www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 8:30 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1920212223ELLIPSIS96»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 16, 2012 11:52 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Posledni 5 odenja po riba ribce nemam fateno ili imam ama e vrateno i mi e gajle kolku ke fatam a ako fatam ke zemam nesto da sprzam e sega mene mi odgovara na lice mesto da platam a na drugi pojma nemam a ako cenata na dozvolata mi dozvoluva za godisna ke ja kupam pa makar fatil ili ne .......

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 16, 2012 11:56 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Ti si bil pet pati jas ni ednas.i za cela sezona ce pojdam 5/6 pati na po dva tri dena.Ama drzavna dozvola ce izvadam,od pricini koi Saso gi nabroja,vremeto mi e pari . . . .
Poentata mi e abe ako nemas pari,batali ribolov.odi snajduvajse da napravis nesto popametno.da zarabotis ,batali ribolov.kakov crn ribolov ako nemam pari ?????Robolovot treba da te odmori ,a ne da se nerviras . . . .potrosiv 500 denari a ribce ne fatif_?tesko na toj sto taka misli . . . .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Последна промена од 1 на Keltan, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 17, 2012 12:01 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Taka e ako nemas za dozvola ne trgaj i za oprema ama pusta zellba eve ke trgnam od mene koj saka ke go zemam a vo edna prilika Dare i Kirca slusna sto im kaza cuvarot mi vika ti si izletas a ne ribar ti trska ne fakas nekogas ic vo raka a uzivas vo priroda.... Sve si ima svoe pravilo i svoja ubavina....
a za toa 5 pati odimi dojdimi i teranje kurtasak.....

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 17, 2012 12:11 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 03, 2011 12:48 am
МислењаCOLON312
KELTAN, postot ti e 100 % na mesto.
Vo filozofijata na ribolovot nema mesto za matematika !!!

_________________
PRAV PECAROS NE BIRA RIBI
Debeli-Slabi, Stari-Mladi
Bitno da ima TURI (FRLI) - VADI


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 17, 2012 12:33 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
Inaku seuste imame najskapa godisna dozvola na balkanot i posiroko, samo da ve informiram.
Da ne gi baram sega pak cenite, gi pisav nekade vo temava, a i prostata matematika e tamu nekade.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 17, 2012 1:12 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
A sto nas treba da ne interesiraat cenite na dozvolite vo Bugarija ili Albanija? Ti kako onaj spartanec nekogas vo minatoto . . . dosol vo Makedonija i samo se falel . . . jas vo Sparta olku . .tolku skokam vo dalecina.I se falel se dodeka ne mu skurcil na nekoj tvoj parapraprapradedo.koj stanal od masa mu opalil edna zauska po muce na spartanecot i mu rekol . .. OVDE e Makedonija ovde skokaj :D Vo Austrija kilo udina,onaa prirodna e 50 evra?A ONAA drugata kako kaj nas cena ? I toa li treba da ne maci :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 17, 2012 1:25 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
Samo pokazuva deka ne ne biva za nisto. Odnosot - Standard na prosecen ribolovec vo MK / cena na drzavna dozvola se ke ti kaze, spored toj odnos i brojot na izvadeni drzavni dozvoli vo edna godina. Fino pisa Lepi nekade, kako toplifikacija razmisluvaat, zatoa ke im "cveta" rabotata.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 17, 2012 1:39 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
PAk so toj standard i ovde ? Vidi imenjace,ako drzavnata e eftna,a prasanje e kolku e toa eftina_ 1000,200,3000,4000 . .. . denari i ako site ja izvadat,sto ce dobijat maticnite rib.zdruzenija ? Eve neka bide drzavnata 2000,poeftino,amin , ce se slozis se nadevam?Kolku ce dobie moeto maticno drustvo od taa dryavna dozvola?? A TOA drustvo treba da ja cuva ?? sipki ce moze da stori nesto so prazna kasa.A ce navalat od cela makedonija ribarai.posto imaat drzavni dozvoli . . .? kade go napisav primerot denes ne znam ama eve pak ce go poftoram! AKo jas izvadam drzavna dozvola,moeto maticno drustvo vo primerov neka bide ova od Prilep ce dobie 2100 denari.A ako izvadam samo lokalna dozvola,znaci za revirite koji gi ima toa drustvo ce dobijat samo 1400 denari od mene.Sto mislis sto povejce bi mu odgovaralo na moeto maticno rib.Drustvo Mamec??? Me kontas se nadevam kade e zajko i zosto e taka kako sto e?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 17, 2012 8:47 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... имам кажано, и ево пак ќе кажам дека Годишна Дозвола не е правилна на сите Води каде има доделено Концесија :!: Ево зошто: Пример го земам „Глобочица“ или ОЕ, каде риболовните Друштва нема да добијат ништо од таа Дозвола, пошто од РД од дригите Градови на МК ќе доаѓаат Риболовци да ловат а парите ќе останат во нивните РД. Кај имат тука корист риболовното Друштво од Гл. и ОЕ :?: Нивните Членови се од Охридско-Струшкиот Регион и најчесто ловат тука и многу ретко одат на други места.

Келтан, не знам дали си само љубител на Овошје, Зеленчук и Месо, а рибата не ја обожаваш. Јас ја обожавам рибата и често ја конзумирам и исто така како што напомна Илија, кога ќе одам на риболов сакам да си земам за дома и да ја спремам. Си има Закони кои тоа го регулираат колку смее Риба да се земе а првенствено нашата Свест да е на високо Ниво.

Нели се договоривме да не сугерираме и да не им кажуваме на другите како треба да риболоват и дали ќе земат Риба или не. Па стварно вејќе ова нема смисла, од кај си земат некој право мене да ми кажит дали да земам риба или не, не мојт човек ни репортажа појќе да пратит ни свое мислење да искажит... :!:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 17, 2012 8:57 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Точно е дека некој концесионери нема да добијат ништо или малку од оваа републичка дозвола.
Но точно е и дека самото Здружение кога ќе види дека негови членови одат на Глобочица и ловат со републичка би било фер да им префрли некоја пара за , на пример порибување.
Ајде уште еден пример, Козјак т.е. Јасен. Они нема да добијат ниту банка од оваа републичка. ОК, тука некој ќе каже, ама они се јавно претпријатие и добиваат пари од државата. Точно, но колку и дали ?
Искрено, доколку се вадат преку нашето здружение републички дозволи со сигурност ќе дадеме средства и на Козјак и на Маврово но и на други места каде риболоват нашите членови со оваа републичка дозвола.

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1920212223ELLIPSIS96»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 16 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum