www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Сеп 22, 2024 11:17 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Кратко ама слатко
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 23, 2012 3:20 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Феб 28, 2011 11:19 am
МислењаCOLON946
ЛокацијаCOLONSkopje
Plus zo vakvi videa kade sto ima C&R veruvam deka ke educiras mnogu ribari, eden od niv sum i jas. Poveke od 40 pastrmki imam izvadeno na Vobler ovie 2 nedeli nekade po 200-300 gr i site se pusteni povtorno...Mnogu malku od niv se dokumentirani za da ne im nastetam na ribite dodeka izgubam vreme dodeka gi snimam, a i flmcinjata mnogu loso isleguvaat 8-) :P

_________________
Ne e bitno samo da se opametis, tuku toa naveremeno da bide !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Кратко ама слатко
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 23, 2012 4:40 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Bravo i za tebe Gonny, bas ubavo sto C&R se primenuva pogotovo za ovaa riba.
Pozdrav i do Ilija za toa sto pridonesuva za populariziranje na C&R. Ti posakuvam uste mnogu vakvi videa so uste pogolemi pusteni pastrmki. Se nadelavam deka primerocite od 70sm naskoro ke stanat cesta pojava.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Кратко ама слатко
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 23, 2012 4:49 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jул 18, 2011 3:44 pm
МислењаCOLON118
ЛокацијаCOLONSkopje
Ilija odamna nekoj ne postiral vakvo video vo divina so C&R ....bravo se nadevam deka nekoj ke izvlece dobra pouka od ova.Kako i da e vtorata pastrmka odlicno ti go ispolni videoto.

_________________
Не ми треба многу за да му ја здувнам по риба :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Кратко ама слатко
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 23, 2012 6:11 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Fala na site.Nego nesto pocnaa da me zagolicuvaat izjavite na Lepi deka e mnogu vkusna pa razmisluvam da smenam orjentacija :twisted: Se cuvstvuvam kako ajkulite vo Nemo sto se otkazuvaa od meso :lol: :lol:
Ima nesto vo koe vistina veruvam.
C&R mozebi ne ja menuva rabotata vo momentot ama ostava traen zapis kaj sekoj koj bil svedok.Porano ili podocna ke "sozree".Poznavam ribari koj raskazuvaat za nekoj moment od 1975 god koga dosle nekoj ribari na Vardar i gi pustale ribite a ovie nasive se cudele.Ama gi zborat i posle 40 godini so posebno vnimanie.
Makedonija e siromasna so vodi.Nemame more a go nemame ni Dunav.Go imame Vardar koj dobro im sluzi na separaciite i na komunalec.Rekite po selata gi narekuvaat "буништа" :roll: .
Dokolku nie sami ne investirame vo idninata na nasiot keif togas nikoj nema da go stori toa.
Za primer: Treska e dolga okolu 4 km.Kolku i da ima matici vo nea sepak ne se presusen izvor na ribi.Neka ima 30 saglam virovi.Od tie sto so mrezi,sto so harpuni,zivi mamci,.....ribata ja gubi borbata :cry: .Pred dva dena zborev so Perun da mi posoci vo koj virovi ima golema pastrmka nad 70 sm.Mi kaza i ke probam da ja fatam.Ke probuvam 6 meseci a mozebi i godina, i eventualno ako ja fatam i ja izedam sto togas.Pa ziv ke se izedam od pomislata deka vo toj vir veke nema nisto "interesno" .Pa kako da prodolzam da lovam na toj vir?
E sega nekoj ke rece deka ne moze da se izlovi ribata so trska. I toa e tocno, ama toa vazi koga ne ja lovat so drugi nedozvoleni sredstva.Vaka koga site ja sardisale,bar jas nema da nadodadam 8-)

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Кратко ама слатко
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 23, 2012 7:04 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Maр 26, 2011 4:03 pm
МислењаCOLON850
ЛокацијаCOLONbitola
Mestoto kade e ulovena vtorata pastrmka mozis slobodno da si go vikas KERAMIDNICA :D
Bravo za ulovot i za snimanoto :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Кратко ама слатко
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 23, 2012 8:26 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... :D сакам дечки да ме сватите дека не сум против C&R и дека јас сум од оние рибари кои сакаат тоа шо ќе го фатат и да го јадат :mrgreen: Не форсирам некого и не сакам да го убедам шо е подобро, пошто на Човек мојш со сила да му земиш но со сила да му дадеш не можиш ;)

Иако сум од Охрид, Рибар со трска станав Германија, и верувајте имам појќе Риби пуштено него некој шо иамт фатено :mrgreen: Деверики, Бодорки, Буцови, Кленковци и остали имам многу фајќано и многу пуштано, а и многу-многу не ми се вкусни :) Смуѓот ми е главна преокупација, али и него од време на време му правам C&R ако е под мера ;)
Така да не сакам да дојт до тензија и да бидам сватен дека сум против C&R али не сакам и да ме провоцират некој дека сум зел Риба со себе ;)

[ img ] Ајде сега пофалете ме :lol:

Уште еднаш Илија Браво за уловот на местото наречено „Керамидница“
:mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Кратко ама слатко
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 23, 2012 10:44 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Tokmu taka Lepi.Dosega sme zborele mnogu za C&R i zaklucokot e deka sekoj sam si izbira.Ne e deka sum i jas strogo za C&R ama smetam deka treba da ima selekcija.Krap,mrena,pastrmka pa duri i som mislam deka treba da se pustaat.Isto taka smetam deka treba da se ima posebno vnimanie za ribi od reka.Drugo e da fatis pastrmka na Kozjak a drugo e na Kadina reka.Krap vo Ohridsko i krap od Berovsko.Kako i da e drzavava e "raneta" od nedostatok na ribi pa ne treba i nie da "udrime".
Inace bravo za pustanjeto ;) .toa karash li e ili :mrgreen: ?
:lol: :lol: :lol:
Inace i mene mi se ima sluceno koga kampuvam na Radika od site fateni ribi da ostavam 1-2 za vecerta da gi isprzam za svoja dusa.Nikogas za doma i nikogas pregolemi.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Кратко ама слатко
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 23, 2012 10:47 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... Деверика ;) А да се кладиме дека јас од кога постојт форумов, најпојќе имам C&R напраено :!:
Па видете ја сликава под текстов мој :lol: :lol:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Кратко ама слатко
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 23, 2012 10:51 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
:lol: :lol:

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 8 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum