www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 21, 2024 12:30 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3637383940ELLIPSIS81»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 11, 2012 11:09 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
emil.matoski НапишиCOLON
... Дозволен е излов на најмногу 3 килограми по дозвола
... кога ли ќе сватет тие шо ги пишет законите, дека за рекреативен Риболов мерка за ограничување е Парче а не Тежина :!: Неписмен Свет :x


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 11, 2012 11:10 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
emil.matoski НапишиCOLON
Lepi НапишиCOLON
... а Емил, за Стопански Риболов, кој деној се дозволени за лов на Пастрмка со Мрежи :?:
од 1 мај до 15 октомври, од 05-15 секој од овие месеци со исклучок на саботите и неделите
... аирлија нека е, уште Шампањско фалит и да прославиме ...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 11, 2012 11:11 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
"Преспа ќе добие концесионер за рекреативен риболов". Ova go cuv deneska vo Skopje....Katastrofa Filip rekreativen ribolov vo Prespa ke organizira subjekt so sediste nadvor od Prespa!!!!Bilo koe lice i bilo koj subjekt da go izberet.........so nema iskustvo vo Prespa nema nisto od toa.....Ama aj da ne im rasipuvam kejf na poedini luge......I toj (koncesionerot so sedite nadvor od Prespa) ke se spravi so lugeto od Ezerani ili Nakolec (da mi izvini nekoj ako e licno isprovociran samo primer gi zedov mestata) !!! Aj da vidam i to nesto na so ke licit....To e isto kako nekoj da "koncesionira" vo Kalista ili vo Nikolic...Znajs kako ke pomini tamu toj???????Sigurno kako toj so ke go zemit rekreativniot za Prespa a e od Skopje!!!!!
Pazi vo Prespa spored ribolovna osnova 200 metri od bregot mozi da se vrsi rekreativen ribolov!!!!!Znajs so znaci to nesto prakticno na teren?????
"Па, ионака рибнот фонд во Преспа и Охрид е многу намален, уште легално изловување му треба". A od kaj imas informacii deka e namalen ribniot fond????Ima nekade nekakva statistika vo izminative 7-8 god za toa koi vidovi riba se loveni, kolku i kako????
"Пастрмката е ИЗЛОВЕНА. Секоја година се помалку се фаќа за вештачки мрест". Za ova zosto e taka ke mi se javis da pijame po edno pivo i ke ti objasnam......, mislam deka Lepi znae ama nema nikogas iskreno da ti kazit......A ke ti objasnam i za nadzorot vrz koncesionerot...........Se e izmisleno, samo treba da se ima podrska za ta rabota....a ne so skepsa da se gledat na se...
Zato bujrum vo Ohrid na edna druzba (Lepi mora da e do nas za sekoj slucaj) za da ti potvrdi "zosto se faka riba se pomalku za vreme na mrest" i kako toa e namalen ribniot fond....koj i zosto....i dali e taka poso za toa nema nikakva statistika, nema podatoci relevantni, a bez toa Filip ne se kreira strategija za razvoj na ribarstvoto....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONСаб Maј 12, 2012 7:18 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Сеп 11, 2011 8:30 pm
МислењаCOLON1171
emil.matoski НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
CTS-klen НапишиCOLON
i dali davanje pod koncesija znaci deka zabranata za lov na pastrmka se ukinuva?
Да, ќе нема забрана за рекреативен риболов на пастрмка, ама ќе биде дозволено само од обала :lol:

За лов на пастрмка ќе биде дозволен чамец и ќе може да се употребуваат блинкери на влечење со најмногу еден стап на пловен објект со врзани најмногу седум блинкери. Чамецот треба да биде исклучиво на весла и на него може да има најмногу двајца рекреативни риболовци. Дозволен е излов на најмногу 3 килограми по дозвола.
Охридска пастрмка за рекреативен риболов ќе биде дозволена од 1 мај до 15 октомври и тоа во неделите (во смисол на ден) секој месец од 01-15 и државни празници.
Molam ako moze informacija kakva e sostojbata so lov na klen na ohridsko ezero od camec.jas celno bi lovel klen so spin trska i eden blinker ili vobler.dali toa ke bide dozvoleno i dali se limitirani denovite kako za pastrmka samo vo nedela i odreden period?
I ne mi e jasno ova so veslanjeto, sekomu ne mu e do veslanje ili ednostavno nema sila da vesla. dali moze da se lovi-zafrluva od camec koj stoi vo mesto so izgasen motor, a so motor samo da se prefrla od lokacija na lokacija, znaci ribolov bez vlecenje?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONСаб Maј 12, 2012 9:53 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
emil.matoski НапишиCOLON
За лов на пастрмка ќе биде дозволен чамец и ќе може да се употребуваат блинкери на влечење со најмногу еден стап на пловен објект со врзани најмногу седум блинкери. Чамецот треба да биде исклучиво на весла и на него може да има најмногу двајца рекреативни риболовци. Дозволен е излов на најмногу 3 килограми по дозвола.
Охридска пастрмка за рекреативен риболов ќе биде дозволена од 1 мај до 15 октомври и тоа во неделите (во смисол на ден) секој месец од 01-15 и државни празници.
... кој ќе дават дозволи за со блинкерот :?:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONСаб Maј 12, 2012 11:51 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
CTS-klen НапишиCOLON
Molam ako moze informacija kakva e sostojbata so lov na klen na ohridsko ezero od camec.jas celno bi lovel klen so spin trska i eden blinker ili vobler.dali toa ke bide dozvoleno i dali se limitirani denovite kako za pastrmka samo vo nedela i odreden period?
I ne mi e jasno ova so veslanjeto, sekomu ne mu e do veslanje ili ednostavno nema sila da vesla. dali moze da se lovi-zafrluva od camec koj stoi vo mesto so izgasen motor, a so motor samo da se prefrla od lokacija na lokacija, znaci ribolov bez vlecenje?
Za rekreativen ribolov e zabraneto da se upotrebuva camec osven za lov na pastrmka so vlecenje. E sega ako sakas da stois vo mesto so camecot i da lovis samo so eden blinker najverojatno moze vo istite denovi koga e dozvoleno vlecenje, ama prijatele bidi siguren deka nema da ulovis nitu edna pastrmka.
Kolku za informacija, za tie denovi koga e dozvolen lov na pastrmka se prodavaat posebni ednodnevni dozvoli koi vo minatoto kostaa kolku eden kilogram ohridska pastrmka, a denes toa bi bilo okolu 1000 den. za dnevna dozvola. Ovie dozvoli ke gi prodava koncesionerot za rekreativen ribolov na Ohridsko Ezero.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONНед Maј 13, 2012 12:49 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Na poprost jazik ili so drugi zborovi,na ohridsko ezero nema sto da baraat sportski ribolovci,za niv i ne e nameneta koncesijata

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONНед Maј 13, 2012 8:11 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
emil.matoski НапишиCOLON
Za rekreativen ribolov e zabraneto da se upotrebuva camec osven za lov na pastrmka so vlecenje.
... а шо ако при влечење се фати друг вид на Риба :?: Не е ваљда дека требит да се пуштит, а најзагрозениот вид на Риба, О.Пастрмка, смејт да се ловит :x Парадокс :shock:

Сакаш да кажиш дека то е ОК, или ако не е, шо е работата шо немат реакции од рекреативни риболовни друштва :?:

Законот го напишал некој шо немат благе везе со риболов и води, а ние требит то да го трпиме иако е напраен за изловување на нашето најголемо богатство, О.Езеро и О.Пастрмка :!:

Шо е работата со рекреативците, кај ќе ловет на ОЕ и шо Риба, ДУЈАЦИ и Плашици ... :?:
Колку Дозволи смеет да се дает дневно за рекреативен риболов со Кајче :?:

Ме интересират, какво е мислењето на оваа Тема на членовите на клубот од Струга, кај шо си ти Председател :?:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONНед Maј 13, 2012 9:27 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
"Сакаш да кажиш дека то е ОК, или ако не е, шо е работата шо немат реакции од рекреативни риболовни друштва" Lepi kaj koi ribolovni drustva imalo reakcii???? Aj sega da prajme muabet i za tie ribolovni drustva........Kazi mi na primer kolku prodadeni dozvoli (dnevni, dvonedelni, godisni) imaat tie ribolovni drustva unazad godini da recime unazad 5 godini koga bile koncesioneri na nekoj revir......Kolku e odzemen riboloven alat i predaden na M.Z.S.V....(od zdruzenieto so e protiv stopanski ribolov na O.E)...Kolku kg riba poribile i kade i koi vidovi riba poribile ...Kolku ribocuvari imale za vreme na koncesijata (koga ja imale koncesijata vklucuvajki so site davacki za ribocuvarot). Imaat li tie "zdruzenija" podatok kolku na primer plasica se izlovila od kanalon za vreme na nivnata koncesija (primer) od rekreativnite ribolovci?? Kolku Baranja za poveduvanje na prekrsocni postapki se podneseni od nivna strana do MZSV (za poznati storiteli)?? Kakvi se presudite imalo li zalbi po niv, ako nemalo zosto nemalo??? Kolku krivicni prijavi se podneseni od nivna strana do obvinitelstvo ili do M.Z.S.V (poznati storiteli)???Koj e nivniot epilog !! Daj da zborvime so brojki..bez brojki nema nisto....Nemora, a i ne sakam ovde da lafime na forumov ko ke dojs vo Ohrid ti kazav ke sednime i ke muabetime, ama muabetot "nie rekreativnite ribolovci" nemoj....

"Законот го напишал некој шо немат благе везе со риболов и води"... Mislam deka ovaa tvoja kvalifikacija ne e vo red......i vo najmala raka e nekorektna prema lugeto i instituciite koi go kreirale......Istiot e usoglasen so regulativite na EU...Ima mani ne velam jas deka nema, ima raboti i mene so ne me bendisvet, ama da generaliziras ne e vo red....., "а ние требит то да го трпиме иако е напраен за изловување на нашето најголемо богатство, О.Езеро и О.Пастрмка". Momak za koe izlovuvanje pravis muabet?? Za izlovuvanje od strana na koncesionerot koj ke treba da plaka prema drzavata, da vraboti ribari, da vraboti ribocuvari, za onaj koj so se znajt koj e i so e.....ili za ovoj denesniov, koj so neplaka prema drzavata nisto, koj ne vrabotil nikogo, za denesnive koncesioneri koj kuki, palati i cipovi vozat od ezerovo ????? Nemozam da te razberam?!

Dozvoli za blinkerot po mene logicno e da gi prodava koncesionerot za stopanski ribolov.....so nekoj procent za onaj so ke ja kontrolirat obalata, odnosno za onaj so ke prodavat dozvoli za rekreativen ribolov za bregova linija.....Po mene nelogicno e nekoj da davat 200.000 evra za koncesija za stopanski ribolov, da ima kup obvrski drugi a PASTRMKA od Struga da prodavat dozvoli za blinker....(izvini Emil ovoj e moj licen stav)!!!!!!!Propisano e vo ribolovnata osnova kolku dozvoli godisno mozi da prodade koncesionerot za blinker...
"Ме интересират, какво е мислењето на оваа Тема на членовите на клубот од Струга, кај шо си ти Председател". I mene me interesirat ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONНед Maј 13, 2012 10:11 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
:arrow:

1. Во последниве 5 години, ќе бидам нескромен, ама ножда и јас бев најзаслужниот да многу од песимистичките рекреативни риболовци во Охрид(тие шо никогаш не извајле дозвола) ги натерав да извает Дозвола за на Риби. Иако објасвев по 1 саат на човек дека тоа е најпаметното шо мојме да го напрајме и доаѓав до конфликти, пошто и нивно оправдано мислење е: „зашо бе Лепи да извам дозвола, мрежи фрчет секоја вечер, со кајче не можам на риби, од обала немат шо да фајќам итн ....“ Додека то не се средит џабе за статистики да прајме муабет.
Пари треба државата да добиват од народот а не да земат од народот. Само така има успех и никако поинаку!

2. ОЕ требит државата да го штитит и да го контролира со улов по потреба, а не да го даде на некој приватник и тој да прави шо сака. Иако им е определено колку треба да фатат, тоа никој не мојт да го контролират, барем не кај нас. Ако државата не можит да успејт да го сочуват то шо е нејзино, како ќе веруваме некој кој влегува со Бизнис идеја ќе може?

3. За порибување на ОЕ е надлежен ХБЗО и само со ОП мојт да се порибит, за друго немат мрестилиште. ХБЗО излегвел секогаш во пресрет на РД за порибување со ОП.

4. Како шо се третират ОЕ од страна на надлежните, не мислам дека стварно имаат знаење, или се работи за нешто друго, специфичен Интерес.

5. Пред 20 години, Пастрмка се фајќаше на блинкерче од пристаништено Метропол, Десарет, Лагадин и др, но од кога го зедоја под концесија за Стопански Риболов во 90тите, не можит Пастрмка и во длабините да се фатит. Не знам стварно, тука си во право, требит да се напрает испитувања па да се види како и шо. Но полсе тие испитувања требит да се кажит шо и како со ОЕ.

Jovan Bojcovski НапишиCOLON
ko ke dojs vo Ohrid ti kazav ke sednime i ke muabetime

... едвај чекам Охрид е Езероно да си ги видам :( Ко во ЈНА ви теквит како беше, бројам ЦИФРАААА и не почвит со 1 туку со 0.. :lol: Ко ќе дојдам обавезно седвиме на муабет ;)


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3637383940ELLIPSIS81»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum