www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 21, 2024 2:26 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS56789ELLIPSIS15»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 12, 2011 11:18 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 03, 2011 4:01 pm
МислењаCOLON409
ЛокацијаCOLONAERODROM
Aki, jas ke se slozam so primerot na Saso ako prasuvas za lov so vobler na reka,samo vo vrska so rastojanieto od olovoto do voblerot bi sakal da iskomentiram deka go mestam vo zavisnost od terenot kade sto fakam. Ako zborime za pogolemi brzaci stavam poveke olovo na pomalo rastojanie najveke okolu 20 cm od voblerot za da go zadrzi efektot pri preminuvanje niz pojakite brzaci.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 12, 2011 12:12 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Lepi mislam deka ovoj tip na vlecenje ke pomine vo Ohrid zosto terenot e cist kako pista, a za Kozjak neznam so tie podvodni drva i granki mnogu tesko ke ima dosta kinenja...e tuka pomaga mnogu sonarot(fishfinderot) mislam deka so detalen pregled na dnoto ke imas pretstava sto i na koja dlabocina se naoga..pozdrav...

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 12, 2011 7:22 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... да, за Козјак е проблем, ама да се ставит на пример помало олово за да не слезиТ подлабоко можда е ОК. А иначе Козјак е „Лозје“ под вода :lol: Кога првпат со Маестрал го возев, 2008, право да ти кажам здивот ми застанвеше на моменти :shock: На пола метро под вода ги гледав врвојте на дрвата шо беа потонати :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 12, 2011 7:59 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
a tek da si gi gledal krovovite na selskite kuki pod voda kaj Zdunje :!: :!: :!:

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 14, 2011 1:44 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Podvodni snimki na napad na pastramka......



_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 20, 2011 9:39 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONПон Aпр 18, 2011 4:47 pm
МислењаCOLON10
Zdravo kolegi.
Ubava tema za muabet.Eve uste malku komentar okolu ovaa tehnika.Najprvin da razjasnime deka sekade vo svetot i na site tipovi vodi ovaa tehnika se smeta za regularna sportska tehnika,ako se vrsi trolingot so trska.Ne zboruvame za troling po Ohridski so tegovi,topki i desetici blinkeri.Toa e sosema nesto drugo.Eden od najusposnite i najprocueni majstori za lov na stuka od HOLANDIJA,Jan Eggers lovi isklucivo na troling.Rkordnite ulovi se rangiraat posebno,Troling ili Casting.
Ima mnogu marifet i logika i vo trolingot.Na koja dlabina e ribata,so koja dolzina na trska,so kakov konec vo koj period od sezonata itn.
Po moe skromno mislenje najdobro e da se kombiniraat tehnikite t.e.vleci,vleci pa koga ke dobies udar zastani i obidi se da ulovis so frlanje od raka.
Veruvam deka mozeme uste mnogu da zboruvame okolu ovaa tehnika so razmena na iskustva pa zatoa Ve molam ne prestanuvajte so komentarite i izlozete na forumot sto ste zabelezale,koga kade i kako.
Cesno na voda,
Robi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONНед Maј 01, 2011 10:37 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 12:47 am
МислењаCOLON1119
ЛокацијаCOLONАеродром
Пред два викенда во Маврово, ловејќи во едно заливче прво го слушнав како прави моторот прпрпрпрпрпр, после го видов чамецот и еден човек влечеше блинкер ли, воблер ли, незнам што беше, но за паметење ми остстана неговата одлична техника. Бидејќи се доближи до 50-тина метри од мене, убаво видов и слушнав. Значи кога се влече, прстот треба да биде збрцан у нос најмалку до пола, а сето тоа да биде проследено со громогласно испуштање на издувни гасови, така наречени ѕвонимири посебно кога ќе забележиш некој дека има на брегот. Несакам да ме сфатат погрешно рибарите кои го практикуваат овој начин на лов и кои веќе си имаат изградено некој свој стил, кој јас сепак не го сакам и применувам, сакам да кажам дека се повеќе, ајде да кажам рибари, го практикуваат овој вид риболов со цел побрзо и полесно да дојдат до улов, а нема никаква врска со тролингот како техника.

_________________
Podobro da si malku lud, otkolku da si malku pameten
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 03, 2011 10:33 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONПон Aпр 18, 2011 4:47 pm
МислењаCOLON10
Pocituvani braca ribolovci,
moram da Vi raskazam edna slucka od pred nekolku godini kako komentar na diskusiite na ovoj forum,na tema troling.
Veruvam deka poveceto od Vas se sekavaat na emisijata za ribolov sto ja vodese Sveto na Telma.Kako dolgogodisen ribolovec i po svoe skromno mislenje dobar poznavac na tehnikata lov na grablivki na vestacki mamki dobiv pokana od Sveto da ucestvuvam vo snimanjeto na edna emisija od serijalot.Koga go prasav sto ke bide temata na emisijata,Sveto mi odgovori deka pokanil eden musicar,eden krapdzija,eden tapadzija i mene kako predstavnik na voblerdziite.Nie tebalo da polemizirame okolu toa koj tip na ribolov e najdobar ili najsportski itn.Ova mi ispagja kako koga decata se raspravaat okolu toa koj tip na muzika koj slusa i sto e najdobro.Normalno deka takvata pokana morav da ja odbijam zatoa sto moeto mislenje e deka sekoj treba da go pravi ona sto mu pricinuva zadovolstvo,normalno vo ramkite na sportski dozvolenoto.Sekoj ima pravo na svoe mislenje i na krajot na kraistata na svoj keif.
Za onie koi go sakaat vlecenjeto samo edna mala informacija.Vo TROFEJ dobivme drzaci ya troling,pa ako nekoj saka povelete.
Cesno na voda,
Robi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 03, 2011 12:19 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Boris -ribar.com.mk НапишиCOLON
spiro_jas НапишиCOLON
okolu tehnikata ne znam mene ova pojke mi lici kako za stopanski ribolov otkolku za rekreativen-isto kako onaa tehnika sto ja primenuvat so onie mrezulcinata-bitno e deka vo filmot ima trska.
ali dobro sekoj si ima svoj zanaeT na kraj kraeva toa e TAKA DEDO ZNAJ TAKA DECA PLASI :D

inace i vo nasiot revir ja primenuvaaa taja tehnika pa pokraj suvoto izgore i surovoto - vovedoa zabrana za lovenje od camec=mozi i za toa nekako nemam nekoe jako mislenje za tehnikata
a i ne sum po toj ribolov so vobleri,blinkeri,kasiki i t.n
Спиро, мислам дека не е коректно да даваш вакви коментари кога веќе не ни применуваш лов со воблери, блинкери и кашики. Тоа со мрежите нема благе везе со оваа техника и затоа коментаров вреѓа многу луѓе. Едно е мрежа, а сосема друго е воблер. Стопански риболов значи фаќање на големи количини на риба секое идење по риба, ако мислиш дека на овој начин тоа можеш да го правиш алал да ти е, еве почни пробај, ако го задржиш истиот став и ако вадиш риба како за стопански риболов, јас веднаш ќе се откажам од риболов и ти ја давам од се срце целата опрема и оди на стопански риболов. Доказ за спротивното тие е изминатиов викенд кога пола форум, меѓу кои и најдобрите рибари во оваа техника биле на Козјак и скоро никој ништо не фатил.
Иначе забраната за чамци најчесто се воведува затоа што без чамец мрежарите немаат моќ, едноставно неможат да постилаат без чамец, таму лежи одговорот зошто се забраниле чамци
Se slozuvam so Spiro_jas bidejki vo tvojot nacin na ribarenje slobodno mozi da se iskluci i trska i masinka pa toa ke bide isto kako izlovuvanjeto na pastrmkata od Ohridsko! Ne e sportski bidejki ne mu davas na ribata SANSA ! Ili podobro kazano ako bese sportski toj ribolov nemase da bide zabranet!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 03, 2011 12:38 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... абе дечки, имат некој рекреативец на форумов :?: :!: :?: Се не нешто го користите поимот СПОРТСКИ а знам дека сите мислите на рекреатривен :mrgreen: Или пак можда грешам ;)


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS56789ELLIPSIS15»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum