www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 21, 2024 4:48 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3940414243ELLIPSIS81»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 14, 2012 12:20 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
- Ако е вејќе 5кг Риба дозволено да се земит, од кој 3кг Пастрмка, одговорот сам си го даде.
Жалосно е и душава ме болит шо некој дозволил/одлучил Охридската Пастрмка и понатака да се изловува :!: Кај ќе му ојт душата на тие Луѓе :!: :?:

- Пак ќе напомнам дека за рекреативен риболов се мери во Парчиња а не во кг, а тука одлучиле некој стручни Лица :!:

- Мислев дека и ти си во оние изреволтирани рекреативни Рибари кој немат шо да ловет на ОЕ и која е причината некој риболовец да извајт Дозвола за Риболов? За шо да извајт дозвола? Биди конкретен со одговорите за ОЕ, а за на Дрим и Глобочица се знајт шо и како.

- Шо ти значит „Биди искрен“ :?: Колку е фатено Клен од Кајче мојт само Дедо Господ да знајт, јас во никој случај не го знам то :!: Имам снимки а и ти имаш снимки за Лов од Кајче, кај е тука разликата :?:

- Јас сум за забрана за лов на било која Риба која е во Мрест, но тоа треба да го одреди Институција надлежна за то, а не ние да го одлучвиме од Памет. Не ми даваш конкретен Одговор, ако не смејт со Кајче да се ловит од Јуни натака, каде е тука интересот на некое Риболовно Друштво да го земе ОЕ под Концесија, кој и за шо ќе вајѓат дозволи :?:

Јас, ти и можда уште тројца го знајме проблемот на ОЕ, а останатите од форумов не ни знает шо се случвит кај нас. Ево нека кажит некој дали е заинтересиран да ловит на ОЕ, да извајт Дозвола?

А за Стопански Риболов, хммм, во 90тите беше ОЕ под Коинцесија и не знам од парите шо ги зеде државата шо вложи во ОЕ. Ај да видиме сега од тие 200.000€ шо ќе бидит напраено. 3 Општини се на ОЕ така да требит некој да мислит шо и како ....

P.S. Респект за то шо ја прифати „мојава“ Сина Боја за твојот текст :D ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 14, 2012 12:54 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Lepi НапишиCOLON


- Шо ти значит „Биди искрен“ :?: Колку е фатено Клен од Кајче мојт само Дедо Господ да знајт, јас во никој случај не го знам то :!: Имам снимки а и ти имаш снимки за Лов од Кајче, кај е тука разликата :?:
Јас ќе одговорам за малку да се појасни работите со забраната за риболов од чамец. Во летен период, на ОЕ со кајче, на подвижна тапа и на длабочина од околу 15-20 метри, пред се во Охридскиот дел на езерото, многу често уловот на „рекреативните риболовци“ изнесува и по 30,40,50 кг по риболовец.

[/color][/quote]- Јас сум за забрана за лов на било која Риба која е во Мрест, но тоа треба да го одреди Институција надлежна за то, а не ние да го одлучвиме од Памет. Не ми даваш конкретен Одговор, ако не смејт со Кајче да се ловит од Јуни натака, каде е тука интересот на некое Риболовно Друштво да го земе ОЕ под Концесија, кој и за шо ќе вајѓат дозволи :?: [/color][/quote]

Претпоставувам за блинкерот и поситната бела риба: грунец, плашица, писа ...

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 14, 2012 5:45 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
"Дозволи за блинкерот ќе продава концесионерот за рекреативен риболов на ОЕ, а не стопанскиот концесионер (освен ако двете концесии не ги добие исти правен субјект). Нели и овај има обврски што треба да ги исполни. Двајца рибочувари, порибување, и ред други што не коштаат колку обврските на стопанскиот концесионер ама сепак коштаат, а единствен начин на концесионерот за рекреативен риболов да обезбеди средства се токму дозволите. Emil ne e logicno koncesionerot za rekreativen ribolov da gi prodava dozvolite za blinker i toj da kesirat za toa...Jas ne rekov deka toj nema obvrski (koncesionerot za rekreativen ribolov), fakt e deka toj treba da zemi del od kolacot no proporcionalno vo zavisnost od obvrskite na koncesionerot za rekreativen ribolov i koncesionerot za stopanski ribolov na samoto Ohridsko ezero......Nemozi edniot da ima obvrski da go cuva ezeroto so 2-ca ribocuvari, drugiov so 12 i prviot da gi zema parite, i sporedi so se drugo so obvrskite.......Lepi e vo pravo koga veli deka samo dva trojca na forumov go znaat problemot so Ohridsko ezero...I poubo Lepi da znajs.......... "Концесионерот за рекреативен риболов на ОЕ ќе има можност да се договара со другите заинтересирани концесионери за користење на ревирот". Ova vazi samo za bregova linija a ne i za blinker..... Условите во договорот ќе ги дефинираат двете страни со што би се задоволиле апетитите на рекреативните риболовци, но и на самите концесионери. "Е сега кој ќе биде концесионер, истиот што ќе биде и концесионер за стопански риболов во ОЕ или некое Здружение, останува да видиме". Vo oglasot jasno e definirano so dobiva koncesionerot na rekreativniot ribolov.....
Se napisano pogore e moj licen stav.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 14, 2012 8:06 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
emil.matoski НапишиCOLON
Во летен период, на ОЕ со кајче, на подвижна тапа и на длабочина од околу 15-20 метри, пред се во Охридскиот дел на езерото, многу често уловот на „рекреативните риболовци“ изнесува и по 30,40,50 кг по риболовец.
... многу му вервиш на некој Луѓе шо се фалет колку Риби истајле. Да, се случвит на Ден да фатиш и до 30тина парчиња, ама тој ден ќе го памтиш. Просек е околу 3 до 5 парчиња на ден, ама ако стварно се погодит денот ... ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 14, 2012 8:21 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Денес е денот Д. Ќе видиме кој каде и колку понудил. Едно верувам, дека ќе победат најдобрите понуди, а не како што вели Ицо, “се е однапред наместено“.
После тоа, останува на нас преку притисоци каде што треба, да придонесеме секој концесионер да го испочитува она на што се обврзал, со единствена цел, да се подобрат состојбите со риболовот.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 14, 2012 8:26 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
saso НапишиCOLON
Веќе кажав дека денес е последен ден за доставување на понуди.
Би сакал утре да ги видам програмите на понудувачите т.е. Здруженијата.
И така веќе ќе биде се завршено.
Би сакал да ги видам за да знаеме што можеме да очекуваме од во наредниот период на водите кој ќе бидат земени под концесија.
Но исто така за да знаеме што се понудило а што остварило.
Mislam deka nie treba da ja stavime prvi 8-)

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 14, 2012 8:31 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Покасно, авторот спие :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 14, 2012 10:16 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
ico baits НапишиCOLON
se e namesteno ;) ;) ;) ne se zamarajte/////
лошо е да се трескаат глупости на форумов, посебно без аргументи, добро е ицо ако знаеш за некоја превара, да кажеш за да пробаме да ја откриеме и спречиме, јас досега во процедурата незнам дека има намештаљки и можеби за прв пат во историјата на доделување на концесии ќе испадне се чисто како солза


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 14, 2012 11:25 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
:D ne se gluposti, taka e.. vodoca strezevo i kozjak,, ke bidat starite kon,, za dr..ezera.. ne znam.. da se dadat ednas i mir da ima so ribolovot...

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 14, 2012 11:30 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Абе ајде Ицо, уште не се ни отворени понудите а веќе ти знаеш кој ќе биде концесионер.

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3940414243ELLIPSIS81»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 10 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum