www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Oкт 05, 2024 4:30 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Uspesi na nasi clenovi na razni domasni i stranski natpr
ТемаИспратеноCOLONЧет Aпр 05, 2012 6:51 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Па имавме различни димензии, 18, 20, 22 и 24.

Моето претходно искуство на таа вода ме наведе на таква одлука.

Многу екипи кои се натпреварувале воглавном на комерцијални мали езера додјода со 10 мм и 14 мм боили и доживееја потполна катастрофа!

Имено девериките се во просек таму по кило секоја па замислете што им се случи.

Имаа по 150 кила риба, која не се броеше. :)

Ние претежно ловевме на две боили, една 20/ка и една 16, мм поп уп.

На сликата е падната поп ап боилата при дрилот, затоа е една.




Бекер беше лево од нас на 200 метра и се откажа после 3/тиот ден бидејќи немаше ни едно пипкање на риба.

Позицијата им беше ептен карактеристична, беа на кривината пред браната коа е најдлабокиот дел на тој дел од езерото и на пример на 10 метра од абала е веќе 6 метра длабочина.

Не дека и тука не се ловеле крапови во слободен риболов туку едноставно тогаш таму не се вртеше рибата.

Според нив а и според сите други, за да уловат крап во тој период требаше да фрлаат на другата страна каде е поплиткиот дел а кој е оддалечен по слободна проценка од 150 до 170 метра, кои изгледа за нив беа тогаш недостижна далечина.

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Uspesi na nasi clenovi na razni domasni i stranski natpr
ТемаИспратеноCOLONЧет Aпр 05, 2012 10:35 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Maр 26, 2011 4:03 pm
МислењаCOLON850
ЛокацијаCOLONbitola
Razgleduvajki gi slikite primetiv nekoi raboti pa imam dve prasanja za Sergej
-gledam deka koristite olovo topka dali i ti smetas deka najdobro kacenje se postignuva so nego :?: ili toa go nalaga samata voda :?:
-na slikata kade ima akcija trskite se vo voda osven taa na koja ima udar dali toa znaci deka udar imalo na nekoja od srednite trski pa drugite se vo voda za da nema zapletkuvanje ili :?: :?:

P.S.Prasanjeto go postavuvam ovde bidejki ne znam vo koja tema da go postavam premestete go vo soodvetnata tema........


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Uspesi na nasi clenovi na razni domasni i stranski natpr
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 06, 2012 9:08 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Оловото во облик на топка качи можеби најдобро или најинстант, бидејќи и при најмало подигнување од земјата дејствува со целата своја тежина, односно за да го подигнете морате да го подигнете комплет, не може да се подигне само едната страна а другата да допира на дното и да делува на пример само со третина или половина од својата тежина.

Ако не мора да се зафрлува премногу далеку, до кај 80 метри на пример, тогаш е одличен избор, поготово за крупни крапови кои се ловени и пуштани.

Краповите на Сарулешти често знаат да спробаат да се извлечат од ситуацијата кога одненадеш ќе се најдат закачени.

На мојот прв излет на таа вода имав многу титкања на кои не реагирав, едноставно беа премногу кратки и со преголеми пазуи за да помислам дека се работи за крупни крапови а не за деверики кои го пипкаат мамецот.

При едно следно такво титкање наредниот ден, решив да го дигнам стапот од род подот чисто да пробам!

Бев буквално изненаден со силен дрил од другата страна за да на крај се испостави дека е тоа крап од скоро 14 килограми.

Значи не контрирав (никогаш не контрирам, само го подигам стапот од род подот) а рибата си беше закачена???

Случајност...Можеби, но кога подоцна уловив уште 3 риби на истиот начин, заклучив дека во тие случаи се работи за поголеми примероци на крап, кои се повеќе пати уловени и пуштани па во моментот кога ќе осетат боцкање од јадица, не бегаат како луди без глава туку стојат во место и мафтаат со главата и дуваат со намера да се ослободат од јадица што доста често и им успеваше се додека не дознавме во што е работата.

На одење, во Хотелот разговаравме со едни дечки од Хрватска кои беа чести гости таму и ги потврдија нашите теории.

Се разбира не сите крапови се однесуваат на исти начин, но добар дел од нив кои беа многу пати ловени и пуштани знаеја да се однесуваат вака.

Од тие причини и почнавме на WCC да ловиме со топки и ги немаме гореспоменатите проблеми се додека имавме олова со тој облик.

На крај моравме да користиме и по две олова од 50 грама на на една копча, само за да имаме на што да ловиме, пошто искинавме повеќе од 100 олова.



Што се однесува до стаповите потопени во вода, обично не го практивуам тоа ако се лови само на 4 трски и ако теренот пред ме не е чист па можам да маневрирам со рибата, односно да ја пуштам да излезе на чисто па да си ја заморувам и праам кеиф на раат.

Овде ситуацијата беше многу поинаква, стаповите мораа да стојат повисоко за да не лежат конците многу на земја поради дното кое е буквално на некои места покриено со школки, а во случај на удар мораше првите неколку метри, односно од старт максимално да се исфорсира рибата за да се донесе поблиску каде беше почисто па тука да се заморува. Во таква ситуација како нашата тогаш, ако ти удри риба на средниот стап а ти мораш да ја силуваш на почеток за да ја извадиш од кршот и забега лево или десно, можеш да замислиш што станува со другите конци?

Плус се ловеше на 6 стапа !

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Uspesi na nasi clenovi na razni domasni i stranski natpr
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 13, 2012 7:43 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
martinMK НапишиCOLON
Сега видов тек, во позадина на последната слика е покојниот Курт Грабмаер.
Денес кај пепи со повекеминутно натегнување ми докажа дека тој позади на сликата не бил Курт, туку Цимерман од Германија.. а и во право е.

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Uspesi na nasi clenovi na razni domasni i stranski natpr
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 13, 2012 10:26 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Maр 16, 2012 11:59 pm
МислењаCOLON487
duzis 3 kg bojli od ubavite :mrgreen:


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 74 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum