www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 11:50 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS2021222324ELLIPSIS96»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 17, 2012 9:04 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... тоа е добра организација и би било ОК така да прават :D

Има еден сличен пример ваму во Германија, но сепак на приватни/комерцијални Води а не на државни, каде се води евиденција од кое друштво е риболовецот, се запишува неговиот број на дозволата и од кое друштво е и на крај година тоа друштво добива Попуст за наредната Година. Доколку еден Член е почесто на таа Вода добива и некој поклон неколку пати слободно да рибари на таа вода.

Разликата е во тоа што, секој си плајќа за денот кога рибари, т.е. нема Годишна Дозвола ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 17, 2012 10:59 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
Keltan НапишиCOLON
PAk so toj standard i ovde ? Vidi imenjace,ako drzavnata e eftna,a prasanje e kolku e toa eftina_ 1000,200,3000,4000 . .. . denari i ako site ja izvadat,sto ce dobijat maticnite rib.zdruzenija ? Eve neka bide drzavnata 2000,poeftino,amin , ce se slozis se nadevam?Kolku ce dobie moeto maticno drustvo od taa dryavna dozvola?? A TOA drustvo treba da ja cuva ?? sipki ce moze da stori nesto so prazna kasa.A ce navalat od cela makedonija ribarai.posto imaat drzavni dozvoli . . .? kade go napisav primerot denes ne znam ama eve pak ce go poftoram! AKo jas izvadam drzavna dozvola,moeto maticno drustvo vo primerov neka bide ova od Prilep ce dobie 2100 denari.A ako izvadam samo lokalna dozvola,znaci za revirite koji gi ima toa drustvo ce dobijat samo 1400 denari od mene.Sto mislis sto povejce bi mu odgovaralo na moeto maticno rib.Drustvo Mamec??? Me kontas se nadevam kade e zajko i zosto e taka kako sto e?

Значи дека начинот на распределба не е во ред, процентот кој оди во касите на здруженијата исто така, тука треба да се менува нешто.
Можеби дел од решението е во постот на Сашо погоре ... незнам :| Нормално е до 3000 денари, таа сума со мерак би ја платил и верувам голем број од
колегите на форумов, ама сега е касно вејке, за оваа година бидна работата. :)

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 17, 2012 11:59 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Keltan НапишиCOLON
ilija НапишиCOLON
Obicno dnevna dozvola e 150 denari.Dokolku odite ednas nedelno(sto spored reportazite ne veruvam) i odite do krajot na godinata pak nema sansi da gi potrosite tie 7000 denari.E sega drzi muabetot i na Saso deka treba da se bara punktot na koncesionerot,pa benzin ,pa 25 denari vo banka za uplatata...
Dokolku tie 2100 denari odat za Ribar 2011 jas bi izvadil.Ke go gledam toa kako donacija i deka dozvolata mi ispadnala 4900 denari sto e ok.
Inace da ne se razbereme pogresno.Jas sum poveke zainteresiran godisna da e 12000 denari,dnevna 400 denari ama i da ima riba vo vodite pa da izvadis bar 1 kilo na sekoe odenje.Ova nasevo e lovenje riba vo matno.Ako udri -udri, ako ne udri bar se nadisav cist vozduh 8-)
Skoro da go znam odgovorot ama bi go zamolil Filip da pojasni dali so ovaa dozvola mozes da fakas ama bas na site vodi koj se dodeleni od drzavata na koncesioneri(ne zboram za privatni i za vodi koj ne se dodeleni na koncesija),dali nekoj moze da ti bara i doplata od xxxx denari(osven ako ne e za camec),i dali vazat za vo Grcija :twisted: :lol: :lol: .
Ajde neka e airlija otvaranje na sezona.
Edna od pricinite zosto mi e smaceno od forumi se vakvi postovi kako ovaa tvoja izjava!! BAREM EDNO KILO DA FATAM ???? Koje kilo, moze da te prasam ? I Zosto bas mora kilo da fatis ? Da izleze trosokot,a ?Se dodeka ribolovot go gledate niz prizmata na parite,nikogas nema da uzivate vo nego! I ce ve bolat parite za dozvoli.Kade toa ,na koja voda kazi mi deka nama da fatam kilo riba? I sto e toa kilo riba? 5 pastrmki po 200 grama??Ako bas sakas toni ribi,poveli posle zabrana kaj mene na gosti i jas ce te nosam na ribolov kade ce fatis ton riba.I sto so toj ton se prasam???Na pazar li ce odime?? Aman be lujge.riba ima vo sekoja voda,dovolno ako ste umesni da napravite kef!! Batalete matematika,matematika koristete tamu kade vadite pari a na riboov odete da zaboravite kako gi vadite tie pari.Dopira li do nekoj ova ??? Sakas li da napisam spisok kolku sum vlozil vo oprema? Pa presmetaj mi kolku tona pastrmka treba da fatam za da bidam car :evil:
Ako na Kozjak vovedat limit na ulov.da receme eden krap od 3 ili 4 kg da moze da se nosi doma.EDEN ribar nema da vidam cela godina tamu ,vi garantiram?? Deckite se naviknaa so vrejci da si odat doma.razgaleni se.biznismein se pardon :lol:

PS.Ako ubavo poglednavte ,2100 denari odat za maticnoto drustvo,sto e mnogu dobra rabota.Na primer ako jas vadam dozvola za crna reka,prilepski revir e 1400 denari.So vadenjeto drzavna.jas na toa drustvo bi im dal 2100 denari.sto se dobredojdeni ,povejce pari.podobro drustvo . . . . taka treba da mozgame site.a ne nema matematika.olku benzin,olku za uplatnica.alooo :D
Oho-hoo kogo imame na linija :D .
Keltan dobro se vrati.Malce so negativna energija :? ama sekakvi ne ima neli?
E sega mojte zabeleski gi izvadi od kontekst i napravi cela drama....
Aj na kratko samo da pojasnam.Primerot se 1 kilo riba e metafora i sakav da kazam "barem da ima riba za da si praime kejf".Nekoj so jadenje a nekoj samo da ja ima na krajot od konecot.
Inace spomna deka pravam matematika,ama neznam kolku dobra matematika mi e da platam 500 denari dnevna karta a da donesam kilo riba.Sto riba ke da e toa?Kaj se mamcite,benzinot....Losa matematika.
Inace kolku za tvoja informacija e deka ne sum donel riba doma bar edno 5 godini.Nesto zatoa sto ne sum fatil a drugo e zatoa sto sum gi pustil tie sto sum gi fatil.
kako i da e ke bide veselo so tebe povtorno.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 21, 2012 1:18 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Lepi НапишиCOLON
... имам кажано, и ево пак ќе кажам дека Годишна Дозвола не е правилна на сите Води каде има доделено Концесија :!: Ево зошто: Пример го земам „Глобочица“ или ОЕ, каде риболовните Друштва нема да добијат ништо од таа Дозвола, пошто од РД од дригите Градови на МК ќе доаѓаат Риболовци да ловат а парите ќе останат во нивните РД. Кај имат тука корист риболовното Друштво од Гл. и ОЕ :?: Нивните Членови се од Охридско-Струшкиот Регион и најчесто ловат тука и многу ретко одат на други места.

Келтан, не знам дали си само љубител на Овошје, Зеленчук и Месо, а рибата не ја обожаваш. Јас ја обожавам рибата и често ја конзумирам и исто така како што напомна Илија, кога ќе одам на риболов сакам да си земам за дома и да ја спремам. Си има Закони кои тоа го регулираат колку смее Риба да се земе а првенствено нашата Свест да е на високо Ниво.

Нели се договоривме да не сугерираме и да не им кажуваме на другите како треба да риболоват и дали ќе земат Риба или не. Па стварно вејќе ова нема смисла, од кај си земат некој право мене да ми кажит дали да земам риба или не, не мојт човек ни репортажа појќе да пратит ни свое мислење да искажит... :!:
Vidi Lepi,zemaj riba sekogas koga ce ulovis , ne mi smeta asolutno toa,i jas sum zemal i zemam i toa kako.Nikade nikomu ne sum napisal ne zemaj za doma,od kade toa pravo da go imam? Samo neka bide pocituvan zakonot kolkava golemina smee da se ponese ,kolicina po tvoja volja ili kako rekol koncesionerot.ne me luti toa me luti matematika vo smisol skapa dozvolata a nema ribi ? Pa ako nema ribi i ako e skapa dozvolata nikoj nikogo so sila ne go tera da vadi dozvola, prosto e :D . .. a site sakaat polni reviri ? Za mene drzavnata dozvola ima razumna cena,bez obzir kakva e sostojbata so vodite i finansiskata sostojba vo R. Makedonija .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 21, 2012 2:04 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... блиски мислења имаме и тоа е ОК :D Не можиме сите ние исто да размислуваме и постапуваме, нормално е да се разидуваме за некои сваќања во нашево Хоби.

Некој на Риби оди и да фати нешто за Дома да си однесит, да имат шо да им дајт на фамилијата, и многу често лујѓе од внатрешноста тоа го прават последниве Години :( ... А многу лујѓе кои живеат во поголемите Градови имаат Среќа да одат на Риби од забава ...

Наш заеднички проблем се рибокрадците и против нив треба заеднички да се бориме. Водите ни се празни од нив, а и од благиот однос на власта кон загадувачи на природата :!:

A тоа дали некој ќе земе Риба или не, си е негова работа и јас би сакал сите да ги почитуваат законите и правилата, но и државата да реагира навремено, пошто видовме последниве 2 години како од нас се направи рибокрадци, иако ние не сме виновни за тоа.

Е тогаш све ќе биде како што треба да е ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 22, 2012 9:52 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 9:31 pm
МислењаCOLON24
Знае ли некој да каже дали преку министерство за земјоделие може да се извади годишна дозвола за сите реки и езера во МК?
Поздрав


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 22, 2012 10:40 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Стево, еве ти одговор на твоето прашање:
:arrow: viewtopic.php?f=109&t=3225

За помош, слободно побарај ме ако решиш да вадиш и да доставуваш документи.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONСаб Jун 02, 2012 10:27 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Ное 20, 2011 10:17 pm
МислењаCOLON82
ЛокацијаCOLONskopje-butel
kako sto citam ovde znaci deka treba da se uplati 4900+2100= 7000 den ako e taka ova e dobro za penzioneri sto mozat da odat sekoj den po riba inace za 2 do 3 pati vo mesecot na leto toe e mnogu prijatele ili jas sum greska so cenite za republicka


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONСаб Jун 02, 2012 10:33 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Da, tolku e. 7.000 denari
Jas moite pricini zosto ja vadam gi kazav.
Eve uste eden primer.
Sakam da odam na debarsko, doagam od Kosovrasti i sega treba da go pominam celo ezero do Tri cesmi za da izvadam dozvola i pak da se vrakam do Kosovrasti za da go spustam camecot ???

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONСаб Jун 02, 2012 10:38 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Ное 20, 2011 10:17 pm
МислењаCOLON82
ЛокацијаCOLONskopje-butel
da toa e najgolemata pricina da se izvadi republicka pred 2 nedeli bev na tikvesko i tamo dodeka gi najdes cuvarite + 500 den za 2 dena sto da ti kazam


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS2021222324ELLIPSIS96»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 24 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum