www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Oкт 07, 2024 8:27 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3738394041ELLIPSIS266»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 08, 2012 6:43 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Odlicna, steta, barem da e preparirana ako veke ne e vratena.
Ova e najgolema sto ja imam videno od Kozjak. Vtora e na taa na Rade.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 08, 2012 6:48 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
Odgovor od vtora raka, pastrmkata e fatena pred Gurgurnica okolu 10 casot na vlecenje so 3sm vobler ujka so plav grb. Od stalni ribari na kozjak imam cueno deka proslata godina videle vo mreza pastrmka okolku 16kg izvadena od kozjak, a negov licen rekord na blinker bil 8kg pastrmka. Vo kozjak pastrmkite rastat mnogu golemi.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 08, 2012 8:24 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Licno jas ne veruvam deka vobler od 3 santimi ke prezivee od vakov zver,pogotovo ujka so fabricki trokuki...JOK..... :roll:

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 08, 2012 8:29 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Kompir ako se tie sto mislam lugeto gi poznavam a isto taka i Dare i Kirca gi znaat ni bea slep sluzba. Oni isklucivo fakaat na ohridski nacin na blinker i frlaat vobleri i ne im e prva a i posledna fakaat samo pastrmki druga riba ne gi interesira.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 08, 2012 8:31 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
Krki na dragandrazo mu e prijatelce deckovo prasaj go nego sve ke ti kaze. On mi ja pokaza.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 08, 2012 8:32 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Blinker da,ali Ujka od 3 sm... :roll:

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 08, 2012 8:35 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
Ауууу,каква рибетина,навистина капиталец :D
Штета ако не ја препарирале,макар само главата

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 08, 2012 8:41 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Јан 19, 2011 2:34 pm
МислењаCOLON403
ЛокацијаCOLONKavadarci -Skopje-Kavadarci
08.05.2012, 16:02
ЕКОЛОШКА КАТАСТРОФА НА НАЈМЛАДОТО ВЕШТАЧКО ЕЗЕРО

Депонии пловат по Козјак

То­ни ѓубре пливаат во езерото Козјак. Во заливите водата не се гледа, би­деј­ќи површината на езерото е прекриена со пластични шишиња, ќесиња, труп­ци, гранки и со трева.

Пло­ве­ње­то по Козјак во последниве неколку месеци не им е задоволство ду­ри и на најупорните. Покрај тоа што мораат да внимаваат на потопените дрв­ја, чии гранки стрчат од водата, принудени се, пловејќи, да ги одбегнуваат де­по­ни­и­те кои на огромна површина доаѓаат од правецот на Кичево и на Ма­ке­дон­ски Брод.

Членовите на здру­же­ни­е­то на граѓани за екологија "Еко екипа" од Скопје биле единс­тве­ни­те што го ваделе од езерото ѓубрето кое плови, но и тие престанале би­деј­ќи им прегореле моторите на чамците. Во акцијата, која ја почнале на тре­ти април, од водата извадиле повеќе од педесетина кубици пластични ши­ши­ња и друг отпад. Дел од пластичните шишиња ги пренеле во от­куп­ни­те отпади, а дел сe уште стои на брегот во село Близанско.

"Ова што му се случува на езерото е вистинска еколошка бомба. Плас­ти­ка­та не скапува и е закана за целиот жив свет. Ние во здружението 'Еко пат­ро­ла' сме рибари, и токму рибарејќи увидовме дека некој мора да го чис­ти езерото. Акцијата почнавме да ја планираме уште лани во сеп­тем­ври. Тогаш побаравме помош од Јасен, од Министерството за екологија и од некои фирми. Помош не добивме од никаде, па затоа се организиравме са­ми. Едни донесоа чамци, други бензин, комбе за изнесување на ѓубрето, и ја почнавме акцијата. Но пред две недели моравме да ја сопреме, бидејќи ни се расипаа моторите на чамците. Не им е првпат, стари се и постојано ги поправаме", вели Илија Кипровски, претседател на здружението "Еко пат­ро­ла".

Ја исчистиле едната страна од езерото, односно делот кај Здуње, новата на­сел­ба, село Близанско до Брезница, а за чистење останува делот од Зду­ње до браната. Езерото во мај се полни, се крева нивото, па се­кој­днев­но во него се враќа и неисчистеното ѓубре од лани кое, со повлекувањето на водата, останало на брегот. Постојано доаѓа и ново ѓубре. Кипровски ве­ли дека овој период додека не можат да работат, ќе го искористат да нај­дат спонзори за акцијата.

"Се финансираме сами, кој колку има, а спиеме во трпезаријата на поп­ла­ве­на­та црква 'Св. Арангел'. Клисарот ни даде одлични услови за смес­ту­ва­ње. Место да спиеме во шатори, спиеме во трпезаријата. Тука и си готвиме ја­де­ње. Можеби не е најдобро, но нам ни одговара бидејќи сите сме в­љу­бе­ни­ци во езерото. Се надевам дека ќе успееме да најдеме некој што ќе ни помогне во акцијата. Ако ништо повеќе, барем да ни ги поправи мо­то­ри­те бидејќи ние истрошивме сe што имавме", вели Кипровски.

Од јавното претпријатие Јасен велат дека не чудно што езерото е на­пол­не­то со ѓубре, бидејќи речиси една и пол година никој не го чисти.
"Ние го чистевме езерото до крајот на 2010 година, но договорот за кон­це­си­ја ни истече во јануари 2011, и оттогаш Законот не ни дозволува да тро­ши­ме средства за таа намена. Нов концесионер нема, Министерството за зем­јо­дел­ство, шумарство и водостопанство го одолжи изборот, а во ме­ѓув­ре­ме, езеро се полни со ѓубре, риба лови кој стигне и неговото уре­ду­ва­ње е запрено", вели директорот на Јасен Михаил Малахов.
Тој потврди дека од "Еко патрола" побарале помош од нив за чистење на езе­ро­то, но не направиле спецификација за тоа што го бараат и не дошле да потпишат договор, па поради тоа останале без помош.

Од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство велат де­ка концесијата за Козјак има ист третман како и концесиите за ос­та­на­ти­те езера во Македонија, и најавуваат дека до крајот на јуни годинава ќе биде избран новиот концесионер. Од таму не кажаа зошто дозволиле по­ве­ќе од една година езерото да нема концесионер.
(М.И.П.)
FФото: Д. Перковски

[ img ]

[ img ]

[ img ]

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 08, 2012 8:42 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Borivoe otvaraj Lav moabet da se vidime da porazgovarame i da se opcueme vaka otidoa temive usvet... :)

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 08, 2012 9:02 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
kircask НапишиCOLON
Odgovor od vtora raka, pastrmkata e fatena pred Gurgurnica okolu 10 casot na vlecenje so 3sm vobler ujka so plav grb. Od stalni ribari na kozjak imam cueno deka proslata godina videle vo mreza pastrmka okolku 16kg izvadena od kozjak, a negov licen rekord na blinker bil 8kg pastrmka. Vo kozjak pastrmkite rastat mnogu golemi.
odgovor od prva raka hahahah
deckite mi se drugarchinja i tachno e deka na ujka 3cm ja fatile i e petipol kg
a najgolema e vo mreza fatena 16
dechkoto na slikata se vika mac dzandar :lol:

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3738394041ELLIPSIS266»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 19 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum