www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 21, 2024 4:33 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7891011ELLIPSIS24»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на сом
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 18, 2011 5:57 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Keltan НапишиCOLON
Neeeeeeeeeeeee ! sakas da go propustam onaj moment,koga sportexot ednostavno ce zamrzneee ,svitkan kako kifla a masinkata pocuva da pisti kako elektromotor... ;)
Јас се те сфаќам ;) ама луѓе сме-сме отишле 3 дена на риба,треба да поспиеме и ние....е тогаш не се остава така трска нели?Може да удри у глуво доба,кога најслатко и најдлабоко спиеме и искрено многу луѓе и сигнализатор не слушаат тогаш :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на сом
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 18, 2011 6:12 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
da ,se slozuvam :D ama jas ne spijam koga konkretno sum trgnal na som,veruvall ne veruval .ce spijam doma hehe ama tamu ne,ampulata na vrvot mi e stimulator ,me drzi budna,sega ce....sega ce i otide nojcta :lol:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на сом
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 18, 2011 6:15 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Da vi kazam slucka doaga pacient so skrsen zglob od gevgelija negde i go pregleduvame i jas mu vikam kako ja skrsi a on vika strukot mi bese vrzan za noga a jas spiev e sarko koga potegnal kako podmornica otisla nogata jabana zatoa ako spies signalizator a koga ides tri dena ne veruvam deka nema da legnas.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на сом
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 18, 2011 6:17 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Keltan НапишиCOLON
da ,se slozuvam :D ama jas ne spijam koga konkretno sum trgnal na som,veruvall ne veruval .ce spijam doma hehe ama tamu ne,ampulata na vrvot mi e stimulator ,me drzi budna,sega ce....sega ce i otide nojcta :lol:
Па одам три дена друже.Ноќта пред одење не спијам од возбуда ;) првата ноќ на риба исто не спијам,е втората веќе(моја трета непроспиена ќе заспам) а ме чека и уште една ноќ таму ;) Затоа пиштаљката ОН и нека зима сомот ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на сом
ТемаИспратеноCOLONЧет Maр 01, 2012 9:21 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... кој сакат да поуживат малку, ево една од најдобрите снимки за сомот во германските води, со пропратен материјал и за други Риби. Е сега на Германски коментират, ама прекрасни видеоматеријали од местото на настанот ;)



2/5 http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... d4s5EI_ing

3/5 http://www.youtube.com/watch?v=X5iq9ag5 ... re=related

4/5 http://www.youtube.com/watch?v=YvlNBZHl ... re=related

5/5 http://www.youtube.com/watch?v=PlIteyt8 ... re=related


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на сом
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 18, 2012 1:33 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Aпр 07, 2012 9:56 pm
МислењаCOLON534
ЛокацијаCOLONKumanovo
akiribar НапишиCOLON
sum slusnal deka na tikvesko go lovele na kondom napolnet so krv pa zamrznat vo komora i frlen kako mamec (pred da go frlis da napravis dupcinja treba na nego ) ako nekoj ima informacija za ovoj nacin neka pise? 8-)

So kondom neznam ama ima edna finta do gaza, onaa gaza za prevrzuvanje na povreda ili rana. Znaci se siri gazata i se rascepkuva dupcinjata da se pokrupni, se stava pileski dziger i zamrznat krv koj ke se rastopi vo vodata i ke dade mirizba za da go priblece somot. Gazata po sopstvena golemina se zatvora i se vrzuva so obicen sivacki konec i visokot se sece... Se zatvora na isi nacin kako sto se zavitkuvaat bonboni... Na vakov nacin se izbegnuva pileskiot dziger da padne od jadica pri zafrluvanje, i da ne ti go rascepkaat pomali ribcinja... Ovaa tehnika ja imam gledano kako se prigotvuva no nikogas ne ja imma upotrebeno bidejci nemam oprema za lov na somovi, a golem meraklija sum... :D

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на сом
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 18, 2012 1:41 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Истата техника како со газата ама место газа женски хулахопки, испробано работи.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на сом
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 18, 2012 1:45 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Toa e prilicno stara prikazna.
Zapocnuva koga covekot pocnal zacesteno da kupuva po 50-tina kondomi od prodavnicite po Kavadarci.
I toa se slucuvalo podolgo vreme.
Niz gradot pocnalo da se zboruva deka covekov e batka i rastural se sto e zensko niz gradot, a ostaj toa nego kupuval i samo od najgolemite kondomi.
Pa pocnale da mu se javuvaat nevesti, stanal poznat niz zenskite muabeti, se dodeka ne razbrale deka gi koristel za ribolov na som.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на сом
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 18, 2012 1:48 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСаб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON1249
ЛокацијаCOLONБогданци
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
јако е ова
:D :D :D :D :D :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на сом
ТемаИспратеноCOLONНед Maј 27, 2012 1:50 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
Во представувањето реков дека ловам СОМ.
Мојот терен е под ДемирКапија. Во Вардар има доста големи сомови со сигурност. За еден знам од зборење на рибарите. Наводно под кафаната 113 километар (на патот за Гевгелија по клисура) 2009 е изваден сом од 90кг.
Јас лично на тој терен предходни години имав доста кинења и исправање на јадици. Едно време, незнајки повеке што да пробам, користев и (наместо плетеница за риболов) јаже од 1,5мм од некои американски антени. Во тоа време кукав на јадиците.
По 2009 се се смени. И 50 најлон држи и јадиците ми се добри (и оние што едно време не ми чинеа).


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7891011ELLIPSIS24»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum