristi za pravenje tkivo,znaci rastenje tuku ce ja pretvori vo energija .. .. .a toa e korisno povejce kef ce napravi pri zamaranjeto . .. . :D
Ocigledno e deka kakva god boila da napravite ce gi ima site potrebni amnokiselini,ako e voopsto vazno toa! Tie sto krapot vo divina ne moze da gi stvori gi najduva vo sekoje zivince sto ce go lapne a rekov istite gi ima i vo skoro site produkti koi gi koristime za izrabotka na boila i jas ne gledam potreba da se zamaram so toa,ama apsolutno ne.A ona dipanje na boilata ,mene mi e i malku smesno,pa toa ce go snema uste pred da padne na dnoto bre .. .se razbira ne mozam ova da go dokazam ,ama ne mozat ni tie sto frlaat pari za tie liveramina ...
E sega pak na bilderamino,govedski amino i ne znam kakvi amino,isto sranje da mi prostite e toa za mene samo drugo pakovanje.Na diva voda ne mi treba ni edno od niv.apsolutno ne,barem mene.Koj ima pari visak ili e tolku ubeden deka bas poradi tie skapi aminododatoci mu lovi boilata ,neka siba negov izbor . .. .
Parce leb,edna konzerva tuna, lajca crvena piper izmesi gi ubavo,napravi pasta i koga si na krap i imas udari na tvoite boili frli edna na taa pasta i javi mi na koja trska najbrzo udrila riba. . pa uste so jajce da gi smesas i napravis prava boila, ce lovis i toa kako,na pravo mesto vo pravo vreme se razbira.Tolku e ednostavno,bar za mene.Ne se sekirajte i Guru krapciite od svetski rang imaat utki isto kako nas mozebi i povejce ,posto povejce se na voda :D ,samo ako imaat doblest da priznaat ,nema volseben mamec,ima taktika tehnika,poznavanje na vodata,navikite na ribata .. .. ..

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Последна промена од 2 на Keltan, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: AMINOL
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 30, 2012 5:18 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
petel ja ima u prasak holandska proizvodnja 100 gr kesa rastvorliva u voda

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: AMINOL
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 30, 2012 8:59 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Razgledaj ovde da ne ti tekne koja firma bile .. .

http://www.animalfeed1.com/suppliers/eu ... acids.html

Ili ovde ,me fati inaetot :D ce gi iskopame negde

http://www.europages.co.uk/business-dir ... acids.html

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: AMINOL
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 28, 2012 2:16 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
naletav na nesto interesno na edno mesto :D se prasuvam ima li vistina vo ova . .. . google prevod e :D a ako e vistina ,zajci moderni . . . .. . :lol: :lol: :lol:
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Двете Minamino и Fosfor сируп се / биле произведени од страна на Аиртон Саундерс како диететски помагала и може да се нарача преку ракавици на хемичари. Тие се двете најчесто само шеќер вода.

Minamino е над 60% шеќер, некои од нив caramelised да го вклучите мешавина кафеава и даде впечаток дека тоа би можело да содржи нешто здраво и "месен. Таа исто така вклучува малина ароми, некои минерали и мала количина на црниот дроб протеини - за иста количина на протеини како што може да се најде во конзерва кондензирано млеко.

Некои народни мислам дека е здрава, бидејќи "амино киселини" мистичниот зборови се споменуваат, но 100мг на aminos во 5 ml е патетично 2%. И повеќето од тоа е протеин врзан, а не слободен, така што не можат да привлечат.

Крап најверојатно привлечени од висока содржина на шеќер.

Forfor сируп е 50% шеќер, малина ароматски повторно, конзерванси и phosphorylcolamine, супстанција лабаво поврзани со амино киселини кои нема посебна атракција на свој за крап во резервоарот тестови.

Ако овие производи се прекине, кој се грижи! Искрено, ќе најдете повеќе добрина и FAAS во млекото, но без сите за шеќер!

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS7»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum