www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Сеп 23, 2024 8:27 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: тиролско дрвце
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 12, 2011 7:54 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Perun za ovaa problematika sigurno mnogu se rabotelo i pratelo na teren kako i za sto go zabranile tiroloskoto drvce..Efektot
na izlovuvanje na salmonoidnite ribi e premnogu golem i zatoa go imaat zabraneto zosto skoro vo niedna diva voda koja e nepristapna ili kamenita ili premnogu daleku od obala nemoze da se zafrli mamecot i bas tamu ribata naogja pribeziste i sigurnost od ostanatite neprijateli toest od ribarite i pticite,ali zatoa tirolecot e tuka.Znaci mora da i se ostavi na ribata barem nekoja sansa za prezivuvanje ili fer borba megu civiliziran sport so nadmudruvanje i dozvoleni tehniki..Ova e isto kako i vo lovot nemoze so AK47 ili Kalasnjikov da odis vo lov i da tepas svinji,kakva sansa ima svinjata da se spasi.....Nikakva... :cry:
Samo pak ke kazam tirolskoto drvce e izmisleno za sosema druga namena,ali coveckiot um nema granici i sekogas go baral pokratkiot i polesniot pat za da se stasa do celta...

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: тиролско дрвце
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 12, 2011 7:56 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
PERUN НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
Прашајте го Перун, тој е стручњак за тиролско :D
prvpat slusam :shock: sto e toa tirolsko???
Си научил во меѓувреме а? :D

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: тиролско дрвце
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 12, 2011 9:07 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
Филип НапишиCOLON
PERUN НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
Прашајте го Перун, тој е стручњак за тиролско :D
prvpat slusam :shock: sto e toa tirolsko???
Си научил во меѓувреме а? :D
ucam uste bajagi ima za ucenje ne e ko sto izgleda :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: тиролско дрвце
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 12, 2011 9:34 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
kompir99 НапишиCOLON
Perun za ovaa problematika sigurno mnogu se rabotelo i pratelo na teren kako i za sto go zabranile tiroloskoto drvce..Efektot
na izlovuvanje na salmonoidnite ribi e premnogu golem i zatoa go imaat zabraneto zosto skoro vo niedna diva voda koja e nepristapna ili kamenita ili premnogu daleku od obala nemoze da se zafrli mamecot i bas tamu ribata naogja pribeziste i sigurnost od ostanatite neprijateli toest od ribarite i pticite,ali zatoa tirolecot e tuka.Znaci mora da i se ostavi na ribata barem nekoja sansa za prezivuvanje ili fer borba megu civiliziran sport so nadmudruvanje i dozvoleni tehniki..Ova e isto kako i vo lovot nemoze so AK47 ili Kalasnjikov da odis vo lov i da tepas svinji,kakva sansa ima svinjata da se spasi.....Nikakva... :cry:
Samo pak ke kazam tirolskoto drvce e izmisleno za sosema druga namena,ali coveckiot um nema granici i sekogas go baral pokratkiot i polesniot pat za da se stasa do celta...
do negde si vo pravo so tirolot se ti e dostapno,ama toa ne e problemot,nego problemot e sto ribarite gi zemaat site ribi sto ke gi fatat,ne pustaat nisto nemaat razviena svest,mene mi se sluci pred nekoja nedela da pustam 15-20ripcinja od 100-150gr,mene ne mi e celta da donesam ribi doma nego kejf da si napravam mnogu i mnogu cesto gi pustam ribite odnosno retko nosam doma,celta mi e da fatam kapitalec nad 2-2,5kg sto vo nekolku navrati i mi se ostvarila no za zal ne vlegoa bas site ribi vo kepce.Jas mislam deka razvienata sovest na ribarot go cuva ribniot fond a ne nacinot na fakanje.sto znaci fakaj kako sakas i misli na idninata na ribniot fond vo pozitivna smisla.Megudrugoto AK-47 i KALASNJIKOV e isto i svinjata ima pogolemi sansi da se spasi od kalas nago od na.pr 300 win magnum.ima golema razlika od boeva do lovna minicija da ne ja mesam temava sega.

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: тиролско дрвце
ТемаИспратеноCOLONЧет Aпр 14, 2011 9:44 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Znaete sto za da bide nesto zabraneto treba da e predvideno vo zakonot za ribarstvo za vo slucaj na koristenje na odredena zabraneta tehnika toj sto ke bide faten da moze na sud da bide soodvetno sakcioniran,kako kazav vo drug eden post licno prisustvuvav na sudenje na moj komsija koj bese faten kako lovi so mrezicinja,, porade nemanje zakonska osnova bese osloboden :oops: :oops:
(mnogu sakam da go koristam ovoj termin) nir sepak sme nekoja pravna drzava,se treba da bide dokazano na sud,dzabe sto tamo nekoj ribocuvar me fati so demek nedozvolena tehnika,ako ne projde na sud ima i opremata da mi ja kupi sto mi ja zel :lol: :lol:
taka da za tirolsko neveruvam deka na tamo nekoj sto sedi u fotelja mu teknalo da go vmetne vo zakon

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: тиролско дрвце
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 15, 2011 9:45 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
jas da se ufrlam
Za zal nie Makedoncite nemame mnogu iskustvo so kreiranje na zakoni i so analiza kolku zakonite se prakticni,Kolku i da ne sakame toa da go priznaeme no sekogas sme bile pod necija kapa i drug mu ja "mislel"za nas.Turci,bugari jugosloveni..,
Duri i vo drugi oblasti ,ne samo vo ribolovot nie prevzemame necii model bilo da e slovenski za zdravstvo,danski za deca bez roditeli....
Mislam dek istoto treba da se sluci i so ribolovot.Ne mislam deka ministerot znae sto e tirolsko i efektite od nego pa da odluci pravilno.Kolkava inicijativa pokazuvaat ribolovnite drustva toa e drugo prasanje.
Mislam deka tirolskoto ne deka e dozvoleno so zakon tuku deka e izostaven vo zakonot.
Na nasa sovest e dali ke gi koristime tie propusti i ke naogame izgovor vo toa.Sepak da ne zaboravime nie sme sportski ribolovci i treba da gi koristime metodite koi se sportski.Ako trgneme da gi relativizirame rabotite togas i dopingot bi go opravdale vo sportot.
I za na kraj ne sakam da kazam deka so tirolsko sigurno ke fatis riba,no imas 3000% pogolem efekt otkolku klasicno musicarenje.letoska bev na radika 3 dena i se obiduvav da fatam nesto na FF.Tretiot den dojde eden decko koj vazi za najgolem ribar tamu i koj go drzi rekordot.Koga mi ja vide opremata mi kaza djabe se trudam i mi kaza kako treba:tirolsko i ninfi-beli larvi.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: тиролско дрвце
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 18, 2011 8:09 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Добро е што ти кажал да ставиш нимфи - бели ларви. Мене ми се чудеше еден на Радика зошто ставам мушица, ми рече да сум ставел бел црв на ФФ трската :D

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: тиролско дрвце
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 18, 2011 2:35 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
ILIJA
dobro kazano ali kaj nas se uste ja nema taja kultura koj da ja
prezentira
ribolovnite drustva gledaat da zemat sto povekje pari za izdadeni dozvoli
taka da ne gi inteesira koj kako ke lovi i na so ke lovi
znaci toj del ostanva na samiot ribolovec
- koga imalo vo nekoe drustvo na nekogo da mu se odzeme dozvolata
i da mu se stavi zabrana za izdavanje na nekoe odredeno vreme ?
vo zavisnot od prekrsokot sto go napravil
dali e toa frlanje na gjubre-tirolsko-mrezulce (takvi nekoj ne eticki raboti)
znaci kaj nas treba i da pocne da se raboti od samite zdruzenia
pa tie nedostatoci da se stavat i vo zakon so nekoja si kazna
zaso ako se prodolzi vaka na ovaj nacin ke nema stvarno coek kaj da
odi da napravi kef
znaci redosledot treba da bide
RIBOLOVNITE ZDRUZENIJA
RIBOLOVNATA FEDERACIJA
PA MINISTERSTVATA
duri ovie tri rabote ne funkcioniraat nie ovde ke si kazvame BASNI prikazni
sto se sme videle koga sme odele da fatime edno parce rajat

PS inace ne sum protiv tirolskoto drvce da se koristi , ali da si ima PROPISANO KAKO I KADE

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: тиролско дрвце
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 18, 2011 2:48 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
nema potreba da se napaga drvceto! ne gledam zasto bi bilo problem da se lovi na nego pa makar i na 5 musici.iskreno nikogas ne sum fakal taka i ne sum brkal pastrmka na toj nacin ama koga moze da se frla vaserka na 5 musici zasto ne bi smeelo i drvce.sto e rabotata ako e polovno i ima pogolem uspeh predpostavuvam samo zatoa se diga galama ili ako ima nekoj podobro obrazlozuvanje neka mi pise.ne gledam problem jas vo tirolskoto,zar ako pocne da jade na vaserka i na toa da zabranime :lol: problemot site znaeme kade e koa ke dojde leto i koa ke spadnat rekite togash e problemot vo mrezite,sertminjata i tnt i tnt

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: тиролско дрвце
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 18, 2011 2:56 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Se slagam deka treba da se zastiti ribata, no nieden sportski ribar ne moze da ja izlovi. Site merki do sega sto se spomnuvaaat se na steta na ribarot.
Na kadina reka sekoja godina se true ribata so mlecka i so mrezi ja iscistuvaat ribata. Celi reoni ostanuvaat bez riba. Ako te sretne cuvar odma proveruva sto riba si lovel a na mrezarite ne im vika nisto. Pred niv ja trujat ribata i nikomu nisto.
Nikoj duri ni na forumov ne komentira na taa tema vazno deka ne bilo eticki da se lovi so tirolsko ili so dve jadici i slicno.
Ist slucaj so truenje na pastramkata mi se slucil i na radika, cuvarite se pravat deka nemalo mrezari iako im kazuvas deka podole si naletal na niv.
Po moe treba da se soprat trujacite, mrezarite i dzapacite so trokuki, posto oni se pravite unistuvaci na riba.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum